İngilizce Kelime Ezberleme Uygulaması : Dil Kursu ( iPhone iOS Tük Uygulaması )

20130610-115626.jpg

iOS platformunu tercih etmemdeki en önemli sebeplerden biri olan AppStore, belli bir alanda alternatif belkide yüzlerce hatta binlerce uygulama barındırıyor bünyesinde.

Son zamanlarda alıp başını giden dil öğrenme uygulamaları çok ilgi görüyor. Dil öğrenme adına yüzlerce uygulama içerisinde ise en dikkat çekenler, basit arayüzlü ve profil oluşturmanıza imkan veren uygulamalar.

Çünkü ülkemizde işsizlik azalıyor ve herkes artık hem kendini geliştirmek istiyor hemde çok yoğun ve tempolu çalışıyor. İnsanların boş vakti eskisi gibi saatler değil belkide dakikalar. Bu nedenle herkes hızlı bir şekilde kullanabileceği vede kaldığı yerden devam edebileceği profilli uygulamalar tercih ediyor.
Bu uygulamalar sizin öğrenme seviyenizi, bilemediğiniz veya takıldığınız noktaları tespit ederek sizin profilinize göre kelime veya konu gibi önermelerde bulunuyor.

AppStore’da kelime ezberleme, dil bilgisi, dinleme ve sesli telaffuz eğitimleri için birçok uygulama mevcut. Bunların hepsini tek uygulamada bulmanız biraz zor olsada yaklaşanlar var. Ancak bu uygulamalar genelde aylık ücretli abonelik kullanıyorlar. Bir kere satın aldım vakit buldukça kullanırım derseniz bu biraz zor ve paranız boşa gidebilir.

Her ne kadar bahsedilmesi gereken bir çok uygulama olsada şimdilik ilk önce rastlantı sonucu gördüğüm bir kelime ezberleme uygulamasından bahsedeceğim.

Daha önce uygulama incelemelerimde de olduğu gibi öncelikli olarak uygulamayı beğenmemdeki sebep basit ve güzel bir arayüze sahip olması. Diğer önemli sebep ise tabiki uygulama geliştiricisinin(Mesut Arıdoru) TÜRK olması. Hep destek tam destek diyerek uygulamanın Pro versiyonunu satın aldım.

20130610-115826.jpg
Uygulama ingilizce kelime ezberleme uygulaması. Yukarıda da bahsettiğim gibi arayüzü çok sade ve insanın gözünü hiç yormuyor. Daha öncede kelime ezberleme uygulamaları indirdim ancak bunu diğer kullandığım uygulamalardan ayıran bazı yönlerinden bahsedeceğim.

Uygulamayı ilk açtığınızda uygulamayı nasıl kullanılacağınızı anlatan güzel bir tanıtım videosu çıkıyor karşınıza. Ben biraz sabırsız olduğum için bu kısmı direk atladım.

Daha sonra karşımıza gelen ekranda ezberlemeler için indirdiğiniz toplam kelime sayısı, öğrendiğiniz kelime sayısı, sınavlardan aldığınız puanınız ve uygulamayı kullanan kişiler arasındaki başarı sıranızı görebiliyorsunuz. Puanlama ve başarı sırası özelliği hoşuma gitti. Ufakta olsa bir oyun ve rekabet havası katıyor ve ezberlemeyi biraz daha zevkli hale getiriyor.

20130610-115956.jpg

Zaten bir sonraki ekranda ise toplam kullanıcı sayısı ve o anda kaç kullanıcının online olduğunu üst kısımda görüyorsunuz. Hani derler ya ÇALIŞKAN olmak istiyorsan çalışan arkadaşların olmalı diye 🙂 işte bu onu sağlıyor. Bazı insanlar evde çalışmadıkları için kütüphaneye giderler çünkü çevresinde çalışan insanların olması onu bu yönde motive eder. İşte bu uygulamadaki bu online kişi ve kullanıcı sayısı tablosu sizi motive ediyor.

Bu tablonun altında 3 ana başlık var;
– Dersler
– Sınavlar
– Mağaza

Uygulamayı satın aldıktan sonra Mağaza başlığını görünce ürktüm açıkcası. İlk başta uygulama içi satın almaya zorlayan uygulama sandıysam da sonradan sadece kelime paketlerini indirmek için olan bir başlık olduğunu anladım. İlk 3 paketi indirirken herhangi bir ücret talep etmedi veya kota vermedi. Yani uygulamayı bir kere satın aldıktan sonra tüm içeriği ücretsiz indirebiliyorsunuz.

