Yurtdışı Telefon IMEI Kayıt, Geçici Kayıt Sildirme Ve BTK’nın Klonlanmış IMEI Prensibi

20130517-154901.jpg

Daha önce yazdığım IMEI kayıt ile alakalı yazım aşırı derecede ilgi gördüğü için ve gelen bazı yorumlar nedeni ile güncellemeden ziyade yeni bir blog yazmaya karar verdim.

Şimdi yurtdışı cihazlarımız ile Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra eğer cihazınız kayıtlı değilse kısa bir süre içinde size cihazınızı kayıt ettirmeniz gerektiği aksi takdirde kısa bir sürede kapanacağı konusunda SMS gelecektir.
Eskiden bu SMS geldikten sonra belkide 2 ay süre ile telefonunu kullanan arkadaşlarım oldu. Çünkü eskiden BTK’da işler bu kadar hızlı yürümüyordu ama artık maşallah tıkır tıkır çalışıyor.

Bu hızlanma ilk önce geçici imei kayıtı yapan arkadaşların ekmeğini ellerinden aldı. Çünkü bu kişiler BTK’ya eksik bilgi, evrak veyahut okunaksız belgeler sunuyorlar ve böylece cihazlar evraklar tam kontrol edilinceye kadar BTK tarafından geçici kayıt altına alınıyordu. Bu süreç o zamanlar BTK’da işler yavaş yürüdüğünden 5-6 ayı bile bulabiliyordu. Veya diğer bir yol olan turizimci arkadaşlar turist olarak gelen kişilerin pasaportuna kayıt ettiriyorlardı. Resmi süre dolunca imei kayıt otomatik olarak düşüyordu.

BTK artık bu süreçleri 4 liste ile sınıflandırıyor. Beyaz, Gri, Siyah ve Eşleştirilmiş Beyaz liste ile işleri ve kayıtları kümelendirerek hem kendi çalışanları için hemde bizim için daha anlaşılır hale getiriyor.

BEYAZ LİSTE:
Toplu veya bireysel olarak mevzuata uygun şekilde ithal edilen veya ülke içinde üretilerek BTK’ya bildirilen cihazlar ve bildiğimiz vergisi yatırılarak pasaporta kayıtı yapılmış cihazlar bu sınıfa giriyor. Ancak bu listede olmak için cihazınızın elektronik kimliği değiştirilmemiş olması(klonlanmamış olması gerekiyor)

SİYAH LİSTE:
Kaçak, kayıp, çalıntı ya da elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazlara ait IMEI
numaralarından oluşur.
Bu durumda operatörler;
-Eğer kayıp çalıntı ihbarı yapıldıysa 24 saat içinde
-Kaçak olduğu tespit edilen cihaz 1 hafta içerisinde
-Elektronik kimliği değiştirmiş cihaz ise 30 gün içerisinde
Haberleşmeye kapatılır. Tabi bu süreç başlamadan operatörün sizi SMS ile bilgilendirmesi gerekli.

GRİ LİSTE:
Ne beyaz nede siyah listeye giremeyen elektronik kimlikler bu başlık altında toplanıyor. Operatör üzerindenden çağrılar incelendikten sonra IMEI numaraları ilgili listeye alınıyor. Anladığım kadarı ile geçici kayıt altına alınan cihazlar bu başlık altında tutuluyor. Kurum tüm evrakları inceledikten sonra herhangi bir eksik yoksa beyaz listeye varsa siyah listeye alınıyor.

EŞLEŞTİRİLMİŞ BEYAZ LİSTE:
-Elektronik kimliği değiştirilmiş ancak ücreti yatırılarak kayıt altına alınmış cihazlar
-İlgili işletme ile sözleşme yaparak geçici olarak ülkemizde bulunacak cihazlar
-Test cihazlarına ait IMEI numaraları
Bu listede yer alır. Bu listede alan tüm IMEI numaraları aynı zamanda siyah listede yer alır ve sadece EŞLEŞTİRİLDİKLERİ ABONE NUMARALARI ile çalışmaktadırlar.

Bu durumda ilk işiniz üzerine 2 yıl boyunca cihaz kayıt ettirilmemiş ve Türkiye’ye giriş yaptığından bu yana 1 ay süre geçmemiş bir pasaport bulmak. Daha sonra eski yazımı yazdığımda 100 TL olan ancak güncel fiyatı 115 TL olan vergiyi vergi daireleri veya kabul eden bankalar aracılığı ile yatırmak olacaktır. Vergi dekontu ile isterseniz operatörlere giderek operatörün belirlediği ücret karşılığında kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu dekont üzerinde kayıt edilecek telefonun IMEI nosu ve pasaport sahibinin ad/soyadı yazması gerekiyor. Eğer kayıt yaptığınız pasaportun sahibi iseniz veya sahibini tanıyorsanız pasaport sahibi kişinin e-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kayıt işlemi operatör ile yapılacaksa pasaport sahibinin bizzat gitmesi gerekli. Bunun sebebi ise; evraklar BTK’ya ulaştığında burada kişiye imzalatılacak olan evrak ile pasaport üzerindeki imza aynı olması gerekiyor. Aksi halde BTK bu evrakları kabul etmeyerek geri çevirmektedir.

DİKKAT:

Türkiye’ye giriş yaptığınız tarih ve bilgileri çok önemli. En çok duyduğum sorun pasaport üzerine vurulan damganın silik düzgün basılmaması. Özellikle operatörler üzerinden kayıt işlemi gerçekleştirecekseniz bu mühür ve tarihin okunabilirliği çok önemli. En ufak okubaksızlıkta BTK’da işler duruyor. Bu nedenle giriş yaptığınızda bu mühürler vurulurken dikkatli olun. E-devlet üzerinden yapılan kayıtta herhangi bir evrak talep edilmemekte olup bence en temiz kayıt sistemidir.

Kayıt işlemini gerçekleştirdikten saatler sonra cihazınız görüşmelere açılacaktır. Sanmayın herşey bitti ve herşey yolunda. BTK’nın sitesinden IMEI numaranızı sorgulattığınızda karşınıza “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” ibaresi çıkacaktır. Bu yazı aynı zamanda anlayacağınız üzere yaptığınız kayıt başvurusunun BTK’ya ulaştığının göstergesidir. Bu evrak kontrolü süreci BTK’nın yoğunluğuna göre değişmektedir. Uzun süre “Kayıtlıdır” yazmazsa da panik yapmayın. Eğer bütün evraklarınızın doğruluğundan eminseniz hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Evraklarda sıkıntı çıkması durumunda cihaz tekrar “Siyah Liste” başlığı altına alınacaktır ve geçici kayıt ibaresi sorgulama sonucundan kalkacaktır.

NOT:

Yurtdışından getirdiğiniz veya getiren birinden aldığınız cihazın elektronik kimliği kopyalanmışsa(klonlanmış) kayıt işlemi gerçekleştirilmez.

Diyelimki telefonu aldınız ve bu telefonu aldıktan sonra elektronik kimliğinin kopyalandığı ile ilgili bir SMS aldınız. Bu noktada hemen yapabileceğiniz bir çözüm yok. BTK, IMEI’si klonlanmış olan cihazları operatörlerden aldığı ayrıntılı çağrı kayıtları ile tesbit ediyor ve hemen siyah listeye alıyor.
Bu sorunum çözümünü ise BTK, Klonlu IMEI’nin siyah listeye girdiği zamandan 3 ay öncesine kadar olan tüm operatörlere ait çağrı kayıtlarını incelemeye alarak bu IMEI’nin ilk kullanıcısı olan abone numarasını tespit ediyor ve böylece IMEI’nin gerçek kullanıcısına ulaşarak sağlıyor.

Eğer daha önce vergi ödenmeden yapılan geçici IMEI kayıt işlemi yaptırdıysanız ve cihazınızın kapanacağından emin olup pasaporta yasal yolla kayıt işlemini hemen yapmak istiyorsanız çok acele etmeyin. Bunun için 2 yöntem var;

1) Eğer geçici kayıt yaptırdığınız kişiyi tanıyorsanız, o kişiyi arayarak pasaportuna kayıt yapılan kişinin kimlik bilgilerini almanız gerekiyor. Çünkü kayıt sildirmek için BTK’yı aradığınızda görevliler size bu bilgileri soruyor. Aksi halde size yardımcı olamıyorlar.

2) Bu yöntem son derece basit. Tek yapmanız gereken cihazınızın IMEI kayıdının düşmesini beklemek. Ancak çok yoğun bir iş ortamınız var ve telefonunuz iletişim için önem arzediyorsa sizi hiç olmayacak bir zamanda yarıyolda bırakabilir. Bu nedenle bu süreç içerisinde yanınızda birde yedek telefon taşımanızı öneririm.

Kimse piyasada 30 tane iPhone satıpta hepsi kayıtlı diyen ve bavul ticareti yapan arkadaşlara aldanmasınlar. Bu insanların 30 tane birden son 1 ay içinde giriş yapmış pasaport bulması çok zor. 115 TL de cabası. Zaten yurtdışına çıkan çoğu insan 2 senede bir ya kendine ya çocuklarına mutlaka yurtdışından telefon getirip kendi pasaportuna işletiyor. Eğer böyle adamlar varsa da ayakta alkışlarım.

Bu tarz sorunlar yaşayıp rezillik çekeceğinize 2 yıl ithalatçı firma garantili telefon almanızı önerebilirim. Yetkili servis garantili telefonlardan telefon sınıfına göre 300-400 TL fiyat oynayabiliyor. Hatta yüksek modelli çoğu android telefon ile kendi getirdiğinizin maaliyeti ile aynı hatta daha ucuza gelebiyor. (Ör: Galaxy S3)
Bu konuda ayrıntılı bilgiye bu yazımdan ulaşabilirsiniz;

İthalatçı Firma Garantili Cihaz Nedir? Alınır Mı? IMEI Kayıt Sorunu Olabilir Mi?

“Yurtdışı Telefon IMEI Kayıt, Geçici Kayıt Sildirme Ve BTK’nın Klonlanmış IMEI Prensibi” için 760 yorum

 1. Merhaba,

  Telefonumu 9 ay kullandıktan sonra “kayıt dışı” listesine düştü. Şimdi pasaportla bu kez kendim kayıt yaptırmak istiyorum. Eski kaydı silmek için bir işlem gerekiyor mu? Yoksa ek bir işleme gerek duymadan standard prosedürü izleyip kaydı gerçekleştirebilir miyim?

  1. Kayıt düştüyse gerek yok. Vergisini yatırdıktan sonra kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

     1. Merhaba – ben iphone5 getirdim pasaportta kayıt yaptırdım ama onaylanmamis . Şimdi başka pasaportta kayıt yaptirabilirmiyim

     2. Tekrar yapmadan neden olmadığını BTK’ya sorun ve ne gerekiyorsa yapın bence.

     3. telefonum yurt dışından geldi ve imei numarasını değişti telefonda herhangi yavaşlama yada soruna neden olur mu ?

     4. slm yardımınıza ihtiyacım var
      kayıt dısı oldugu tespit edilen imei gecici süre ileeslestirme(turist vb yapılmıstır…. diyor vergisini yatırıp bu telefonu kullanıma acabilirmiyim

     5. Bu durumda zaten kayıtlı zaten kullanabilirsiniz. Ama kayıt geçici kayıt olduğu için ileride kapanacaktır tekrar. Kpandıktan sonra istediğiniz kayıt işlemlerini yapabilirsiniz.

   1. Merhaba,
    Ben de kaydettirdiğim cihazı 10 ay sonra kayıtdışıdır mesajı geldi ve 15 gündür kullanamıyorum. evrakları yeniden bayiye teslim ettim. onlar gönderdiklerini söylüuorlar btk ulaşmadığını… ne yapacağımı bilmiyorum. aynı pasaportla kendim e devlet ten yeniden kayıt yapabilir miyim?
    bu sorun çözülmezse yeni bir opasaport mu bulmam gerekecek?

    1. Evrakları ulaştırma da geciktirmişler belliki. Bence mevcut kayıtı kurtarmaya çalışın. Eğer kayıt düştüyse ve sorgulamada kayıt dışıdır yazıyorsa yeni kayıt yapılabilir diye biliyorum.

     1. Evrakların btk ya ulaştığını iddia ediyorlar. Ulaşmadığını da btk ile telefonda görüşünce anlıyorum. Evrakları vereli neredeyse 2 hafta oldu. Ve bana btk yı suçlayan bir sürü şey söylüyorlar sistemleri bozuk vs diye. Ama öyle bir durum da söz konusu değil. Bahsettiğim avea bayi de alışveriş merkezi içerisinde gayet düzgün bir yer…

     2. Bence siz btk’yı arayarak evrakları kendinizin teslim etmesi ile veya faks çekme ile durumun düzelltilebilecekler mi onu sorun.

   2. bende yurt dısından telefon gedırdım ama ımeı klonlanmıs malıyeye vergısını yatırıp aynı emeı hattı mı kullanabılırmıyım

    1. Hocam klonlu ise faturası ile beraber BTK’ya başvurup sadece sizin belirleyeceğiniz bir hat ile çalışacak şekilde görüşmeye açtırabilirsiniz. Tabi pasaport kaydı her iki durumda da şart. Benim anladığım artık kayıt süresi 4 aya çıktığı için IMEI klonlayanlar yurtiçi/dışı farketmeksizin kapanan cihazlara buldukları IMEI numarasını klonluyorlar. Ne de olsa 4 ay süresi oluyor eğer TR’ye hiç girmemiş IMEI ise.

   1. Cihazınızı ROOT yapmışsınız. Ya unroot yaparak ya da odin ile ilgili güncellemeyi telefonunuza yükleyebilirsiniz…

    1. merhaba ben 20 gun once yurt dişindan galaxys4 i9500 modeli geltirmiştim sonra telefon kapandi servisa goturmuştum imeini değiştirarak telefonni açabilirim dedi sonra yapamamiş bide telfonummu kapanmış kendi imeinide silmiş şimdi telefon hiç duzelemicak durumda bunu bir yolu varmi lutfan bilan varsa cevap beklerim

     1. iphoneyardim.net’deki sponsorlar başlığı altına bak. Orada bu iş ile alakalı başlık olacak.

 2. Merhaba, yurtdışından bir arkadaşım annesi için telefon getirmişti. Bu telefonu yine yurtdışından gelen 18 yaşından küçük bir çocuğun pasaportuna Turkcell bayisinden işletmiştik. Ancak bir süre sonra telefon kayıtsızdır diye kapandı. Turkcell bayisine sorduğumuzda biz belgeleri BTK’ya gönderiyoruz, bu nedenle bizde belge yok diyor. Bu durumda nasıl bir çıkış yolu tavsiye edersiniz?

  1. Hiç Turkcell’de vakit kaybetme. Kayıt ettirdiğiniz pasaport sahibi bilgileri elinizde zaten mevcut. Direk BTK’yı telefon ile arayarak sorunun asıl sebebini öğrenin. Pasaport sahibinin 18 yaş üstü olması gerekir diye bir yazıya rastlamadım hiç.

  2. 18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. Ancak başvuru dilekçesini yasal velisi (annesi, babası vb.) tarafından doldurularak imzalanması ve yasal velinin kimlik fotokopisinin de istenen diğer belgeler ile birlikte başvuru sırasında abone kayıt merkezine verilmesi gerekmektedir.
   18 yaşından küçükler için PTT tarafından e-devlet şifresi verilmemesi nedeniyle 18 yaşından küçükler için E-Devlet üzerinden kayıt işlemi yapılamamaktadır.

 3. Bugün arkadaşım “vergi ödendi” belgesinin “aslı gibidir” kopyasına ulaştı. Yarın pasaport ve bu belge ile BTK’ya gitmeyi düşünüyoruz. Umarım halledilir. Bu konuda Turkcell çok problemli ne yazıkki. Olan vatandaşa oluyor.

  Teşekkürler cevabınız için.

  1. En iyisi kişinin e-devlet üzerinden kayıt yaptırmak. Evrak vs. yok tertemiz kayıt. Ancak BTK’ya gitmenize gerek yok önce telefon ile arayıp sorunu öğrenebilirsiniz. Kolay gelsin.

   1. selam ben ıphone 5 vardı bende kapanınca 72 saat once sabıha gokcen hava lımanıında kayıt yaptırdım daha acılmadı

 4. Benim telim geçici kayıtlı ve ben bu kayıtı sildirmek istiyorum? Nasıl yapabilirim ? Birde şöyle bişey duydum geçici kayıtların üzerine sildirmeden orjinal pasaportla kayıt yaptırabiliyormuyum?

  1. Mevcut kayıtı sildirmek için o işlemde kullanılan pasaportun sahibinin kimlik bilgilerini bilmen gerekiyor. Bilmiyorsan geçici kayıtın düşmesini bekleyip “kayıtsızdır” yazdığı zaman kayıt yapabilirsin. Benimde bildiğim bu. Geçici kayıt diye birşey yok aslında.

   1. Abi ben de geçici kayıt yaptırdım tlfn kapandı şimdi güncel pasoport buldm imei sorgulama da kayıtdışı imei yazıo bu ne demk oluyo imei kayıttan düştü anlamına mı geliyor

     1. Aynen öyle. Eğer telefonunuz hala şebekeyi çekiyorsa yakın bir zamanda düşmüştür. Bu aşamada kayıt ettirebilirsiniz.

     2. Hayır abi telefon da servis yol yazıo yani kapalı bn sana olayı anlatayım ben iki üç ay önce geçici kayıt yaptrdm biraz kullndım 2 ay. Bu sürede sorgulamada imei numarası geçiçi olarak kayıt altına alınmış evraklar kontrol aşamasında filan yazıodu dha snra msj geldi ve kapandı kapandıktan snra sorgulamada kayıtdışı olduğu tespit edilen imei yazıo tbi kapandgnda telefncuya gitmiştim sitem etmiştim şimdi güncel pasport buldum ve haftaya kayıt ettircem acaba sistemden düştü mü düşmediyse napmam gerekiyor

     3. İçin rahat olsun sistemden düştü ve kayıt edilebilir. Ancak dikkat et pasaport Türkiye’ye girdikten sonra 1 ay geçmesin.

 5. SLM ABİ BEN DAHA ÖNCE İPHONE 4S İÇİN GEÇİCİ KAYIT YAPTIRDIM DAHA SONRA PASAPORT ÜZERİNDEN KALICI YASAL KAYIT YAPTIRMAK İSTEDİM AMA 15 GÜN SONRA TANIDIKTAN PASAPORT BULDUM KAYIT YAPCAKTIM AMA TELEFONUM KAPANDI GEÇİCİ KAYIT OLDUĞU İÇİN. GEÇİCİ KAYIT İÇİN İNTERNETTEN YAPTIRMIŞTIM. PASAPORT KAYDI İÇİN TURKCELLE BAŞ-VURDUM ANCAK SORUN ÇIKTI BEYAZ LİSTYE ALINMIŞ DİYOR KAYITIN DÜŞMESİNİ BEKLİYECEN DİYOR NE YAPABİLİRİZ BU KONUDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ NE YAPMAYIM ….

  1. Eğer imei kayıt düşmediyse birşey yapamazsın. Zaten görüşmelere açık telefonun bekle kayıt düşsün. Veya geçici kayıtı yapan kişiden kayıt yapılan kimlik bilgileri öğrenerek BTK’yı ara kaydı Sildir sonra da kendin pasaporta kayıt ettir.

 6. TEŞEKKÜR EDERİM ÖYLE YAPCAZ SANIRIM YANLIZ ŞUNU YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ KAYIT DIŞI YANİ ŞUAN KAPANDI TLF KULLAMIYORUM SERVİS YOK KONUMDA BU ADAMDA YANİ GEÇİCİ KAYIT YAPTIRDIĞIMIZ KİŞİ KAYIPLARA KARIŞMIŞ ULAŞAMIYORUZ 🙁

  1. Yanlış okumadıysam operatöden sana beyaz listede olduğu söylenmiş. Beyaz listede ise şebeke olması gerekiyor. Hem beyaz listede olup hem kapatıldıysa ciddi sorun demek 🙂 BTK’yı sen telefon ile hemen ara ve bu durumu izah et ki senin telefonu beyaz listeden çıkarsınlar yoksa kayıt yaptıramazsın. Senin bu durumun bekleme ile pek alakası yok.
   Aradığında önceki pasaport kimlik bilgilerini isterlerse de durumu yani mağduriyetini açıkla. Pasaportun olduğunu vede beyaz listede gözüktüğünden dolayı kayıt yaptıramadığını söylersin.

 7. ben yurtdışından turist olarak gelen bi pasport buldum yaptırmayı düşünüyorum ancak turistin süresi dolup memleketine giderse yine kapanır mı telefon?

  1. Evet kapanır maalesef. Bu pasaportu aldıktan sonra herhangi bir operatöre giderek sözleşme yapabilirsin. Ancak anladığım kadarı ile o telefon sadece sözleşmenin yapıldığı şirket ve o numara ile çalışacak. Yani anlayacağın giriştiğine değmeyecek bir durum. En mantıklısı senin için yeni giriş yapmış bir tr vatandaşı bulman.

 8. Abi kolay gelsin ben bundan 4 ay önce telefonumu turist kaydı yaptırmıştım. geçen hafta telefonum kapandı. Şimdi ise bir tanıdığım 1 haftalığına yurt dışına gidip gelcek ve onun üstüne kayıt yaptırmak istiyorum. önceki yaptırdığım kayıt düşmüşmüdür. btk sitesinden baktığımdan kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz yazıyor. ve önceki kayıt yapılan pasaport bilgilerinide bilmiyorum ??

   1. Evet dediğim gibi. KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI. yani sorunsuzca orjinal kayıt yaptırabilirim ?

 9. Telefonumu bavul ticareti diye tabir ettiğiniz kişilerden aldım. Alalı 6 ay oldu, hala kapanmadı. IMEI sorgulaması yaptığımda kayıt bulunamadı yazıyor. BTK’yı aradığımda daha önceden bir pasaporta kaydedilmiş fakat kayıt düşmüş dedi. Şu anda cihazı kayıt edebileceğim bir pasaport buldum. Fakat pasaport sahibi yeğenim ve daha bebek. 115 TL’lik vergiyi yatırırken kimin adına yatırmam gerekecek? Ayrıca cihazım iPhone. iPhone’ların IMEI numaralarının klonlanamadığı doğru mu? Ayrıca başka bir cihazım daha var. Şu anda kapalı durumda. BTK, bu diğer cihaza ait 4 ya da 5 pasaport kaydı olduğunu söylemişti. Sanırım aldığım yerdeki kişi kayıt düşmesin diye sürekli değişik pasaportlara kaydediyordu. Diğer cihazım için yeni bir pasaport bulursam, eski pasaport kayıtlarını sildirme gibi bir şeyle uğraşmadan kayıt ettirebilir miyim?

  1. Öncelikle vergi kişi üzerine değil de imei numarasına kayıt ettireceksiniz. Bebek pasaportu konusunda tecrübelerim olmadı ama netten okuduğum kadarı ile çocuk pasaportu ve anne veya babası ile operatörlere gittiğinizde yapıldığını duydum, okudum. Herhangi operatör merkezine sorarsan teyit edebilirsin.

   Cihaz için kayıt bulunamadı değilde kayıt olmadığı tespit edile cihaz yazsaydı daha önce kayıt yapılıpta düştüğünü gösterirdi. Kayıt dışı yazıyorsa daha önce kayıt ettirilmemiştir.

   İkinci cihazın, 4-5 pasaport üzerine eksik evrak ike kayıt yapılmıştır. Kontrol edildikten sonra eksik evrak olduğu algılanması bası 4-5 ayı bulabiliyor. Özetle; Eğer cihazın şebeke çekmiyorsa kayıt düşmüştür ve yeniden kayıt ettirebilirsiniz.

   1. Öyleyse herhangi bir operatöre işlemlerin nasıl yürüdüğünü sormam gerekecek. Diğer cihazımın 2 haftadır şebekesi yok. Sanırım kayıt düşmüş durumda. Başka bir pasaport bulduğum takdirde diğer cihazın da kaydını gerçekleştireceğim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çocuk pasaportları konusunda nasıl işlemler yapıldığını buraya yazarım.

    1. Gerçekten yazarsan çok sevinirim. Bende blog yazısına ilave ederim senin adınla. İsabet olur. Teşekkürler kolay gelsin.

     1. Merhaba. 18 yaş altı pasaportlara cihaz kaydının nasıl yapıldığını anlatacaktım. Şimdi anlatayım. Bir kere ana şartlardan olan son 2 yıl içerisinde pasaporta kayıt edilmiş cihaz olmamalı. Vergi ödemesine gelirsek; eğer pasaportunu kullanacağınız kişi 18 yaşından küçükse (bebek ya da çocuk farketmez) 115 TL’lik vergi ödemesi pasaport sahibinin adına yatırılmalıdır. Vergiyi öderken pasaportu ve pasaport sahibinin kimliğini yanınızda götürürseniz iyi olur. Bilgilerin doğru kaydedilmesi için önemli. İkinci aşama olan 18 yaş altındaki kişiye ait pasaporta kayıt yaptırırken sadece operatörlere ait bayilerden birisinde kayıt yaptırabiliyorsunuz. Çünkü turkiye.gov.tr 18 yaş altındaki kişilerin işlem yapmasına izin vermiyor. Operatöre ait bayide kayıt yaptırmak için pasaport sahibinin annesi, babası (eğer bunlar yoksa ona vekalet eden 2. derece akrabası) kayıt sırasında veliye verilen annesiyim ya da babasıyım ibareli belgeyi imzalayacak, anne ya da baba kendi kimlik bilgilerinin olduğu kimlik fotokopisini teslim edecektir. Velisi olduğunu teyit ettiren 18 yaş altındaki pasaport sahibi cihazını kayıt ettirmiş olacak. Biraz karışık oldu ama hoşgörün. İyi günler.

     2. Eline sağlık dostum. En yakın zamanda bu verdiğin bilgiler doğrultusunda güncelleyeceğim.

     3. Tek kafama takılan nokta şu cümlen;

      ” eğer pasaportunu kullanacağınız kişi 18 yaşından küçükse (bebek ya da çocuk farketmez) 115 TL’lik vergi ödemesi pasaport sahibinin adına yatırılmalıdır.”

      Yani vergiyi cihaz imei nosu üzerine değilde direk pasaport sahibi(çocuk) isme mi yatırılıyor?

     4. 115 TL’lik vergi ödenirken mutlaka pasaport sahibi kişinin adı, soyadı (istenirse diğer kimlik bilgileri) ve kayıt edilecek cihazın IMEI numarası veriliyor. (Benden ayrıca pasaport sahibi bebeğin baba adını ve pasaport sahibi bebeğin kimlik numarasını istediler. Ödemeyi TC Ziraat Bankası’nda yapmıştım.)

     5. Önemli: Ödenen vergi, pasaport sahibi adına ödeniyor. IMEI numarası sadece BTK’ya bilgilendirme amaçlı olarak vergi fişine yazılıyor.

    2. s.a usta benim sorum şu şimdi biz birilerini bulduk adamlar para karşılığı kayıt işi yapıyorlar neyse dedik ki biz para falan yollamayız sistemde görürüz sorgularız kayıt altında dedimi paran hesapta adamda bize tamam dedi ve dediğimiz gibi sisteme geçici olarak telefonu kaydettirdi bizde parayı gönderdik ama telefon henüz açılmadı bu adam parayı alıp iptal edebilirmi kaydı oradan

     1. Yaptırdığın geçici kayıtsa zaten iptal edeceğini sanmam. Şebekenin gelmesi birkaç günü bulabiliyor.

 10. s.a benim iphone 4s var kendi üzerime kayıt yapcam pasaport var ama geçici kayıt hala gözüktüğü için kayıt yapamıyorum.
  bu kayıt silme işini nasıl yapabilirim. pasaport hakkım dolmak üzere bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Kayıdı kendin silebilmen için pasaport kimlik bilgilerini bilip BTK’yı arayıp bu bilgiler ile sildirtmen gerekiyor. Bilmiyorsan düşmesini bekleyeceksin.

 11. Selam,

  Ben daha önce bir yabancı pasaporta kayıt yaptırmıştım, ancak 2-3 hafta önce telefonum kapandı. sistemde de kayıt dışı olduğu tespit edilen imei diyor.

  Şimdi başka bir pasaporta kayıt yaptırmak istiyorum ancak sistem izin vermiyor, başka pasaport üzerine kayıtlı deniyor, onu bulup sildirmen gerekli diyorlar, ne yapmam lazım? Kayıt düşmemiş mi demektir bu?

  1. Normalde kayıt dışı tespit edilen yazıyorsa yeni kayıtı kabul etmesi gerekiyor. Bunu BTK’yı arayarak öğrenebilirsiniz. Ancak sildirme işlemi yapmak için illaki pasaport sahibi bilgilerini vermeniz gerekecek. Ancak cihaz yeni düştüyse belki sistem güncellemesinden dolayı hala kayıtlı gözüküyorda olabilir.

 12. Merhaba,

  Benzer sorular sorulmuş ama. Şu anda kullandığım cihazın IMEI numararısını sorgulattığımda “KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI. Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır.” açıklaması çıkıyor. Cihaz sim tanımlı olarak çalışıyor yani tek bir numaraya tanımlı olduğu için başka bir numarada çalışmıyor. Şimdi ben bu geçici pasaport kaydını sildirip tekrar pasaport kaydı yaptırmak istiyorum ama BTK yı aradığımda pasaport sahibi ve belgeleri olmadan sildirilemeyeceğini söylüyorlar ve hattın durduk yere düşmeyeceğini de söylüyorlar. Kayıt yaptırılan pasaport sahibine yurtdışında olduğu için de ulaşamaıyorum. Acaba pasaport kaydını sildirmenin başka bir yolu var mıdır?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Bu çok farklı bir durum. Bu kanuni belli bir hat numarasına geçici görüşmeye açılma durumu. Ben daha önceki yaptırdığım geçici kayıt yönteminde telefon numarası vs istenmiyordu. Büyük ihtimalle eksik evrak bilgisi ile yapılan oyalama yöntemiydi.

   Sizin durumunuz hakkında hiç bilgim yok. İnşallah bilgisi olan biri bir yorumda bulunur. Kolay gelsin.

 13. Merhaba başımda bir sorun var. Kayıt dışı iPhone 4s almıştım. Pasaport vs. buldum harç yatırdım ama telefonun daha önceden kaydı varmış kayıt yaptıramadım, ben işlerimle ilgilenmekten uğraşamadım pasaportunda tarihi geçti. Sonra bu geçici kayıt yapanlardan birisine para vermiştim o bana 2 kere kayıt yaptı en son bu sistemde patlatıldı ve telefonuma 6 Haziran’da kapatılacağına dair mesaj geldi ve öyle de oldu. 6 Haziran’dan beri hat yok. Sonra Kıbrıs’a gittim geçen hafta döndüm vergi dairesine para yatırdım bu sefer e-devlet’ten şifre aldım imei ‘yi kontrol ettim ki ne göreyim: IMEI NUMARASI KAYITLI mesajı var, “Yolcu beraberi kaydedilen cihaz” yazıyor. E-devletten de “Girilen IMEI daha önce başka bir başvuru ile kayıtlı olduğundan tekrar başvuru yapılamaz.” mesajı aldım.

  Elimde telefon, belgeler falan kala kaldım. BTK sürekli meşgul ulaşamıyorum. Tavsiyeniz var mıdır?

  1. kendi kendimi hemen düzelteyim BTK’ya ulaştım edevlet sitesi ilk kayıt işleminde hata vermesine rağmen başvuruyu aslında onaylamış ve sistemlerine gönderim, meğer bunun yüzünden tutuşmuşum ben. Umarım sorun olmayacak. Sorun hükümsüzdür, ben silemedim, siz silebiliyorsanız admin olarak lütfen silin. Bu da böyle bir dramdır.

   Tavsiyem hiç bunlarla uğraşmadan gidin 2 yıl garantili TR ‘den telefonunuzu alın. Bunun gibi ekstra masraflarla, stresle falan uğraşmayın.

 14. Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. B’nde bir ıphone almıştım geçen hafta kapanacak diye mesaj geldi. Neyse bi pasaport buldum. Pasaport ama kişinin gemi adamı cüzdanı vardı onunla harç parsını yatırdım bütün işlemlerden sonra e-devlet şifresi ile kayıt ettirdim. Şimdi sorguladıgımda

  IMEI SORGULAMA

  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz

  Sorgulama Tarihi 25.06.13

  Bu şekilde çıkıyor. Şimdi bnm cihazım temelli mi yoksa geçici mi kayıtlı. İleride bi sorun yaşarmıyım. Son olarak pasaport sahibi ımei kaydını ileride sildirebilir mi ?

  1. Bu yazıta bakarsak hiçbir sorun yok. Ancak ya btk evrak kontrolünde çok hızlandi yada senin telefonu kayıt ettireli baya oluyor. Çünkü yaklaşık 2-4 ay “IMEI geçici olarak kayıt altına alınmıştır. Evraklar kontrol aşamasında” ibaresi gözükür.

   Yani şu durumda hiçbir şekilde sorun yaşamazsın.

   1. Merhabalar ,Babam gemici olduğundan dolayı, Babamın Gemi adamı cüzdanı var , ülkeye giriş çıkışları bu gemi adamı cüzdanına kaşe basılıyor,pasaportta hiçbişey yok,E-devlet üzerinden cihazımızı kayıt ettireceğiz , ” pasaport no:” yazılan yere gemi adamı cüzdanı numarasını mı yoksa pasaportun numarasını mı yazacağız? acil yardımcı olabilirmisiniz.

 15. :)) sitelerden baktığım kadarıyla dediğiniz gibi uzun sürüyor diye düşündüm aradım sordum btk yı kayıtlı dediler. Acaba e-devlet üzerinden olduğu için mi bu şekilde oldu öğlen yaptım hmn kayıtlı göründü çok şaşkınım ama bir yandan da tedirgin:)) dediğinize göre bir daha kapanma olmaz değil mi.

  1. Dostum benim cihazda edevlet’ten yaptık ama 4-5 oldu ama hala yazan; Durumu : IMEI numarası E-Devlet üzerinden geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.

   BU DURUMDA BENIM DAHA ÇOK KORKMAM GEREKİR.

   Twitter: @samonite

 16. Ben galaxy wonder aldım bugün telefonun arkasındaki ımeı numarasıyla *#06# yapınca çıkan numara farklı. Telefonun arkasındaki numarayı sordurdum kaydı yok ama *#06# yaptığımda kaydı var ‘Durumu:IMEI NUMARASI KAYITLI / Kaynak: İthalat yoluyla kaydedilen IMEI yazıyor ben bi sey anlamadım kayıt yaptırmam gerekiyor mu bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Ürün klonlanmış ve çalışan imei başka cihazda da aktif olursa büyük ihtimal cihaz tamamen kapanır. Sizinki klonlu olduğu için hiçbir hak talep edemezsiniz. İçinize sinmediyse yol yakınken iadeye gidin. Zaten cihaz sıfır değildir sanırım.

 17. IMEI SORGULAMA

  IMEI : 3xxxxxxxxxxxxxx
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Cellon France Pazar Adı: CT 6608 Model Bilgileri: CT 660

  *#06# yapınca çıkan imei numarasını sorguladığımda bu çıkıyor.

  1. Bildiğin ithalat yolu ile kayıt edilen bir cihazın imei’si kopyalanmış. Bu imei başka cihazda kullanılmadığı sürece sorun olmaz ama bence riskli.

 18. bugün yazmıştım kardeşim. yukarıda dedigim gibi telim kayıtlı görünüyor yanlız bugün akşam telefonum kapandı. ne zmn sürede açılır birde bu yaptırmış oldugum kayıdın kesin ve sürekli oldugunu nereden ögrenebilirim.

  şimdiden teşekkürler.

 19. Merhabalar bende de htc 8x telefon var ve bunu kaydettirmek için bayiye gittim. Pasaport sahibi çifte vatandaş… Sordum soruşturdum çifte vatandaşlar ikametgah adresi göstererek süresiz kayıt yaptırabiliyormuş. Bunun üzerine ikametgahı aldım ve bayiye gittim. Özellikle bu telefonu turist olarak kaydetmeyin dememe rağmen turist olarak kaydetmişler hemde numaraya özel. .. ve yazan yazı

  KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI.Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır.

  yukarıda aşka bir arkadaş da aynı dertten muzdaripdi. acaba düzeltme yaptırabilirmiyiz…Bu konuda bilgi sahibi olan var mı?

  1. Bilgim olmadığı için biraz bekledim ancak artık dayanamayıp yazayım dedim. Burda sizin bir hatanız yok. Kayıt tapan operatörün veya BTK’nın hatası var. Bence üstüne gidip hatanın düzeltilmesini talep edin. Bu size devlet tarafında verilen hak.

   Ancak sizin mevzuyu daha önce bir yerde okumadım duymadım. Resmi prosedür hakkında yorum yapamam. Ama sayenizde birşey daha öğrendik. Ve bundan sonra aynı prosedürü izleyecekler daha dikkatli olurlar.

   Teşekkürler.

   Twitter: @samonite

 20. e-devlet üzerinden kayıtlarda, pasaportu kullanılan kişinin e-devlet şifresinden mi girilmeli yoksa herhangi birinin e-devlet şifresi ile kayıt yaptırılabilir mi?

 21. Merhaba

  Bana bugün ….. nolu cihaz kayıtdışıdır 1 hafta içinde kapanacaktır satın aldığınız yere başvurun diyor.
  aradım ama aldığım yere ulaşamadım kapatıp gitmişler ben arkadaşın passaportuna kaydettireceğim ama kayıtdışı yazıyorsa yaptırabilir miyim yoksa 1 hafta bekleyip hattın kapanmasını mı beklemeliyim

  1. Nehir hanım, aslında bu aşamada kayıt ettirilebiliyordu ancak son zamanlarda sorun yaşayanlar duyuyorum. Ama bu aşamada kayıt düşmeden yapamazsınız diye biliyorum. Arkadaşınızın pasaport süresi dolmasına daha varsa kapanana kadar bekleyin. Dikkat edin TR’ye giriş yaptıktan sonrası 1 ay geçmesin.

   1. aslında 12/07 de passaport süresi doluyor yani telefon 12/07 yada 13/07 de kapanacak kapanmadan gitmem gerekiyor BTK dan sorgulama yapınca ‘KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI’ yazıyor başka bir seçeneğim kalmıyor erken kapatın diye biliyormuyum. yada siz ne önerirsiniz.

    1. Bunu diyebilmeniz için daha önce kayıt işlemlerinin yapıldığı kimlik bilgilerini bilmeniz gerekiyor. Bence bir operatöre giderek yaptırmayı deneyin olmazsa edevletten. Olmuyorsa eliniz mahkum bekleyeceksiniz.

 22. BTK dan sorgulama yaptığım zaman ‘KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI’ yazıyor bu kayıdın silindiği anlamına gelmiyor mu ?

  1. O anlama geliyor ama anladığım kadarı ile cihaz hala kullanılıyor değil mi? Operatör bağlantısı kesilmeden kayıtta sorun yaşayabilirsiniz. Vergisini yatırıp gidip deneyin derim. Zaten o vergi şimdi de olsa aylar sonrada olsa yayacak bir vergi.

 23. merhabalar yurtdısından telefon aldıktan sonra telefonum kapandı.btk dan yaptıgım sorgulama da KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyordu. sonra saglam bir pasaport bulup tekrar kayıt ettırdım telefonum acıldı ama 1 ay sonra tekrar kapandı .btk dan yaptıgım sorgulama da KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyor.ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olun.tesekkurler

  1. Kayıt yaptırdığınız bayiye giderek neden kayıtın düştüğünü sorgulatın çünkü onlar daha hızlı sorgulyorlar. Büyük ihtimalle herkesin başına geldiği gibi okunaksız evrak vb. sorunlardan dolayıdır. Kolay gelsin.

 24. İyi akşamlar,, benim farklı bir sorum olacaktı. Kaydı olmayan hatta BTK tarafından kullanıma kapanmış bir xperia telefon almayı düşünüyorum. Evde 3yıldır kullanmadığım türkiyeden alınmış yani kayıt sorunu olmayan eski bir nokia telefon var bu eski telefonun imei nosunu yeni alacağım kayıtsız telefona atmayı düşünüyorum.. Bu işlemi yaptıktan sonra zaten hiç kullanılmayan eski telefonu tamamen kullanım dışı bırakacağım yani bir daha hiç açılmayacak.. Bu işlem sonucunda kayıtsız olan telefonumda sıkıntı çıkma ihtimali var mıdır ? Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

 25. Aynı durum bendede var. KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI yazıyor alacağım iphone 4 ün imei sorgusunda… Elimde nokia nın ucuz bir telefonu var. Nokia imei sini İphone4 e atıp kullanmaya başlayabilir miyim?

  1. Maalesef imei kopyalama konusunda tecrübem yok. Ama şöyle düşündüğümde herhangi bir şekilde imei’si alınan cihaz bir şekilde şebekeye klonlama işleminden sonra sinyal gönderecek olursa belkide dönüşü olmayan bir yola girebilirsiniz. Bide imei’si alınan cihazın özellikleri düşükse iPhone’da özellik ve 3G açısından sorunlar yaşandığından bahsediliyor. Yani sizin iPhone’nunuz artık Nokia olarak gözükecek.

   1. teşekkürler. Ama son 1 ay içerisinde giriş yapan bir pasaportda yok. ne yapacağımı şaşırdım bende

   2. ıphone marka kesinlikle klonlama olmuyor.android işletim sistemine sahip olan tel.olabliyor.klonlama yapacağınız cihaz özellikli bir telefon değilse nette ve 3g de sorun yaşarsınız.

 26. Öncelikle İyi günler dilerim…. Benim sorunum şu: Almanya’dan getirilip, dün bir arkadaşımın pasaportuna işlettiğimiz İphone 4s Wifi si aktif olmuyor, yani arızalı.. Tekrardan önümüzdeki hafta yurtdışına giden birine cihazı verip değiştirttirebilirim. Ancak pasaport kayıt işlemleri ile ilgili olarak ne yapmak gerekir. Pasaporta kayıt yapan arkadaşım dilekçe verse, bu durum düzelir mi? Eski Imei silip yeni imei kaydederler mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

  1. İnan bu konuda hiç bilgim yok ama silinin kayıt sonucunda yeniden hak kazanılmıyor kesin eminim. Bu durumu BTK’dan bizzat bilgi alın bence.

   1. BTK dan nasıl yanıt alayım ki ? Adamlara ben kayıtdışı telefona kendim imei atıcam mı diyeyim 🙂 Bu işlemi deneyenleri bulmak gerekiyor sanırsam. Sonuçta 600liralık telefon almayı düşünüyorum daha sonra elimde patlamasını istemem.

   2. Arkadaslar; sorunuma çare buldum, sizlerle paylaşayım istedim. Arızalı telefonu yurtdışından degisimini yaptırdıktan sonra, degisim için aldığım belgelerle birlikte, BTK ya durumu anlatan, eski İMEİ numarasinin silinerek yeni İMEİ numarasinin kayda alinmasini isteyen bir dilekçe yazarak kargoya verdim. 1 hafta icinde işlemi yaptılar. Su anda telefon kayıtlı . Aynı sorunu yaşayanlar için faydalı olur umarım …

   1. Merhaba başımdan geçen olayı kısaca anlatıcam gerçekten komik ve ilginç bi durum. Şu anda anlatacağım durumun içindeyim ve merakım üst safhalarda. Arkadaşımın 14 yaşındaki kuzeninin pasaportuyla iş bankasından gerekli ücreti 115 tlyi yatırdık dekontun üzerinde onun adı soyadı imzası var. Yanımızda anneside var. Aveaya gittik bi baktık giriş mühründeki tarih okunmuyor hoppala gittik ilçe emniyet müdürlüğüne gereken belgeyi imzalı mühürlü aldık sonra tekrar kayıt yetkisi olan avea bayiine döndük. Kuzenimin annesi gerekli dilekçiyede doldurdu tüm evraklar eksiksiz şekilde teslim ettik aradan 3-4 saat geçti btk sorgulamada cihazı abone merkezi tarafından giriş yapıldı evraklar bekleniyor yazıyor tamam sorun yok. Bir gün sonra yani bugün tekrar bir bakayım dedim hoppala ekranda sorguladığım imei bulunamıyor. Aveayı aradım btkyı ara dedi btkyı aradım emniyet giriş tarihine onay vermemiş dedi haydaa emniyeti aradım belgleri aldığım yeri hemde. Dediler imkansız öyle bişi yok biz size evrak verdik olamaz öyle bişi dediler. Btkyı tekrar arıyacaktım 61.sıradasınız dedi ve kapadım haliyle neyse tekrar bakıyorum yine aynı msj girilen imeiye ait kayıt yok. Ne yapmam lazım nolduda kayıttan düştü? Üstelik avea daha evrakları yollamamış cumartesi yollucaklar. Bütün evrakların kopyasınıda aldım. Nedir benim olayın sonu sizce?

  2. Arkadaslar; sorunuma çare buldum, sizlerle paylaşayım istedim. Arızalı telefonu yurtdışından degisimini yaptırdıktan sonra, degisim için aldığım belgelerle birlikte, BTK ya durumu anlatan, eski İMEİ numarasinin silinerek yeni İMEİ numarasinin kayda alinmasini isteyen bir dilekçe yazarak kargoya verdim. 1 hafta icinde işlemi yaptılar. Su anda telefon kayıtlı . Aynı sorunu yaşayanlar için faydalı olur umarım …

 27. merhaba.. galaxy s3 kullanıcısıyım. cihazı aldığımda cihazda üzerindeki imei numarasından farklı bir imei numarası vardı. daha sonra mesaj geldi telefonda görünen imei klonlanmıştır diye. bende orjinal imei siyle kayıt yaptırmak için başvuruda bulundum ama geçici kayıt yapmışlar tekrar kapandı 🙂 mecburen tekrar farklı bir imei yazdırdım cihaza. orjinal imeisi kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz olarak görünüyo. yazdırmış olduğum imeide aynı şekilde görünüyo btk da ancak şebeke sorunu yok yaklaşık 3 aydır böyle kullanıyorum.:) Sorum şu cihazıma ait imei klonlu görünmüyor sadece ben başka cihazların imeisini kendi telefonuma klonlamış oldum. şimdi ise pasaport kaydını kendim yapmak istiyorum. tekrar orjinal imei yazdırıp vergisini yatırdıktan sonra cihazın kaydını yapabilir miyim? Orjinal imei Kayıt dışı olduğu tepit edilen cihaz olarak görünmekte.

 28. Merhaba. Iphone alacağım yurtdışından gelmiş. pasaport kaydı var. IMEI da yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyor. Bir sorun olur mu sonradan.

  1. Şimdilik sorun olup olmadığını anlayamazsınız. Ama eskiden bu yazı olupta sonradan düşen kayıtlar oluyordu şimdi ise sorun olacağını düşünmüyorum.

 29. slm bende şuan bi iphone4 var isveç telenordan black lı açılır mı açılırsa maliyeti ne kadar olur

 30. İyi günler

  İnternet üzerinden kayıt yaptırmak istedim Mobilmar sitesinden 1 hafta geçti yapamadılar. Bir başka site buldum şimdi ona başvurdum . iİmei yimi klonloyabilirlermi ?

  Tanıdığınız güvenli bir site var mı ?

  Saygılarımla

 31. İyi günler bnm iphone 4s var dayımın pasaporta kaydettirdik ancak 1hafta sonra servis yok yazdı teld.nu actırdıgım turkcelle gittiğimde pasaport süresinin doldugu için kayıt olmadıgını söylediler yani kısaca şimdi cihaz kayıt dışı.şimdi yurt dısından yeni gelen tanıdıklar da var onlardan birinin pasaportunun üzerine tekrar kayıt yaptırabilir miyim acaba ilerde tekrar kapanır mı eski gecersiz kayıt yüzünden?

  1. Siz kayıt yapıncıya kadar dayınızın TR’ye giriş yaptıktan sonraki 1 aylık süre dolmuş sanırım. Bu durumda hiç bir işlem yapılmış gözükmez. Yeni bir pasaport bulduktan sonra kayıt yapabilirsiniz.

   1. Hayır giriş yaptıktan 1gün sonra kaydı yaptık ama sorun pasaport gecerlilik tarihinin bitmesiymiş.
    Ama yine de yapılabilir değil mi ?yarın yaptırıcam da öyleyse..

 32. mrb,ben samsung s4 aldım çakmamı yurt dışımı bilmiyorum.yurtdışı dediler.ama bence aynı zamanda çakma.kapanmaya karşı garantiliymiş.*^#06# yapınca bana bi numara veriyor fakat imeı sorgulamada kayıt bulunamadı diyor.henüz cihaza simkart takmadım.ne yapmam gerek bilmiyorum.lütfen acil yardım edin.iade edeyimmi yoksa sorunsuz çalışırmı?

  1. *#06# tuşlayınca yazan IMEI No ile cihazın bataryasının altında yazan IMEI aynı mı bir karşılaltır?

   Telefon çakmaysa senin anlaman gerekiyor 🙂 eğer IMEI çakma ise bu dediğim yöntem ile anlaşılır.

   Sorgulatırken eksik rakam giriyor olabilir misin? Hiç kayıtlı olmayan bir IMEI yazacaklarını sanmam 🙂 bide hat takıp denemediniz mi?

   1. teli 600 e aldım muhakkakki bi bit yeniği var.çakmalarda telefonu açınca android yazarmış(bende öyle yazıyo),yurt dışı kaçaklarda samsung(arkadaşta da samsung yazıyo) bu doğrumu??ama beni asıl düşündüren imei nosu…arkadaşın aynı telefonu var imeisi nokia 6600 üzerine kayıtlı olarak çıkıo ama benimkinde bi numara var fakat kayıt bulunamadı diyor.sim kart taktım.telefondan çok anlamadığım için içime sinmiyo işte.telim kapanırmı,kapanırsa ne yapmalıyım?

    1. Sizinde durumunuz diğer klonlanmış cihazlar ile aynı. Yani hiç sorun olurda olmayabilirde. Yan şansınıza kalmış. Cihaz çakma ise dış kasasından anlaşılması gerek veya diğer özelliklerinde vs. Yani ekran bölme çalışıyorsa orjinaldir diye düşünüyorum. Önlem alamazsınız sadece dua edin bir terslik olup aynı imei nosu başka yerde aktif olmasın.

 33. Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Nokia Corporation Pazar Adı: Nokia X2-00 Model Bilgileri: RM-618

  Telefon S3 *#06# ile sorguladığımda çıkan imei ile batarya altındaki imei farklı. Şu ana kadar bir kapanma durumu olmadı. Ne yapmalıyım kapanma riskine karşı.

  1. Eğer o Nokia cihaz veya imei’si başka bir cihazdan herhangi bir şekilde operatörle bağlantı kuracak olursa cihazın klonlanmış kategorisinde kapanır. BTK bunları düzenli olarak operatörlerden alıyor. Bunun için bir önlem alamazsın ve ya hak talep edemezsin. Çok bilgim yok ama kapanırsa başka cihazın imeisini tekrar çaktırırsın. Veya arkasındaki kendi imei’sine dönüş yaptırıp gidip vergisi ile pasaporta kayıt ettirebilirsin belki. Cihazı uzun süre kullanacaksan en mantıklı bu son seçenek bence :))

   1. Son seçenek tamam ama ona da belki diyorsun 🙂 kendi imei’sine dönüş nasıl yapılıyor ? Pasaport işi olursa bileyim isterim

    1. Klonlama işlerinden hiç anlamam ben ve ne desem yalan olur. Bu durumu sen bu işi yapan telefonculara sorsan daha mantıklı. Hatta bilgi alıp burada bizimle paylaşırsan sevinirim.. Kolay gelsin.

 34. KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI.Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır.
  bu ne demek ve cihazı nasıl kayıt ettirip kullanılır duruma getirebilirim teşekkürler.

  1. Biri o cihazı geçici olarak bir turist pasaportuna kayıt ettirmiş. Bu konuda maalesef tecrübem yok ama bunu uiyapanlar operatörler olduğu için en net kesin bilgiyi onlardan alabilirsin.

 35. mrb bana yurtdışından cihaz geldi fakat hiç kart takıp kullanmadık ilk taktığımızdada tel ulaşıma kaplıydı ben bankaya harcı yatırdım pasaport bulup e devletten kayıt yapmak istedim fakat ımeı klonlu kayıt olmaz dedi ne yapmam gerekiyor.

  1. KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI.Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır.

   Benim sorgulama da bu şekilde yazıyor. Yeni kayıt yaptırabilir miyim?

 36. Merhabalar.. Ben yurt disi cihazı aldım. Telefonumu kullanmaya baslayalı bugun tam 6 gun gecti ve telefonum kayıtsız olmasına ragmen henuz kapanmadı.. Herhangi bir uyarı mesajıda gelmedi.. Ben bugun isimi garantiye almak icin telefonumu bir tanıdıgımın ustune E-devlet şifresi ile harc yatırarak internet uzerinden kaydımı yaptım. Yalnız kafamı kurcalayan birsey oldu. Telefonun IMEI sorgulamasını kayıt oncesi yaptırmamıstım.. Fakat İnternet uzerinden kayıt yaptırdıktan SADECE 2 dakika sonra sorgulamasını yaptıgımda
  ”IMEI NUMARASI KAYITLI Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz” bu yazıyla karsılastım.. Aklımı karıstıran sey 2 dakika gibi kısa sure icinde kayıt sisteme dusmus olabılırmı? Yoksa ben gecici kayıtlı bir telefonun ustunemi kayıt yaptırdım ?

 37. İyi akşamlar

  Yurt dışından aldığım telefonumu teyzemin tc si ile vergisini ödedim ama onun e devletten kaydını yapamıyoruz. hollandalı pasaportu ile giriş yaptı

  Nasıl yapabilirim ?

  Teşekkürler

 38. iyi akşamlar ben bundan 8 ay önce s3 marka cep telefonu aldım ancak telefonum klonlanmış ve şu an polis inceleme başlatmış ifademi alacaklar bu durumda ne olur öğrenmek istiyorum birde cihazı benden geri alırlarmı çünkü bende bu cihazı bir telefoncudan aldım ve hiç bir sorun olmayacağını söyledi şimdi ne olacak bilmiyorum ve ben bu cihazı kayıtmı ettirmeliyim yoksa elmi konacak ?

  1. 8 aydır kullanıyorsanız sorun olmaz bence. 8 aydır aynı hattı kullanıyorsanız cihazın yani imei numarasının ilk sahibini operatör üzerinden tespit ediyorlar. Cihazın imei’si klonlu ise cihaza el koyacaklarını sanmıyorum.

 39. Merhaba,
  Ben aralik ayinda tatil yapmak icin Istanbul bakirkoyde telefonun vergisini odeyip ayni gun telefonumu actirdim. Tatilim boyunca hic sıkıntı cekmeden telefonumu kullandim.
  Yaklasik iki hafta once Ankaraya geldim ve telefonum servis disi. Kizilayfa gitmedigim telefoncu kalmadi son olarak Btk ya yonlendirildim. Ordaki insanlarda adam akilli ilgilenmeden belgeleriniz eksik oldugu icin iptal olmustur, tekrar belgelerinizi tamamlayin diyip basindan gonderdi.
  Etrafta sora sora islemleri edevletten yapabilcegimi ogrendim fakat imei kayit formu doldurdugumda bana surekli yurda girilen tarih onaylanmiyo diyor. Bunun uzerine emniyete girip girisim icin belge bile aldim ama hollanda pasaportu ile giris yaptigim icin olmuyomus galiba. Banada telefonumi actirma konusunda yardimci olabilirmisiniz? Ne yapmam gerek?

 40. merhaba bende geçen hafta samsung S4 aldım ve İMEİ numarasına baktım T10s Model İMEİ numarası girilmiş. ne gibi sorunlarla karşılaşırım ve bu sorunlardan nasıl kurtulurum ben şırnakta bi dağdayım geri vermek gibi bi durummum yok izne çıkıcam izne çıkınca nasıl imei numarası düzelttirim sorunsuz kullanabılırım hangi yolu denemeliyim saygılar

  1. Benimde net bilgim yok ancak duyumlarıma göre;

   Güncelleme yapılamıyormuş. Ama illaki bir yolu var mı bilmiyorum.

   Bazı özellikle operatör destekli özelliklerde sorun çıkarıyor.

   Wifi bilmiyorum ama 3G bağlantıda sorunlar oluyor. Eski imei’e geri dönüş olmuyormuş vs.

 41. Selam . ben yurt dışından Galaxy S3 aldım . HalkBankasında 115 Tl harç yatırdım.3 gün önce E-devlet şifresi aldım ve imei kaydı yaptım . yalnız fark ettim ki ülkeye giriş tarihini yanlışlıkla bir gün öncesi olan 28’i yazdım ve kabul ediyoruma tıkladım . Yanlış yaptığımı fark ettim ve bir seferde doğru giriş tarihi olan 29’u olarak değiştirdim ve tekrar kabul ediyoruma tıkladım. Acaba hatalı kayıdımdan dolayı herşeyi mahfettimmi? imei sorgulaması yaptırdıgımda kayıt bulunamadı yazısı çıkıyor

 42. ii günler, bana yurt dışından gelen cihazı başkasının pasaportu ile e-devleti üzerinden kaydettireceğim. öğrenmek istediğim kayıt işleminde cihazı kullanıcağımız sım nosunu istiyıorlarmı ve istiyorlar ise; cihaz kayıt edildikten sonra sadece o sım ile mi çalışabiliyor. şimdiden teşekkürler.

  1. Yapacağınız kayıt geçici olarak Türkiye içinde kullanılmak içinse sim kart vs. bilgileri isteyebilirler ama benim bildiğim sadece tr operatörü olması ve numara yeterli. TR’ye giren kişi Türk vatandaşı ise zaten o geçici turist kaydı olmaz ömür boyu kayıt olur. Ancak o pasaporta son 2 sene içerisinde kayıt yaptırmamış olması gerek.

 43. Merhaba,

  Ben ilk kez yurtdışına çıkacağım. Tr’den satın aldığım telefonumu 1 yıldır kullanıyorum ve Tr’den aldığım bu telefonu yurtdışına yanımda götürmem gerekiyor. Türkiye’ye döndükten sonra herhangi bir imei kaydı vb işleme gerek var mı? Sonuçta telefonum Tr’de kayıtlı. Telefonumun yurtdışında kapanma riski olur mu?
  Ne yapmam gerekiyor?

  Ayrıca, bu imei olayı ve 115 TL sadece yurtdışından satın alınan ve Tr’de kullanılmak istenen telefonlar için mi geçerli?

 44. Merhaba,
  Bazı arkadaşlarım yurtdışından gelen telefonları telefoncuda pasaportsuz kayıt ettirip kullanıyolar. Bende şu an yurtdışındayım alacağım telefonu o şekilde yapsam güvenli olur mu ?

 45. Slm, ben Turkiye’ye 3 haftaligina gelicem. Gecen sene bir telefon kaydettirdigim icin bu sene yeni telefonumu kaydettirme sansim var mi? Telefonumu gurbetci ya da turist statusunde kaydettirebilir miyim ki nasil olucak bu? Cozum nedir?

  1. Geçen sene kayıt ettirdiyseniz maalesef kayıt ettiremezsiniz. Ancak bu geçici turist kayıtını etkiler mi inanın bende bilmiyorum. Olmama olasılığı yüksek gibi geliyor bana 🙂

 46. 1 sene once iphone 4s almıstım aldıgım kisi telefonun kayıtlı oldugunu soylemisti ancak 6 ay sonra kapanıcak yazısı geldi aldıgım kisiyi aradım tamam halledicem dedi sonra kayıt kontrolu yaptırdım tekrar kayıt altına alınmıstı ama bi 6ay sonra telefonum tekrar kapandı sonra ogrendimki turist pasaportuna kayıt yaptırıyorlarmıs simdi telefonum kapalı duruyo bende yurtdısına cıktım geldim simdi kendi pasaportuma kayıt yaptırabilirmiyim? sistemde kayıt dısı oldugu tespitedilen imei diye geciyor

  1. Aynı sizinki gibi benimde bir cihazım vardı ve kayıt yaptırdım. IMEI kayıt düştükten sonra kayıt yapılıyor.

   1. telefonu turkcell bayinde kayıt yaptırdım.Eve gelip kontrol ettigimde “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” yazıyordu.Ertesi gün telefon acıldı 1 haftayı geckin bir süredir kullanıyorum ancak bugun imei sorgulama yaptıgımda ”kayıt bulunamadı” diyor.E-devlet üzerindende sorgulama yaptım durum kısmında ”try-catch” yazıyor sizce ne yapmalıyım?Yardımlarınız için simdiden teşekkürler.

 47. Ben 2 hafta önce kuzenimin pasaportuna ıphone 4 kaydettirdim. vergisini falan ödedim awea bayisine gidip 50 liraya ordada başvuru işlemi yaptırdık. pasaportu olan kişi yurt dışına çıktı. ondan sonra bana mesaj geldi imei numaranızın kayıt dışı olduğu tesbit edilmiştir. 1 hafta içinde kapatılacaktır diye. arıyorum aweayı 03122949494 ü arayın diyolar arıyorum onuda 40. sıradasınız 50. sıradasınız bekleyin:(( ne yapcağımı anlayamadım bu durum neden olmuş olabilir. kayıt yapıldı halbuki

  1. Öncelikle Avea’ya 50 TL vermeniz çok ilginç geldi. Çok abartı bir fiyat. Sadece evrak işleri için bu miktar çok fazla. 25 TL alan duydum ama sizinki rekor bir rakam.

   Eğer 115 TL vergiyi ödediyseniz ve Avea’ya gerekli evrakları verdiyseniz olay Avea’dan çıkmıştır. Sizin bizzat BTK’yı arayıp neden pasaport kaydının düştüğünü sormanız gerekiyor. Btk’dan telefon ile görüşmeniz yapılırken pasaport sahibi bilgilerini sorarak önce güvenlik nedeni ile kontrol ederler. Sonra sorunun ne olduğunu size söylenir ve düzeltmenizi söylerler. Bu işlemler için tekrar Avea’ya gitmeniz gerekebilir veya sizden faks şeklinde istenir.

  2. kardeş sen BTK ‘ YI aramak istiyorsan sabah 8 gibi ara 3-4 dk kada seni operatörle görüştürürler..ben böyle yaptım ..yoksa her aradıgımda 20 -30 kişi var bekleyin diyor…sana her türlü konuda yardımcı olurlar sen merak etme tamam…birde sen çokkkk fazla para vermişin aveaya keşke vodafona turkcele elan gitseydinn…daha garantili…benden tavsiye…

 48. Merhaba,

  Yurtdışından bir telefon getirttim. ve telefonu alır almaz vergi dairesine gidip 115 tl yatırdım. sonra e devlet sistemi üzerinden imei kaydı yaptırırken pasapotumun 1 ay değil 35 gün önce giriş yaptığını farkettim. ve kaydı yaptıramadım. ancak 10 gün sonra 2 günlüğüne tekrar yurt dışına çıkacağım için eğer httım o güne kadar kapanmazsa pasaporta dönüşte işletirim dedim ancak dün telefonum kapandı. tekrar yurtdışına 6 gün sonra çıkacağım. telefonumun açılabilmesi için kesinlikle tekrar pasaporta işletmem mi gerekir yoksa 1 hafta için geçici olarak tekrar telefon açtırılabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim. slm.

  1. Dostum 6 gün bekle bence 🙂 bu süreçte 30-40-50 TL’ye geçici kayıt yapanlar var ama bu işleri daha çok çıkmaza sokar. Tekrar kayıt için geçici kayıtın düşmesini beklemen gerekir ve bu süreçte pasaport kayıt süresi tekrar geçebilir. Maalesef başka yöntem de yok. Sen en mantıklısı geçici başka telefon kullan ve bekle.

 49. slm 4 ay once gecici kayıt yaptırdıgım telefonum kapanmıstı bu sure zarfında imei sorgulama yapmadım kontrol için bugunde yakın bı arkadşım yenı gırıs yaptı tr ye ve vergı dairesine ilce emnıyet mudurlugune sonrada turkcell tım e gıdıp pasaport ıle resmı kayıt yaptırdım ancak suphelerım var bı oncekı gecıcı kayıdım dustumu dusmedımı bılmıyorum turkcell de kaydınız var dusmemıs gıbı hıc bır sey soylemedı ve 1 hafta ıcerısınde telınız acılır dedı ancak su an sorgulama yaptıgımda yolcu beraberınde kaydedılen cıhaz ve kontrol aşamasında dıyor sorum su bu telefonun ılk kaydı gecıcı kayıttı ve yolcu beraberınde dıyordu sımdı yasal kaydı yaptım ve aynı sey yazıyor durum sızce nedir?

  1. Kontrol şamasındadır yazısı aylarca yazabilir. BTK bu konuda hala yavaş. Eğer evraklarda herhangi bir sıkıntı çıkmazsa birkaç aya kalmaz kayıtlıdır yazar.

   Eğer telefonunuz kapatıldıysa zaten eski kayıt düşmüştür o konuda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

 50. yolcu beraberinde kaydedilen cihaz yazıyor hala bi öncekindede böyle idi ve kapandı orada ne yazması lazım ?

 51. Hocam ben bir şey sorucam.
  Benim galaxy S4′ üm var yurt dışından geldi orjınal kore malı.
  İmei numarasını sorgulattıgım zaman bu imei numarasının başka cihazlara kopyalandıgı tespit edilmiştir yazıyor..
  Bataryanın arkasında yazan imei numarası ile *#06# yaptığımda çıkan imei numarası aynı degil.
  Ben bu telefonu nasıl kaydettirebilirim veya kullanmaya devam edebilirim çünkü agda kayıtlı degil diyor birkaç gündür..
  .Cevaplarınızı beklıyorum..

  1. Kayıt ettiremezsiniz benim bildiğim kadarı ile. Bunun için eski imei olması gerekiyor ama geri dönüş olmadığını biliyorum 🙁 ama çözüm olarak başka bir imei klonlatabiliyorsunuz. Ancak güncellemeleri yapamıyorsunuz.

   1. hocam bugun btk yıaradım dedimki..benim telefona farklı imei atmışlar felan….ordan imei numarama aktı ve bu telefona takılan ilk sim kart numarası ile bu telefonu kullanabilecegimi söylediler…siz ne diyorsunuz…herhangi birşey yapmamada gerek yokmuş….

    1. Blogdada belirttiğim gibi imei klonlanması durumunda btk bunu tespit edip o imei’si ilk takılan hatta açıyor. Böylece ilk sahibi tespit ediliyor. Tek sıkıntısı inşallah o Simkart hala mevcut olup olmaması.

 52. Merhaba, yakin tarihte yurt disindan turkiyeye gelecegim ve sadece 3 hafta kalcam. Iphone kullaniyorum ve telefonumu turkiyedede kullanmak istiyorum bu 3 haftalik surede peki nasil ve nerden kayit yaptirmam gerek? Gecici turist olarak actiriliyor mu vergi odemeden? Bir kac yerde okudum bunu ama bazi bayiler gecici olarak actirmaktan habersizmis? Diyelim fikir degistirdim gecici degilde suresiz actirmak istiyorum vergiyi odeyip, peki bunun icin ikametgah gerekli mi yoksa sadece bi turk kimligi ile actiriliyor mu? Tesekkurler.

  1. İkametgah istenmiyor sadece Türk vatandaşı olmanız ve pasaportunuza 2 yıl içerisinde kayıt yapılmamış olması gerek.

   Geçici kayıtlar belli bir telefon numarası olmak üzere görüşmeye açıyorlar. Bunun belli bir süresi oluyor ve sonra kendiliğinden tekrar düşüyor. Bence tr’de uzun süre kalmayacaksanız pasaport kayıt hakkınızı şimdilik kullanmayın.

 53. slm kolay gelsin.dün gece benim cihaz süresi dolduğu için kapandı.bende arkadaşın pasaportuyla yarın işlem yapacağım bana yapmam gerekenleri sırasıyla anlatırmısınız..birde türkcell 50 lira ücret alıyormuş kayıt için bir müşterimin eşi 50 lira ödemeden kendisi imternetden kaydını yapmış vergileri ödemiş ama 50 lira ödemenden kaydını gerçekleştirmiş.bu konuda da bilgilendirirmisiniz beni.kolay gelsin

  1. Blogda ne gerekli yazıyor. Edevlet üzerinden kayıt yapılıyor ancak bu pasaport sahibinin edevlet şifresi ile oluyor.

 54. Merhaba,

  iki gün sonra türkiyeye gidecegim 3 haftaligina. telefonu gecici olarak kayit ettirebiliyorum sanirim tek bir numara icin.bir turist olarak yinede 115 TL vergiyi ödemek zorundamiyim?

 55. Merhaba!

  Yurdışından satın alınmış bir cihazı kullanan abimin birkaç ay sonra kapanan telefonunu alarak pasaport kaydı yaptırdım. 32 gün geçmesine rağmen telefonu halen kullanamıyorum. BTK’dan sorgulattığımda ise;
  Durumu : IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.
  Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz

  ibaresi yer almakta.

  Kaydı avea’dan yaptırmıştık. Dün tekrar gittiğimde oradan da kontrol ettiler. Beyaz listede göründüğümü ve kullanıyor olmam gerektiğini söylediler. Bugüne gelene kadar birkaç kez aveayı ve birkaç kez de BTK’yı arayıp telefonun açık göründüğüne dair bilgi aldığımı da ilave edeyim. Geçen süre zarfında acaba telefonda mı bir sıkıntı var diye düşünerek birkaç defa format attık, sıfırladık. Amma ve lakin değişen birşey olmadı. Acaba daha beklemem mi gerekiyor? Bir fikriniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. sim kilitden kastınız diğer hatların sim kartlarını kabul etmeme ise onu da denemiştim, değişen birşey olmadı.

    1. Kısa bir araştırma yaptım. Sanırım doğru anlamışım. Farklı olarak Vodafone hat taktım pin kodunu girip telefonu açtım ama yine aynı sonuç.

     Bu arada şunu da ifade edeyim, telefonun içinde sim kart olsa da olmasa da “hizmet aranıyor” ifadesi yazıyor.

     Bununla alakal bir sorun olabilir mi acaba?
     (En başından beri kafa takılan bir konu.)

     Konuyla ilgili fikirlerinizi merak ediyorum.

     Teşekkürler…

 56. Merhaba, ben de şu an öğrendim ki 2 yıl geçmeden 2inci cihaz kaydettiremiyormuşuz.. Ancak ben dün 115 tl.vergiyi yatırımış bulundum- e-devlet sitesinden kayıt yatırmaya kalktım ve olmadı tabi… şimdi ne olacak, güncel pasaport bulamazsam 115 tl mi geri alabilecekmiyim… Bir de kaçak kullanım mümkün değişl mi?

 57. Merhabalar…
  Yurt dışından Samsung S3 aldım ve Türkiye de kaydını yaptırarak kullanmaya başladım. Fakat 1 hafta önce telefon kullanıma kapatıldı, İMEİ sorgulaması yaptığımda “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir” yazıyor ve telefonu yurt dışından aldığım için Türkiye Samsung servisi bu konuda bana yardımcı olmuyor. Ney yapacağım konusunda bir bilgim yok. Sayfadaki yazıyı ve problemli arkadaşların yazılarını okudum fakat benim durumum biraz farklı sanırım . Yasal yollardan kayıt ettirdiğim yurt dışı cihazım klonlandığı için kapalı. Ne yapmalıyım…

  Şimdiden teşekkürler…

  1. İlk kullanıcısı sen isen ve ilk takılan hat sana ait ise btk sadece ilk takılan hat ile çalışmak üzere görüşmeye açıyor. Bunun için btk ile iletişime geçmen daha doğru olur.

 58. Ben bu sabah telefon kapanmasın diye e-devlet üzerinden kayıt yaptırdım daha mesaj bile gelmemişti Btk sitesine baktım öğlen kayıtlı dedi akşam üzeri sinyal gitti servis yok diyor hiçbirşey anlamadım.Bilgisi olan yardımcı olabilirmi ?

  1. Banada ilginç geldi. Sistemsel bir sorundur. Bu kadar çabuk Kayıtlıdır olarak gözükmesi imkansız gibi birşey zaten.

 59. abi kolay gelsin. bi sorum olacaktı.. bayramdan 3 gün sonra telefonumu pasaport ile kayıt ettirdim . imei sorgulama yaptıgımda ise karşıma boyle bi yazı çıkyor : “”IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır””” bu yazı ne anlama gelmektedir abi ya beni aydınlatırsan çok sevinirim..

 60. selam abi bna telefon yurt dısından geldı telefonu cocugunun ustune kayıt yaptırdı ama cocuk 18 yasından küçük tü telefenu 3 ay kadar kullandım gecen mesaj geldı ımeı nosu kayıt dışıdır dıyo 1 hafta ıcınde kapanacıktır dyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusun

 61. İphone 5 cihazımı yabancı bir arkadaşımın üzerine tek bi no da çalışacak şekilde kaydettirdim, şuan durumda kayıtdışıı olduğu tesbit edilen imei, geçici süre ile eşleştirme vs. Kaynakta ise: –Yazıyor. Edevlette eşleştirme sorgulayınca eşleşmiş gözüküyor kaydettiğim numaraya. Yarın elime bir pasaport geçecek ve sorum şuan bu kaydı sildirip veya sildirmeden üstüne tc pasaportu ile kayıt yapıp yapamayacağım. Şimdiden teşekkürler

  1. Kayıt silme işlemini pasaport sahibi yapabiliyor. Diğer çözüm geçici kayıtın kendiliğinden düşmesini beklemek. Eğer eşleştirmenin üzerine kayıt yapılabiliyorsa da ben bilmiyorum. Bunu BTK’ya telefon ile sorabilirsiniz.

 62. Suan Elimde S3 mini var ve sınırda imei değiştirilmiştive daha sonra sisteme yakalandı ve bende vergi dairesine 115tl yatırarak babamın e devlet hesabından telefonu kayıt yaptırdım telefon açıldı fakat sadece vodafone operatörünün hattını okuyor ve *#06# yaptığımda telefonun orjinal imei çıkmıyor ne yapmam gerekiyor .

  1. Telefona imei kopyalanmış bu nedenle *#06# yapıldığında kopyalaman IMEI gözükür.

   Klonlu cihaz olduğundan artık o cihaz ilk takılan hat hangisi ise onunla çalışır maalesef.

 63. Merhaba, Yurtdışından bir telefon aldık ve bir arkadaşın pasaportuna kaydedildi. IMEI numarası kayıtlı bir sorun yok. Pasaporta kaydeden arkadaş bir süre kendi avea hattıyla kullanmıştı. Telefon arıza çıkarmadı. simloc da yok bu arada. Ancak bizim elimize geçtikten sonra Turkcell hatla bir gün çalıştı. Bilgi teknolojileri her hatla çalışması lazım diyor. Turkcell bizimle ilgili değil diyor. Sorunu nasıl halledebiliriz acaba?

   1. Maalesef kurunun üzerindeki ımeı kaydedilmiş. Sorun buymuş teşekkürler. Bir sorum daha olacak. Böyle bir hatanın düzeltilme şansı var mı? Parayı geri alabiliyor muyuz? Bütün işlemler yine vergi dairesinden mi hallediliyor?

    1. Mesela pasaport sahibi yapılan kayıtı dilekçe ile 1 ay içerisinde sildirebiliyor. Bu sizin vergi içinde geçerli olabilir. Belki dilekçe ile kayıt edilen IMEI’yi değiştirebilirsiniz. Bunun cevabınıda en net vergi dairesi verir.

 64. 6 eylül 2013 te ıpohone 4s telefonumu vergi dairesine kaydını yaptırdım anacak btk’ya ve türkcell’e kayıt yaptırmayı unuttum. Pasaportun Türkiye’ye giriş tarihi de 9 eylülde bitti ne yapabilirim . Btk’yı aradım yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar. Sizce ne yapabilirim. Teşekkürler

 65. merhabalar.15,07,2013 tarihinde parayı annem ve pasaport sahıbı bankaya yatırmış.. ama maalesef herhangı bir gsm gidip kayıt yapılmamış bilmedikleri için.. pasaport sahıbıde 7. ayın başlarında giriş yaptı tahminen.. 1 ay geçti anlıyacağın biz e-devlet şifresiyle kayıt yapabilirmiyiz .. şifreyle kayıtta da 1 ay falan süre var mı acaba ? nasıl yapabiliriz teşekkürler..

  1. İyi günler
   5-6 ay önce yurtdışından ıphone marka telefon gelmişti ve ben bunun vergisini yatırıp kaydını yaptırdım e devletten. ( fakat aynı imei numarasına yanlışlıkla 2 kez vergi ücreti yatırdım ve bunun yanlıs olanın ıadesı ıcın ankara vergi dairesine dilekçe yazdım kac ay gecti hala para iadesi olmadı neyse ) bana bugün mesaj geldi.

   …. IMEI nolu cihaz KAYIT DISI dir, 1 hafta icinde kapatilacaktir, satin aldiginiz yere basvurunuz.

   Btk yı aradım haftasonu olduğu için sebep ne bakamıyoruz dediler sizce nedir vergi ucretını yatırdım gecıcı kayıt altındayken kac ay sonra msj geldi şaşırdım. Bunun çözüm yolu varmıdır cihaz kapanırmı 🙁

 66. Merhabalar, bugün bir arkadaşım bana Iphone 4 getirdi. Kendisinin eski telefonu. 2yıl önce Türkiyeye geldiğinde kaydettirmiş. BTK sorgusuna baktığımda İMEİ kayıtlı, yolcu beraberinde kaydedilen cihaz yazıyor. yolcu beraberinde kaydedilen cihaz başlığıyla yapılan girdileri okudum. IMEI kaydedilme aşamasında hep. Bende ise cihaz kayıtlı gözüküyor. Bireysel başvuru sorgu sayfasında da onaylandı yazıyor. Acaba cihaz kapanır mı?

 67. Merhaba,

  Nisan sonunda yurtdışından aldığım telefonu 2 ay sonra, 3 aylık yurtdışına götürdüm (yani Roamimg yaptım). Türkiyeye dönünce kayıt silinmiş diyorlar. Bu ara ben T.C vatandaşı değilim ama ikametim var. O yüzden benim kayıt uzun zamanlı olmalı normlade. Bu problem neden kaynaklanıyor?

 68. Merhaba
  Ben bir sene önce amerikadan ipone 5 aldım kendi üstüme olanpasaport içn 115 tl yi vergi dairenine yatırdım turkiye govtr dende kaydını yaptırdım bir senedirde herhangi bir sorun yoktu bugün telefon kapandı sizce sorun nedir nasılçözülür?

 69. merhaba 2 gündür net bir cevap bulamadım şimdiye kadar sony expria geldi vergi dairesine parayı yaptırdık yurt dışından gelen kişini pasaportu ile kendi e devletim ile girip kayıt yaptırabiliyor muyum pasaport bilgilerine getiren kişinin pasaport bilgilerini girsek. bu arada ağustosun 25 inde geldi bugün eylülün 26 yinede kayıt yapabilir miyiz?

  1. Yurtdışından gelen pasaport sahibini edevlet hesabından yapabilirsiniz sizinki olmaz. Pasaportun 1 ay süresi dün gece itibari ile dolmuş olabilir. Bugün yapsanızda sistemin kabul edeceğinden emin değilim.

   1. bilgi için teşekkürler pasaportu tekrar kontrol ettirdim eylülün 26 sında giriş yapmış ülkeye şu anda e-devlet şifresi almaya gitti kendisi bir soru daha sormak istiyorum sakıncası yoksa pasaport sahibinin e-devlet şifresi ile giriş yapıp kendi hattımı yazsam kabul edilir mi yoksa onun adına kayıtlı bir hat mı olması lazım?

     1. Kişi Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 1 ay içerisinde kayıt yapılabilir.

 70. Kolay gelsin.Ben yurtdışından s4 aldım ve imei numarası klonlandı. yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. sonradan yaptığım araştırma ve yorumlar beni tedirgin etti. şimdi ben aldığım telefonun üzerindeki orjinal imei numarasını tekrardan pasaporta kaydettirebilir miyim ?

  1. Cihaza başka IMEI’yi kopyaladıysanız zaten kayıt işlemi yapmanız gerekmiyor. Klınlandığını tespit ederlerse cihazı kapatırlar ve benim bildiğim kadarı ile eski IMEI’ye geri dönüş olmuyor. Bunun farklı kaynaklara bakmanızı öneririm.

   1. Klonlandığı anlaşılıp kapanmadan önce ben orjinal IMEI numarasına geri döndürüp pasaport kaydı yapabilir miyim peki ?

    1. Bunu klonlama yapan kişilere sorarsanız daha mantıklı. Geri dönüş yok diye 2. ağızdan duymuşluğum var ama emin değilim.

 71. Ben 3 ay önce bi telefon aldım, aldığımda imeisini kontrol ettim, yurtdışından getirilip sonrasında kayıtlı olduğuna dair bir bilgi verildi, daha sonra telefonum servise gitti, döndüğünde imei sorguladım kayıt bulunamadı diyor. Telefonuma ne olmuş olabilir ?

 72. selam cihazimi vergi dairesinden 115 odeyerek internet uzerinden(e devlet) btk kaydi yaptim.suan hala cihazim servis bulunamadi yaziyor.karti cikarip taktigimda gecersiz sim yaziyor.imei sorgulasinda cihazim kayitli gorunuyor.herhangi bir abone merkezine basvurmadigim icinmi bu durum sozkonusu?bu durumda ne yapabilirim ?

 73. Merhaba, ben de cvhazi vergi dairesine ödeyerek kayit yaptirdim daha sonra bi turkcell servisinden islemimi tamamladim. Bana telefonun 3 gün icerisinde acilacagini söylediler fakat 1 hafta gecti. Bu arada eski sim kartimi cikarip mikro olarak denedim calismadi gittin yeni bir turkcell hat aldim ve oradaki görevlilere taktirdim. 30 dakika icerisinde acilmazsa telefonu acayip kapamami söylediler. Hat acilmadi. Yetmezmis gibi Servis yok hatasi veriyor. Hangi hatti takarsam takayim. Fakat Alman hattim hem calisiyor hem de onu direk
  Mikro sim olarak almistim. Yerine tam oturuyor. Bu Turkcell hatlar hep yerine oturmuyor hemde sorun cikiyor. Bana telefonun daha acilmamis olabilecegini söylediler, BTK’yi aradim fakat telefonun coktan acilmis oldugunu ögrendim. Bu sorun Turkcell’den mi kaynaklaniyor anlamadim. Yardimci olursaniz sevinirim. Dedigim gibi Alman hattim sorunsuz calisiyor, telefonla alakali olamaz. Iyi günler.

  1. Merhaba….

   Alman hattınız nedir acaba? Birde telefon modeliniz?

   Bu dediklerinize bakılırsa aklıma gelen cihazınızın simkilitli olabilme ihtimali. Almanya’dan aldıysanız ve bu kullandığınız Alman operatörün kontratlı cihazı ise bu yüzden o hattı görüyordur. Bu durumda unlock yaptırmanın yollarına bakmanız gerekir.

   1. sim kilitli degil cihazim.burdan 1 sene once actirdim.orange idi hattim.actirdim burdaki her kart ile calisiyor suan swisscomda kullaniyorum(isvicre)btk ya kayit yaptiriken vodefon tr numarami yazmistim iliskilendirilmemis gorunuyor.ama imei kayitli e devletten baktigimda.tekrar numara kayit ettirmeyi denedim bugun malum 1 ayi gecti pasaport giris tarihi sistem kabul etmiyor.vergi dairesine parasini odedim.vodefona gitmedim sadece e devlet uzerinden numarami yazarak kayit ettim.

    1. kartim elimdeki ayni marka baska bir telefonda calisiyor karti kesmekle alakasi yok .kartlada alakasi yok.siz bana e devlet uzerinden yapmis oldugum kayit isleminin yanmadigini soyleyebilirmisiniz? vodefona gidip islem yapamiyacagim 1 ayi gecmis durumda.ancak sunu belirteyim ben gecen yil telefonumu kullanmistim kayit ettirmeden kapanmisti ondan olabilirmi???

     1. Ben sizin edevlet başvurunuzu bilemem BTK’ya arayıp sorun bence.

 74. Hayir operatöre kayitli degil. Iphone 4 modeli. Ben bir Alman mikro simiyle bu Turkcellin verdiklerini karsilastiriyorum. Alman hat direk yerine oturuyor fakat turkcellinkiler bir bosluk olusmakta. Bir sorun olmadiginda israrlilar. Ama hattin kenari sifir kesilme ve zarar görmüs gibi gözüküyor. Bununla bir alakasi olabilir mi? Sim kilit, yurt disindan getirilen telefonlarin kaydi disinda bir olay mi? Cünkü kayit ettirdim telefonu.

  1. Simkilitin dediğiniz gibi kayıt ile alakası yok. Simkarta gelince o boşluk simkartın yerinden oynayacağı kadar çok olmadıkça sorun olmaması lazım 🙂 çünkü ilk Micro simkartımı ben kendi mevcut simkartımı maket bıçağı ile keserek yapmıştım. Sizinki orijinal microsim ise birşey diyemem ama operatör keserek verdiyse keserken bozmuşta olabilir.

   1. kartim elimdeki ayni marka baska bir telefonda calisiyor karti kesmekle alakasi yok .kartlada alakasi yok.siz bana e devlet uzerinden yapmis oldugum kayit isleminin yanmadigini soyleyebilirmisiniz? vodefona gidip islem yapamiyacagim 1 ayi gecmis durumda.ancak sunu belirteyim ben gecen yil telefonumu kullanmistim kayit ettirmeden kapanmisti ondan olabilirmi?

 75. Alman sim karti orijinal mikro kartti. Turkcell kartta bosluk olusmakta. Peki ben sim kilidinin olup olmadigini nasil ögrenirim? Bence yok 😀

  1. Ayarlar>Hakkında kısmına girerek model numarasına bak ve nette arattır bakalım operatör cihazımı. Buraya yazarsan bende bakarım.

  2. Mesela;
   Sim Kilitli (Locked) Modeller:

   Almanya – T-Mobile
   MC603DN/A – 16GB Siyah
   MC605DN/A – 32GB Siyah

 76. Acmayi basardim. Tesekkür ederim. Alman hattini takip daha sonra sim kodu sorgulamayi kapadim ve itunes’a girdim. Sonra tekrar cikartip hatti Turkcell hatti taktim, Itunes’a girdim. Calismaya basladi.

 77. mermaba ikinci el s2 var yasal uyarı mesajı geldi imei’niz klonlanmıştır 30 gün içerisinde kapanacak aldığınız yere başvurunuz .32.gün oldu halen kapanmadı .sorguloadığım imei farklı tlf farklı gelen mesajdaki farklı ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz iyi olur.tşk

  1. Gelen mesajdaki IMEI sizin cihazınızın IMEI’si değilse kullandığınız hattı taktığınız eski cihaza aittir. Böyle durumlarda ben diğer telefonların IMEI’sine de bakıyorum. 30 gün geçtiyse ve aileden birinin telefonu kapanmadıysa çok eski elden çıkardığınız bir cihaza aittir.

  2. Eğer cihazınızın bataryasının arkasında yazan IMEI ile *#06# yazınca çıkan IMEI farklı ise sizinkide klonlu cihaz. Ama mesajda yazan IMEI bu ikisinden de farklıysa o bambaşka klonlu vede sizin simkartınız 1 kere bile olsa takılmış olduğu bir cihaz 🙂 anlatabildim mi bilemiyorum :))

  1. Pek anlamadım ne demek istediğinizi ama pasaport girişi üzerinden 1 ay geçtiyse yapılacak birşey yok.

   1. Bu s4 klonl adiktan sonra guncellemede so ru n olurmu bide imei klonlamayi turkcell t10 telefonum ile yapicam bir sorun olurmu

     1. Sizin kayıt yaptırdığınızda vergi cihazın IMEI’sine kayıt ediliyordu yanlış hatırlamıyorsam. Bu yatırdığınız vergi maliye kayıtlarında gözükecek ve bir ödendi belgesi verebileceklerdir. Ancak şehir konusunu bilemem. Bulunduğunuz şehirdeki vergi dairesine illaki gitmeniz gerekiyor.

 78. Merhaba geçen yıl 10. ayda telefonumu bir avea bayisine kaydettirdim ve bütün belgeleri eksisksiz teslim ettim.Aradan bir yıl geçti ve telefonum servis dışı oldu. Btk telefonun kayıt edildiğini ancak belgelerimin kendilerine ulaşmadığını söylüyor. Belgeleri verdiğim avea bayiyle iletişime geçtim ve onlar belgeleri yeniden kargoyla yolladılar ancak 15 gün sonra aradığımda makbuzun okunaklı olmadığını ve yeniden göndermem gerektiğini söylüyorlar.Avea benden belgeleri yeniden istiyor ancak be geçen sene yatırdığım makbuzun fotokopisine sahip değilim maliyeden bunu yeniden temin etme şansım var mı ? Ve illa yatırdığım şehrin maliyesinden mi temin edebilrim başka bir şehirden alamaz mıyım? Bu durumu nasıl çözerim lütfen yardımcı olurmusunuz?

  1. Hocam iyi aksamlar telefoncudan note 2 aldim kayitli dedi ama kapandi 1 ay sonra goturdum telefoncuya baska bi telefonun imeisini kopyalamis guncelleme kayit ettirene kadar dedi bugun imesini pasaport kaydi yaptırdım su an telefondaki Telwfoncunun attigi imei nasil gidip orjinal imei gelecek yardimci olurmusunuz

   1. Eski IMEI’ye dönüş olmadığını duydum ama emin değilim. Sizin kayıt boşa gitmiş olabilir. Bunu klonlama yapanlara sorarsanız daha net cevap alırsınız.

 79. MERHABA .
  İVEDİ BİLGİ EDİNMEM GEREK. YURT DIŞINDAN YÜKSEK LİSANS YAPMAYA GELEN ARKADAŞIM KENDİ IPHONE NUNA KAYIT YAPTIRAMAMIŞ SEBEBİ MÜHÜRÜN TAM OKUNAMAMASI. EMNİYETTEN YAZIMI ALMASI GEREKİYOR? HERHANGİ BİR EMNİYET ŞUBESİ YAPAR MI YADA SİRKECİ EMNİYET?

  1. Alamaz maalesef. Geçici Türkiye’de bulunanlara geçici olarak belli bir hatta kayıt yaptırılabilir.

 80. yurtdışından yeni geldim. ihtiyacı olan varsa ücret karşılığı pasaportuma kayıt yaptırabilirim. (120 tl) e devlet üzerinden kayıt yaptıracaağım. sorun olmaz yani o konuda endişelenmeyin. cuma günü mail atarsanız dönüş yaparım.

 81. KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI.Geçici süre ile eşleştirme (turist vb.) yapılmıştır. ımeı sorglayınca bu yazıyor telin eski sahibini tanımıyorum ne yapmam gerekiyor

 82. ben vergi parasını yatırdım fakat iki yıl dolmamış 1 ocak 2014 ten itibaren yeni kayıt yapabiliyormuşum . Acaba yatırdığım vergi o zamana kadar geçerli olur mu çünkü ocakta yurt dışına çıkıp dönucem giriş çıkış yapmış olucam yoksa o verginin belli bir geçerlilik süresi mi var ? Eğer varsa yatırdığım parayı geri alabilir miyim yoksa param boşa mı gitti?

 83. Merhaba ben arkadaşıma pasaportumu verdim beraber kayıt ettik turkcellde smdi benim o kayıtı silmem gerekiyor 1-2 ay falan oldu ben kayıt nasıl sildirebilirim gittiğimz turkcelle mi gidiyim ? Sonuçta onunla alakası yok pasaport sahıbı benım ben kayıtı silmek istiyorum nasıl olucak ?

  1. BTK’ya başvurarak dilekçe ile sildirildiğini duydum ancak bu size yeni bir kayıt hakkı sunmuyor. Yani yeni bir cihaz kayıt ettirmeniz için maalesef 2 sene beklemek zorundasınız.

   1. Ben arayıp konuştum keyfi bi silinme gerceklestiremediklerini söylediler benim soruma cevap arayanlara yardımcı oluyim bari

    1. Teşekkürler tecrübenizi paylaştığınız için. Evet yapılacaksa da dilekçe istiyorlar. Demek ki mecburi durumlarda işin resmiyet kazanması için böyle bir yol izliyorlar.

 84. bende 58.00 varda yurt dışından geldi bazen aves hatını takıyorum şebele geliyor ama geri çekim gidiyor ona nasıl şebeke gelmesi için çalışır hale getiririz ama pasaportum yok

  1. IMEI kayıttan dolayıdır sorun bence. Ama gelip gitmesi düşündürücü. Ayrıca kayıt vergisi+pasaport hakkı o telefonun fiyatından daha fazla tutar 🙂 bence ya atın yada satın 🙂

 85. Benim IMEI numaramı birisi kendi telefonuna kopyaladı ise ne olacak? Ben bundan sonra sadece belli bir numara ile kullanabileceğim. Peki benim IMEI’mi kopyalayan kişi ne olacak? Bir yaptırıma maruz kalacak mı? Yoksa başka bir IMEI bulup telefonuna onu yazıp yoluna devam mı edecek?

  1. Ilk hat takılan cihaz yani sizinki aktif olacak diğeri kapatılacak. Bu durumda dediğiniz gibi tek hat ile çalışacak cihaz. Bunun içinde başvuru yapılması gerekli tabiki. BTK yakın bir zamanda IMEI klonlayanları tespit etmeye başladı ve kanuni prosedüre döktüler. Yavaş yavaş azalacak ancak tektük yapanlar için bir yaptırım olur mu bilemem. Hatta bunula alakalı son yazdığım blogda haber mevcut.

   1. Burada her iki kişinin de (SIM kartlarından dolayı) kimlikleri bilindiğine göre, BTK’nın yapması gereken “Getirin şu telefonları” deyip iç ve dış IMEI’lerini karşılaştırmak değil midir? İç ve dış IMEI’si aynı olana “pardon” deyip diğerinin de canına okumak gerekmez mi?
    Ama ne yapılıyor şu anda? Eski sahibine “Faturasını getir” deniyor. İyi de ben 5 sene önce aldım bunu, fatura mı saklayacağım? Hadi bulduk diyelim, neden tek bir hatta mahkum oluyorum?
    Ama diğer taraftan sahtekara ne oldu? Koca bir hiç. “Hmm, klona düştü bu” deyip telefonuna başka bir kurbanın IMEI’sini yazmak dışında…
    Bu uygulama hırsıza hiç bir şey demeyip mağdura ceza vermek değil mi?

 86. Merhabalar,
  Ben yurtdışından bir iPhone getirip kendi pasaportuma kayıt ettirdim bir sorun yaşamıyordum fakat telefonum gene yurtdısındayken çalındı. Şimdi bu telefonun tekrar kullanılmaması için ne yapmalıyım ve pasaportumdaki kaydı sildirebilir miyim?Yeni telefon kaydı mümkün mü?

  1. Pasaport kayıdını sildirsenizde cihaz yurtdışında olduğu için pek anlamı olmaz. IMEI kayıt sadece Türkiye’ye has bir özellik. Ancak telefonunuzun iPhone’umu bul özelliği aktifse iCloud.com’dan telefonunuzun konumunu görebilirsiniz kitleyebilir be içeriğini silebilirsiniz. Hatta mesaj da gönderebilirsiniz. Ancak üzerinden baya geçtiyse yapacak birşey yok.

   1. Yurtdışında olduğum için hucresel veriyi kapatmıştım iPhone’umu bul o yüzden işe yaramadı pasaporttaki kaydı sildirip 2 yıl dolmadan yeni telefon kaydı mümkün mü btk çalıntı beyanına istinaden kaydı silip yeni bir cihaz kaydına izin veriyor mu?

    1. Silme işleminden sonra yeni bir kayıt hakkı doğmuyor maalesef. Ama BTK’yı telefon ile aradıktan sonra durumu
     Izah ederseniz belki dilekçe ile kayıtın IMEI’sine müdahale edebilirler.

 87. Yurt dışından getirdiğimiz telefonun sıfır mı olması gerekiyor. Bugün bir telefoncuya sordum öyle dedi. Dediğine göre yurt dışında başkası üzerine fatura kesildiyse burada kayıt yaptıramıyormuşuz.

   1. Çok sağol kardeş ya elimde kullanılmış iphone 4s var. Bir ay sonra Almanya’dan tanıdık gelecek onun üstüne açtırmayı düşünüyodum telefoncu korkuttu beni içimi rahatlattın 🙂

 88. 6 ay önce yurt dışından ıphone 4s aldım..mekanik bi arızası oldu ve garanti kapsamında olduğu için gönderdim ve 1 hafta sonra yenisini gönderdiler cihazın..yeni kayıt mı yaptırmam gerekiyor yoksa diğer kayıdı sildirip üzerine işletebilirmiyim.ya da ne yapmam gerekiyor..şimdiden çok tşk ederim.

  1. Hocam sakın sildirmeyin. Bu size yeni kayıt hakkı vermez. BTK bazı konularda esneme yapıyor. BTK’yı telefon ile arayıp durumu izah ederseniz sizden dilekçe ile mevcut IMEI’yi sizin yenisi ile değiştirebilirler. Ancak sizden garanti raporu veyahut başka kanıtlayacak bir evrağı isteyebilirler.

   1. teşekkür ederim..BTK yı aricam bu konu hakkında..eğer bi sonuç alırsam dediğiniz gibi tekrar sonucu paylaşırım burda..tekrardan tşkler.hayırlı akşamlar.

 89. iyi günler . yurt dısından ıphone geldi ımeı sorgulattıgında bağlantısı kesilmiş ımeı yazıyor . pasaport ile kayıt yaptırsam sorun çözülür mü ?

  1. Uğur bey bağlantısı kesilen genelde kaçak konumuna düşen telefonlar ama bu konuda bilgim yok maalesef. En net cevabı BTK’yı telefon ile arayarak alabilirsiniz. Çünkü ne sebeple bağlantısı kesildiği çok önemli ve belkide çalıntı vs olabilir.

 90. Merhabayın arkadaşlar,

  Gittigidiyor’dan bir satıcıdan bir cihaz aldım ve 3-4 gün sonra cihazın imei kaydı olmadığı için kapanacağına dair mesaj geldi telefonuma.Şimdi satıcı ile görüşmemden sonra MCKS sisteminde cihaz bugün itibarıyle kayıtlı olarak gözüküyor aşağıdaki şekilde.

  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung Galaxy S3 Mini GT-I8190 Model Bilgileri: Galaxy S3 Mini GT-I8190

  Ancak telefonum hala kullanıma yani aramalara vs. açılmadı.Herhangi bir sıkıntı var mı klonlama vs. diye (IMEI numaram telefonun altındaki ile tutuyor *^#06# yapınca) birde telefonumun kullanıma açılması ne kadar zaman alır? bilgisi olandan yardım istiyorum.

  1. Ithalatçılarda arada IMEI’si kayıt edilmeyen unutulan cihazlar oluyor. Daha öncede birkaçtane bu olaya şahit oldum ve satıcılar sorun çıkarmadan işlemleri yaptılar. Sorgulamada çıkan ibare olması gereken. Bugün işlem yapıldıysa 2-3 gün içerisinde şebeke gelmesi gerekiyor. Bence sorun olmaz ama yarın akşama kadar şebeke yine gelmeyecek olursa satıcı ile tekrar irtibat kurun. Çünkü sizin işinizi en hızlı çözecek olan GG’deki satıcı. Inşallah satıcının profil yorumları ve işlem sayısı iyidir?

   1. Satıcının yorumları ve işlem sayısı gayet iyi ancak bana satıcı 24 saat içerisinde açılması gerektiğini söyledi 2-3 gün değil.Bakalım bugün de bekleyip görüceğiz.Ancak kayıt işleminin olması gerektiği gibi olduğunu söylüyorsunuz.Telefonumu kapatıp açtım ancak hala arama yapamıyorum.Kullanıma kapalı halihazırda.

    1. İthlat yolu ile kayıt yazdıktan sonra bence Dr açılması gerekli. 1 günde açılır demeleri mantıklı. Sonuçta evrak işlemi değil direk vergi ve ücreti ile kayıt sistemine giriyorlar. Bence bu noktadan sonra sizin muhatabınız BTK ancak BTK ile sürekli irtibatta olan ise sizin cihazı aldığınız ithalatçı. Ama sizde BTK’yı arayarak sorununuzu dile getirebilirsiniz. Kaybınız olmaz nese olsa.

  2. Kimi zaman unutulabiliyor. Bu yüzden hatırlatmak isterim: umarım telefonunuzu kapatıp açmışsınızdır.

 91. Ben yurtdışından getirdiğim iphone cihazının 115 TL vergisini anlaşmalı bankalardan biri üzerinden bugün yatırdım.Akabinde e-devlet sitesinden pasaport kaydını yaptırmak istediğimde son 2 sene içinde pasaportuma başka bir cihaz kaydettirdiğim için bu cihazı kaydedemeyeceğim uyarısı aldım.Bankaya tekrar bugün içerisinde başvurduğumda ödemenin iptal edilemeyeceği ve paramı geri alamayacağım söylendi.e-devlet sitesinde 2 senelik sürenin 31 Aralık 2013 de dolacağı ve 1 Ocak 2014 den itibaren pasaportuma yeni bir cihaz kaydı yaptırabileceğim belirtiliyor.Bu durumda ben tekrar yurtdışına Aralık yada Ocak ayında çıktıktan sonra Ocak 2014 de pasaportuma vergisini yatırmış olduğum cihazı kaydettirmek istersem 23 Ekim 2013 de yatırmış olduğum vergi tespit edilebilirmi ve tespit edilir ise geçerliliğini korurmu yoksa yeniden 115 TL mi yatırmam gerekir?(1 ay içinde başvuru kuralı olduğu için cihazın vergisinin yatırlma tarihi ile pasaporta kaydettirme tarihi arasında en az 2 ay fark gözükecek.Hatta cihazın vergisi yurtdışından dönüş öncesi bir tarih olarak gözükecek.Bu bir sorun teşkil edermi?

  1. IMEI aynı ise muhtemelen önemi yok. Kesin bilgiyi BTK dan isteyin. Parayı geri de alabilirsiniz isterseniz. Bunun için de maliye bakanlığının 444 lü numarasını ararsanız bilgi verirler. Parayı almak için öncelikle bakaya gidip onaylı dekontu alacaksınız, Sonra kendi banka numaranızı içeren bir dilekçyele birlikte kargo ile gönderiyorsunuz, birkaç aya kadar paranız iade oluyor (muş) Bilgileri benzer bir sorundan dolayı dün aldığım için taze.

 92. Telefon şu an yurt dışında, 25 Kasımda gelecek. Fakat pasaportumun 1 aylık süresi de 25 kasım itibarı ile doluyor. Telefon Türkiye’ye gelmeden önce, imei numarasını alıp, pasaportuma işletebilir miyim?

 93. Merhaba,
  Yurt dışından Kore malı Samsung galaxy s4 geldi. Telefonum acil arama dışında arama yapmıyor. BTK’da imei numarası için : “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir.” ibaresi yer alıyor. Bu telefonu kullanabilmek için ne yapmalıyım.

  1. IMEI numaranızı bir yerde yayınladınız mı? Yurt dışından geldikten sonra ilk kullanan sizseniz klonlanma ihtimali çok düşük. Bu durum da bu IMEI kullanan ilk hat hangisi ise onun ile çalışması gerekli. Ancak siz BTK ile telefonla durumu hakkında net bilgi alırsanız daha sağlıklı olur.

   1. imei numarasını kimseyle paylaşmadım. Ancak yeni farkettim bataryanın altındaki imei numarası ile *#06# yapınca çıkan imei numarası farklı. “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir.” ibaresi *#06# yapınca çıkan imei için geçerli. Telefonun arka kısmındaki bataryanın altındaki imei numarasını sorgulatınca “kayıt bulunamadı” diyor. Ne yapmalıyım sizce ben? Şu an telefon acil arama dışında arama yapmıyor.

    1. Size nasıl geldi bu telefon? Satın mı aldınız? Hediye mi?
     Görünüşe göre IMEI’si değiştirilmiş bu telefonun ve bu “normal” bir olay değil.

     1. O telefonun sahte olduğunu düşünüyorum. En ucuz telefonlarda bile iç ve dış imei aynıdır. Farklı olması, telefonun sahte olduğu izlenimi verir. Yani bu telefon Samsung Galaxy 4S değil büyük ihtimalle. Telefondan * # * # 3646633 # * # * çevirir misiniz? Eğer değişik bir ekran çıkarsa telefonunuzun sahte olduğuna emin olabilirsiniz. Sadece “hatalı kod” gibi bir mesaj verirse, sahte olup olmadığına başka yollarla bakmak gerek.

 94. Bu noktada hemfikiriz. Telefon bence de sahte 100 liraya alındığını düşünürsek. Pasaporta işletip vergisini verip açtırma ihtimali yok mu acaba bu telefonun? Telefondan *#06#yaptığımda telefonun arkasındaki imei’yi görme ihtimalim yok mu hiç acaba?

 95. iphone 4s aldım yurt dışından 2.el, telefon pasaporta işlenmiş fakat yurt dışı pasaportlu birisine.türkiyede 3 ay bir turkcell nosuyla kullanılıp yurt dışına çıkılmış.btk yı aradım.bu telefon başka bir telefon numarasına açılmış diyor ve bir başka telefon numarasında kullanılamaz diyor.eski numarayı iptal edin diyorum, iptal edilmez sadece numara sahibi edebilir diyor.numara sahibi yurt dışında oturuyor gelemez diyorum ozaman açılmaz telefonun diyor.Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.pasaportum hazır ama işlem yaptıramıyorum.

 96. 27 eylülde yurtdısndan telefon aldım 1 hafta sonrada Türkiyeye döndüm fakat telefonu hiç açmadım.vergi dairesinede daha kayıt yaptırmadım.telefon açıldığından itibaren 1 ay içinde kayıt yapılmalıymış doğru mu

  1. O 1 ay denilen süre pasaportunuz üzerine kayıt yapmanız için gereken süre. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 1 ay içinde kayıt yapmazsanız süresi doluyor. Tekrar yurtdışına giriş çıkış yapmanız gerekiyor.

 97. Hocam merhaba ben biraz araştırdım ama net bir cevap bulamadım. Ben internet üzerinden telefon satın alarak kargo ile gönderilecek şekilde telefon getirtmeyi düşünüyorum. Daha sonra pasaportu olan akrabalarımdan birisinin pasaportuna kayıt yaptırarak kullanmayı düşünüyorum. Bu şekilde pasaport kayıdı mümkün müdür? bir yerde “internet üzerinden alınan telefonların pasaport kaydı yapılmıyor” diye okudum, doğru mudur? teşekkürler

  1. Yurtdışından online satın alınarak kargo ile gelen de kendi getirdiğinizde aynı. Ne farkedebilir ki. Ama gümrükte takılma ihtimalini de göz önünde bulundurun bence. Biraz riskli.

   1. Ben de öyle düşünüyorum kayıt konusunda, beni rahatlattınız. Gümrükte takılma konusunu düşünmemiştim, takılması büyük bir ihtimal mi? takılırsa ne olur? Alamaz mıyız cihazları?

    1. Fatura fiyatı da yüksek olduğu için riskli baya. Ayrıca sizi yurtdışından almanıza iten fiyat nedir? Yani kaça alıyorsunuz? Bugün online Apple Store’dan havale ile 2063 TL’ye alamak mümkün. Ayrıca gümrüğe takılırsa hem alması sıkıntılı uzun süreç hemde vergi ile tr’den daha pahalıya gelebilir.

 98. dostum bi sorum olucaktı yurtdısından gelen telefona sim i takıp ta mı imei degistirelim yoksa herhangi sıkıntı olurmu degistirmeden sim i takmak yoksa sim siz degistirip ardından mı sim i takacaz tskkkkk

 99. bilgi icin tesekkurler. cok yararli ilacagindan eminim. fakat benim baska bir senaryom var. yurtdisindan getirip kendi pasapotuma kayit altina aldigim telefonumu garanti kapsaminda bir yenisi ile degistirmek zorunda kaldim. yani benim para verip yasal hale getirdigim IMEI artik kullanimda degil. garanti kapsaminda degisimi belgeleyebilme sansim var midir? yani benim pasaportuma kayitli olan imei nosu degistirilebilir mi? cevabiniz icin simdiden tesekkurler

 100. Merhabalar ,Babam gemici olduğundan dolayı, Babamın Gemi adamı cüzdanı var , ülkeye giriş çıkışları bu gemi adamı cüzdanına kaşe basılıyor,pasaportta hiçbişey yok,E-devlet üzerinden cihazımızı kayıt ettireceğiz , ” pasaport no:” yazılan yere gemi adamı cüzdanı numarasını mı yoksa pasaportun numarasını mı yazacağız? acil yardımcı olabilirmisiniz.

 101. 4 gün önce iphone 5s getirttim işeticeğim pasaport bulgaristan pasaportu çift vatandaşlı yinede işletebiliyor muyum ve nasıl ?

  1. Bu konuda hiçbir bilgim yok. İnşallah bilgisi olan biri görür ve paylaşırsa sevinirim. Vaktim olsa bunları tek tek araştırıp toparlayacakğım ama ileride inş.

 102. merhaba
  amerika’dan sifir iphone getirip pasaportuma kaydettirdim. kutusundaki imei ile telefonun kendi imeisi farkli cikti… bunu bana btk dan uyari geldikten sonra anladim. Amerika’da ki telefonu aldigim arkadasim kutu icerisindeki telefonu baska bir telefonla karistirmis…
  ben kutunun uzerindeki imei numarasini kaydettirdim. telefona bakmak aklima gelmedi.
  btk bu ayin 21 inde telefonunuz kapanacaktir diye mesaj gonderdi. ne yapmaliyim?
  tesekkurler

  1. BTK bazen esneme yapabiliyor ve dilekçe ile IMEI değişimi yapabiliyor. Tabi bunların hepsi kulaktan dolma haberler. Ayrıca sizden durumunuzu belgeleyecek birşey de isteyebilirler. Ama nasıl belgelersiniz inan onu hiç bilemeyeceğim.

   1. merhaba
    btk ile gorustum aynen dediginiz gibi benden bazi belgeler istediler ve bugun gonderdim. bakalim sonuc ne olacak..
    tesekkurler

    1. merhaba
     daha oncesinden (2 sene icerisinde) bir kayit yoksa turk pasaportunuza isletebilirsiniz. yakininizda bulunan banka subelerinden birine gidip yurtdisi telefon harci yatiracaginizi soyleyin. 115 tl ucreti var. sonra kayit islemini e-devlet sifreniz ile kendiniz yapabilirsiniz, yapamam derseniz hangi operatoru kullaniyorsaniz onun subesine gidin.35 ila 60 tl arasi bi ucrete yapiyorlar.

     1. 35-60 tl çok faiş bir rakam aslında. E-devlet’den bedava yapma imkanı olanlar kendileri yapmalı. Bu operatörler çok tehlikeli bu konuda.

     1. 1- pasaport kimlik bilgilerinin oldugu sayfanin fotokopisi, yurda giris muhrunun oldugu sayfasinin fotokopisi ve pasaportun gecerlilik tarihinin oldugu sayfanin fotokopisi

      2-daha once yanlis imei icin odemis oldugum 115 tl lik harc bedelinin banka dekontunun fotokopisi

      3-dogru imei icin odedigim 115 tl lik harc bedelinin asli

      4-bu hatanin giderilmesi icin yazilan bir dilekce

     2. yanlis imei icin odedigim 115 lirayi geri almak icin yaptiklarimi paylasacagim. ayni duruma dusenlere yardimci olur. ben parayi BANKA SUBESINE yatirmistim bu sebepten dolayi bagli oldugum vergi dairesi bana yardimci olamadi.
      bir dilekce verdiler bunu doldurup veraset ve harclar vergi dairesi mudurlugune, odemis oldugum 115 liranin banka makbuzuyla gondermemi soylediler. para 1 aya hesabiniza yatiyormus.ben 25 kasimda gonderdim bakalim ne zaman geri odeyecekler…
      NOT: eger parayi BANKAYA yatirdiysaniz geri almak icin bu islemi yapiyorsunuz…elimde dilekce ornegi var ama burada paylasamiyorum.
      adresi: Veraset ve Harclar Vergi Dairesi Mudurlugu
      Cankiri caddesi No:15 Ulus-Ankara

 103. Merhaba, ben 2.5 yıl kadar almanyada ikamet ettim bu süre zarfında 2 adet telefon aldım. Biri 2011 temmuzunda biri 2013 şubatında. eylül 2013’de türkiyeye geri dönüş yaptım. iki telefonda simlocksuz, kasım sonuınageldik lakin açtırmamama rağmen ikiside henüz kapanmadı. SMS dahi gelmedi, bu telefonalrı kayıt ettirmem lazım mı? eğer lazımsa illa başka birinin pasaportunu bulmak zorunda mıyım?

  1. Hocam sendeki biraz şans. Baya uzun vakit olmuş. Gelmeden kapananları duydum ancak onlar 2 haftada kapandı. Elinizde mevcut girişi üzerinden hazır pasaport varsa kayıt edin bence garanti olsun. IMIE’leri sorgulatınca ne çıkyor?

   1. İkisinede kayıtlı değil diyor, ama giriş yapalı neredeyse 3 ay oldu uzun bir sürede tekrar çıkmıyıcam gibi gözüküyor. e-devletten deneyincede izin vermedi 1 ayı geçtiği için.

     1. Yani pasaport bulamazsam büyük ihtimalle 2 yıldır kullandığım telefonumu kaybedicem kısacası? IMEI kaydettirmeyi anlarımda bu bir ay saçmalığına anlam veremiyorum şahsen. Lüzumsuz bir yasa gibi geliyor. Neyse, teşekkürler.

     2. Kapanması ömür boyu değil hocam. Ne zaman bulursan pasaport o zaman kaydettirebilirsin. 1 ay mevzusu ticari olarak kullanılmasını önlemek için ama yine de saçma.

 104. Merhabalar iki ay önce yurt dışından gelen telefounu 115 lira vergisi yatırıldı fakat dün mesaj geldi cihazınız kayıt dışıdır bir hafta içinde kapanacaktır diye. Ne yapıcam şimdi yatırdığımız halde kapanıcakmı telefon???

    1. Vergiyi yatırdığınızda size verilen makbuz vede son 1 ay için de Türkiye’ye giriş yapmış bir pasaport bulup herhangi bir operatöre(Turkcell vb.) giderek kayıt yaptırmanız gerekiyor. Ancak pasaporta son iki senede başka cihaz kayıt edilmemiş olması gerekiyor.

 105. Merhaba; yurtdışından gelen cihazımı bugün 115TL vergisini yatırıp Turkcell bayinden kayıt işlemini yaptırdım ve http://www.mcks.gov.tr den IMEI sorguladığımda geçici kayıttadır yazıyor. Telefonumu şimdi kullanmaya başlasam bi sıkıntı olurmu acaba?

  1. Tabi kullanabilirsiniz. Şebekenin gelmesi yalnız bir günü geçebilirde gelebilirde hemen. Evrak kontrolleri bittikten sonra yolcu beraberinde kayıt edilen cihaz olarak yazı değişecektir.

 106. iyi günler, yurt dışından tellefon getirdim ve onu pasaportuma kayıt ettirdim. daha sonra pasaportumun süresi bittiği için yeni bir pasaport çıkardım, telefonumu kayıt ettirdiim pasaport ile numaraları farklı. şimdi yeni bir telefon getirsem yurtdışından aceba yeni pasaportuma işletebilirmiyim ?

  1. Olabilir mi inan bende çok merak ettim hocam 🙂 Ama işlemler TC Kimlik nosu üzerinden tespit edilebileceğinden sıkıntı olabilir mi bilmiyorum 🙂

 107. abi merhaba,
  2013 nisan ayında dayım amerikadan iphone 5 getirdi. Babam (öğretmen) e-devlet kullanarak yurtdışına çıkmadan pasaportuna kaydetti (ismi geçici kayıt mı oluyor bilmiyorum) . Yaklaşık 7 ay telefonu kullandım 2 gün önce 25 kasımda telefonunuz kullanım dışı bırakılacaktır diye bir mesaj geldi. Şimdi ben ne yapmalıyım? babam yurtdışına çıkıp tekrar kayıt mı yapmalı? Çıksa bile tekrar 115 tl ödeyecek miyim çünkü nisan ayında ödemiştim. Yardımcı olursan çok sevinirim çıkmaza girdim adeta:/

  1. Geçici kayıt için zaten 115 TL vergi ödenmeyeceği gibi bu geçici kayıt operatörler Türkiye’ye giriş yapanlar için yaptığı bir sistem. Yurt dışına çıkarken zaten cihaz kayıt edilemez. Dışarıdan TR’ye giriş tarihi üzerinden işlem yapılır.

   1. Peki babam yurtdışına çıkıp giriş yaparsa tekrar kaydettirebilirim değil mi? 115 tl ödemek zorunda kalır mıyım ayrıca tekrar?

    1. 115 lirayı yatırdığınız makbuzda TC kimlik ve IMEI yazar. Bunlar değişmediyse, bu makbuzla kaydedilebilir. Eğer birisi değişiyorsa, yeni bir 115 lira yatırır ve eskisini geri alırsınız.

    2. Hocam sen beni anlamadın. Geçici kayıt ise 115 tl hiç yaptırmaman gerekiyor. Normal kayıt için 1 IMEI’ye bir kere para yatırılır. Ama oda bir kere yapılır. Eğer düşerse sorun vardır sadece.

 108. Merhaba,yurt disindan getirilen telefonlarda ornegin s4 i 9500 imei numarasinin degismesi,kirilmasi durumunda surekli yasal uyari verilip kapaniyorsa sonradan pasaporta isletilebilir mi? Sayet kaydettirebilinirse ilk telefonun ilk imei numarasiyla mi kaydettirmek gerekir Bu konuda sonradan bir sıkıntı yasanilir mi? Tesekkurler.

  1. Eğer cihazınıza daha önce IMEI kopyalandıysa kayıt işlemi yapılamaz. Kapanırsa da zaten klonlandığı tespit edilirse kapanır. Eski IMEI’ye dönmeninde yolu yok diye biliyorum. Bu işi yapanlara sorarsanız daha net cevap alırsnız.

 109. Selamlar Kardeş. Benim Sorum Şu Olacak ; Benim Elimde Kapalı Bir Telefon Var. Bu Telefonun Vergi Harcını Kendi Üzerime Yatırdım. Ama Benim Pasaportum Yok. Evrakları Tamamladığımda Pasaport Kaydını Yapabilirmiyim ? Yoksa 115 Lira Boşa mı Gitti ? Benim Pasaportum Yok. Uygun Nitelikte Pasaport Bulsam Dahi Vergiyi Kendi TC me Yatırdığımdan Sorun Olur mu ?

  1. vergisini kimin adina yatirdiysan pasaportta o kisinin adina olmali. merak etme 115 lira bosa gitmez. vergi dairesine yatirdiysan oraya gidip durumu anlat sana yardimci olurlar. eger bankaya yatirdiysan daha onceki yazilarimda parani nasi geri alabilecegine dair bilgileri bulabilirsin.

   1. Eyvallah Hızlı ve açık yorumunuz için. Telefonu satmaya karar verdim. Pasaport olayı tam bir bela hele çevreniz kısır ise. Biraz daha para koyup yurt içi alacağım. Vergiyi iş bankasına yatırmıştım. Ankara’ya dilekçe yazarak 2 ay sürüyor denen yazı seninse param devletin olsun. Daha kolay bir çıkışı var ise bildirirsen sevinirim. Sağolun varolun.

    1. Arkadaşlar Piyasada 100 liraya gevey denen aparatlar var bunlar benim telefonumun işini görür mü ? Benim Telefon Kilitli Kapalı vb değil sadece kayıtsız.. Gevey İle Kullanabilirmiyim ? Geveyin Riski Varmıdır ? Eksileri Varmıdır ? Telefonum iphone 5 16 gb …

     1. O simkart aparatlarının desteklediği iOS versiyonlarına göre çeşidi değişiyor diye biliyorum. iphoneyardim.net’de bi araştır bakalım kim ne kullanıyor.

 110. Üstad bugün sabah e devletten kayıt ettim cihazı. sorguladığımdada kayıtlı diyor ancak hala şebeke yok diyor. 100 defa kapadım açtım. kaç gün beklemem gerek? bir kaç yerde saatler içinde açılır yazılmış. vergisi falan ödenmiş e devlettten kayıt ettikten hemen sonrada kontrol ettim anında işlenmiş ama şebeke yok hala.

 111. Merhabalar ben yurdisinda calisiyorun Samsung Duos telefen aldim cift simli bu telefonu kayit yaptira bilirmiyim.bazi arkdqslar bu modlin kayit olmwdigini soyluyor dogrumu.simdiden tesekkurler murat yildirim

  1. Yukridaki yoruma harf karisikligi oldu…benim sizesorum su idi ben yurt disinda caliiyorum samsung daus marka bir telefon aldim cift simli bazi arkadaslar bu cihazin kayit olmadigini soyluyorlar aceba bu dogrumu bilginiz varsa beni billgilendirirmisiniz…simdiden tesekkurler.

   1. TR’de satılan bir telefon isekaydettirebilirsin. TR’de satılmıyorsa sadece tek bir hattını kaydettirebiliyorsun. Tek hatlı olarak kullanabiliyorsun. Diğer IMEI’yi de 115 lira daha verip ve başka bir psaport bulup kaydettirebiliyorsun. İki ayrı telefonmuş gibi. Yani eğer bir telefon TR’de satılmıyorsa onu tek hatlı olarak kabul ediyorlar.

 112. Meraba, Yurtdışından gelme,galaxy s3 cihaz bir arkadaşım satıyor, yani yurt dışı kayıtsız bir cihaz. *#06# yaptığımızda ise 10-12 haneli bir numara ve / yanında 4-5 haneli rakamlar çıkıyor. Telefonu yaklaşık 9-10 aydır kullanıyormuş kendisi aktif olarak internete,konuşma görüşme yapılan bir telefon. halende kapanmamış, kendiside herhangi bir güncelleme vs hiçbirşey yapmamış zaten. Diyeceğim o ki. Ben bu telefonu alsam,elimde kapanırmı, kapansa yanlızca şebeke sorunu mu çekerim. Kapandıktan sonra ise,tekrardan açtırma imkanım olabilir mi, Sizce telefonu almalımıyım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum,hayırlı günler diliyorum

   1. Cevabınız icin tesekkurler,telefondan yazdigim için imla kurallarina göre yazamıyorum ilk once kusuruma bakmayin. Telefon şuan satan arkadasta duruyor. Sorgulama gibi bir imkanimda yok suan. Ama belki bilirsiniz diye *#06# yaptigimizda. Ornek olarak yaziyorum 14141618181615 / 1516 böyle buna benzer bir imei ile karsilastim. Arkadaş kapanmaz kapanmaz diye diretiyor. Benimde pek içime sinmedi bu yüzden,bende yetkiki ve bilgili arkadaşlara danisayim dedim sagolsunlar. Yani yüzde doksan kapanmaz kardes diyor. Telefon gercekten hesapli. Alsam kaydettirsem bile hesapli olacak. Benim anlamadigim olay şu. Gerci forumu tamamini okudum ama. Diyelimki telefonu aldim. Elimde kapandi. Mesajda geldi,düştü yani. Tekrar kayit ettirebilirmiyim. Saygilar. Tesekkurler diliyorum. Hayirli gunler.

    1. Osman
     imei numarasini ogrenip sorgulatmanda fayda var. bunu ogrenmeden diger sorularina cevap veremem. BAD imei denen bi olay var. internette bunu arastir ne demek istedigimi anlarsin. telefonu arkadasindan al ve *#06# yap 15 haneli imei numarasini verdigim adresten sorgulattir.

     1. Biraz önce sorguladım ve karşıma çıkan yazı buydu.
      IMEI SORGULAMA

      IMEI : ****************
      Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
      Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
      Üretici : BİLİNMİYOR

      İthalat yoluyla kaydedilen İmei,bilgilendirirseniz sevinirim.

     2. Birde telefonda yaszılım güncellemesini kur diye bir ibare var. Bu imei dekibir telefonda bu işlemi gerçekleştirirsek,herhangi bir problem olurmu. İyi günler.

 113. merhaba arkadaslar e devletten kayıt yaptıracak kuzenım benım telefonu. kendısı ankarada ben antalyadayım ama e devlette telefon numarası ıstıyor benım uzerıme kayıtlı hatla telefonu kendı pasaportuna kaydettırebılırmı tesekkurler

  1. Ersan
   Kuzenin senin telefonunu kendisinin ismine olmak suretiyle istedigi yerden kayit yaptirabilir.Onemli olan senin kullandigin telefonun imei numarasi.E devlette istenilen telefon numarasi onemli degil, herhangi bir numara yazabilirsiniz oraya.geri donus icin bilgi amacli bi numara istiyorlar.

 114. iyi günler bana yurtdışından telefon hediye edildi kayit falan hersey tamam bir gün balkondan aşaya düştü telefon paramparça oldu yeni telefon geldi bana o kırılan telefonun kayıdını sildirip buna ala bilirmiyis ? sordugum sebebi verilen kayit parasi az degildi telefonunda tamiri olmaz şimdi o cöpe gidecek bide verilen vergi parasida cöpe giderse yazık olur, varmı acaba yöntem ?

  1. Btk bu konularda esneklik gösterebiliyor. Btk’yı arayarak izah ederseniz yardımcı olabilirler ve dilekçe ile sorun çözülebilir.

    1. arkadaşım, 4 aralık tarihinde bir kırılan telefondan bahsetmiş ve eskinin kaydını yeniye nasıl aktarabilirim diye sormuşsun.. kaydını yeni telefonuna aktarabildin mi , benzeri bir durum benim için de sözkonusu, lütfen acil cevaplarsan sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

     1. Garanti’den değişen cihazların, eski cihaz ve yeni cihaz IMEI’sinin tek belgede yazacak şekilde bir belge ile BTK’nın dlekçe karşılığında değişim yaptığını duydum. Ama kırılan cihazı nasıl karşı tarafa ispat edebilirsiniz tartışılır. Bunun cevabını en net BTK’yı telefon ile arayarak öğrenebilirsiniz.

 115. IMEI SORGULAMA

  IMEI : ****************
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : BİLİNMİYOR

  Bu imei kayıdı olan bir telefonda,herhengi bir problem yaşarmıyım,güncelleme vs yaparsam sıkıntı yaşarmıyım,kapanması veya şebeke sorunu yaşanabilirmi.

  1. Turkcell’den s3 mini telefon aldım yaklaşık 1 hafta once de bir arızadan dolayı servise gonderdim telefonum dün geldi ve bugunde yasaltakip ten imei nin kayıtlı olmadığına ve 1 hafta içinde kapatılacağına dair bir mesaj aldım ne yapabilirim lütfen yardım edin

   1. Gelen mesajdaki IMEI nosu sizin değişen cihazınıza ait olabilir tekrar kontrol edin. Çünkü bozulan cihazların IMEI’si siliniyor.

   1. yurt disindan getirdiyim iphone 4s i kayt ettirmedim,simdi 2 ay gecti. simdi yaptiramam diyorlar. acaba bashka yol varmidir?

    1. Yaptıramama sebebi pasaportunuzun 1 aylık süresinin dolmuş olması. TR’ye yeni giriş yapmış veya üzerinden 1 ay geçmemiş pasaport bulursanız yapabilirsiniz.

 116. mrb ben bundan 1 yıl once bır ıphone 5 aldım ve ızıne geldım bana mesaj geldı ımeı kayıtsız dıye bende o ara gerı dondum yurt dısına ve tekrar geldıgıme ızıne telefon acılmadı ve sabıha gokcen hava alanında kayıt yaptırdım ama 3 gun oldu daha acılmadı bır yardımcı olursanınz cok sevınırım

  1. Bu sizin yaptırdığınız turist kaydı sanırım. Aslında hemen açılması lazım. Sorun btk kaynaklıdır veya oradaki operatörün yavaşlığı.

 117. slm arkadalar bende yurt dışından ıphone 5 aldım ekranında kabarma oldu tık tık ses geliyor. garantiye yollamayı düşünüyorum.Yenisi gelirse kayıt altına almış olduğun imeil değiştire bilirmiyim? veya yeni bir passport ile mi yapmam gerekecek.

  1. Evrak ile BTK ile görüşüp dilekçe yazarsanız IMEI değişimi yapabiliyorlar. Bir de malum Apple Store Türkiye açıldı. Alalı 1 yıl olmadıysa store.apple.com/tr adresinden bilgi alın derim. Buradan direk muhatap bulabilirsiniz belki de.

   1. garantisinin turkiye’de de gecmesi gerek. yurtdisina geri gondermeniz cok masrafli olabilir (kargo vb), eger birisi yaninda goturmuyorsa.

 118. merhaba . su an yurtdisindayim yakin sure icinde turkiyeye donucem telefonumu orada da kullanmak istiyorum . kayit yaptrdiktan sonra tekrar hollandaya dondugumde telefonumu kullanabilirmiyim yoksa turkiyede kayitli oldugu icin kapanir mi ? ya da iptal ettirebilirmiyim ?

   1. Peki ben bunu yasal disi yollardan yaptirdigimda nasl olur ? Farkli bir telefonnkini isleseler tekrar hollandata dondugumde bi sıķıntı olur mu 😀

 119. Yurt dışından iphone 5s aldım wifi arızası çıktı yurtdışana giden bi akrabamla gönderdim yenisini verdiler telefonum pasaporta kayıtlıydı bu yeni gelen telefonun imeisi farklı nasıl bir işlem yapmam gerekiyor

  1. Değişim evrağı mevcutsa btk’yı arayarak durumu izah ederseniz dilekçe ile IMEI değişimi yapıyorlar.

 120. Merhabalar yurt dışında yaşıyorum ve yılda bir geldiğim için telefonumu pasaportuma işletmek istemiyorum fakat böyle bir mecburiyetim var mı?

  1. Türkiye’de ilk simkart taktıktan sonra btk sizi mimler ve belli süre sonra kayıt yaptırmayınca TR için cihazınız kapatılır.

    1. Kayıtsız ve klonlanmış olan IMEI bilgilerini tr operatörleri veriyor. Eğer kullandığınız hat TR’de çekmezse evet kapanmaz 🙂 ama bir anlamıda olmaz. Ama TR’de tr operatörlerinden biri üzerinden çalışırsa ve bilgi gönderirse ne olacağını İnan bende bilmiyorum.

     1. Cevabınız için teşekkürler hiçbir sitede bu soruya cevap bulamadığım gibi Tr’ye gelen turistlerin de mi bu sadece ‘ Türkiye’ye özgü’ olan saçmalıktan nasiplerini alıp almadıklarını düşündüm. Cevabını yaşayıp göreceğim sanırım bu konuda yaşayacağım tecrübe ile sizi aydınlatacağım 🙂

     2. Türkiye vatandaşına oluyor mu bilmem ama geçici Türkiye’ye gelenlere operatörler geçici kayıt yapıyorlar. Ancak belli tek bir hatta açılıyor. Belli bir süre sonunda da kayıt düşüyor.

 121. Merhaba, ben yurt dışından aldığım iphone 5 i yasal yollarla kayd ettirdim, 3 ay sonra bana imei numaranız kayıtdısıdır, diye bir msj geldi. Pasaport sahibinin isminin bir harfini yalnış yazmış maliyedeki memur. Sorun bundan kaynaklanabilir mi ?

  1. Pasaport giriş tarihi yanlışlığı vede belge okunamamasından dolayı sorun çok oluyor BTK’da ama bir harften dolayı olur mu bilmiyorum. Pazartesi BTK’yı arayarak istedikleri kayıt bilgileri söyleyerek bilgi alabilir ve dilekçe veya faks ile düzeltebilirsiniz.

 122. Merhaba admin, ben gecen sefer de yazmıştım, telefon kaydı için. Btk yı ara demştiniz aradm ve öğrendim ki yaklaşık 3 aydır Avea benim telefonumu kayd etmemiş.Sonra kayd ettik dediler ama bu sefer ben Btk yı arayıp kaydın benim adıma değil tamamen farklı bir isme kayd edildiğini öğrendim, sonradan bu kaydın da geçici olduğunu öğrendim.Avea bütün bunları benden saklıyor ve beni sürekli olayalarak farklı işlemler yapıyorlar.Neden benim pasaportuma kayd etmiyorlar, bunların derdi ne yani???? sürekli yalan söylüyorlar. Artık cinnet geçirmek üzereyim.Şikayet edebileceğim bir yer var mı, lütfen yardım edin

  1. BTK’yı arayarak sizin pasaportunuza sizin cihaz mı kayıtlı öğrenin. Belkide size geçici kayıt yaptırıp sizin gerçek kayıtı başkasına yapmış olabilirler. Ama 115 TL vergiyi kendi üzerinize yatırdıysanız buda mümkün gözükmüyor. Btk’yı arayarak sorunu çözebilirsiniz. Ama adamlar 1 aydan fazla evrakları giriş yapmadılarsa pasaport kayıt süreniz dolmuş olması gerekiyor.

 123. Merhaba bundan tam 8 ay once almanyadan iphone5 getirdim ve passabortuma islettim, size sorum sudur admin bey ben bu telefonumu nasil iptal edebilirim suan telefonumu alakoydular bana acil yardimci olursaniz cok memnun olurum

  1. Hocam iptal ettirseniz bile sizin pasaportunuza yeni kayıt hakkı doğmaz. 2 takvim yılı süresini beklemeniz gerekiyor. Buna rağmen iptal ettirmek isterseniz btk’yı arayarak gerekçenizi de belirterek iptalini yapabilirsiniz.

 124. s.a ustalar kolay gelsin paylaştığınız bunca faydalı yorum ve yardım için öncelikle tşk ederim
  benim iki sorum olacak 1 . si ben evde kullanmadığım bir eski telefonumun imei sini alıp samsung s3 e eklesem surun olurmu ikincisi kendi pasaportumu bir arkadasım kullanmıştı şimdi ben onu işletirsem benim imzan yoktu ona verirken sadece fotokopi vermiştim
  benimkini işleyip onu düşürürlermi

  1. IMEI kopyalama sonucu güncelleme, 3G bağlantı gibi özelliklerinde sorun çıkıyor. Diğer IMEI’yi yeni kayıt ile düşmez zaten baştan kayıt işlemi kabul etmez sistem. Dilekçe ile sildirseniz bile yeni kayıt hakkı doğmaz. Ayrıca etik değil :))

 125. hocam merhaba yurt dışından ıphone 4s geldi bende passopırt buldum ve para yatırdım vergi dairesine ama passapota sorn çıktı kayıt etiremedim ve parayı gönderdim baka aracılığı ile param ölür mü geri alabilirmiyim ?? lütfen yardımcı oun
  tşkler

  1. Benim bildiğim kadarı ile bankaya başvurunca geri alınıyor. Yorumlara bakın. Bunu yapan bir arkadaş vardı sanırım.

  1. merhaba murat tolga
   parayi vergi dairesinemi yatirdin yoksa bankaya mi?
   mesajindan;
   ( hocam merhaba yurt dışından ıphone 4s geldi bende passopırt buldum ve para yatırdım vergi dairesine ama passapota sorn çıktı kayıt etiremedim ve parayı gönderdim baka aracılığı ile param ölür mü geri alabilirmiyim??)
   bu anlasilmiyor?
   endise etme eger kayit islemi gerceklesmediyse parani geri alabilirsin.
   parayi yatirdigin vergi dairesine gidip durumu anlat sana bi dilekce doldurtucaklar gerisini orada soylerler.

 126. Yurtdışından gelmiş bi cihaz var elimde. Kayıt ettirecek pasaportu parasıyla bile bulamadım. Eski telefonumun IMEI numarasını bu yurtdışı telefonuma klonlatmam mantıklı mı veya olabilir mi?

 127. Merhaba Çinden aldığım Iphone 5’i 1ay önce pasaportuma işlettirdim. Ancak sorun yaşadığımdan tekrar Çine göndereceğim ve değiştireceğim. Yerine 5s almayı düşünüyorum.
  Apple yazdıkları bir resmi yazı ile aynı pasaporta yeni telefonu işletebilceğimi söyledi. Telefonu değiştirmem durumunda bu söz konusu mudur ?

  1. Yurtdışına garantiye cihaz gönderipte cihazı değişenler, değişim kağıdı ile BTK’ya dilekçe yazarak bu değişimi sağladı ancak siz yeni bir cihaz alacaksınız ve Apple bu konu ile ilgili iyi bir yazı yazmalı be değişim oldu gibi belirtmeli bence.

 128. 4 yıl önce yurt dışından aldığım telefonu pasaportumu kullanarak kayıt yaptırdım ve 4 yıldır kullanmaktaydım. şimdi telefona klonlandı mesajı geldi ve 1 ay içerisinde kapanacağı bildiriliyor. şimdi ben bu konuda ne yapabilirim,

   1. Kayıt işlemleri için soruyorsanız blogda yazanları uygulamanız yeterli. Çin malı telefon dediğiniz markası nedir? Kayıt masrafları sizin aldığınız telefonun ücretini aşmasın.

 129. merhaba admin.
  Ben yurt disindan geldigimde 7ci ayda telefonumu actirdim. ama o telefonum kirildi ve bana yurt disinda yeni telefon verdiler.. suan yeni verdikleri cihazim haliyle kapali ve 2 senede bir telefon actirma imkanimiz var. bi sekilde telefonumun kirildigina dagi bir belgeyle yeni telefonun actirilmasi mumkunmudur??
  tesekurler

  1. Mümkün hocam o değişim belgesi ile bir dilekçe yazılması gerekiyor ancak önce BTK’yı arayarak tekrar teyit edin ve yönlendirmelerine göre hareket edin.

 130. mrb abi ben dün samsung not1 aldım imeiline baktım kaynak:italat yoluyla kaydedilen imei yazıyo ancak üretici :pazar adı nokıa 3120 yazıyo kapanma riski varmı ancak aldığım yer kaydedilen nokıanın hiç kullanılmadığını telin hurda olduğunu söyledi yani kapanmaz dedi bide şöyle bişe var kapanırsada yani mesaj gelirsede benim 6 yıl önce aldığım nokıa n70 var hiç kullanmıyorum evde onun imeilini atsam ne olur tşk

  1. Dostum senin cihaz klonlu bu durumda. Güncelleme yapma ve telefonun bazı özelliklerini kullanmakta sıkıntı yaşabilirsin. Benim de çok net bilgim yok. O Nokia cihaza herhangi bir hat takılıpta aktif olmadığı sürece sorun yaşamaZsın bence de.

 131. marhaba abi ben yurt dışına cakacagım telefonum nokia lumia acaba telefonum orda çalışır mı ordan bi hat alsam taksam kullanabilir miyim yardımcı olursan çok sevinirim

  1. Yurtdışında yani diğer ülkelerde engelleme yasak gibi bir durum söz konusu değil benim bildiğim kadarıyla. Hatta çıkmadan operatörünüzle görüşüp yurtdışı için özel konuşma be internet paketi talebinde de bulunabilirsiniz. Yani buradaki hatlar ile orada da görüşebilir kullanılıp kullanılmayacağını operatöre sorabilirsiniz. Bazı ülkelerde destek vermeye de bilirler.

   1. gideceğim yer almanya ve kulandığım hat orayı destekliyor yurtdışı kullanımına açıp yurt dışı paketlerinden birini aldığımda oluyomuş ama paketler çok pahalı. ben ordan konturlu hat alıp haberleşmeyi düşünüyorum ama orda aldığım hattı telefonuma taktığımda telefonum çalışır mı yani yoksa yurt dışına çıktığımda kapanırmı telefonum illaki kendi hattımı kullanıma açıp onu mu kullanmak zorundayım ?

 132. Merhaba,
  Ben de kaydettirdiğim cihazı 10 ay sonra kayıtdışıdır mesajı geldi ve 15 gündür kullanamıyorum. evrakları yeniden bayiye teslim ettim. onlar gönderdiklerini söylüuorlar btk ulaşmadığını… ne yapacağımı bilmiyorum. aynı pasaportla kendim e devlet ten yeniden kayıt yapabilir miyim?
  bu sorun çözülmezse yeni bir opasaport mu bulmam gerekecek?

 133. Mraba ben suudi arabistand yasıyorum turkiyeye sadece 2 haftalıgına geldim galaxy s4 var suudi arabistana tekrar döndüğüm de telefon burda kapansa bile orda acilirmi

  1. Bu IMEI kayıt olayı Türkiye’ye has bir durum. Bu nedenle cihazınız diğer ülkelerde tıkır tıkır çalışır. Geçici Türkiye’ye gelenler için ayrıca operatörler geçici kayıt yapıyorlar ve 115 TL vergi ödemenize gerek yok. Bunu bilmenizde fayda var.

  2. tabıkı acılır bende yurt dısına gıdıyorum tr de 30 gun ıcınde kapanan telefon yurt dısına cıktıgın zaman tabıkı cılıyor

 134. 7. Ayda aldigim iphone 4 kebdi pasaportumla ucreti odeyerek trcell bayisi uzerinden kayit ettirdim. 2 ay sonra klonlandigi msj i gelerek tlf num kapandi ve hala actiramadim. Bgk ariyorum klonlu diyor. Savciliga gittim gerekli yaziyi btk ya yazdik diyor fakat hala tlf num acilmadi. Nasil bir yol islemem gerekiyor?

 135. ıyı gunler bana yurtdısından ıphone 5c geldı kutusundakı ımeı ya kayt yptrdk fakat yanlıs kutu gonderıldıgı ııcn yanlış ımeı kayıt yptrdk ımeı numrasnıda hıc bı turlu bulamıyorum sım kutusnda yazmıyor *#06# yapıncada cıkmıyor nasıl bulabırım yardımcı olursanz cok sevınırım

  1. İlginç *#06# yapınca gelmesi lazım. Diğer yol Ayarlar>Genel>Hakkında kısmında alt sıralarda yazması gerekiyor. Birde oradan kontrol edin.

 136. APPLEE 5S ALDIM PASAPORTA İŞLEDTTİRDİM SİM KART GEÇERLİ DEĞİL İBARESİYLE KARŞILAŞIYORUM 2 AYDIR AÇTIRAMADIM

  1. Kayıtla ilgisi yok, sizin SIM kartınız arızalı gibi görünüyor eğer telefonunuzda bir arıza yoksa. Bir başka nano SIM’lı telefonu olan arkadaşınızın SIM kartı ile ve telefonu ile sizdekileri deneyin.

 137. Telefonumu kayit yaptirdim fakat tekrar kayitli degil.msji aldim ve telefonum kapandi tekrar acilmasi icin ne yapmaliyim

 138. telefonum wifi arızası için servise gitti anakartı değişmiş aldıktan bi kaç haftada sonra mesaj geldi kapandı 2 haftadır kapalı ne kadar sürede açılır?servisi arıyorum açılır bekleyin diyolar sonra sony’e yönlendirdiler aradım bizlik bişe yok diyolar btk yı aradım pasaporta işlenmemiş dedi servisi ara dedi muhattap kim nedir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim…

 139. merhabalar iphone 5 pasaport yoluyla kayıt yaptım yolcu beraberinde kaydeilen cihaz diye geçiyo kayıt yapalı 1 hafta oldu henüz açılmadı bir yalnışlık olmuş olabilirmi veyahut normal mi

  1. Yolcu beraberinde kayıt edilen cihaz ibaresi doğru ve normalde bu yazı yazdıktan 1-2 gün içinde açılması gerekiyor. BTK’da işler biraz aksayabiliyor. Telefon ile BTK’yı arayıp durumu izah ederseniz sorun çözülebilir.

   1. Telefonuma imeiniz klonlanmistir diye bir mesaj geldi ardından nedense sim kartım sadece imeisi klonlanmış telefonda çalışmaya başladi hicbir telefon simi tanımıyor sadece o telefon taniyor ne yapmalıyım

 140. samsung s4 kore telefonuma hard format attım şu an ekranda geçersiz imei yazıyor bu bir sorun yaratır mı?

 141. Merhabalar… 30 kasimda yapmis oldugum sorumu yennilemek istiyorum.samsung dous marka model telefonun tr de kayit yapilmadigina dairarkadaslar halen israr ediyorlar.eger bilginiz varsa konuyla ilgili bir cevap vere bilirmisiniz telefon samsung model dous

  1. Kusura bakmayın bilgim olmadığı için cevap yazmadım ama belki bilen biri yazar diye sorunuzu onayladım sadece. Benim aklıma gelen çift hatlar çift IMEI’li ise ikisinide kayıt ettirmeniz gerekebilir. Yani masrafları cihazın fiyatını mantıksızlık seviyeye çıkarabilir. Bunu burada sormak yerine BTK’yı ararsanız bence en net cevabı orada bulursunuz.

 142. selam
  1 yil once yurtdisindan iphone getirdim tanidik araciligiyla yurtdisindan giris yapmis birinin pasaportuna kayit yaptirildi. kayit dilekcesinin sureti de bana verildi. 1 yil gectikten sonra telefon kayitdisi oldu. ne olacak simdi?

  1. BTK’yı arayarak öncelikle kaydın neden düştüğünü öğrenip sizden istedikleri işlemleri gerçekleştirin.

 143. merhaba.eşime yurt dışından iphone 4s telefon geldi ve haliyle pasaporta kayıt yaptırdık.kaydı btk dan sorgulattırdım ve geçici kayıt altına alınmıştır yazısı yazıyordu ama bütün hatlara açıktı.3 ay sonra sadece eşimin hattına tek açık olduğunu gördük.tekrar imei sorgulatınca imei nosu birden fazla telefona kopyalanmış yazıyordu btk yı aradımızda eşimin hattına imei nosu eşleşmiş olduğunu başka hatta çalışmayacağını ancak telefonun hep açık kalacağını söylediler..açtırdığımız yere götürdük adam bize ios sürümünü yükselttiğimizi söyledi ve yapamayacağını söyledi..bu konuda yardımcı olabilirmisin..bu pasaport kaydını sildirip tekrar yeniden kayıt yaptırabilirmiyiz.btk olmaz demişti

  1. Anladığım kadarı ile kayıt işlemini telefoncuya yaptırmışınız ve bu adamlar da sizin ımeı’nizi başka cihaza klonlamış. Eğer size ımeı kopyalasalardı eşleşme de olmazdı. Yani bu adamlar bildiğiniz dolandırıcı.

    1. Tekrar kayıt yaptırmanızın bir anlamı yok. Artık sadece tek eşinizin hattı ile çalışır. Tekrar kayıt için ya hiç kayıt yapılmamış olması veya mevcut kayıtın düşmesi gerekiyor. Ayrıca klonlanma ile ımeı kayıt işleminin pek alakalı olduğu söylenemez.

 144. Merhaba ben dun imei numarasini actirmak icin zirrat bankasina harc yatirdim ama kendi adima yaptirmistim islemi pasaport abimin adina kayitli onun uzerine olmak zorundaymis islem suanda degistirmiyolar dilekce yazin dediler bilgi verirseniz cok sevinirim ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Ercan bey banka prosedürü ne gerektiriyorsa yapın aksi halde yapabileceğiniz başka birşeyy yok.

 145. slm ben cihazımı 1 senedir kullanıyorum.aldığım arkadaş kaydettirdiğini söylemişti zaten sorunda yok.merakımdan mcks.gov.tr sitesinden imei no yazıp sorguladım.yolcu beraberi kaydedilen cihaz yazıyor.bunun anlamı sanırım harcı ödenip kaydedilmiş demek.ilerde sorun çıkarmı diye merakımdan sordum dediğim gibi 1 senedir sorunsuz kullanıyorum hiç bir uyarı mesajıda almadım cvp verirseniz sevinirim

 146. merhaba. bir akrabam fıransadan gelirken iphone4 telefon getirdi. benim hiç ugraşmam için telefonuda açtırmış ama tek hat üzerine ben kendi hatıma açtırmak için ne yapmalıyım. teşekkür edrim

 147. merhaba öncelikle benim hizmet pasaportum var ve 6 aylığına çalışmak için geldim döndüğümde bu pasaport tekrar emniyete iade edilecek eger ben bunun üzerine kayıt yaptırırsam telefonu pasaport iptal olunca telefonda kayıt dışına girer mi

 148. Merhaba;

  Yurdısından telefon geldı, pasaporta işlettirdim.5 ay sonra calındı ımeı kapattırdım.Aynı pasaporta baska telefon işlemi olabılırmı?

  1. Telefonu yurt dışında garantiden değişenler btk’ya değişim evrağı ile başvurduklarında IMEI kayıtlarını yeni cihaza aktarıyorlar. Buna benzer birkaç olaya tanık oldum ve BTK sizden evraklar isteyerek işlem yapabiliyor. Çalındığı veya kapatılması ile ilgili evrak varsa BTK’yı arayarak durumu izah edin. SiDen o evrakları Fax çekmenizi isteyip büyük ihtimal mevcut kayıtı yeni IMEI’ye geçireceklerdir.

     1. Yeterlidir tabiki. Önemli olan BTK size olumlu yaklaşırsa onlara sunabilecek somut bir evrak 🙂 kolay gelsin.

 149. Selamlar, yurt dışından çift hatlı bir telefon aldım, 2 tane imei numarası var, bu telefonun Türkiye kaydını nasıl yapacağım, 2 imei birden nasıl kaydettiriliyor bilginiz var mı acaba?

 150. bişey sorucam sımdı yurtdısından getırınce kayıt yaptırıyoruzya
  peki turkıyeden alıp yurtdısındakı herhangı bır ulkeye gıtsekte ordada kayıt yaptırmak gerekıyomu ( uzun surelı kalım ıcın ) bu uygulama sadece turkıyede mı ? ?

  1. Bu kayıt işini uygulayan ülke ben Türkiye’den başka duymadım. Hiçbir sorun yaşamazsınız.

 151. Merhaba bn pasaportuma telefonumu kayıt ettirdim yanlız simdi baska telefon aldım yurtdısından pasaportumda kayıtlı olan telefonum calındı yenı aldıgım telefonu nasıl actırabılırım calındıgı ıcın sildiremiyormuyum pasaportumdan napabılırım bu durumda
  yardımcı olursanız sevınırım

  1. Büyük ihtimalle BTK yardımcı olamaz. Ama çalınan cihazın IMEI’sini kapattırıp hethangi zabıt tutturduysanız BTK’yı telefon ile arayarak durumu izah edin. En azından kesin net cevabı oradan alabilirsiniz. Hatta tecrübemizi yine burada paylaşırsanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

 152. Kolay gelsin turkiye’den aldığım I phone4 üm arızalanınca amerika’da apple storeda degiştirip yeni 4 verdiler tekrar kayıt nasıl yaptırabilirim.Bir yerlere bilgi vermem gereklimi

  1. BTK’yı arayarak durumu izah edin. Sizden dilekçe vede değişim olduğunu gösteren bir evrak isteyeceklerdir. Bu şekilde kayıtlarını yeni IMEI’sine aktaranlar var. SiDen ricam bu işlemleri yaptıktan sonra tecrübelerinizi burada paylaşırsanız sevinirim.

 153. Çalışma bakanlığından alınmış çalışma izin kağıdı olan yabancı üzerine kayıt yaptırsak her numara ile kullanabilirmiyiz telefonu?

 154. merhaba benim yurt dışı pasaporta kayıtlı iphone4 cihazım var yalnız bu cihazın imei numarası kopyalandı şuan servi dışı bu cihazı ben 2 inci el amıştım aldığım kişiyede ulaşamıyorum bu konuda yapılacak hiç birşey yok mu ?

  1. 2. El aldıysanız ve ulaşamıyorsanız yapacak birşey yok. Klonlardan cihazlar bu cihaza takılan ilk simkart numarasına açılır ve sadece onunla çalışır. Bu durumda o simkartın sahibi de aldığınız kişi oluyor. Bununla alakalı daha ayrıntılı bir uygulama var mı BTK’yı arayarak sorabilirsiniz. Benim bilgim bu kadar.

 155. merhabalar.. belki benim sorunum yukarıdakilerde yazılmıştır ama ben göremedim bende sorunuma yardımcı olmanızı rica edeceğim… samsung galaxy s4 aldım bugün .. aldığım kişi gümrükteyim falan dedi ama belliki hikaye 🙂 neyse aldım ilk işim imei kontrol etmek oldu.. telefonun bataryasının altındaki imei ile telefona *#06# yaparak sorgulattığım imei farklı.. belliki kaçak.. btk da sorgulattım her iki imei içinde kayıt bulunamadı diyor şimdi ; 1) bu ne anlama gelir 2) eşim 14 gün sonra yurtdışından dönecek onun pasapartuna işletebilirmiyim ? , ne gibi işlemler yapmam lazım ? hangi imei ile işletmeliyim ? 3) bende eski model ama btk sorguda “kayıtlıdır” ibaresi bulunan telefonumun imei ni s4 e kopyalatsam daha mı mantıklı olur ? yada bütün bnların dışında sizin öneriniz nedir ? şimdiden teşekür ederim…

  1. Yazan iki IMEI farklıysa zaten o cihaz klonlu cihaz. Normalde kayıtı ekrana gelen IMEI üzerine yapmanız gerekli ancak klonlu bir IMEI olduğundan ilerde BTK bunu tespit ederse klonlu cihaz diyerek kapatacaktır. Her ne kadar illegal olsa da zaten durumunuz legal değil 🙂 bence bahsettiğimiz kayıtlı yazan IMEI’yi cihazınıza kopyalatmanız ancak o cihaz hiç bir şekilde çalışmaması azıcık bile operatöre sinyal göndermemesi gerekir. Aksi halde cihazınız tekrar klonlu listesine girer. Her nekadar hoş bir işlem olmasa da tanıdık bildik bir telefoncuya klonlatın yoksa ilerde sizin IMEI’nizi başka cihazlara kullanırlar.

   1. bu kadar hızlı bir şekilde yanıt verdiğiniz için teşekür ederim .. ben sizden alacağım cevabı aldım.. cevap : kayıtlı imeiyi sağlamca kopyalat.. sonra eski telefonu parçala 🙂 ..

    1. Önemli değil 🙂 aynen dediğin gibi ancak bunu belli aralıklarla yapmak zorunda kalabilirsin. Ayrıca modeli düşük eski telefon IMEI’leri baz özelliklerde(3G, WiFi vs.) sıkıntılar çıkarttığını duydum. Onun haricinde güncellemeleri elle senin yapman da gerekebilir. Bu konuyu klonlama yapan kişilere ayrıntılı olarak sorarsan daha iyi olur. Çok iyi bildiğim bir konu değil.

 156. Arkadaşlar yurt dışından s4 aldm açtırdım ama yine servis yok diyor niye olabilir admin yardm

 157. iyi günler admin . ben cihazımı perşembe günü öğle saatlerinde kayıt yaptırdım . btk sitesinde geçici kayıt edilmiştir kontrol aşamasındadır yazıyor . fakat hala şebeke alamadım . iletişim merkezinden de 2 saat telefon kapalı tutun daha sonra şebeke alırsınız dediler . sizce de 2 saat kapalı tutarsam mı alabilirim şebekeyi . bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim . . .iyi günler

  1. Sürekli kapatıp açın dediklerini duydum ama 2 saat kapalı kalsın mevzusunu ilk defa duydum ben.

 158. Selamlar, internetten bir telefon alacağım pasaport kaydı yok yanlız vatandas yakın tarihte 115 tl vergisini odemiş ancak pasaport bulamadığı için kayıt işlemini yaptıranamış. Ben bu vegiden faydalanamıyorum anlaşılan ama tekrar kendim vergi yatırıp kendi pasaportuma kayıt yaptırabilirmiyim, imei sorgusunda kayıt dısı oldugu tespit edilen cihaz yazıyormus tsk.

 159. Merhabalar,
  1 yıldır kullandığım S3 mini Siemens cihazına imei kayıtlı çıktı ama bunu ben biliyorum. Msj, kapanma, uyarı gibi bir şey hiç gelmedi. Böyle başka cihaz üzerine imei kayıdı sorun olur mu, illa ki yakalarlar mı?

 160. merhaba 5 gün önce normal bayiden note 3 aldım fakat biraz kullandıktan sonra home tuşundan sesler gelmeye başladı sanırım arızalı.gösterdim aldığım yere tanıdık da aldığım yer hallederiz bi şekilde dedi aynı cihazdan sıfır elinde var imei nolarını değişiriz dedi bana yeni olan cihazı verecek sanırım ne yapmalıyım bi sıkıntı yaratır mı bu durum birde normal yıldz kare 06 yapınca çıkan imeileri birbirleriyle değişse bile cihazın arkasındaki imei’i nası değişecek onu anlamış değilim fikrinizi alabilirmiyim ? en kısa sürede yazarsanız çok iyi olur teşekkür ederim.

 161. merhabalar . kardeşim yurtdışından samsung marka telefon almıştı türkiyeye geldiğinde 2 tane sım kart yerinden birisini kırdırmış . ben geçen ay yurtdışına yanına gittiğimde bu telefonu bana verdi . türkiyeye döndüm turkcellden bir mesaj aldım ve vergi işlemlerini hallettem için bankaya para yatırdım pasaportuma işlettim. gün sonunda yetkililer akşam şu tuşlara basın size 2 tane ımeı nosu gelicek (telefonun arkasındada 2 tane ımeı no var) birisi tutarsa tamamdır ama umarım doğru olan tutar dedi. gerçektende 2.ci olan ımeı nosu ekranda çıkan 2. numarayla aynıydı. fakat ertesi gün telefonum ulaşıma kesildi. turkcell bayisine gittim siz bu telefonu artık kullanamazsınız çöpe atın dediler. lütfen yardım edin ne yapmalıyım??( telefonun markası GT-1855 .pek anlamam ama şekil olarak samsung s3’lere benziyor.). teşekkür ederim.

 162. merhaba ben 20 gun once yurt dişindan galaxys4 i9500 modeli geltirmiştim sonra telefon kapandi servisa goturmuştum imeini değiştirarak telefonni açabilirim dedi sonra yapamamiş bide telfonummu kapanmış kendi imeinide silmiş şimdi telefon hiç duzelemicak durumda bunu bir yolu varmi lutfan bilan varsa cevap beklerim

 163. merhaba öncelikle yorumlara cvp verdiginiz için cok tesekkür ederim benim sorumun yurt dısından gelen turisttin kullandıgı tlf satın aldım iphone 4s BTK sorgulatırdıgımda bu cıhaza ait kayıt bulunamadı yazıyor acaba pasaorta işlettırdıkten sonra kulana bılırmıyım tlf kendı kullandıgı tlf suan

 164. BEN GECEN GÜN TELEFON ALDIM imei sorgulatınca

  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: LG Electronics Inc. Pazar Adı: LG G2 Model Bilgileri: LG LG-D802
  Sorgulama Tarihi 04.02.14

  diyor telefon türkiyede satılan tellerde radyo yok ama benimkinde var bi gariplik varmı sizce ROTA GSM DIŞ TİÇARET DİYE BİRDE GARANTİ BELGESİ KOYMUŞLAR KAŞELİ FİLAN 2 YIL GARANTİSİ VARMIŞ TELİN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

 165. merhabalar ımeı nın klonlandığı zamanı naıl öğrenebiliriz peki aynı ımeı klonlama mesajı banada geldi ve alalı 2 ay oldu ayrıca cihazımı sorgulattığımda kaynak kısmında herhangi bir yazı yok ne yapabilirim bu konuda beni aydınlatırsınız sevinirim.

  1. http://www.mcks.gov.tr/ adresinden IMEI sorgusunda klonlanmış ibaresi yazmıyorsa başka anlama yöntemi yok. Ancak cihazınız iletişime kapatılırsa anlarsınız. İnşallah sadece karışıklıktır. Eğer hala hattınız çalışıyorsa birde başka hat takarak deneyin. Eğer başka hatta çalışmıyorsa IMEI’niz mevcut hat ile eşkeştirilmiş olabilir.

   1. Servise götürdüm telefonumu imeisi klonlanmış dediler tek numaraya atıycaz diyip bir numara aldılar sonra telefonumu geri verdiler evraklarınızı gönderiyoruz dediler Telefon kaç gün içinde kullanılır hale gelir

 166. teknosadan 15 gün önce bir s4 cihaz aldım cihazın 15 gün sonra şebekesi gitti iletişime kapandı simkart görmedi. somra imeiyi kontrol ettiğimde null/null yazısı çıktı. ustunde yazan imeiyı ınternetten kontrol ettiğimde kayıtlı gözüküyor. telefonu garantiye verdim. sorun nedir acaba lütfen yardımcı olun..lütfennn

 167. pasaport kaydını yaptırmıs oldugum halde imei kontrol ettigimde ”KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI” ibaresı cıkıyo ne anlama gelıyo.

  1. Kayıt işlemini doğru kişiye ve doğru şekilde yapıldıysa sorun olmaması lazım. BTK’yı arayarak sorunun ne olduğunu pasaport bilgileri ile öğrenebilirsiniz.

   1. telefonun kapanmıs olma ıhtımalı varmı. kaydı dun yaptırdım ama telefon gelelı 2 ay oluyo. arkadsımın pasaportu uzerınden yaptırdım kaydı.

    1. Telefonda daha önce geçici kayıt(illegal) yapılmadıysa sorun yok. Telefon görüşmeye açık mı ancak deneyerek görebilirsiniz. Dün evrak İşlemleri yetişmediyse sorgulatınca kayıt dışı gözüküyor olabilir. Kayıt işlemini operatör üzerinden mi edevlet üzerinden mi yaptınız?

     1. operatör uzerinden yaptım. hat taktıgımda servıs yok yazıyo aslında ben telefonu baskasından aldım kayıt yaptır kullan dedı bende pasaport bulup kayıt yaptırdım ama sorgulamada o yazıyı gorunce ve hat taktıgımda servıs yok yazınca bı suphe olustu acaba kapanmısmıdır dıye. pekı kapandıysa ne yapmam gerekır.

     2. Kapanmış olsa da tekrar açılır. Kayıt operatör yaptıysa işlemler daha yavaş ilerler. Bence sorun yoktur. Pazartesi mesai birimini bekleyin. Eğer hala açılmadıysa BTK’yı telefon ile arayarak sorun varsa öğrenebilirsiniz.

 168. Merhaba ben telefonumu e devletten kayıt yaptım yaptıktan sonra evraklarınız incelenir seklinde herhangi bir yazı çıkmadı direk cihazın kayıtlı olduğu yazıso çıktı hala bekliyorum telefonumun açılıp açılmadığını nasıl anlarm.

  1. Cihaza şebeke geldiğinde anlarsınız ancak. BTK kayıt işlemlerinde hızını arttırdı. edevlet üzerinden yapıldıysa zaten hemen kayıtlı yazısı gelebiliyor.

   1. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim kayıt yaptıtdığım telefonda sım kartı takılı değil telefon boşta ve servis yok yazıyor şebeke yerinde sım takmadan açıldığını nasıl anlayabilirim

 169. MBR arkadaşlar ben yut dışından telfon getirdim daha pasabort onayı olmadan telefonu açıp internete girdim bişe olurmu ( sim içinde yoktu)……… Acill

  1. Herhangi bir simkart takmadığınız sürece BTK sizin cihazınızı algılayamaz ve kapanması için 1 hafta süreyi başlatamaz. Ancak taksanızda BTK cihazı algılayıp birkaç hafta içerisinde görüşmelere kapatacaktır. Kapansa da sorun olmayacaktır kayıt işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz.

 170. Bundan 5 ay önce ıphone 5 geldi yurtdışından burda işlettim telefonu kullanıyordum telefon bozuldu garentiye almanyaya gitti telefonunun yenisini vermişler. Eski telefonu işletmiştim ama yenisini verdiler bunun bir çözümü var mı?

 171. 22kasım2013 te avea ya gidip belgeleri btk ya göndermiştim fakat eksik belge olduğundan kayıt altına alınamadı ben de şuan da vazgeçtim kaydettirmekten. Vergi dairesine dilekçe yazıp kaydımın iptalini ve yatırdığım paranın iadesini isteyebilir miyim?

 172. Merhabalar, ben amerikada yasiyorum yakinda kesin donus yapacagim, abd den kitli olmayan sony xperia cep telefonu aldim cifte vatandasim turk pasaportumun suresi doldugu icin abd pasaportuyla yurda giris yapip bu aldigim telefonu abd pasaportuna isletip 115 tl lik harci yatirdikdan sonra kulanabilirmiyim? Kayit silinme gibi bi sorun cikar mi? Yazilari okudugum kadariyla Turkcell biraz sorun yaratiyor herhalde Vodafone yada Avea olabilir mi ? Mumkunse hangi gsm operatorunu tavsiye edersiniz? Tesekkurler.

  1. Amerikan pasaportuna vergi yatırmadan ancak turist kayıtı yani geçici kayıt yapabilirsiniz. Yani belli bir süre sonra kapanacak ama süre bilgim yok.

  2. GSM operatör olayı bölgeye hatta şubeye göre değişir bence. Çok yoğun şubelerde yaptırmayın.

  3. GSM operatörü kullanmak zorunda değilsiniz. turkiye.gov.tr adresinden kendiniz kaydedebilirsiniz. Operatöre yaptırınca ayrıca 100 liraya varan paralar istenebiliyor, ya da fatuarlı hat sözleşmesi imzalatmaya kalkabiliyorlar.

 173. Tesekkur ederim birde arkadasim soyledi yabanci pasaportla giris yapsanizda telefonda kapanma olmazmis eger oturdugunuz yerdeki muhtarliktan ikametgah adresi gosterirseniz kapanmazmis acaba dogrumu? En kotu ihtimal eger kapanirsa actirmak mumkun mu? yoksa getirmege degmez, telefonu geri iade etmeyi dusunuyorum.

  1. İkametgah ile işler değişebilir doğrudur. Bu konularda çok bilgim yok. Ama BTK’yı arayarak öğrenebilirsiniz.

 174. Evet dogru internette bu konuda bir kac yazi buldum yabanci pasaportla yurda giris yapilsada muhtarliktan ikametgah alindigi taktirde kesilmiyormus bir sartla,
  yalniz bir hat aliniyormus yani diyelimki vodafoneda kayit yaptirdiniz yalniz vodafone hattiniz oluyor Avea ya kayit yaptirdiysaniz yalniz avea hattini kullaniyorsunuz baska gsm servisine gecme hakkiniz yokmus. Acaba hangisi iyi? Tekrar tesekkurler iyi gunler diliyorum.

  1. Bana hala sanki geçici kayıtmış gibi geliyor. Normal kayıt işleme belli bir hatta eşleme yok çünkü. Bu iş bana biraz karışık geldi. Söz bence direk BTK’yı telefon ile arayarak teyit edin.

   1. BTK yi gelince mutlaka arayacagim. Bir sorum daha olacakti benim bir akrabam 3 gunluk seminer icin Almanyaya gidip geldi bu ayin Mart 10 unda geldi, acaba amerikadan getirecegim cep telefonunu amerikan pasoportuna degilde Almanyadan yeni gelen akrabamin T.C pasaportuna 30 gun sureyi gecirmeden kayit yaptirsam olur mu? eger olursa belkide telefon kapatilmaz diye dusunuyorum, boyle bir cozum geldi aklima. Simdiden cevaplariniz icin tesekkurler.

    1. Yurt disindan s4 marka telefonm geldi kullanmis oldugum nokia 11 10 marka telin imesini kullanip kolonlama yaptrsam herhangi bir sorun yasarmiyim lutfen acil cevap

 175. iyi günler ben türkiyeden telefon aldım tax free faturalı, yurt dışında bir ay kalıp geri gelecegim , turkiyeye geri geldigim zaman telefonu kayıt yaptırmadan kullanabiliyor muyum yoksa kayıt mı yaptırmam lazım, hani ben vergisini geri alıyorum ya bu durumda nasıl olacak yardımcı olursanız sevinirim

 176. Merhaba, ben yurt disinda yasiyorum ve 4 haftaligina Türkiye’ye gidecegim. Vergi ödemeden gecici kayittan faydalanmak istiyorum. Ancak eslestirecegim sim karti benim adima mi kayitli olmasi gerekiyor? Teyzem daha önce Türkiye’den sim karti almisti, onun kartini kullanmak istiyordum, bir sorun olur mu?

  1. Bu ayrıntı hakkında bilgim yok maalesef. Eşleştirmeyi yapacak operatörler zaten size söylerler. Olmadı bir tane kontörlu hat alırsınız ve Türkiye’ye geldiğiniz zamanlar yükleme yapar kullanırsınız.

 177. öncelikle Selamun Aleykum ben yurt dışından iphone 5 markalı telefon getitrttim bunu pasaporta işletince yazlım güncellemesi filan yapabilicekmiyim veya itunes yoluyla Format filan atabilcekmiyim

  1. Hayır iPhone’larda herhangi bir güncelleme çıktığından tüm ülkelere çıkar. Güncelleme ile alakalı bir sıkıntı yaşamazsınız. Aynı şekilde format da atabilirsiniz.

 178. bide şarjım çok çabuk bitiyor bir öneriniz varmı mesela 30 dk oyun oynuyorum %100den %30 düşüyor

  1. Bu durumun kayıt ile pek alakası yok ama bu kadar hızlı düşüyorsa ve cihaz ısınıyorsa düşük ekran ışığında oynayın.

    1. Format atmayı denicem sizce işe yararmı ve telefondaki resim ve video ısınmasına şarj yemesine mani olurmu

     1. Hafıza ne kadar yüklü olursa cihaz o kadar kasar illaki. Ama ısınma çok normal değil. Tabi oyun oynarken biraz ısınır illaki.

    2. O zaman en net kesin çözüm; Cihaza format(restore/geri yukleme) atın ve yeni bir iPhone olarak kurulum yapın. Ayarlar ve uygulamaları manuel olarak kurmak vaktinizi alacak ama çok faydası olur.

     1. tamam format atmayı denicem inş şu ısınma sorununu çözer bide herkezde var bu şarj olayı kime sorsam şarjım çok çabuk bitiyor diyor herkez şikayetci

     2. Ilk kez iPhone kullanıyorsanız batarya süresini o ünüzden yadırgamış olabilirsiniz 🙂

 179. merhaba ben londra da yasiyorum abime iphone 5s hediye goturmustum kasim 2013 de telefon arizalandi getirdim apple store goturdum birebir degisim yaptilar yarin tekrar turkiyeye gidecegim imei numarasi degistigi icin telefon dogal olarak kapanicak ama tekrar pasaportuma isletemeyecegim cunku 6 ay oldu daha ne yapmam gerek bilginiz varmi acaba ??

  1. Durumu BTK’yı arayıp izah ederseniz yardımcı oluyorlar. Ama sizden durumu ispat edecek bir evrak istiyorlar. Mesela Apple Store’dan değişim servis raporu vs. gibi. BTK bu udurmda yeni cihazın IMEI’sini eski IMEI ile değiştiriyor. Kolay gelsin…

   1. evet apple store dan aldim bi kagit uzerinde telefonun degisim oldugu yaziyor ingilizce tabi.. tessekkur ederim…

    1. Çok güzel.. BTK’yı arayın durumu izah edin… Büyük ihtimal ile faks ile bile sorunu çözebilirsiniz gibi geliyor..

 180. merhaba, benim abim singapurdan geldi telefonla beraberinde. haliyle tr vatandaşı cihazı kayıt ettirdim. sonra abim 1 ay sonra gitti 1 yıl sorunsuz kullandım ama 2 sene sonra abim tr pasaportunu atıp singapur pasaportuna sahip olacak. bu durumda telefonun kaydı düşer mi ?
  2. sorum; telefon aldım sorgulattığım da bu şekilde çıktı:
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz
  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung GALAXY NOTE 2
  her hangi bir sorun var mı bu cihazda kayıtlı yazıyor ama
  pasaporta kayıt yapıldığında telefon bir daha kapanma durumu olur mu?
  telefonun ilk sahibi bu kaydı isterse silebilir mi ? sonradan hüsran olmayım.sorularım çok oldu abi kusura bakma.

  1. Hocam eski pasaport iptal de olsa kapanacağını hiç sanmıyorum. Sorgulattığınızda çıkan bu ibare normal olması gereken sorun yok. Pasaport sahibi ancak yapılan IMEI kaydını sildirebilir ancak bu kişiye yenın pasaport kayıt hakkı kazandırmaz ve 2 takvim yılı yasal süreyi beklemek zorunda.

   1. Bu sorgu baska telefona ait yeni aldim sorguda bu sekilde cikti. Suphem ise kayit altina alinan imei nin dusme riski varmi. Yani 2 sene gectikten sonra kayit silinir mi yoksa bu kayit omur boyu mu ?

    1. Hayır kesinlikle düşmez. 2 takvim yılı pasaporta kayıt için olan yasal süre. Telefonun IMEI kayıdı ömürlüktür. Tabi biri sizin IMEI nosunu ele geçirip başka bir cihaza klonlamadığı sürece.

 181. Şimdi soracağım soru ile daha önce karşılaşmamış olabilirsiniz. Türkiye’de bu konuda yetkililerin de genelde çözümden uzak durduklarından ne yapacağımı bilmiyorum. Bir sene önce yurt dışından iphone aldım.telefonun kilit tuşu bozuldu.tekrar yurtdışına çıktığımda Apple Store uğradım. Onlar da garanti kapsamında olduğundan telefonu değiştirdi. Geçen sene pasaportuma kayıt yaptırmıştım. Şimdi telefon değişince imei No da değişti doğal olarak. Ama iki yıl şartı olduğundan pasaportuma kayıt yapamıyorum. Tekrar 120 lira verip tanımadığım birinin pasaportuna mı kayıt yaptırmam gerekiyor.

  1. Aslında yorumlarda bu konu birkaç kez soruldu, aynı sorun ile karşılaşan çok kişi var. BTK bu konuda çok katı değil benim duyumlarıma göre. Apple Store’dan size br değişim evrağı veya fişi verilmiş olması gerekiyor. Bu durumda BTK’yı telefon ile arayarak durumu izah edin. Sizden bir dilekçe vede değişim olduğunu ispatlayın bir evrak isteyecekler. Eğer bu şartları sağlamanız durumunda eski telefona ait olan IMEI kayıdını yeni cihazınıza aktarabiliyorlar. Bunu söylediğim çok kişi oldu ancak buraya geri dönüş yapan olmadı. Sizden ricam BTK ile görüştükten sonra sonucu burada paylaşırsanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

   1. mademki cevap hakki dogdu ben cevap vereyim 🙂 ben londra yasiyorum abime telefon hediye etmistim gecen hafta arizali oldugu icin apple store degistirdim, gecen hafta bana bu bilgiyi vermistiniz bende ayni problemi sormustum BTK ile telefonla gorustum benden apple storeden aldigim degisim kagidinin gecersiz oldugunu soylediler cunku uzerunde sadece eski telefonun seri numarasi yaziyor ve degisim yaptiklari yeni telefonun IMEI numarasi yaziyor.. BTK biz her iki telefonunda IMEI numarasinin yazili oldugu kagit istiyoruz dedi.. herneyse tekrar apple store gittim durumu izah ettim bana soyledikleri biz hicbirzaman boyle bir uygulama yapmioyoruz seri numarasi yazar sadece dediler bende dedimki eger bana bole bi yazi yazmazsaniz ben bu telefonu kullanamicam butun ulkeler de bu kagit gecerlide sizin turkler neden kabul etmiyor dedi:) bende turkiyenin gercekten bole evrak islerinde cok problemli oldugunu anlattim, herneyse sagolsun yardimci oldular bana bi yazi daha hazirladilar eski telefonumun seri numarasi imei numarasi ve degisim yapilan telefonumun seri numarasi imei numarasi yazili.. scanner tarayip gonderdim abime p.tesi gondericek bakalim BTK ya baska problem cikarmazlar umarim…

    1. Koray, dostum yorumun ve tecrübeni paylaştığın için çok teşekkürler. Gerçekten enteresan bir durum ve gerçekten bu BTK ile olan diyaloğun ayrı bir blog konusu olur. Şimdi sorun bence direk değişimden kaynaklanıyor. Çünkü Apple önce teknik servis görsün deseydi ve sana üzerinde senin bozulan telefonun IMEI’sinin yazdığı bir servis teslim kağıdı verecekti ve bu 1. Evrak olacaktı. Servis sonucu ise cihazın değiştiğini ve garantinin “şu IMEI’den devam edecek şu IMEI’li cihaz ile değiştirilmiştir” diye bir servis raporu verecekti. Hal böyle olunca bu elindeki iki evrak ile zaten BTK’nın bir şey deme hakkı kalmayacaktı. Yani bu böyle olması gerek. Çünkü senin eski IMEI’ nin kullanıldığı bir cihaz ile suç işlendiğini düşünsene… BTK’ya kanıtlamaya çalıştığın şeyi develete nasıl kanıtlayacaksın. Tek nokta bunu somutlaştırarak kağıda dökmek. Gerçekten iyi bir kulak tecrübesi oldu, eline sağlık dostum. Pazartesi BTK’nın cevabını da paylaşırsan çok sevinirim. Merakla bekliyorum. Kolay gelsin.

     1. Dostum tekrar merhaba İMEİ numarasını şimdi sorguladım e-devlet şimrem ile internetten BTK telefonu kayıt altına almış. Başka problem çıkarmadılar:) yurtdışında birebir değişim yapan arkadaşlara tavsiyem apple Store dan eski telefonun ve yeni telefonun İMEİ numarasının yazdığı kağıt isteyin, beni uğraştırdılar sadece seri numarasını yazdılar BTK kabul etmedi tekrardan apple Store giderek durumumu anlatarak böyle bi kağıt çıktısı aldım oda kolay olmadı tabi böyle bi kağıt bana veremeyeceklerini söylediler bizim formlarımızda sadece seri numarası yazar dediler, yalvar yakar yazdılar bidaha bana form hallettik ama değişim yaptığınız anda bu isteğinizi söylerseniz direk form a yansıtırlar ben ikinci defa form servis formu çıktısı istediğim için uğraştırdılar.. Saygılar.

   2. Merhaba cevap için bekledim çünkü işlemlerim uzun sürdü.Size kısaca anlatacağım.Bu ülkede maalesef ıvır zıvır işlere gereğinden fazla enerji ,zaman ve para harcamaktayız maalesef.

    Telefonumun tuş kilidi çalışmıyordu.Apple storea gittim ABD de baktılar ,bu tamir olmaz dediler.Ama değişitirebiliriz dediler.’kardeş burdan mı almıştın’, ‘faturası nerde’ gibi muhabbetlere girmeden beş dakika içinde değiştirdiler.Ama şimdiki aklım olsa bırak kalsın değiştirmeyin derdim.Çünkü BTK çok sorun çıkardı bana.

    Aradım BTK yı .Dedim böyle böyle.Garanti kapsamında değiştiğine dair kağıt(eski ve yeni imei yazacak, normalde seri no yazıyor siz ayrıca isteyin),pasaportun kimlik bölümü fotokopisi ve yatırılmış olan verginin makbuzunu istediler.
    Ben işlemlerimin hepsini internetten yapmıştım.İnternet makbuzumu buldum ,yazıcıdan çıkardım ve evraklara ekledim.
    Bu arada benim telefonu hemen kapattılar.Aradım noldu dedim.Dediler ki makbuzun orjinali lazım.Dedim ki ben internetten yatırmıştım o yüzden orjinal makbuz diye bişey yok zaten bende.Yok olmaz orjinal lazım ,vergi dairesine gidin’.
    Neyse gittik vergi dairesine baktılar sen burdan yatırmamışsın, o yüzden göremeyiz.
    Aradım BTK yı.Ben İstanbulda iken yatmıştı para ne yapacaz dedim. İstanbuldan alacaksınız dediler.Dedim dalga mı geçiyorsunuz 1000 km gidecem bi makbuz için.’Yok olmaz orjinal lazım.
    Neyse bir işten dolayı İstanbulda iken vergi dairesi başkanlığına uğradım.Baktılar ‘bu makbuzu veremeyiz’ ‘ankarada bi yer var ordan isteyeceksin vsvsvsvs ‘
    Aradım BTK yı olmaz orjinal lazım deyip duruyorlar.Ne yapacaz dedim.Bi daha öde dediler.Lanet olsun diyerek bi daha yatırdık parayı.Ve sonunda açıldı telefonum.
    Milyonlarca liralık vergi kayıplarına engel olunamazken ben ödemiş olduğum vergiyi bir daha ödemek zorunda kaldım.
    Her işte olduğu gibi rutin dışında bir olay geliştiğinde(telefonun arılalanarak değiştirilmesi gibi) kimse ne yapacağını bilmiyor.İnternet üzerinden işlem yapıasına olanak tanırlarken ,bu işlemin internet makbuzunu kabul etmiyorlar.Vergi daireleri başka illerde yapılan işlemleri göremiyor.Elin oğlu tlefonu yapıp bütün dünyaya satarken bizler ,aptal bir kayıt için uğraşığ duruyor,forumlarda kafa patlatıyoruz.Ondan sonra bizden neden bi nane oluyor diyoruz.Neyse kolay gelsin teknoperest.

    1. Hocam tecrübenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Ben yurt dışı cihaz olayına artık hiç sıcak bakmıyorum. Ayrıca BTK bi sistemi uyguluyor ancak donanımı yetersiz. IMEI İşlemleri tam bir felaket. Gerçekten iyi sabretmişsin taktir ettim hocam seni. İnşallah yazdıkların diğer arkadaşlara da ön bir tecrübe olur.

 182. merhaba, iki adet bugün aldığım yurtdışı cihazdan birisinde “kayıt dışı olduğu tespit edilen imei” yazarken diğerinde ” kayıt bulunamadı” denmektedir. Bu iki ifadenin bilginiz dahilinde bir farkı var mı acaba? (tespit edilen imei uyarısında telefon model ve markası görülürlen, kayıt bulunamadıda hiçbir ibare bunlara dair bulunmamakta )

  1. O cihaza Simkart takılmadıysa henüz operatör btk ya henüz bilgisini göndermemiştir ver bu yüzden sadece kayıt dışı olduğu yazar. Diğeri bir şekilde operatör üzerinden bilgi göndermiş ve BTK bunu kayıtsız IMEI listesine almıştır.

 183. İYİ AKŞAMLAR GERÇEKTEN FAYDALI BİLGİLER VAR BEN TELEFON ÖZELLİKLİ NOTE8 N8100 SAMSUNG GETİRTİYORUM. E-DEVLETTEN KAYIT YAPACAM. GETİRENLERİN 5 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARININ PASAPORTUNA KAYIT YAPTIRABİLİR MİYİM? YAPTIRIRSAM E- DEVLETTEN KAYITTAN SONRA BAŞKA İŞLEM GEREKİR Mİ? TEŞEKKÜRLER.

 184. yurt dışından telefon getirdim kayıt ettirdim apple kimliği yani icloud kaybettim yeniden pasaportta işletsem olurmu acill

  1. Apple kimliğin ile pasaport kayıt işleminin hiçbir alakası yok hocam. Şifre Hatırlatma gizli soru yolu ile şifrenizi yeniden oluşturun. Veya farklı e-posta ile yeni iTunes yani Apple kimliği alın. Kusura bakmayın Geç cevap için yaklaşık 10 gündür Libya’daydım ve hiç internete giremedim.

 185. hocam kolay gelsin,
  Benim sorum yolcu beraberinde kaydedilen cihazın garanti kapsamı varmı ?
  Telefon marka : LG Nexus 5
  Menşei : Amerika Birleşik Devletleri

  Türkiye de garanti kapsamında mı değil mi ?
  Yorumların neredeyse hepsinin inceledim ama böyle bir soru göremedim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Malesef yok. Sanırım sadece Apple ürünlerinde olur diye biliyorum ancak oda 1 sene sanırım.

 186. Merhabalar,almanyadan gelen bi yakınım bugun bana telefonunu verdi bir hafta kadar sonrada pasaport kaydı falan yapılcak.bu süre zarfında telefona hattımı takıp kullanmam herhangi bi sorun teşkil eder mi ? hattıma yada telefona zarar verir mi ? kapansa bile pasaport kaydından sonra eski haline gelir mi

  1. Hayır hocam herhangi bir sıkıntı olmaz. Kullanın. Büyük ihtimal 8-10 gün içinde iletişime kapatılır ama kayıt yapıldıktan sonra 1-2 gün içinde açılır.

 187. mrb hocam bende Apple ürünü 4s var.almanyadan geldi ve turist pasaportuna kayıt ettirilmiş.ve giderken hediye olarak bıraktı 6 ay sonra kapandı getiren kişi kendi numarasına eşleştirme yapmış btk yı aradım pasaport bulsanda açılmaz diyor ne yapmam gerekiyor .getiren kişi almanyada turist ve bu sene gelmicek.

 188. Merhaba yurtdısından aldıgım cihaz bozuldu yenisi ile degıstırilecrk bu durumda imei de degişecek. Yeniden kayıt mı ettırmem gerekiyor?

  1. Cihazı değiştiren firmadan veya mağazadan eski ve yeni IMEI’nin birlikte yazılı olduğu durumu açıklayan bir kağıt alarak BTK’ya başvurmanız durumunda sisteme ücret ödemeden yeni IMEI giriyorlar. Ancak bu evrağı temin etmeniz gerekli.

 189. selamlar şimdi ben dün telefon aldım aynen böyle yazıyor
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : Yolcu beraberi kaydedilen cihaz
  Üretici : Üretici: Apple Inc Pazar Adı: Apple iPhone 5 (A1429) Model Bilgileri: A1429 bu kayıt benim telefon hattımda kullandığımda sizce düşermi , ? bu kayıdın da pasaport sahibinide bulamıyoruz ,düştüğünü varsayarsak nasıl sildideceğiz ?? yeniden pasaport bulup kayıt kapandıktan ne kadar süre sonra yaptırabiliriz ?
  saygılar ..

  1. Şu durumda cihaz kayıtlı gözüküyor. Kayıtın düşmesi için pasaport sahibinin gidip kaydı sildirmesi gerekiyor ki bunun da pasaport sahibi için bir faydası veya anlamı yok. Siz kendi hattınız ile istediğiniz gibi kullanın sorun olmaz. Ancak herhangi bir sebepten dolayı kayıt düşer ve telefon çekmemeye başlarsa yeni bir pasaport bularak tekrar kayıt yaptırabilir siniz.