20130610-120423.jpg

Şimdilik mağaza başlığı altında yer alan kelime paketleri;

– Fiiller
– İTÜ yeterlilik sınavında çıkan kelimeler
– İngilizcede en çok kullanılan kelimeler
– Temel kelimeler
– TOEFL kelimeleri
– YDS, ÜDS, KPDS’de çıkan kelimeler

Bu kelime paketleri bir Türk genci için yeterli gibi gözükse de bence yeni güncellemeler ile yeni paketler geleceğine eminim. Bu kadar emek veripte koyup gitmek olmaz dimi.

20130610-120815.jpg

Dersler başlığı altında, bu mağazan indirdiğiniz kelime paketleri listesine ulaşıp içeriğini görebiliyorsunuz.
İstediğiniz paketi seçtikten sonra karşınıza gelen ekranda size tüm kelimeleri mi, sınavını yaptıysanız bilemediğiniz kelimeleri görmek istersiniz diye iki seçenek sunuyor. Eğer sınavını yapmadığınız paket ise zaten bilemediğiniz kelime sayısı, toplam kelime sayısı kadar gözüküyor. Buda vakti kısıtlı arkadaşlara hızlı tekrar için güzel bir kısayol olmuş.

20130610-120945.jpg

Sonraki her ekranda bir kelime ve altında fiil, sıfat, isim vede bağlaç olarak Türkçe anlamı karşınıza çıkıyor. Ayrıca sağ üstte yer alan haporlöre tıklayarak İngilizce telaffuzunu dinleyebilirsiniz. Ayrıca her kelimede olmasada, kelimenin hemen altında örnek cümle içinde kullanılışını görebilirsiniz.

20130607-223607.jpg

Gelelim en adrenalin içerikli kısma yani sınavlar bölümüne. Bu bölüme girdiğinizde ilk karşınıza daha önce indirip ezber yaptığımız kelime paketleri çıkıyor. Burdan sınav olmak istediğiniz dil paketini seçiyorsunuz.

20130607-223903.jpg

Seçtiğiniz an sınavın 5 şıklı ilk sorusu çoktan seçmeli olarak karşınıza geliyor. Her soruyu cevaplamak için 6 saniyeniz var. Cevap verme hızınıza göre size puan veriyor ve bu sınavda şıkları nekadar hızlı göz gezdirip doğru şıkkı işaretlerseniz her soru için okadar yüksek puan veriyor. Çözemedim ama sanırım bu puan 120-0 arasında değişiyor 🙂 Eğer ardarda hızlı cevaplar verirseniz arada +BONUS da veriyor. İşte bu puanlar uygulamayı tüm kullananlar arasındaki başarı sıralamanızı belirliyor. Aslında bir açıdan bilgi yarışması oyunu olarak düşünürsek ingilizcesi çok iyi olanlar için bile eğlenceli kabul edilebilir.

20130607-224152.jpg

Uygulama size ezberleyemediğiniz kelimeleri gün içerisinde “… kelimesi ingilizcede … anlamına gelir” şeklinde bildirim mesajı olarak karşınıza geliyor ve istemesenizde dikkatinizi çekiyor ve okuyorsunuz. Bu çok güzel bir özellik olmasına rağmen bununla ilgili yaşadığım ciddi sorunlar var ve hemen aşağıda buna değineceğim.

20130607-224505.jpg

Şimdi gelelim bu uygulamada rastladığım sıkıntılara ve olsa iyi olur dediklerime;

– Uygulamada eğitim içeriği kelime ezberlemeden öteye taşınabilir ve cümle kalıpları gibi yeni kategoriler eklenebilir.

– Kelimelerin bazılarının cümle içinde kullanışı mevcut değil ve ayrıca kelimenin altında yer alan isim, sıfat, fiil vs. anlamının kullanıldığı birer örnek cümle verilebilirdi.

– Birde beni rahatsız eden her uygulamaya girip çıktığımda gelen gereksiz bildirim. Ayrıca bilemediğiniz kelimelerden aynısını arka arkaya gönderdiğide oldu. Ama sanırım zamanla sınav yaptıkça düzelecektir.

20130607-224636.jpg

Yukarıda gördüğünüz üzere her uygulamadan çıktığımda altlı üstlü bu uyar mesajı sürekli geliyor ve bazen uyandırıyor.

UYGULAMA HAKKINDA;

Geliştirici: Mesut ARIDORU
Boyut: 17.6 MB

UYGULAMANIN BEDAVA VERSİYONU

“İngilizce Kelime Ezberleme Uygulaması : Dil Kursu ( iPhone iOS Tük Uygulaması )” için bir yorum

  1. Harika bir uygulama dostum gerçekten hatırlatıcı mesajlar harika bayıldım:) Bugünde indirime girmiş şansıma:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir