İthalatçı Firma Garantili Cihaz Nedir? Alınır Mı? IMEI Kayıt Sorunu Olabilir Mi?

20130513-153156.jpg

 

Birçok kişi telefon almadan ilk yaptığı iş fiyat konusunda Google amcaya başvurmak oluyor. Google’a başına “en ucuz” ibaresini yazarak aradıkları telefon modelini yazıyorlar. Karşımıza çıkan fiyat karşılaştırma sitelerindeki fiyat tablosu gerçekten herkesin kafasını karıştırıyor. Bir telefonun mesela Galaxy Note 2’nin fiyatı 1300 TL’den başlayıp 1700 TL’ye kadar gidiyor. Peki bu cihazlar arasındaki fark nedir de bu tablo ile karşılaşıyoruz.

Öncelikli bu durumun sebebi ithalatçı firma ve bunların gösterdiği teknik servis firması. Bu ucuz olan cihazların garantisi piyasada diğer başka isimleri de dolaşıyor;

İthalatçı Firma Garantili Cihaz = Paralel İthalat Cihazı = Gray Cihaz

Bu üç tabirde aynı şey aslında. Peki bunun “Yetkili Servis Garantisi” ile ne farkı var. Aslında bu firmaların sunduğu garanti ile diğer pahalı cihazların teknik servis garantileri kağıt üzerinde neredeyse hiç farkı yok. Aynı şekilde fatura kesiliyor ve fatura kesiminden itibaren 2 Yıl ithal eden firmanın gösterdiği teknik servisin garantisi altında oluyor. Ama hizmeti kalite olarak ne düzeyde gerçekleştirdikleri şüpheli. Bu nedenle emin olamayanlar 300-400 TL daha fazla ücret ödeyerek KVK, Genpa, Telpa garantili cihazları alıyorlar.
Tabi bu küçük şirketlerin malı ithal etmesine bağlı olarak IMEI sorunlarıda yaşanmıyor değil. Bu durumu da size GG üzerinden çok cazip fiyata satış yapan mağazalardan bir örnek ile açıklayacağım. Ama öncesinde birkaç cümle ile birkaç şeyi tanımlamakta fayda var.

İTHALATÇI FİRMA: Sanayii bakanlığından gerekli izinleri almış, yurtdışından ürün ithal etmek için gerekli koşulları sağlamış ve ithalat belgesine sahip, en az bir bölgede teknik servis hizmeti sağlayabilecek firmadır.

GARANTİ: bu ürünler sadece firmanın gösterdiği teknik servisi ilgilenmekte ve herhangi bir arıza veya sorun olduğunda ücretsiz olarak bu teknik servise gönderilebilir. Ve bu hakka 2 yıl boyunca tüketici sahiptir.

TEKNİK SERVİS: Bu ürünler ile gönderilen fatura yanında birde garanti belgesi bulunmaktadır. Teknik servis bilgileri de bu garanti belgesinde belirtilir. Bu ürünlere KVK, Telpa gibi yetkili servisler ya hiç bakmıyor yada ücret karşılığı müdahele ediyor. Bu belgeleri saklamanız gerekiyor aksi halde IMEI üzerinde garanti takibi sisteminin bu firmalarda olduğunu sanmıyorum.

IMEI KAYIT: Bu ürünler ithalatçı firma tarafından bizzat BTK’ya kayıt ettirilerek tüm operatörlere görüşmelere açılıyor. Firma bu ithal ettiği ürünlerin imei numaralarını bizzat teslim edip ücreti ile kayıt ettiriyor. IMEI’sini sorgulattığınızda karşınıza çıkması gereken ibare aşağıdaki gibi olmalıdır.

20130513-153326.jpg

 

Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI

GG’de bir firmanın profilini gezerken bir yorum dikkatimi çekti. Olumlu yorumun birinde müşterinin satın aldığı cihazın IMEI’sinin kayıtlı olmadığı ancak firmanın hemen geri iade alıp yenisini gönderdiklerini yazmışlar. Bunu firma müşteriyi bekletmemek adına yapmış aksi halde firma BTK’ya bu IMEI numarasını bildirerek 1 hafta içinde o cihazı görüşmeye açabilirdi. Ancak yeni cihaz göndererek 1 gün içinde sorun çözülmüş. Bu müşteri odaklı bir hizmet. Sonuçta bu firmalar tam donanımlı değiller ve çalışan personel olarak zengin firmalar değiller. Ancak dahada büyümek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar ve böylece mümkün olduğunca çevreden olumlu yorum alabilmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

20130513-153412.jpg

Önemli diğer nokta ise bu firmaların gösterdiği teknik servislerin adını ancak ürün elinize ulaştığında öğrenebiliyorsunuz. Bu nedenle ürünü almadan önce satıcı ile irtibata geçip bu teknik servisin ismini öğrenerek ön bir profil araştırması yapmakta fayda var. Birçok tedarik yöntemi ile satış yapan online satış siteleri var ve bunlardan bu bilgiyi almanız güç. Sizin bu sorunuza verecekleri cevap “Birçok tedarikçi firma ile çalıştığımızdan dolayı bunların isimleri o sıradaki tedarikçimize göre değişeceğinden net bir cevap veremiyoruz” şeklinde olacaktır. Yani sen parayı öde hallederiz noktasına getiriyorlar. Piyasada o kadar çok tedarikçi var ki artık bunların teknik servislerinin profillerine ulaşmak gerçekten çok zor.

Şahsi fikrime gelecek olursak, ben bu firmalara son derece sıcak bakıyorum. Çünkü şimdi bir yetkili servislerden birine işimiz düşse ve cihazımızı göndersek 2 haftadan önce herhangi bir sonuca ulaşamıyoruz. Şimdiki mobil cihazların sağlamlığını da düşünürsek genelde müşteri kaynaklı hatalardan dolayı bu teknik servislere baş vuruyoruz. Şimdiye kadar kullandığım hiçbir telefonda garantilik bir arıza yaşamadım ben. Bu nedenle de son cihazımı bu ithalatçı firma garantili olarak aldım. Ancak alacağım cihazın fiyatı, muhakkak yetkili servis garantili cihazdan 250-300 TL fiyat farkı olması şartıyla. Tabi bu miktar alacağınız cihaz sınıfına göre değişir. Bu satıcıları ben eskide IMEI kayıt mecburiyeti yasası çıkmadan haftada yüzlerce telefon satan telefonculara benzetiyorum. Ya bozulursa diye sorduğunda “Abi garantisi bizzat benim” diyen amcalar vardı ya…

 

20130925-132105.jpg

“İthalatçı Firma Garantili Cihaz Nedir? Alınır Mı? IMEI Kayıt Sorunu Olabilir Mi?” için 352 yorum

 1. Teşekkürler bilgilendirme için bende fotoğraf makinesi almayı düşünüyordum türkiye distirübütörü garantisi altında mı satış yapıyor onu merak etmiştim denilen şuydu ithalatçı firma garantisi altında anlaşılan o ki öyle değil ama garantili, distirübütör garantisinde alacak olursam 300 400 daha fazla ödeyeceğiz.

    1. Hobi amaçlı bir blog. Vaktim olursa ancak keyfi yazıyorum ama sorulara mümkün olduğunca cevap veriyorum. Dua yeter 🙂

     1. YAZINIZI okudum çok güzel. yalnız bişey ögrenmek istiyorum. 1. hepsiburada, n11 gibi yerlerde ithalatçı garantili cep telefonları var (mesela lg g4 32 gb 1300 lira civarında) 2. sahibinden.com sitesinde ithalatçı garantili yurt dışı telefonlar var (lg g4 32 gb 850 lira civarında). aralarında ne gibi fark var? sahibinden de ki firma diyor ki ‘1300 liraya satan firma da bizden alıyor karını koyup satıyor’ ne yapmak lazım fiyat çok cazip.

    1. Emre arkadasim ben de ayni yolu izlemek istiyorum. Bugunlerde tek beklentim g5 in turkiye piyasasina girmesi ve ithalatci garantili g4 un fiyatini 1000 tl civarina cekmesi.

    2. Aşağıda ibrahim arkadaşın dediği gibi G5’in TR PİYASASINA girmesi özellikle paralel ithalat fiyatlarını çok etkiler 1000₺ olacağına garanti veremem ama puan ve GG’de özel %5 indirime denk getirilirse o o fiyatlara alınabilir.

    3. bende sizin almak istediğiniz telefonu almak için baktım ve fiyat farkını görünce buraya baktığımda aynı telefon ve tereddütleri yaşadığımızı gördüm acaba telefonu aldınız mı sıkıntı var mı önerileriniz nedir merak ettim teşekkürler

  1. iPhone’ların garanti işlemlerini IMEI üzerinden yapılır. Fatura dahi istemezler tabi paralel ithalat değilse.

 2. IMEI SORGULAMA

  IMEI : 3……………6
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung Galaxy S4 GT-I9500 Model Bilgileri: Samsung Galaxy S4 GT-I9500
  Sorgulama Tarihi 15.09.13

  bende bu yazıyo cihazda bi sorun var mı sizce?

  1. Sorun yok ithalat yolu ile kayıt edilmiş.

   Ayrıca sümeyye hanım SAKIN hiçbir forum veya blog sayfasında IMEI numaranızı YAZMAYIN. KLONLANMA RİSKİNE KARŞI TABİKİ.

   1. benım telofonu ayfon 4s internet üzerınden aldım fakat garantısını bulamıyorum cıhazı aldığımız fırma kapanmış garantısını nasıl bulacağız yanı nereye getıreceğız faturası var

    1. Türkiye’den bir siteden aldıysanız bu firma yada site kimse onunla iletişime geçin. Büyük ihtimal ithalatçı firma garantisidir yoksa zaten genpa kvk bakıyor olması gerek. Bunlar zaten ithalat yolu ile IMEI’si kayıt ettiriliyor. Ben sizin cihazın durumunu çözemedim maalesef.

 3. telefonum note 2 teknosadan aldım 3 ay anca oldu şarj olmuyor die garantiye yolladım 10 günde geldi bu sefer guncelleştirme yapmadı hemen aynı gun geri yolladım 15 iş gunu sonra geldi ama arama yapamıyorum imeı değişmiş ne yapmam gerekiyor para iade yaparlarmı

  1. IMEI cihazın arkasında yazan IMEI ile aynı mı? IMEI değiştiyse cihaz sıfırlanmıştıır. Aynı sorundan 3 kez servise gider vede bu servis raporları elimizde ise iade hakkınız vardır.

 4. Telefonumun gaarantisini bulamıyorum ıphone 4 ımeı yerıne ithalat yoluyla kaydedilen imei diyor turkcellden alındıydı garanti belgesiz götürsem alırlarmı?

  1. Garanti işlemleri iPhone’larda IMEI üzerinden takip edilir. Turkcell cihazı ise kvk veya genpa cihazıdır veya her ikiside bakıyordur. Gittiğinizde zaten IMEI’den sorgulatırlar ve sistemlerinde görürler. Faturaya gerek yok. Garanti belgesi zaten olmaz.

   1. Ben türkcell bayiinden faturalı aldım ithal çıktı. Peşin alımlarda türkcell bayileri ithal cihaz cakıyorlar.arızalınca öğrendim malesef.bayii diye güvenmeyin araştırın…

    1. İlginç, ilk defa duyuyorum. Ama bunda bir terslik var. Turkcell çıkışlı tüm cihazlar distribütör oluyor. Aldığınız Turkcell bayisi el altından satıyor olabilir.

 5. Merhaba;

  Aynı sorun bende de var malesef..sizden öğrenemk istediğim şey sümeyye hanım gibi aynı şey çıkıyor sadece cihaz iphone 4s…hatta size resmini vereyim..

  şimdi siz bir yorumda bu ürünler ne genpa nede kvk değildir demişsiniz..ama cihazı aldığım yer cihaz garantili dedi bana…eğer garantisi yoksa ben cihazı geri götürcem..ayrıca cihazı evkur dan almış cihazı telefoncuya satan ilk sahibi.( ben 2.el aldım)

  http://dosya.co/b9bazjgsbj0a/imeı.jpg.html

  ımei sorgusu verdiğim resimdeki gibidir?

  sizce cihazın durumu nedir?

  1. Gönderdiğiniz link üyelik istiyor. Kvk ve genpa değil bu cihazlar. Ithal eden firma bir özel teknik servisle anlaşarak garanti işlemlerini bu firmaya yüklüyor. Eğer kapanırsa o teknik servis garanti için muhatabınız da kalmıyor. Ama IMEI ithalat yolu ile kaydediliyor ve o konuda sorun yaşamazsınız.

 6. Merhaba; çok teşekkür ederim ilginiz için…öncelikle resmi başka yere uoplaod ettim tekrar vberiyorum…öncelikle şunları sormak istiyorum…

  1-bu ürüne herhangi birşey olursa servis olarak nereye götürmem gerekecek?
  2-servis garanti için muhattabınız kalmıyor demişsiniz bu ne demek?

  kvk değil-genpa değil…peki o zman cihazı aldığım adam bana neden bu cihaz garantili yurt içi cihazı dedi…dalavere var diyorsanız cihazı bayram sonrası geri götürcem size bağlıyım şu an ona göre 🙂

  resim bu ;

  http://p1310.hizliresim.com/1g/h/tlhvw.jpg

  1. Bakın sizin ithalatçı mı yoksa distribütör garatilimi olduğu burdan anlaşılmaz. Kvk genpa da olsa ithalat yolu ile kaydedilen imei yazar. Ben siz kvk genpa’dan imei sorgulattınız sanıyorum. Ama cihazınız garantili ama ne garantili garantiye sorgulanmadan anlaşılamaz.

 7. Peki bunu nasıl nerden ne şeikilde anlarım?

  Ve size ayrı bir soru ; iphone telefon nun çin ve orjinal olup olmadıkalrını nasıl analrım?

  1. Genpa yada KVK’dan IMEI ile soracaksınız.

   Çin malı demeyelim çünkü hepsi Çin’de üretiliyor. Ancak kasa menüden iPhone kullanıcısı çok rahat anlar çakma iPhone olup olmadığını.

 8. mrb ınternet üzerinden telefon aldımn s3 mini telefon elime ulaştı garantisi faturası herseyi var yalnız bana mesaj geldi yasal uyarı 3,,,,,,,,,,,,,2 ımeı nolu cıhazınız kayıt dısıdr 20.10.2013 tarıhınde kapatılacaktır die ne yapmam gerekıyo yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mesut, öncelikle *#06# ile cihazın IMEI’sine bak ve gelen mesajdaki ile aynı mı kontrol et. Aynı ise birde http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php sitesinden kontrol et tam olarak ne yazıyor? Ayrıca ekrana gelen IMEI ile telefon bataryasının arkasında yazan imei aynı mı onuda kontrol et tekrar sonucu buraya yazarsa yardımcı olurum. IMEI’ni burada paylaşma yanlız.

 9. Sabancı ya ait malum sitede 2 çeşit i phone 5 var biri resmi distiribitör garantili biri ithalatçı firma garantili ve arada 400-500 lira fark var ucuz olanı almak istiyorum sizce sıkıntı yaşar mıyım tavsiye eder misin risk büyük müdür?

  1. Ucuz olan cihaz da ithalat yolu ile IMEI kayıt ediliyor. Bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Ancak birine kvk genpa gibi tecrübeli büyük firmalara garanti verirken diğerleri daha amatör ve küçük teknik servisler garanti veriyor. Şahsi fikrimi sorarsanız ben garantisiz iPhone 5 kullanıyorum ve garantilik sorun yaşamadım. Bu durumda siz ucuz olanı tercih ederseniz hizmet kalitesi düşükte olsa garantili bir cihaz alacaksınız. Cihaz zaten aynı cihaz 🙂

   1. Sn Teknoperest hocam bende sizle aynı fikirdeyim. Sonuçta mamül aynı mamül olduktan sonra çok para vermeye gerek yok. Kayıt meseleside yapılabilirse neden olmasın. Sonuçta bu genpa olsun kvk olsun firmalar nekdar dürüst davranacak.

    Ben şahsen daha önce genpa ve başarıda yaşadığım sorunları anlatıp uzatmayayım hele başarı yokmu.

    Yanlız hocam sizin dediğiniz bu ufak şirketlerle büyük şirketlerin hiç farkı olmaması lazım. Bende 2 yıl garantili aldım ama aldıktan sonra firmayı araştırmak istedim bilgi bulamadım nette. ALC nin ürünü dediler yazınca nete Beyaz teknoloji çıkıyor. iphone ithalatı felan gözükmüyor belkide yeni başladılar.

    Şimdi benim telefonum arıza yapsa bu firma bana zorluk çıkartmaması lazım. (Zaten biraz şüphe ettiğim bir durum var acaba arıza olabilirmi. yazımı bitirim alta yazayım o durumuda)

    Şayet ben sorun yaşarsam ve benim aldığım ithalatçı ardında durmazsa ürünün zorluk çıkartırsa dediğim gibi.
    Burda büyük bir haksızlık var. Ürün apple in ise ve ülkemize satış yapıyorsa ülkemizdeki ithalatçı firmada burdaki yasal prosüdürü yerine getirip ithalat belgesi aldıysa o ürünün garantisinide prof firmalar gibi karşılmıyorsa. Apple o firmaya satış yapmaması lazım.

    Ve dahi bu firmaların ne olduğunu sanki hükümetimiz bilmiyormudurda önce servisini kur diğerleri gibi demezde buralara bu şekilde konu olur.

    Okumuyorlarmı şikayetleri vs kimsenin işine gelirse deme hakkı yok. 1000 tl lik telefonların burada 2500e satılırken milleti kaçağa teşfik ettik demezler.

    Birde ufak firma büyük firma diye dengesizliklerin acısını vatandaş çekerken almasydın derler bu düpedüz aymazlıktır. Yurt dışında bu tür ürünleri sattıklarında iphone Türkiye diye bir kurum var değilmi o kurum bu tür aksamalarada bakmalı bunu avrupanın hiç bir ülkesinde diyemez çünkü ve anında çalıştığı firmanın sözleşmesini fesheder. Artık burda dedirtenler utansın.

    Vatandaşta alıcak tabi ya insana dersen ülkenin durumu düzgün.. Teknolojik gelişmeler had safada şubu. Sonrada diyemezsin ayağını yorganına göre uzat. Vatandaşı internetten uzak tutabiliyormusun yanındaki arkadaşından uzak tutabiliyormusunda konuşuyorsun akıl verenlerin kendi kulanır sana gelince yapma der.

    Vallahi yapar vatandaş benim kredi kartım bile yok şahsen..Ama bir yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Kredi kartı borcuna düşenlerede hak veriyorum. adam 800 tl asgari ücret alıcak sonrada çoluk çocuğu öteberi isteyecek hayvanmı bu istem ediyeceksin. 3 çocuktan aşağı yapmayın diyen kim. Zamanında kadının çalışması haram diyen kim. Neyse siyaset oldu.. Allah sonumuzu hayıretsin mülümanlarda dinimizi yumuşattı artık.

    Zaten şüphe ettiğim bir şey var dediğim durumu açayım size.

    arızamıdır bilmem sorayım size yardımcı olursanız sevinirim onun içinde.. en azından yapacağımı bilirim.

    Çocuk ön kamerayla resim çekerken 5-6 kez çizgi çizgi olup ekran kararmış. Çizgi çizgi olduğunu görmedim ama karardığı bir anda bana bildirdi video aldım hemen.

    Ekran karadıktan sonra aydınlanmıyor ana kamerayı tuşlayınca düzeliyor peşi sıra tekrar ön kameraya alınsada problem yok. Uzun süre aynı durumu yakalamak için bekledik ama yakalayamadık nezaman yapacağı belli olmuyor. Çocuk çok resim çekince oluyor galiba diyor.

    Özel mail adresi veriseniz iletirim size youtubea vs atmak istemiyorum.

    Durumu aldığımız yere bildirdim burda görürsek aynı sorunu hemen değişirim bir arıza ise dedi ama aynı sorunu görmeden birşey yapamam dedi. Halbuki ilk aldığımız telefonun ekranı açar açmaz hatalı çıkmıştı hemen değiştirdi bir daha bir şey olursa ben iade ederim dediğimde olur demişti.. Ama insan oğlu işte satana kadar. Neyse 15 gün içinde sorun olursa hemen değişirim demeside iyi gene:)

 10. Merhabalar ben LG L7 aldım Golddan. Biliyorsunuzki lg lere 4.1 güncelleme geldi pc suitden yapılıyormuş fakat ben yapamadım ve müşteri hizmetlerini aradım bana paralel ithalat olduğunu ve yardım edemeyeceklerini söylediler ben şimdi napmalıyım paralel ithalat olduğu için mi ben pc suitden yararlanamadım acaba…

  1. Müşteri hizmetleri saçmalamış. Paralel yani ithalatçı firma garantili olması güncellemeye mani değil. Cihazın IMEI’si klonlu ise böyle durum söz konusu. *#06# ile ekrana gelen IMEI ve telefonun arka kapak arkasında yazan IMEI’yi karşılaştırın aynı mı? Aynı ise klonlu değildir farklı ise başka bir cihazın IMEI’si bu cihaza kopyalanmıştır ve bu yasal değildir. Kontrol edin sonra tekrar yazın. Not: IMEI’nizi burada paylaşmayın sadece sonucu yazın.

     1. evet buldum bataryanın altındaymış aynı cihazın ayrlar kısmındaki ımei yle

     2. Aynı ise klonlama yoktur. Belki sizin android versiyonun Türkiye için olanı henüz yayınlanmamıştır.

  1. Burada telefon garantisi ile ilgilenen direk lg değil özel firmalar. Paralel ithalat cihazın kutusunda çıkmış olması gereken garanti sağlayan özel teknik servisi arayın ve sorun.

   1. peki sizin güncelleme ayrı konusudna bir bilginizvar mı mesela güncelleme olması için şu ayrın şöyle olmalıdır diye

    1. Benim ekstra bilgim yok. Ayarlara girdikten sonra en aşşağıda direk güncelleme menüsü var. Oradan kontrol edin diyebilirim sadece.

    1. peki saçmada olsa bi soru daha sorucam garanti servisini değiştirme imkanımız varmı yani distribitor garantili yaptırabiliomuyuz

     1. Bu tarz teknik sevislerden belki 50 tane vardır.

      Dediğin garanti değiştirme imkansız 🙂 ancak ithalatçı firma cihazı alınırken cepkask yapan yerler var ama teknik sevis ile alakası yok maalesef.

      Ayrıca kimse güzel yorum yazmaz 🙂 hep şikayetlerini dile getirir. Vede ucuz etin yahnisi hesabı çok büyük bir hizmet beklememek lazım.

 11. iphone alc teknoloji bir ismide beyaz teknoloji imiş. güvenilirmidir acaba sormak istedim. sitelerinde iphone gözükmüyor. bir arkadaş almış aynen dediğiniz gibi 400 tl fark var arasında. faturası var ve imei kayıtlı. bende almak istiyorum ama firma ismini hiç duymadım.

 12. merhabalar. s4 mini aldım gg üzerinden. çok fazla satış yapan bir firma. ürün geldi fakat kayıtlı gözükmüyor sorguladığımda. firmaya geri gönderecektim aradılar daha belgelerini yeni teslim ettiklerini telefonun ithalatının yeni yapıldığını söylediler. iki güne açılır diyorlar. ne kadar güvenebilirim ? teşekkürler.

  1. Aynı sorunu yorumlara bakarsanız CEM beyde yaşıyor. Ama sorun olmaz bence sonuçta faturalı ürünler.

 13. Ben ithalatçı firma garantisi ile yetkili distribütör garanti arasındaki farkı tam anlamadım hocam? Hangisi iyidir sizce?

 14. SELAMLAR. tesadufen buldum burayı. telefonlar aynı telefon dedıgınız gıbı aralarında 300-400 lıra gıbı farklar var.
  yanlız soyle bır sorun var.
  İ.BİLİŞİM adında malum bır fırma var. ucuz olarak TEDARIKÇİ FİRMA GARANTILI S3 MİNİ ALDIK. dusurduk ekranını kırdık. samsungu aradım ekrana 250 tl fıyat verdıler.
  İ.BILISIMTEKNIK SERVISI ARADIM 350 TL DEDILER.
  Yanı ucuza telefon aldık dıye sevınırken adamlar teknık servıs fıyatınu uçuk tutuyorlar.
  ve ısın en kotu yanı samsung teknık servıste yaptıramıyorum. cunku telefon tedarıkcı fırma garantılı oldugu ıcın samsung servısede yaptırsam garantı dısı kalıyor. varmı bu durum hakkında bılgısı olan yada fıkır verebılecek ?

  1. Hocam öncelikle tecrübeni yazdığın için çok teşekkür ederim. Şimdiye kadar Gray ürün bir kere kullandım amam çok geçmeden sattım. Teknik destekleri hakkında hiç bilgim yok. Ama senin bahsettiğin çok ince bir ayrıntı ve bu tecrübeni en kısa zamanda bloğa güncelleme olarak ekleyeceğim.

   Keşke adamlara sorsaydınız; siz neden daha pahalıya yapıyorsunuz diye. Birde bu adamlar düşük stokta çalıştıkları için parça tedarikleri eminim daha pahalıdır be fark bundan oluşuyordur. Demek bundan sonra ithalatçı ürünü alacaklar bunu göz önünde bulundurmalı.

   1. Sımdı esıme telefon almayı dusunuyorum GALAXY S4.
    ancak basıma gelen olaydan sonra tedarıkcı fırma yada dist. fırmamı alsam dıye kara kara dusunuyorum.
    ınanın sordum. LİSTE FIYATIMIZ BU DEDILER.
    hatta ıkı kere telefon acım. ılkınde 360 TL daha sonra aradıgımda 350 TL fıyat verdıler. yanı fıyat telefona bakan arkadasın psıkolojısıne baglı.
    SONUÇ OLARAK İ. BİLİŞİMDEN TEDARİKÇİ FİRMA GARANTİLİ TELEFON ALDIM. EKRAN DEĞİŞİMİ SAMSUNG SERVISTE 250 TL İ. BİLİŞİMDE 350 TL. VE SERVISTE BILE YAPTIRSAM TEDARIKÇİ FIRMA GARANTISİ İPTAL OLUYOR.

    Tedarıkcı fırmayı ucuza alıyoruz daha sonra acısını çıkarıyorlar.
    DİST. pahalıya alıyoruz ama en azından hem yetkılı servıs oluyor hemde parçaya fazla para vermıyoruz.

    1. Çok haklısın. Ama birde müşteri kaynaklı bir sorun olmazsa da 400-500 tl cebimize kalıyor. Şu anda güncel fiyat farkını bilmiyorum tabi. Bu biraz şans biraz da kişisel tercih. Bana göre en güzeli yurtdışından getirtmek. Ama tabiki pasaport bulma sorunu vede BTK kaynaklı kayıt ve kapan sıkıntılarını göz önünde bulundurmak gerekir.

 15. Hocam öncelikle iyi günler ben iphone 4s aldım 2.el garantisiz cihaz telefonu ilk aldığım gün apple kimliği kurdum o zamanlar facebook,twiiter felan hiç bir sosyal ağım yoktu herhangi bir msn adresi açıp apple kimliği kurdum işime yaramaz diye kafadan salladım msn adresini şimdi ios 7 geldi lazım oldu apple kimliği istiyor cihazı açamıyorum göstermediğim telefoncu kalmadı yapamadılar distribütör türkiyede değilmiş yurt dışına göndermem lazımmış sıkıntı olurmu acaba

 16. telefonuma yasal uyarı mesajı geldi kayıt dışıdır dıye ama btk ya sorgulattığımda ıthalat yoluyla kaydedılen ımeı yazıyor yanı kayıtlı neden boyle bir msj almış olabılırım msjdakı ımeı numarasıyla tel ımeı nosu aynı daha 1 hafta olmadı telefonumu alalı sıfır faturalı orjinal galaxy s4 yardmcı olun lütfen yanlış bir msj olabilirmi?

  1. Hata olabilir. Kapanma gibi bir sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız BTK’yı telefon ile arayarak sorabilirsiniz.

   1. btk yı aradım telefon kayıtlı gözüküyor dediler. mesajı dıkkate alıymmı peki diye sordum kesin bişi söyleyemeyiz ddiler aldgm firmayı operatörü herkesi aradım ama kimse net bişey söylemiyor ama cihaz kayıtlı ithalatcı firma gec kaydettrmiş olabilirmi yani ben kullanmaya başladıgımda cihaz kayıtsızmıydı acaba bi fikriniz varmı bu konu hakkında 9 kasımı bekliyorum ama 9 kasıma kadar 9 doğurucam umarım yanlış bir mesajdır

    1. İthalatçı firmalarda kayıt unutulduğunu duydum ancak bu durum ile karşılaşmadım. Bu durumda olay sizden çıktı artık. Yasal kayıt hakkınız olduğu için panik yapmanıza gerek yok. Eğer bir sıkıntı olup cihaz kapanacak olsa da bunun görüşmeler ile çözüleceği aşikar. Ama 1-2 gün cihazınız ile görüşme yapamayabilirsiniz.

 17. merhaba
  iphone 5s alacam ama site üzerindeki açıklama şöyle;
  CİHAZ TÜRKİYEDE KVK GÜVENCESİ ALTINDADIR
  RESMİ İTALAT CİHAZDIR APPLE ULUSLAR ARASI GARANTİSİ KVK DAN AÇTIRILMIŞTIR
  2 YIL KVK GARANTİLİ KAPANMA SORUNU YAŞAMIYACAĞINIZ BÜTÜN KAYIT VE İTALAT BELGERİ ÜRÜN BERABERİNDE
  GÖNDERİLECEKTİR
  ADINIZA FATURA EDİLİR FATURA TARİHİ İTİBARİYLE 2 YIL GARANTİ KAPSAMINDADIR
  diye yazıyor bunda nasıl bir sıkıntı yaşarım.

  1. İnanın bende anlamadım. Enteressan bir açıklama olmuş. İthalatçı firma getiripte KVK ile bir anlaşması söz konusu olabilir mi hiç bilmiyorum. ama zannetmiyorum.

 18. Selamlar hocam, ben de s4 aldım. genpa, telpa v.s degil. ithalatçı firma sanırım, hangi garantide oldugunu bilmiyorum ama ımeı sorgulattıgımda ithalat yoluyla kaydedilmiş diyor. 06 kare ile telefonda sorgulattıgımda da çıkan imeıyla internetten imeı kayıt sorgulattıgımda ikisi birbirini tutuyor. aldıgım kişi garantilidir dedi. ne kadar doğru?

  1. Hocam ithalatçı firma garantisinde dediğiniz gibi yazar zaten sorun yok. Ancak garanti hizmet ve servisi biraz daha düşük oluyor bu firmaların. Aldığınız fiyat inşallah değecek kadar düşüktür.

    1. Okan bey ve tabiki diğer okuyucular için bir konuyu hatırlatmam gerekiyor. Artık Aplle Store TR Online olarak açıldı Türkiye’de. Sakın buradaki fiyatlara bakmadan hiçbir yerden Apple ürünü almayın. İşte 2 yl Apple garantisindeki iPhone 4S fiyatları. daha ucuz bile olsa 200-300 tl için sakın Apple desteğinden vazgeçmeyin. Buyrun Linki; http://store.apple.com/tr/buy-iphone/iphone4s

 19. hocam saygılar.
  turkcell den faturaya ek ödemeli lg g2 aldım. imei numarasını sorgulatınca ithalat yoluyla kaydedilen imei yazıyor.. ama kvk ve genpa dan sorgulattığımda garantili görünmüyor? sizce turkcell bayisi el altından cihaz satmış olabilirmi?

  1. Bununla ilgili bir kişiden daha yorum görmüştüm o yüzden araştırmakta fayda var. Aldığınız yere gidip direk ben bunu bi garantiye göndereceğim ve direk kendim kargolayacağım bana firma adı ve adresini verebilir misiniz diye sorun. Eğer ilk defa duyduğunuz bir firma ise ithalatçı firma cihazıdır. Aslında bu konuda twitter’dan turkcell’e yazarak sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. Belki de yaptıkları Turkcell içerisinde illegal bir iş olabilir.

 20. merhaba benim telefonum galaxy s4 ve ithalat firma garantili.. ancak son android güncellemesi 4.3 bana gelmedi kies yoluyla yapmayı denedim ama kies bu cihazı güncellemeyi desteklemiyor dedi. telefonumun yazılımını nasıl güncelleyebilirim yardımcı olr musunuz.

  1. aynı sorun bendede var kardeşim bi bilgide edinemdedim acaba ithal edildigi ülkede mi güncelleme cıkması gerekiyor

 21. mrb ben internetten telefon aldım imei sorguladığımda

  IMEI SORGULAMA
  IMEI : 448******
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Motorola Inc. Pazar Adı: MG2-4B11 Model Bilgileri: MG2

  imei kayıtlı gözüküyor ama telefonun altındaki ile *#06# sorguladığımda imei numaraları birbirini tutmuyor sorun olurmu acaba bide benim telefon samsung ama burda üretici motorola yazıyor

  1. Hocam aklınızda olsun hiçbir yerde klon da olsa IMEI numaranızı paylaşmayın. Fırsatçı başka birileri tarafında klonlana bilir. Eğer cihazın arka kapak altında yazan IMEI ile *#06# ile karşınıza çıkan IMEI farklıysa cihazınız klonludur. Bazı özellikler vede güncellemelerde sorun yaşayabilirsiniz. Telefon modeli sorgulama ile çıkan model yani motorola aynı mı? Sizin cihazınıza Klonlanan IMEI’yi BTK farkedip görüşmeye kapatmadığı sürece sorun yok. Eğer olurda klonlanan cihaz siz kullanırken operatöre tek bir sinyal gönderecek olursa maalesef telefonunuz kapatılacaktır.

  2. kardeşim ben çok önceden bir kaçak telefon almıştım 2 tane ıme numarası var telefonda 🙂 bundada üretici motorola yazıyo telefonda nokıa yazıyo tabiki ben butür şeyleri başıma gelecegini biliyordum sen magzadan aldıysan direk geri ver elinden çıkar bence çok sorun yaşarsın benden sölemesi ama hala telefonu kullanıyorum bişeyi yok ama garantiside yoktu aldıgımda küçük bir telefoncu aldıgım yer

 22. merhaba, dogubanktan ikinci el galaxy note 2 ithalat telefon aldim (daha uygun oldugu icin)ve maalesef telefonun arkasindaki imei numarasi ile imei sorgu sayfasindaki imei farkli yani cihazin yazilimindaki numara ile cihaz arkasindaki numara farkli gorunuyor…ancak imei sorgusunda cihaz baska bir cihaz imesine(panasonic gd 90) uzerine kayitli…cihazda sorun yasarmiyim ve kapanir mi? ya da ne yapmaliyim daha alali 2 gun oldu..aydinlatirsaniz cok sevinirim…simdiden cok tesekkurler

  1. Eğer cihazın arka kapak altında yazan IMEI ile *#06# ile karşınıza çıkan IMEI farklıysa cihazınız klonludur. Bazı özelliklerin kullanılmasında vede güncellemelerde sorun yaşayabilirsiniz. Sizin cihazınıza Klonlanan IMEI’yi BTK farkedip görüşmeye kapatmadığı sürece sorun yok. Eğer olurda klonlanan cihazı siz kullanırken diğer IMEI’si alınan cihaz da operatöre tek bir sinyal gönderecek olursa maalesef telefonunuz kapatılacaktır. Bu nedenle genelde klonlama yapıldıktan sonra eski cihazlar yok edilmeli veya yedek parça olarak kullanılmalı.

 23. hızlıal.com da ithalatçı firma garantili Sony xperia L 699 lira iken, Sony Türkiye garantili aynı telefon 849 lira. Bu durumda ne yapmalıyım? İthalatçı firmanın garantisine güvenmeli miyim? Çok fazla fiyat farkı var çünkü. Dediğiniz gibi servis gerektirecek bir sıkıntı hiç olmayabilir de ama İMEİ konusunda ve ya da telefonun orijinalliği konusunda endişelerim var… Sizin düşünceniz?

  1. Satıcı profili iyi ise IMEI’de sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Bende 1 kez note 2 aldım ve sorun yaşamadım. IMEI konusunda kayıtsız çıkanlar araya kaynayanlar oluyor ama satıcılar sağlam ise hemen çözüyorlar sorunu zaten aksi halde onay vermeden geri iade hakkınız var. Ancak garanti firmaları konusunda birşey diyemem. Ayrıca 149 tl için de sony garantisinden vazgeçmezdim. 300-400 tl farklı ürünlerde bence ithalatçı firma seçilebilir aksi halde pek anlamı yok.

 24. internetten aldığım telefonu sim pin kilidi diye bir sorun yüzünden değiştirdiler.İlk telefonun da şimdikininde ımeı numaralarında sorun çıkmadı ama içimde şüphe kaldı telefonu gerçekten değiştirdiler mi yoksa aynı telefonu şifre kırıp geri mi gönderdiler.Anlamak mümkün mü?

 25. merhabalar bende galaxy s3 var telefon ithalat yoluyla türkiyeye gelmiş ama hangi ülkeden geldiğini bilmiyorum bunu öğrenebilme şansım var mı?

  1. Sanırım bu gibi bilgiler seri numarasından Google aracılığı ile öğrenmeniz mümkün. Ülkeye göre seri numaraları değişiyor.

 26. iyi günler ben türkcellden 2100 liraya samgsung s4 modelini aldım ve normal diğer tüm satış yerlerinde telefonun değeri 1600 lira ben nedense 500 lira fazla para verdim ve ürün GENPA garantili olduğunu farkettim ve sabahtan beri tüm yorumları okudum şimdi iyimi yoksa kötümü yapmışım bilemedim yani çok fark ödedim sizce endişelenmelimiyim yoksa garanti olarak en iyisini mi yapmışım lütfen ufakda olsa bi yorum yazabilirmisiniz.

  1. Siz cihazı ne zaman aldınız? S4’ler şu sıralar distribütör garanti olanlar yani sizin cihazlar en fazla 1950₺. Yani yeni aldıysanız bu bir Turkcell fiyatı size. Veya siz kontratlı aldıysanız fiyat normal. 24 ay kontratlı bu fiyatlara tekabül ediyor.

   Sizin 500₺ ucuza gördükleriniz ithalatçı firma garantisi. Garanti hizmeti distribütör gibi olmasa da en azından muhatap olabilecek bir yeriniz oluyor. Yani bence yurtdışından getirseniz IMEI kayıt vs. zaten bu fiyatlara gelecek. Bu durumda ben ithalatçı garantili cihazı tavsiye ederim. Ayrıca 500₺ fark çok büyük fark. Ben bu durumda garanti kalitesinden ziyade parayı tercih ederim be ettim de. Çünkü cihazlar hep garantiye kullanıcı hatası sonucu gidiyor ve maalesef ücret talebi ile karşılaşıyor.

   1. sizin dediğiniz doğru farkında olmadan 24 ay tahatüt yapıldığı için bu fiyat bu kadar anormal olmuş işin garip kısmıda iaede edemiyorum yani anlıyacağınız tüketici olarak çok büyük bir yanlışa uğreadım ve çözümüde yok yani neyapsam bilmiyorum dün aksam aldım ve boşu boşuna fark ödüyecem

    1. Ama taksitle almış oldunuz ama yine de kontrat fiyatı güncel fiyata göre revize edilmemiş. Tüketici hakları derneğini arayıp sorun. Yanlış yönlendirildiğinizi söyleyin. Böyle durumlarda heyet bazen müşteri odaklı düşünüp yardımcı oluyor.

 27. bende lg g2 almayı düşünüyorum internet üzerinden. Satıcı arkadaşa mj yolladım türkiye garantili olduğunu söyledi. Tabi içimde yinede şüphe var çünkü fiyatı uygun Acaba türkiye garantili olup olmadığını nasıl anlarız?

 28. hocam benım sorum şu olacak. Üretici : Samsung Korea Pazar Adı: Samsung GALAXY NOTE 2 GT-N7100 Model Bilgileri: Samsung GALAXY NOTE 2 GT-N7100 imei sorgumda bu yazıyor bu ne anlama gelıor telefonum iyi bi telefonmu yoksa çakma mı ben bunu anlayamadım 🙁

   1. yani demek istediğim şu hocam üretici samsung korea pazar demesi benim telefonumun şu kötü bahsedilen kore malı telefonlardanmı yoksa iyi bi fabrikadanmı çıkmış anlamına geliyor?ben onu anlamadım için bir kurt düştü telefonum orjinalmi anlayamadım 🙁 umarım bu sefer anlatabilmişimdir ne demek istediğimi?

     1. Ismi Samsung yazdıktan sonra önemli değil hocam. Bugün iPhone’lar bile Çin’de üretiliyor 🙂

    1. Maalesef Kore malı olan telefonlar orjinal samsung gibi değil. Elimde bi tane var Galaxy Ace 2, tuşa bastıktan 3-5 saniye sonra tepki veriyor, fabrika ayarlarına yeni getirmeme rağmen.

     Telefonun arkasında “Made IN China” yazıyor.
     IMEI sorgulama Sonucu :

     Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung GALAXY ACE 2 GT-I8160 Model Bilgileri: Samsung GALAXY ACE 2 GT-I8160

     Herşey normal gözükmesine rağmen neden bu kadar yavaş anlamış değilim. Bi ara yol üzerinde telefon sata birine “Netten ucuza Galaxy S5 alıp size getirsem bi karı olur mu ?” diye sorduğumda “Hayır bizde sadece ucuz Kore malı cihazlar satılıyor.” demişti. Ayrıca Galaxy S5 Kore malı cihazları 350 TL ye almak mümkün orjinal fiyatı Turkcell ‘de 2100 TL iken.

     Samsun’un iki çeşit üretimi mi var, yoksa Kore’de çakma telefon üreten firma Samsun’un adını mı kullanıyor ? Böyle olsa Samsung buna bir önlem almazmıydı , mesela BTK dan Kore malı olan Samsung marka cihazları kapatsın diye ? Bunun sebebini bilen arkadaşlar lütfen paylaşsın.

 29. öncelikle merhabalar internet üzerinden düşük model bir nokia tel alıcam sadece konusmak ıcın satıs sıtelerındekı 39 55 tl liklerden ama kafama takılan soru bu cıhazlar 2 sene kayıtlı dıyor sızce kayıtlar saglıklımıdır sonucta dukkanların sattıgı urunler kendılerı 2 sene garanti verıyor sıkıntı yasanırmı bu cıhazlarda ?

 30. merhabalar bı kaç gün içinde samsung s4 telefon alacam. 1600 tl fiyat söyledi garantisini sordum. telpa genpa kvk falan değil direk samsung garantili dedi. Bu zamana kadar ne zaman telefon asam kvk garantisine bakardım yanlışmı düşünüyorum

 31. merhabalar. note 2 almayı düşünüyorum magazada 1.299.00 lira düştü ithalatçı garantili diyor ama genpa garantili 1.500.00 lira sizce hangi mantıklı kararsız kaldım

 32. ben iphone 5s telefon almayı dusunuyorum turkcellde 2300 diyorlar.
  araştırdım farklı bir normal telefon satışı yapan bir yerde 2.el adam gösterdi faturasınıda evkur dan almış ve bu ayın 5 inde yani cihaz 15 günlük 1700 istiyor.satıcı ile konuştuğumda bir sorun olursa baskaları ılgılenmez diyor ama sen bana gelirsin verirsin telefonu ben koşturum diyor her seyi firmasına varana kadar diyor.şimdi sorum siz olsanız hangisini alırsınız teşekkürler..

  1. acil cevabınızı bekliyorum diye bilirim çünkü vereceğiniz cevaba göre kalkıp dediğiniz almaya gideceğim tercihiniz 1700 lük olursa da alırken nelere sormam gerek neye dikkat etmeliyim.

   1. Hocam Turkcell’de satılanlar distribütör garantili ama Evkur cihazları genelde ithalatçı firma garantili diye biliyorum. Aradaki fark garanti teknik servis kalitesi tabiki. Evkur’dan cihaz alıp serviste sorun yaşayan var mı forumlarda biraz araştırın derim. Yani iki cihazın sıfırları arasında zaten 400 TL’ye yakın fiyat farkı olur. 2. El farkı olarak 200 tl düşürerek adam size 1700 tl fiyat söylemiş. Fiyat normal gibi. Ama garanti dışında 2. El almada IMEI’si klonlanma riski, su teması riski, garantiye gidip garanti kapsamında kalmış olma riskleride var. Tabi güven işi bu. Cihazı alacaksanız hangi teknik servisin baktığını ve garanti belgesini be faturasını kesinlikle alın. Karar size kalmış.

    1. öncelikle tesekkür ederim tekrardan.
     şimdi telefonun faturası var bu kesin gördüm o yüzden dedim evkurdan alınmış diye ama mesela ben dün evkur gibi satış yapan bazı yerlere girdim soylu yön avm gibi bunlara sordugumda garantisi nedir diye hiç biri kesin birşey söyleyemedi kutusuna baktılar kutudan çıkan evraklara baktılar birşey yazıyormu diye göremediler garanti ile ilgili birde bu telefonu ayın 5 inde alıp hemen bozup garantiye gidip gelemsi zaten 15 gün içinde olmaz bana denilen evkur gibi yerler elden satış yaptıkları için böle alıp o an nakde ihtiyacı olmuş öyle satıldı denildi.
     kafam karışık kısacası ve arada 500 tl var cıkamadım işin içinden.

     1. Dediğim gibi o 500 TL sadece ikinci el olmasından değil garanti destek farkından dolayı da oluşuyor. Benim sana dediğim site ile 360 TL fiyat farkı var ve direk Apple desteği içinde bence değer. Tabi karar senin kolay gelsin.

   2. Ayrıca store.apple.com/tr adresinde iphone 5S 16 GB havale ile 2060 TL. Bence hiç uğraşma ve git Apple’ın kendisinden al derim. Hizmet, servis, satış sonrası destek mükemmel.

 33. merhabalar vatan bilgisayardan note 2 almak istiyorum 1.299.00 TL garanti olayını sordum ithalatçı garantilimi diye ( teknosada ithalatçı garantili) hyr samsung türkiye garantilidir dedi kvk-genpamı dedim isterseniz genpa garantilide var diyor nasıl oluyor anlamadım genpa yada samsung türkiye garantili yada hangisini tercih etmeliym yardm ederseniz sevinirim.

  1. Genpa, telpa, başarı garantisi var. Ama direk Samsung garantisi nasıl oluyor bilmiyorum. En mantıklısı kutusu açık ürünün içindeki evraklara bakmak olur bence.

 34. iyi günler sayın teknoperet

  Yazınızı çok beğendim bu günden itibaren yeni bir takipçi kazandınız 🙂

  izninizle size bir şey danışacağım. hepsiburada.com da iphone 5 64gb 2000tl diyor. sanırım ithalatçı firma garantili ürün. sizce bir problem çıkma ihtimali var mıdır. hepsiburada dan ve üstelik ithalatçı firma garantili olarak almak güvenli midir böyle bir telefonu

  saygılar

  1. Bu biraz müşteri insifiyatine kalmış bir durum. Distribütör fiyatı ile farkı ne kadar oluyor tam olarak? Yani 64 gb için?

 35. ben 1 hafta önce iphone 4 telefon aldım cihz 2. el acaba ne kadar garntisi kaldığını nasıl öğrenebilirim ayrıca faturası da yok

  1. Cihaz hangi firma garantisinde ise arayarak yada mail yolu ile sorabilirsiniz. Direk garantinin ne kadar kaldığını gösteren online bir sistem yok diye biliyorum. Mail ile soracaksanız faturayı kaybettiğiniz belirtin. Aksi halde fatura kesim tarihinden itibaren 2 yıldır cevabı ile karşılaşırsınız.

 36. Merhaba, iphone5c yada galaxy s4 almayi dusunuyorum. Almayi dusundugum yer ufak avm lere mal tedarik eden bir firma ve kendi servis garantileri var. Piyasaya gore 150 tl gibi daha ucuz. Simdi her nekadar bu fimanin servis garantisi varsada iphone yada samsung unda bir garantisi olmuyormu?? Sonucta bu firmalarda bunlardan almiyor mu?? Ariza halinde problemi bu servis cozemezse ana ureticiye gitmiyormu, yada telefondan kaynakli bir arizada telefonu degistirmiyorlarmi? Tesekkurler.

 37. bilgiler için teşekkürler. bende bu yolla galaxy s4 mini aldım imei iy sorguladım başka marka model bir cihaz çıktı ama ithalat yoluyla diyordu ayrıca bataryanın arkasındaki imeiyle *#06# daki uyuşmuyor problem mi var

  1. Cihazınız normal ımeı kayıt değil. Başka bir telefonun ımeı’si kopyalanmış. Yani klonlu cihaz sınıfında.

   1. sıkıntı olmaz demi yani hocam. birde zaten ilginçtiki türkiyede satılan s4 mini ile ithal olanların seri nolarıda farklı benm cihaz 4g ye uyumlu. birde ben bunu kendi imei si üzer,ne kayıtlayabilirmiyim

 38. Bugun bir telefon bayiinden LG G2 satin aldim
  Kutunun iceriginde garanti belgesi cikmadi. Yetkili kisi icinde bulunmadigini soyluyor.
  Internetten Imeil numarasini sorgulattim herhangi bi sorun yok. Basari Ticaret garantisi altindaymis. Yani kutunun uzerinde oranin etiketi. Var. Internetten sitesini girip sorgulattim ve Telefonunuz basari guvencesi altindadir diyo.
  Simdi soruma gelecek olursak;
  Yarin birgun bu telefoncu iflas ederse benim telefonumda bi sorun oldugunda telefonu nasil gostericem?
  Veyahut il disina cikarsam ben bulundugum yerde basari ticaret firmasina goturebilecekmiyim? Elimde bi garanti belgesi olmadan?

  1. Artık çoğu garanti firması ımeı üzerinden işlem yapıyor. Belki birde fatura soruluyor. Bu yüzden sorun yok. Faturasını da tedbiren saklayın.

   1. Yani sadece faturayla basari ticaret firmasinin bayilerine cihazi gosterebilirim degil mii? Telefonu aldigim dukkana bagli kalmadan. Herhangi Bi sıkınti olmaz :-/

    1. Yani tabiki. Hatta bence fatura dahi sorulmaz direk cihazın ımeı numarası üzerinden işlem gerçekleştirilir.

     1. Önemli değil hocam. Özellikle Apple ürünlerinde fatura ve garanti belgesinin hiçbir esprisi yoktur. İçiniz rahat olsun. Ama dediğim gibi fatura her ihtimale karşı elinizin altında bulunsun her ne kadar gerek kalmayacak olsa da.

 39. Ben geçenlerde 2.el note 2 aldım satan kişi tr cihazı olarak sattı.İmei ithalat yoluyla kayıt edilmiş cihazın içindeki imei ile arkasındaki imei aynı.Samsungu aradım garantide olduğu bilgisini verdiler.Ancak cihazın csc kodu N7100OJVDMC1 kod listelerine bakıyorum internetten yurtdışı olarak görünüyor.Güncelleme geldi ancak tr dil desteği yoktur diye çekiniyorum.Kafam karıştı.1.Cihazın garantisi samsungun dediği gibi varmıdır?2. güncelleme yapsam tr dil desteği olurmu sizce?Tşk.

  1. Partiye göre ürünün geldiği ülke değişiyor. Ama amerika da olsa çin de olsa her zaman Türkçe dilini desteklerler. Güncellemeniz mevcutsa yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 40. Merhaba oncelikle bilgilendirmeniz icin cok teskkurler. Nasip olursa xperia z1 almak istiyorum fakat fiyati malum nette 1650tlye varken kvklisina 2200tl vermek istemiyorum. Ilk sorum netten alsam en kotu neyle karsilasirim? Ikincisi teli alirsam cep kasko yaptirmak istiyorum mumkunmudur kisacasi onaylarmisiniz?

  1. 1650 TL ithalatçı garantili fiyatı mı yoksa yurtdışı kayıtsız mı? GG’de ithlatçı cihazı satıp cep kask yapan bir satıcı vardı yani sanırım yapılıyor ama bunu aldığınız kişi veya dükkan yapacak. Yani satın alındıktan sonra yapılmıyor diye biliyorum.

 41. slm hocam bana 10.12.2013te yasal uyarı mesajı geldi imei numaranız klonlanmıstır 30 gün içinde tel kapatılacaktır diye.bu sabah uyandım kapanmıs tel.telefonum ıphone 4 yurtdısından geldi pasaport kayıtlı.ama imei numaram klonlanmıs.nasıl kurtulabilirim bu durumdan telefonumu geri açtırabilirmiyim ne yapmam gerekiyor ne önerirsiniz bana ?

  1. Bu konuda BTK’nin yaptığı en iyi şey o IMEI numarasını kullanan ilk hatta tanımlaması. Yani siz cihazın yani o IMEI’nin ilk sahibi iseniz ilk taktığınız hatta açıyorlar ve sadece o hat ile çalışıyor. Sizin yapacağınız şey yarın mesai saatlerinde BTK’yı telefon ile arayarak bilgi almanız ve oluyorsa işlemleri başlatmanız. Klonlanan cihazlar hakkında tecrübem hiç yok. Ayrıca tecrübelerinizi burada paylaşırsanız da çok sevinirim. Kolay gelsin.

   1. hocam BTK yı aradım cihaz yurtdışı olduğu için tek hatta tanımlama yapamıyoruz telefonunuzu artık ipod,ipad olarak kullanabilirsiniz diyorlar.Yani yurtdışı cihazın pasaport kayıt harcını alırken almasını biliyorlar başına bişe gelince yapacağımız bişe yok diyorlar.Burdan sesleniyorum bu konuyla kim ilgileniyorsa yeni bir uygulama geritirip ben ve benim gibi mağdurları kurtarsın.Okadar para verdim haram nedir bilmeyenlerin imei mi klonlaması yüzünden boşa gitti param.Neyse hocam teşekkür ederim ilginize kusura bakmayın..

    1. Çok üzüldüm dostum. Hakikaten BTK’nın bu sorunları çözmesi gerekiyor. Heleki IMEI hırsızlığının telefon ev hırSızlığından hiçbir farkı yok. Bu konuda gerekli yasal işlemler yapılmalı. Geçmiş olsun ayrıca sizde eski bozuk bir telefon varsa onun IMEI’sini cihazınıza kopyalatabiliyorsunuz. Güncelleme ve benzeri işlemlerde sorunlar çıkabiliyor ancak en azından telefon olarak kullanılabilir.

     1. dostlar sağolsun hocam 🙂 o tecribemide sizle paylasayım hocam.ıphone lar hariç her telefona imei kopyalama oluyormus ama ıphone a kesinlikle olmuyormus yani BTK nın dediği gibi benm ıphone oldu ıpod

 42. hocam ıphone 5 alcam bir arkadastan genpa garantili ama faturasını kaybettim diyor.bunun garanti süresinin nekadar kaldığını nasıl öğrenebilrim aceba?

  1. Genpa’yı arayarak süre olarak öğrenebilirsiniz. Konuşurken faturayı kaybettiğinizi belirtin.

 43. merhabalar bende bursa özdilek mağazasından bir adet samsung galaxy s4 I9500 aldım fakat garanti olayını araştırmadan aldım. Büyük firma böyle işlerle uğraşmaz diye alalı 40 45 gün oldu iade olayına hiç girmedim sorun çıkacağını bildiğim için. tekno eksper garantili şimdi bu ürünün garantisi bittiğinde teknoeksper de kapandı varsayalım bu ürünü ben samsung kvk genpa da yaptıramayacakmıyım?

  Ayrıca cihaz IMEI kayıtlı arka kapakla uyumlu. Hiç bir sorun yok özdilek faturası da var adıma.
  biri bu imei yi klonlasa yurt dışı diye kapatılacak mı ikinci sorum da budur.

  İlgi alakanıza çok teşekkür ederim.
  http://www.teknoperest.net/

  1. Hocam garanti kapsamı dışında samsung cihazınızla ilgilenir. Sorun çıkacağını sanmıyorum.

 44. Blackberry telofonum var genpamı kvk ne olduğunu nasıl öğrenicem tel ağ mep kodu istiyor onun için gerekli

  1. BB cihazlarına bakan garanti firmalarını bulduktan sonra telefon veya ımeı sorgulatarak hangi firma garantili öğrenebilirsiniz.

 45. Merhaba hocam,

  Ben yaklaşık 1 buçuk hafta önce ELECTROWORLD yani BİMEKS ten İPHONE 5C aldım. Telefonumu ufak bir arızadan dolayı garantiye vermek istiyorum..

  Telefonumu alırken bana ankara orijinal apple garantili dediler.İndexli cihazmiş. Cihazın içinde garanti kısmında yazan yerler ise Ankara Teleservis ve Ankara Genpa var. Buralara girip telefonumun imeisini sorgulattırdığımda “Cihaz Genpa çıkışlı değildir” gibisinden yazılar çıkıyor. Ne yapmam gerek?

  Yardımınız için teşekkürler…

  1. Kutu içerisinde genpa ve kvk kağıdı çıkıp garanti sorgulamada çıkmıyorsa aldığınız yere gidip sorun. Online Apple Store’dan almadığınız sürece orjinal Ankara Apple garantisi diye birşey yok. Saçma sapan konuşmuşlar.

 46. merhaba ben hepsiburada.comdan ürün alarak sigorta yaptırdım aldığım siteden faturayı kaybettiğim için fatura örneği istedim fatura kopyasını göndermem yeterli olmazmı onucta tüm bilgiler hersey var

  1. Cihaz nedir bilmiyorum net birşey söyleyemem ama fatura yeterli olur. Mesela iphone’larda faturada gerekmez garanti işlemi IMEI üzerinden gerçekleşir.

 47. Hocam merhabalar;
  Malumunuz apple ülkemizde satış yapmaya basladı. online storeda ki fiyatlar ile elektronik mağazalrada ki fiyatlar hemen hemen aynı gibi. iphone almak istersem online store ile gold, vatan, bimeks, electroworld gibi mağazalar arasında hangisini tercih etmeliyim sizce? apple garantisini nasıl sağlıyor servis sağlayıcıları kimler? yetkili servis olayı ne durumda acaba? gold, vatan, bimeks, electroworld tarzı marketlerde de bazen garanti olayı cok can sıkabiliyor? apple ürünleri için nereyi önerirsiniz?

  1. Benim şahsi fikrim direk online Apple Store’dan al çünkü müşteri hakları anlayışları amerika ile neredeyse aynı. Teknik hizmeti bizzat kendileri sağlıyorlar. Ve mükemmel ilgililer.

   1. merhabalar ben de iphone 5s almak istiyorum mediamrkt veya bimeks tercih etmek durumundayım, biraz elimi çabuk tutsaydım apple online storedan alacaktım ama kredi kartına taksit seçeneği kalktığı için bu iki yerden almak zorundayım. çünkü sanırım taksitle hediye kartı satın alıp telefon alınabiliyormuş buralardan. sizce hangisini tercih etmeliyim garanti açısından?

    ikisinin sitesinde de garanti belirtilmemiş zaten alırsam mağazasından elden alıcam fakat fiyat olarak ikisi de 2.099 diyor bu kafamı karıştırdı sonuçta apple storeda bile 2.149 bunu anlayamadım.

    ve son bir sorum vatan computerda da apple garantili yazıyor bu ne demektir? aydınlatırsanız çok memnun olurum.

 48. merhaba TÜRKİYE GENELİ hatta DÜNYA GENELİ ZİNCİR AĞLARI OLAN BİR FİRMADAN almış olduğum samsung gt s 7562 modelindeki telim 7 ay içerisinde bozuldu ve servise gönderilmesi için teli götürdüm. Firma yetkilileri telimi teknik servise göndermek üzere işlemleri yaptılar. Servisten telim geldiğinde firma çalışanlarından ‘Telefonunuz oldu, gelin alın.’ diye haber verildi ve almaya gittiğimde teldeki problemin giderilmediğini gördüm. Sorularım üzerine yaptıkları araştırmanın neticesi; telefon, gönderdikleri servisin yetkisi altında değilmiş ve bu nedenle başka servise göndereceklerini söylediler.2. işlemi de yapıp gönderdiler ve bana samsung’tan ürün takip nosu geldi bunun üzerine yaptığım takiplerde ürün yurtdışı kayıtlı olduğundan yani (KAÇAK) servis ücret bedeli alacakları söylendi.Telimin hiçbir işlem yapılmadan geri iade edilmesini talep ettim ve tel firmaya RAPORLA BİRLİKTE geldi. Ancak ürün gelince FİRMA YETKİLİLERİ tarafından aranılarak telin Türkiye’ye kayıtlı olduğu söylendi.Telin arkasınde yer alan IMEI nosunu isteyerek Samsung müşteri hizmetlerini aradım ve kayıtlı olduğu bilgisi verildi. Ben de sorgulattığımda İthalat yoluyla kaydedilen IMEI olduğunu gördüm. ANCAK teli alırken bana GARANTİ BELGESİ ADI ALTINDA VERDİKLERİ belge teknik servis ve ithalatçı firma bilgilerini içermeyen yani garanti belgesi kapsamına girmeyen bir belgeymiş ve kaşeleyip bir güzel garanti belgesi olarak vermişler.Benim daha önce bu tarz şeylerle hiç alakam olmadığı için hiç bir şey anlamamışım taki işim düşene kadar. Şimdi telim firmada duruyor bana başka bir telin garantisini imzalayıp fotokopi olarak vereceklerini bildirdiler ve teli tekrar servise göndereceklerine dair bilgi verdiler.Ancak ben bu budurumdan oldukça rahatsız olmuş bulunmaktayım.Ve Fİrmanın en üst düzey yetkilisinle görüşeceğim ve bu durumdan dolayı NE YAPMAM GEREKİYOR? Samsung müşteri hizmetleri tüketici hakları hakem heyetine başvurmam dahilinde hukiki işleme girebileceğine dair bilgi verdi.Siz de bu konu da bilgi sahibi olduğunuzdan yani garanti ve ımeı nosu vs. bana yardımcı olabilirsiniz diye umut ediyorum.Firmanın ismini şuan süreç tamamlanmadığı için yazmadım ancak aleyhime bir durum ile sonuçlanırsa tüm yasal yolları kullanıp sizlere ismini sunacağım.
  ACİL bilgi paylaşımı yaparsanız çok memnun olurum.TEŞEKKÜRLER.

 49. Bende bu konuda su an sorun yaşıyorum.Aldığım telefonu bir gün bile kullanmadan garantiye yolladım.Ama yanlış yere gitmiş,gittiği yer teleservismiş garantisi orasıymış.Ama ben aldığım firmayla görüştüm onlar da biziz diyorlar.Aldığım firma bana güncelleme yapılması gerektiğini söylediler ama teleservisde telefonun ana kartı yanmış diyor. Benim bu telefonu iade etmeye hakkım varmı acaba?

 50. Hocam kolay gelsin 15 ocakta Xperia z aldım ithalatçı firmadan imei sorgusunda kayıt bulunamadı yazıyor satıcı ile görüştüm bana 3iş günü içinde halolacağını belirttiler 2 günoldu sıkıntı giderilemedi. Ne yapmalıyım ayıplı mal diye iade etsem olur mu

 51. arkadaşın işi zor tüm yorumları okudum da… note3 buldum singapurdan geliyormuş sıfır kutusunda faturalı iki sene garantili diyor fiyat 600 tl yi buluyor gözü karartıp alcam verdiği imei Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI

  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI

  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q Model Bilgileri: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q yazıyor heralde sıkıntı olmaz

 52. ben koreden shv-e210 yani s3 aldım pasaportuma işlettim güncelleme yapmadığı için telefon tamircisine götürdüm 4.2.1 yüklerken imei numarası silindi orjinal imei yükledim dedi ben BTK kayıt ettiğim numara ile şu an ekranda yazı imei numarası farklı ama kayıt durumu kayıtlı diyor. ancak şu an telefon konuşma anında ses kesilmesi oluyor ve cekim sorunu da var acaba bu konu ile alakalı olabilir mi

 53. hocam kolay gelsin ıphone almayı düşünüyorum ama nerden alıcağıma karar veremiyorum şu garanti olaylarından dolayı,genpa-kvk garanti iyimidir,eğer telefonumda sorun olursa ileride apple store da baktırabilirmiyim telefonuma

  1. Direk bence store.apple.com/tr adresinden alın. Böylelikle direk muhatabınız Apple olur.

 54. avea yetkili satıcıdan 24 ay kontratlı 5s almak istedim.telefon gelince ararız dediler.1 hafta sonra telefon geldi diyip çağırdılar.Telefonun kutusunun jelatini açıktı.Bana ”biz açtık numarasını kayıt etmek gerekiyordu” dediler.Üç kişi aynı şeyi söyleyince tamam dedim.Ancak kampanya kayıt yaparken ”note 3 ü kaydediyoruz taksit miktarı aynı zira tedarikçide 5s kalmamış biz başka yerden getirttik vereceğimiz 5s kvk garantili avea ya note 3 bildiriyoruz biz size (kutusunun jelatini açılmış) 5s veriyoruz ve faturasını da kesiyoruz dedi ve kendileri 5s için fatura kesti.Eve geldim.Oğlum jelatini olmadığı için internetten kutu açılış videosuna baktı.Telefonun her iki tarafındaki çıkarılabilir jelatin bant yoktu ancak sonradan uygulanan cam koruyucu vardı.Ayrıca kvk garanti belgesi de yoktu.Bu 5s i bayiye faturası ile geri verdim.Ayrıca aveada cihaz teslim belgesini imzalamadığım ve cihazı teslim almadığım için(not 3 için) taahhüdün iptalini istedim ancak bana henüz dönmediler.sorum şu:bu cihaz(5s)nasıl bir cihaz olabilir yani kullanılmış mı orijinal mi taklit mi avea yetkilisi bu telefonu(ki kendisinde 3 adet vardı)ne yolla almıştır.Bayi aveaya benim kampanya için bildirdiği note 3 ü ne yapacak yani benim adıma faturalanacak va imei numarası bana ait olacak cihazın akibeti ne olacak.Bayinin yaptığı bu işlemlerden karı ne olabilir? saygılarımla

 55. hocam kolay gelsin benimda bir sorum var 22 ocak tarihinde general mobile discovery aldım faturalı ve sıfır bu gün 23 ocakta ise telefonuma imei niz kayıt dışıdır aldığınız yerle irtibata geçin mesajı geldi telpa nın sitesinden sorgulama yaptığımda 1.imei için garantili ürün 2. imei ile sorgulama da ise telpa güvencesinde değildir diyor BTK isekayıt dışı olduğu tesbit edilen imei diyor valla hevesim kursağımda kaldı bir yol gösterir misiniz..

 56. Hocam aydınlatıcı çalışmanızdan dolayı elinize sağlık fakat bende Sony z1 düşünüyorum piyasadaki fiyatı malum 2000-2200 ben 1.750 ye (kapalı kutu) buldum garantisini sordum .İstanbulda bir firma dediler..Kararsızlık başladı..Nasıl bir tavsiyeniz olur ?

  1. Cihazı kimden bereden aldığınıza bakar. Almadan IMEI’sini kontrol edin “ithalat yoluyla kayıt” yazıyorsa sorun yok. Ama garantisini veren firma nasıldır nedir bilemem.

 57. arkadaşlar webdenal sitesinden sony xperia z1 distirübütör alacağım kapıda ödeme ile ama kafamda soru işaretleri var bu siteye güvenebilirmiyim ya orjinal çıkmassa ilk defa alış veriş yapıyorum internet sitesinden

  1. Webdenal sitesi bilindik kulağa yabancı gelmeyen bir site. Sanırım sıkıntı çıkmayacaktır.

 58. internetten aldıgım lg g2 markalı tlefonun mu sorgulatıgımda kayıt bulunamadı dıyor ithalatcı firmayı aradıgımda 1 hafta içinde kayıt olacak diyor olmazsa ne olucak diyorumm öyle birsey mümkün diil kayıt bulunmayan cihazları faturalı satılması kanuna aykırıdır diyor bendaha telefonu kullanmadım sizce iademi etmeliyim yoksa bu sorun kolayca cözülürmü aldıgım site birnumaram.com telefonunuz kayıt sırasında diyorrr acil cevaplarsan sewinirimm

  1. İthalatçımfirmaşarda kayıt işlemleri uzun sürebiliyor veyahut arada kayıt edilmeyen cihazlar çıkabiliyor. Yorumunuz üzerinden baya vakit geçmiş. İnşallah sorununuzu çözmüşsünüzdür.

 59. ben ekim ayında samsung galaxy s4 aldım.. üstünde grey değil fonotel garantili yazıyor.. sizin bahsettiğiniz gibi fiyat farkıyla da almadım bir kvk garantili telefonun fiyatı ne kadarsa aynı fiyata aldım şimdi ise aklıma takıldı ımeı numarasını aldığım zaman sorgulattığım da kayıtlı çıkmıştı şimdi sorgulatıyorum güncellemeden dolayı daha sonra deneyin diyor. aklıma takıldı.. fonotel garanti ithaalatcı firmamı oluyor?

  1. Fonotel’in ithalatçı servisi mi yoksa distribütör mü bilmek lazım. Açıkçası Apple kullandığım için teknik servislerden bi haberim.

   1. peki bunu öğrenmemin bir yolu yok mu? sorgulattım sizin yukarıda verdiğiniz örnek gibi ithalat yoluyla kaydedilen ımeı yazıyor.. birde bi sorum daha olucak ithalat yoluyla bile gelse bu telefonların hepsinin üretim yerleri aynı oluyor dimi yani bi kvk garantiliyle bi fonotel garantili telefon aynı yerde üretiliyor kafama o kadar taktım ki sanki telefonum diğer telefonlardan farklıymış gibi hissediyorum 🙂

    1. Cihazınızın diğerlerinden hiç farkı yok 🙂 ithalatçı ürünlerine samsung teknik servisine bile götürseniz ücret ile bakıyor. Fonotel’i Google amcaya sormak lazım. 🙂

     1. fonotel garantili telefonları kesinlikle almayın arkadaşlar gereksiz yere garanti dışı bırakıyorlar telefonu elinizde kalıyor yani garanti falan yok hiç de ilgilenmiyorlar şikayetvar dan inceleyin mutlaka kesinlikle ciddiyetsiz bir firma uzak durmalısınız.

     2. çok ciddiyetsiz bir firma kesinlikle fonotel garantili telefon almayın. çok ciddiyetsiz bir firma.

  2. fonotel garantili telefonları kesinlikle almayın arkadaşlar gereksiz yere garanti dışı bırakıyorlar telefonu elinizde kalıyor yani garanti falan yok hiç de ilgilenmiyorlar şikayetvar dan inceleyin mutlaka kesinlikle ciddiyetsiz bir firma uzak durmalısınız.

   1. IMEI Kayıt zorunluluğu çıkmadan önce kaçak telefon satan telefoncular gibi çalışan bir çok garanti veren ithalatçı firmalar mevcut. Birçoğu bildiğiniz bavul ticareti yapıyor ve kazandıkları para genelde yeni çıkan ve üst düzey telefonlar. Çünkü telefon model fiyatı yükseldikçe distribütör cihazları ile olan fiyat farkı artıyor. Tabi bu durum ister istemez bizi cezbediyor.
    Maalesef garantilik bir iş çıkınca sorunsuz ve kısa sürede hallolan bir duyum almadım.
    Fonotel hakkında hiçbir şey duymadım ama eğer gerçekten sorunluysa alacak arkadaşlar bunları göz önünde bulundurmalılar. Ayrıca distribütör firma değil mi fonotel?

 60. internetten note3 aldım. firma biz kendimiz ithal ediyoruz ve genpa garantilidir diyor. güncelleme yapabiliriyim. bu telefonlar samsung türkiye garantili olurmu.

  1. Ithalat ürünleri genpa garanti kapsamında olmaz. Güncellemelerin sırası ülkelere ve hatta eyaletlere göre değişiklik gösteriyor. Sizin hangi ülkeden geldiyse ona göre güncelleme vakti değişebilir.

 61. teknosadan 15 gün önce bir s4 cihaz aldım cihazın 15 gün sonra şebekesi gitti iletişime kapandı simkart görmedi. somra imeiyi kontrol ettiğimde null/null yazısı çıktı. ustunde yazan imeiyı ınternetten kontrol ettiğimde kayıtlı gözüküyor. telefonu garantiye verdim. sorun nedir acaba lütfen yardımcı olun..

 62. Merhabalar,
  Samsung galaxy grand aldım telefoncudan. orjinal telefon denildi. Telefon orjinalmış fakat yurt dışından gelmiş, fonotel garantiliymiş bunu sonradan öğreniyorum. Telefonu alırken satıcı bana bunları söylemedi, bilgilendirmesi gerekmezmiydi ??? 8 ay sonra sorun çıkıyor garantiye gönderdiğimde, hiç birşey yapmadan geri gönderiyorlar. Ben burda kandırılmış oluyorum. Hakkımı nasıl arayabilirim ???

  1. malesef böyle sahtekarlar aldığın cihazın arkasında durmuyorlar ki fonotel 🙂 allah yardımcın olsun. tüketici hakem heyeti yada mahkeme falan başvurabilirsin ama 200 – 300 tl için uğraşmak anlamlı gelmiyor. onlarda bunun farkında oldukları için resmen sahtekarlık yapıyorlar. malesef 🙁

 63. Bimeks ten 3g özelliği olan bir tablet aldım. cihaz btk tarafından kayıt dışı edildi. firmaya gönderdim .Firma cihazın imei nosunu ve seri nosunu değiştirerek geri yolladı.Sorum ; Firma cihazı btk ya kayıt yaptırdı mı, yoksa bir çeşit klon yöntemiyle mi imei sorununu çözmüş. Btk sorgusunda önceden çıkan firma adıyla şu an çıkan firma adı farklı seri no ise 123456789abc…vs gibi saçma bir şekle çevrilmiş bu yasal mı. Türkiye’den satın alınmış bir cihazın seri nosunu değiştirme hakkı var mı?

 64. merhabalar samsung galaxy s3 telefonum var. telefonum paralel ithalat.piyasadan 400 tl ucuza almıştım.1 yıldır kullanıyorum. teksel isimli bir firmanın garantisi altında. son yayınlanan 4.3 güncellemesini alamadım ama ondan önce çıkan 4.1.2 güncellemesini kies üzerinden sorunsuz aldım. acaba telefonumun çıkışlı olduğu ülke farklı olduğu içinmi bu güncelleme bana gelmedi bunu merak ediyorum. yani çıktığı ülkede yayınlanınca bu güncellemeyi ancak o zamanmı alabilirim ve dolayısıyla çıktığı ülkeyi nasıl öğrenebilirim.umaraım kafanız karışmamıştır.teşekkür ederim 🙂

  1. Android platformu ile aram pek iyidir ama dediklerinizde haklısınız. Her ülke için güncelleme farklı tarihlerde çıkıyor veyahut çıkmıyor. Bazen aynı ülkeye farklı kodlar ile ürünler girebiliyor ki bunların en başında ithalatçılar geliyor. Ancak hangi ülke dersen bunu direk ya samsung’a sorabilir yada mevcut forumlarda araştırabilirsin. Bende Note 3 kullanmaya başladım ve n9000Q modeli ama TR’de yine distrbütör olup N9000 olanları da var. Yani bu iş biraz şans.

   1. teknosadan 15 gün önce bir s4 cihaz aldım cihazın 15 gün sonra şebekesi gitti iletişime kapandı simkart görmedi. somra imeiyi kontrol ettiğimde null/null yazısı çıktı. ustunde yazan imeiyı ınternetten kontrol ettiğimde kayıtlı gözüküyor. telefonu garantiye verdim. sorun nedir acaba lütfen yardımcı olun..

    bize vericek bir cevabınız yok mu?

 65. su yorumları okudum da basım dondu yok arkadaş nereye dönsen baksan akıllı cihazlarla ılgılı hep bı tedirgınlık hep bı kusku ve hep bı arıza çıkıyor, böyle cıhazlar en mantıklısı bu fıyatlar ve bu tedırgınlıkler goz onune alınırsa turkıyeden alınmamalı .

 66. merhaba benim note 3 telefonum var ithal türkiyeye kayıtlı normal telefoncudan almıştım. note 3 için normalde 4.4.2 güncellemesi var fakat ben yükleyemiyorum sistem güncellemesi yapmıyor. internetten baya araştırdım sm-n900 diye açılan telefonlarda rusyada kullanılan rom yüklüymüş. ben türkiyede kullanılan rom u yüklemek istiyorum. telefonu yeni aldığım için odinden yapmaya cesaret edemiyorum malum kies de görmüyor telefonu. ayrıca google play store servisleride olmadıgı için bazı uygulamalar çalışmıyor mesela google+ gibi. bunun için nasıl bir yol izlemeliyim. telefon yüzünden üye olmadığım site kalmadı lütfen bana yardım edin…

 67. brightstar ile genpa garantisi arasında ne gibi fark vardır ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. İKİSİDE YETKİLİ DİSTRİBÜTÖR FİRMA GARANTİSİ DİYE BİLİYORUM. ANCAK BU FİRMALAR İLE YÜZ GÖZ OLMUŞ ARKADAŞLAR NET BİR ŞEYLER SÖYLEYEBİLİR.

 68. Merhabalar cift simi olan discvery bir telefonu forum bornova izmir aveada n aldim bir ay sonra kullandığım simin imei numarasi klonlu diye mesaj geldi btk dan sorguladim klonlu cikti diger sim imei kayitli cikti acaba sadece bir imei numarasi icin odeme yapip digerini es gecmis olabilirler mi klonlu sim icin odeme yapilip yapilmadigini nerden ogrenebilirim

  1. Klonlama yasa dışı bir olay. Yani sizin IMEI numaranızı başka bir cihaza daha kopyalamışlar. Ödeme ile herhangi bir düzeltme yapamazsınız. Yalnız istenilen evraklar ile BTK’ya başvurarak o klonlanan IMEI numarasını sadece sizin hattınız ile çalışacak şekilde EŞLEŞTİRME işlemi yapabilirsiniz. Maalesef bu duruma BTK’nın sunabildiği tek çözüm bu, üzgünüm.

 69. Kliksa dan s3 almayı düşünüyorum. Diğerleriyle arasında yaklaşık 250-300 liralık bir fark mevcut. Kliksa güvenilir mi sizce? Garanti sıkıntı değilde telefon orjinali ile birebir mi? Bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum. İyi günler selametle.

  1. KlikSA aslında Sabancı Holding kuruluşu ve güven olarak sıkıntı çıkmaz. Ancak cihazın garantisini veren Firma ile aranıza kolay kolay girmezler. Telefon, Diğer distribütör Cihazları ile birebir aynı sadece ithalat yolu ve garanti firması farklı.

 70. Merhaba, Nata Vega Alışveriş merkezi Argold Kuyumculuk Samsung Mobile Plaza yani Yetkili Satış Noktasından 1 sene önce s3 cep telefonu satın aldım. Satın alırken telefonun garantili ve sorun yaşamamam için buradan almıştım. Geçen sen güncelleme geldiğinde cihaza günleme yapamadım ve satın aldığım yere götürdüm onlarda Samsung yetkili servisine göndereceklerini söylediler. Cihazı 1 hafta sonra geri teslim aldım. Güncelleme yapılmıştı. Bu sene yine güncelleme geldi ve yine aynı sorun oldu tekrar götürdüm firmaya fakat cihazın 1 hafta beklemek istemediğimi en yakın yetkili servisie kendim götürmek istediği söylediğimde adres verek kızılay kolejde bulunan yetkili servise götürdüm. Servis imei numarasından kontrol ettiğinde cihazın paralel cihaz olarak ithal edildiği ve samsung Türkiye garanti kapsamında olmadığını ücreti mukabilinde tamir edeceklerini belirttiler. Buna istinaden firmayı aradım ve açıklama bekledim. firma önce kıvırmaya başladı dha da sıkıştırınca yenisiyle değiştirelim dedi. Sizin sahtekarlığını kapatmanız için ilk önce telefonun ücretini ödeyin dediğimde mahkemeye vermemi ödemeyecekleri belirttiler. Şimdi Samsun Yetkili Satış Noktalarında Samsung Türkiye Garanti kapsamında olmayan başka bir firmanın ithal ettiği telefonları satmasına ne denebiliyor. 444 77 11 Samsung Türkiye satamaz diyor. Fakat adamlar buna rağmen yapıyorlar. Lütfen bu sahtekar dolandırıcı firmadan telefon almasınlar. Şimdi Tüketici Mahkemesine verdim. Davamız devam ediyor. Yakında sonuçlandığı takdide bilgi vereceğim. Arkadaşlar garantisiz telefonların ne idüğü belli olmayan 2.kalite telefonlar olduğunu düşünüyorum. Biraz şans işi de tabi.. 444 77 11 den muhakkak telefonun ücretini ödemeden kendi kulağınızla müşteri hizmetlerinden Samsung Garanti kapsamında olup olmadığını imei numarasından teyit alınız.. Fakat bu paralel ithalat yapan firmaların yüzde 90 nına ne ulaşabilirsiniz ne de yeterince servis hizmeti alabilirsiniz. Benden nacizane tavsiye..

  1. Hocam öncelikle geçmiş olsun. Aynı hikayeden birkaç T.rk.ell bayisi adına da duydum bende. Adamlar bu isimleri mevkileri kullanarak daha farklı kazanç kapıları açıyorlar kendilerine. Aslında bu yazınızı bloğumda yazmak isterim ama sanırım mahkeme sonucunu beklemek daha manntıklı olacaktır. Aksi halde başımız ağrıyabilir. Aynı bu durumu şikayetvar.com’da da paylaştınız mı acaba?

  2. Ayrıca üşenmeyip mahkemeyye giderek hakkınızı aramanızı ve uğraşmanızı ayrıca takdir ediyorum.

 71. Merhaba. Öncelikle yazınız için teşekkürler. Kız arkadaşıma telefon alacağımda. Alacağım telefon xperia z mor. Distribütör resmi garantili bi ürün almak istiyorum. Kendime alıcak olsam pek dikkat etmemde işde insalık hali kız arkadaşıma daha iyisini düşünüyorum. Bir siteden almak istiyorum bunu zaten ürün Distribütör garantili olduğundan hemen kendini belli ediyor. Fiyatı yaklaşık 150-200TL daha pahalı diğer Distribütör garantili olmayan ürüne göre. Mail attım iş yerlerine gidip kendim nakit alıp alamayacığımı sordum. Olmayacağını anca kargo ile gönderebiliyorlarmış. Ürünü bakmak Resmi sony garantili ürün olduğuna inanmak istiyorum açıkçası. Cünkü Distribütör garantili olmayan bi üründe gönderebilirler başım ağrıyabilir. Ben kargoyla gönderimi kabul ettiğimde ürün geldiğinde. Direk nereye dikkat etmeliyim Distribütör garantili olup olmadığını nasıl anlayabilirim ? Eğer gerçek sony garantisi değilse hiç paketi kurcalamadan direk geri gönderirimde biraz sorun maraz cıkartabilirler yinede sanırım. sony’lerin malum sony eurasia diye geçiyor resmi Distribütör garantileri değilmi ? Şuda ilginç resmi garantisi olmayan ürün fiyatı 1.200TL resmi Distribütör garantili ürün 1.460TL teknosa bimeks v.b sitelerde 1.600TL 1.650TL 1.700TL? Buda beni korkutuyor açıkçası.

 72. Birde şu nokta var paralel ithalat aldığım telefonun şarj adaptörü ingiliz tipi priz için çıkmıştı. Cepte falan taşımak imkansız ele avuca sığmaz büyük bir şey. Sırf ona gıcık olup iade etmiştim yoksa cihaz orjinaldi ve sıkıntı çıkacağını sanmıyordum. O yüzden satın almadan önce aparatları da sormakta fayda var.

  1. Gray Ürün dedikleri ithalatçı firma garantisindeki ürün yani herşey legal. Şikayet edecek bir durum yok tabi sizin bahsettiğiniz ürün bu kategoriye giriyorsa. Ama yetkili bayi distribütör ürünü haricinde el altında Gray Ürün satıyorsa en mantıklı şikayet edilecek o markanın veya mağazanın Genel Müdürlüğü.

 73. Samsung Galaxy S5 marka cep telefonum var sorgulattığım zaman “Samsung Korea Pazar” yazıyor. Telefonun orjinal olmadığını düşünmeme yol açtı. Telefonum orjinal mi?
  Mesajın tamamı: Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: GALAXY S5 SM-G900FQ Model Bilgileri: GALAXY S5 SM-G900FQ

    1. Hocam zaten Samsung Güney Kore malı ve öyle yazmaması düşündürücü olur. İçiniz rahat olsun herhangi bir sıkıntı yok.

 74. Nette satılan bir z2 var. Fiyat uygun . Eurasia garantili demiş satan kişi. Bu kayıtlı olduğu anlamına mı gelir? Alsam sıkıntı yasarmıyım?

  1. Türkiye Garantili ise zaten kayıtsız olma ihtimali yok hocam. Ama siz yine de IMEI almadan sorgulatın BTK sayfasında. Eurasia garantisi Türkiye’ye resmi yola girmeyen cihazları da kapsıyor ve 1 sene sanırım. Bu yüzden Eurasia TR Garantili mi faturası var mı iyice teyit edin.

 75. Benim iphone 4s vardi 17 mayis gunu denize.dusurdum 5 sn icinde hemen aldim telefonumu baktigimda da normal calisiyodu 1 gun pirince icinde beklettim 2 gun sonra telefoncuya goturdum bi tek on kamera bide haporöloru cok az.zarar gormus alkollu su ile dezenfekte etti 20 mayista da cepkaska kargo ile telefonumu gonderdim nekadarda gelir. Ileride suya dustu diyede sorun olur mu lutfen acill yazin simdiden tesekkurler

  1. CepKask hakkında bilgim yok. Kasko olayı nedir bilmem ama garanti derseniz zaten şu teması olan het cihaz garanti dışı olur.

    1. Garantide şu teması yamaç o cep kask içindir. İleride ne gibi sorundan bahsediyorsunuz? Muhatabınız bundan sonra CepKask ama söz zaten cihaza müdahele ettirmişsiniz. Bu durum da valla sorun çıkar mı bilemem.

 76. n11 internet sitesindeki bir mağazadan z1 compact baktım. Aklımı kurcalayan kısım distribütör garantililerin fiyatı şuan 1700den aşağıya yok, fakat bu baktığım telefon 1400 civarlarında ve iki yıl telpa garantili denliyor. Acaba ithalatçı garantili olup olmadığını nasıl anlarım her hangi bir oyun olabilir mi yardımınız için teşekkür ederim (üstte bir arkadaş da benzer bir şekilde soru sormuş fakat cevabı yoktu bu yüzden sorma gereği duydum)

  1. Hocam IMEI sini distribütör garanti hizmeti veren firmadan sorgulatmadan garantisini öğrenme şansınız yok. Ancak n11.com güvenilir bir site ve eğer satıcı Profili de iyi ise satın aldıktan sonra sorun çıkarsa geri iade sorunu olmaz. Bu konuyu satıcı ile mesajlaşarak iyice netleştire bilirsiniz. Fiyatı ayrıca kliksa gibi yüksek Stok ile satış yapan siteler ile de kıyaslaya bilirsiniz.

   1. merhaba, peki tavsiye edebileceğiniz bir site var mıdır ?
    Çünkü bende xperia z2 alıcam, çok mantıklı yaklaşımınız var, ama işte bizler piyasayı tam olarak bilmediğimiz için, siteleri kıyaslayamıyoruz ve güvenemiyoruz ?? bir kaç site tavsiyenize ihtiyacımız var…

 77. kolay gelsin bir telefon aldım bugun 7 ci gunu telefon hıç cekmıyo iade edebilir yada degişebilirmiyim bir fikir alabilirmiyim

 78. Bende dün avea bayisinden samsung s4 aldım.satıcı delta garantili dedi ama faturada veya başka biyerde Delta yazmıyor.şimdi bataryasına baktım made in China yazıyor..Ayrıca sarz aleti uyumlu değil, kamerası biraz kötü sanki..original olmayabilir mi? sırf böyle olmasın diye netten almadım 200 lira fazla verdim..

  1. Made in China yazması normal. Neredeyse her cihaz artık Çin’de üretiliyor. Şar aleti nasıl uyumsuz onu anlayamadım? Kamerasının kötü olduğuna kara verebilmek için diğer S4’ler ile kıyaslamak gerekiyor. En mantıklı yöntem büyük bir telefoncuya gösterek yada bilen anlayan birine gösterek çakma S4 olup olmadığını sorabilirsiniz. Normal bir teknoloji meraklısı ele aldığında kasadan bile rahat anlayabilir.

  2. Bu arada cihazını paralel tihalat. Delta Servi hakkında aşağıdaki gibi bir yazı ile karşılaştım;

   Delta Servis , paralel * ithalat ürünlerine iki yıl boyunca güvence veren 480 metrekare alan üzerinde 26 kişilik ekibi ile hizmet veren teknik servis şirketidir.Paralel ithalat ürünlerinin ucuz olmasının tek sebebi,ithalat yapan firmaların herhangi bir satış fiyatına bağlı kalma üzerine anlaşmaları olmaması ve diledikleri gibi kampanya düzenleme şansına sahip olmalarıdır.Ürünlerin hepsi orjinal üretim olup herhangi bir teknoloji marketten de alabileceğiniz ürünlerdir.
   Gitttigidiyor üzerinden yapılan günün fırsatı kampanyalarının yanı sıra Delta Servis genellikle kurumsal firmaların ve önde gelen teknolojik marketlerinde sattıkları ürünlerin 2 yıllık garanti güvencelerini üstlenmiş bulunmaktadır.

   Servis onarım süreci ürünün arızasına bağlı değişkenlik göstermektedir , ancak firma prensibi olarak ortalama süreyi 5 iş günü olarak belirlemiş bulunmaktayız.
   Delta Servis, herhangi bir mecrada ürün satışı yapmamak ile beraber sadece garanti veren merkez servis olarak hizmet vermektedir.

   Delta Servis bu referanslarını internet sitesi üzerinden yayınlamıştır.

   Aldığınız ürünün Delta Servis Güvencesinde olup olmadığını internet sitemiz üzerinden sorgulayabilirsiniz.

   1. Yardımınız için teşekkürler. .netten alacaktım böyle sorunlar olmasın diye almadım ama yine aynısı oldu.şarz aletinin giriş yeri bizim burdaki prizlere takılmıyor ucuna ayrı bir aparat takmışlar. .deltaya bi sorgulatayım bakalım.nasıl böyle dikkatsizlik yaptım anlamıyorum..

     1. Delta da öyle çok büyük bir garanti firması gözükmüyor. Aldığınız yere gidin ve garanti firmasını sorun. Öğrendikten sonra garantisi var mı tekrar firmayı arayarak teyit edin. Aslında kanunen iade hakkınız olması lazım tabi bu biraz aldığınız yere bağlı. Bir avea bayisinin böyle birşey yapması paralel ithalat cihazı satması çok kötü birşey. Tedbiren birde IMEI’sini BTK’nin sitesinden sorgulatın ve ithalat yolu ile kayıt edilen cihaz mı bir bakın. http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php

     2. Evet bende avea bayisi diye güvendim delta deyince de genpa gibidir diye cok ta incelemedim.dediginiz gibi yaparım.tekrar Teşekkürler. …

     3. Imei no kayıtlı..ithalat yoluyla kaydedilen IMEI..Samsung korea pazar…sorguladim böyle yazıyordu. ..

 79. Merhaba arkadaşlar, ben Lg G2 telefon almak istiyorum nereden alabilirim en güvenilir yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkür ederim

 80. ben bugün bütün mağzaları gezdim türkcelllerin hepsi ithalat ürün satıyorlar güvenilirmi bilemiyorum lg g2 almayı düşünüyorum acil cevap verirseniz sevinirim birde ora iletişimin garantisi nasıldır

 81. ben galaxy s3 mini aldım fakat yasal uyarı mesajı geldi telefonun kapanması ile ilgili bir durumdu bende telefoncuya gidip eski ve orjınal bir telefonun imel nosunun attırdım fakat yine yasal uyarı mesajı ile telefonun kullanıma kapalı duruma gelecek olması ile bir mesaj geldi.telefonum kapanacak mıı ??

 82. Merhaba ben İphone 5c almayı düşünüyorum sitede bu ürün
  »Bu ürün resmi distribütör garantisi altındadır.
  yazıyor bu iyi bişey mi güvenmelimiyim tam olarak ne olduğunu anlamadım yardım edermisinniz

 83. Merhaba bende gray cihaz almak istiyorum fakat aklıma takılan bir soru var…
  yurtdışından getirilen cihazlar güncellemeyi geç alıyor/almıyor diye biliyorum. peki bu ithalatçıların kaydettirdiği cihazlar TR cihazları ile aynı zamanda alabilirmi? TR cihazı gibi olurmu ? sonuçta kayıdı yapılmış…

 84. merhaba benimde samsung s5 cihazım var ımıe sorgulaması yaptım ithaalat yoluyla yazıyo peki genpa ve kvk sorgusu yaptım burda yok diyo ama başarıda bi arkadaşıma sorgulattım burda başarı kayıtlı dedi bunu ben göremiyormuşum satmak istediğimde nasıl ispatlarım

  1. Ben öncede Genpa’dan IMEI yazarak mail ile soruyordum gelen cevabı satacağım adama gösteriyordum. Aksi halde satış sırasında Başarı’yı arayarak telefon ile sormanız gerekli.

 85. İnternetten ürünü satın alacağım yerden bilgi almak istediğimde verdikleri cevap:

  “Cihazlarımız 2 yıl boyunca Delta servis hizmetleri garantisindedir.İstanbul ve Ankara’da servis hizmeti vermektedir. ithalatçı firma ünvanı Ceppaket iletişim Hizmetleri ve Taşımacılık Ltd.Şti.’dir
  Ürünlerimiz yurt dışından resmi ithalat olarak Türkiye’ye getirilmektedir. Bilgi Tek. Ve İlet. Kurumunda resmi kayıtlıdır. Cihaz içeriğindeki tüm aksesuarları ile birlikte orijinal kapalı kutudadır.”

  şeklinde oldu. bu cevapta garantinin delta servis ten oluşu ve aynı zamanda ürünün ithalatçı firma ürünü oluşu kafamı karıştırdı. Yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Delta servisi distribütör mü? Yani olmayabilir benimde bilgim olmadığı için net birşey söyleyemem. Ama Delta diyorsa ve satış yorumları iyiyse satıcının sorun olmaz bence.

 86. Şimdi been lg g2 almak istiyorum gittigidiyor dan burada yazan beyaz ve siyahlar 405k serisidir gold lar ise 406k serisidir diyoo ben şimdi goldu daha cok beegendim hem zaten beyaz ve siyahtan kalmamış 1179 liralıklar bitmiş goldun 1189 luk var 406k serisi olması ve fiyatının düşük olması benmi bu telefon u aldıktan sonra sorun yaşayacagım anlamına mı gelir kısacası 406k serisi ve fiyat düşüklülüğü şüphelendiriyor

  1. acil cevaplarsan sevinirim ? 406k serisi ve fiyat düşüklüğünün sebebini ve delta garanti ithalatcıdan aldıgımızda sorun cıkar mı ?

 87. bir internet alışveriş sitesinden sony xperia z1 almayı düşünüyorum farklı siteleri gezdim
  kiminde resmi distribütörlü diyo kiminde ithalatçı firma tarafından garantilidir kimindede
  sony türkiye garantili tabi garanti türlerine göre fyat farkıda oluyor.Sizce ne yapmalıyım

 88. Merhabalar 2 hafta önce general mobil aldim bugün yasal uyari mesajı geldi 2 ay icinde apanacagi yaziyor telfonumda 2 tane ımeı numarasi var gelen mesajdaki numarayla biri aynı her 2 ımeı yi sorguladigimda ise ithal yoluyla kayitli diyor
  Mesaji dikkate almalimiyim ne yapmaliyim?

  1. Bu tamamen ithal eden firma ve BTK’dan kaynaklı bir sorun ve ilk muhatabınız BTK gibi. BTK’yı telefon ile arayarak netleştirebilirsiniz.

  2. Bendede aynı durum var yasal uyarı mesajı geldi imei numarlarını karşılaştırdım aynı fakat bir numara eksik telefon kutusunun üzerinde yazan ine numarasını sorguladım kayıtlı gözüküyor telefonum kapanır mı

 89. Merhaba, ben yukarıda yazılanlardan daha farklı bir sorun yaşamaktayım:

  Avea’tan tahahhütlü olarak 2013’ün sonunda Samsung Note 3 aldım, aldığım gün ise aynı Avea bayii bana 1 senelik “Cepkask” sigorta hizmeti sattı.

  Yaklaşık 2 ay önce telefonun üzerine bowling topu düştü, tel. tamamen kapandı, bir daha açılmadı. Ben de kullanıcısı olduğundan garantide para ve vakit kaybetmektense doğrudan sigortaya yönlendirdim, ve geçen hafta bir arama geldi (sigortadan mı telpadan mı tam anlamadım nereden) ve IMEI numaramın farklı olduğunu söyleyip nedenini sordu, ben de onlara hesap sordum, aynı soruyu onlara sordum neden öyle diye.. Sonra tekrar aradılar ve sorun olmadığını, bunun nedeninin anakartın falan hepten değişmesi olduğunu söylediler.. 2 ay sonunda cihaz geçen gün elime tertemiz geçti, sadece arızayı tamir etmek değil kasayı falan yenilenmişler tamamen, hatta bir ara telefonu komple değiştirdiklerinden şüphelendim, hala emin değilim gerçi.. Neyse.. Bugün şöyle bir mesaj geldi: YASALTAKIP: …… IMEI nolu cihaz kayıt dışıdır, 60 gün içinde kapanacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz”

  Bu ne demek oluyor, ortada bir dolandırılma mı söz konusu? IMEI kontrol ettim gerçekten cihaz üzerindeki numara farklı ve bu mesajla gelen numara ise BTK’ya göre kayıt dışı:

  “Durumu : KAYITDIŞI OLDUGU TESPİT EDİLEN IMEI
  Kaynak : —
  Üretici : Üretici: Samsung Korea Pazar Adı: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q Model Bilgileri: Samsung Galaxy Note 3 SM-N9000Q
  Sorgulama Tarihi 14.09.14”

  Bunu nasıl çözebilirim, hesabını kime sorabilirim, bu düzeltilebilecek bir durum mu? Ve bu durumu düzeltseler, IMEIyi kaydettirseler bile faturadakinden farklı bir IMEI olduğu için tekrardan arıza durumunda garanti ile ya da sigorta ile sıkıntı yaşar mıyım?

  Piyasa değerinin çok üstünde alıp her ay fatura ile dünya para verdiğim cihazım mundar mı oldu tabiri caizse? 🙂 Cihazı komple değiştirip söylememiş olma ihtimalleri olabilir mi sizce, yoksa dedikleri gibi sadece anakartı değiştirmek cihazın IMEI sini de değiştirir mi? Çok soru sordum farkındayım ama yardımcı olabilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar…

 90. Merhabalar bir konuda fikrinizi almak istiyorum. İthalatçı firma garantili Samsung s5 almayı düşünüyorum, distribütör garantili cihazlarla arasında 500 tl’ye yakın bir rakam farkı var. Birkaç kişiden de ithalatçı firmaların garantisi altındaki cihazların herhangi bir teknik arızada teknik servisle ilgili sorun yaşayacağıma dair görüşler aldım. Açıkças bu durum beni ikileme düşürdü.Telefonu alacağım yer de öyle internet üzerinden bir yer değil Türkiye’nin birçok yerinde şubesi olan bir kurum. Sizlerin görüşleri nedir bu konuda?

  1. Aldığınız mağaza köklü bir firma ise ilk kutuyu açtığınızda çıkabilecek sıkıntılar kapsamında size yardımcı olacaklardır. Ama garanti firması ile satan mağazanın bir alakası yok. Belki garantilik bir işiniz olacak olursa, mağaza aracılığı ile gönderirseniz farklı daha iyi bir muamele gösterebilir garanti firması. Sonuçta orada kurumsal bir müşterisi oluyor mağaza. Mesela Gold’un ithal ettiği ürünlere bakan yine kendi bünyesinde olan bir teknik servis olduğunu duydum ama emin değilim.

 91. dediğiniz gibi firmalar küçük büyümek istediklerinden bu şekilde ancak firmanın batması ve kapatılması ihtimalini göz önüne almak gerekir sonuçta genpa-kvk-fonotel gibi firmalar sağlam köklü firmalar kapatılması bile ekonomik çöküntü yaratabilir ancak GG üzerinden satış yapan bir firma kapatmaları daha sık görülür. bu noktada teknik servis durumu ne olacak?

 92. ” Vatanbilgisayar’da sizlere sunulan tüm ürünler Türkiye’deki yetkili ithalatçı ve üretici firmaların garantisi altındadır , Uluslararası markaların sadece Türkiye için üretilen veya özelleştirilen ve yetkili servislerin ülke garantisi sağladığı modelleri sizlere sunulmaktadır ” şimdi bundan anlamam gereken nedir ? yani nasıl bir garantisi var ? iyi mi kötü mü? distribütörlü mü değil mii ?

  1. Vatan bilgisayardan hiçbişey almayın sizin yanınızda olmuyorlar ben aldım 1 aydır perişan ettiler yaklaşmayın bile.

 93. iyi günler samsung s4 var benim yurt dışı firmada garantili acaba nasıl ulaşa bilirim bu firmalara yardımcı olabilir misiniz…

 94. hepsiburada’dan lg g3 32 gb almak istiyorum ama ithalatçı firma garantili olması beni korkutuyor. ürün garnati çerçevesinde olucak mı? gönderdiğimde sağlam gelıcek mı ? telefona bırsey yaprlar mı ? IMEI a kayıtlı mıdır problem çıkar mı? neden 300-400 lira daha ucuz bizi kandırıyorlar mı? dıye aklımda bırsuru soru var cevaplarsanız çok sevınırım şimdiden çok teşekkür ederim hocam 🙂

  1. İnanın aynı düşüncelere bende sahibim fakat teknosa’dan almayı planlıyorum fiyat 1.999 TL yanında maximuma 100 TL puan olması beni ikna etti hic değilse normal piyasadan 100 tl aşağı olur. Yoksa ithalatçı firma garantili almayı planlıyordum.

 95. Beyler ben s3 Neo aldım yeni.. Sımdı faturayı kaybettim KVK, garanti belgesi falan hepsi var internete IMEI numarasını yazıyorum IMEI kayıtlı, ithalat yoluyla kayıtlı IMEI, ve cihaz bilgileri yazıyor.. Hersey aynı tamam simdi bu garanti belgesi gecerli olurmu…

 96. Merhaba,
  Ben Sony Xperia Z2 almayı planlıyorum fakat gittigidiyor veya n11.com da 1550 TL civarı bi rakamlara ithalatçı firma garantisiyle satılıyor ama teknosa.com da 1899 TL ye Distrübütör Sony Türkiye garantili satılıyor ben şimdi hangisini alsam daha mantıklı onu öğrenmek istiyorum?

 97. sony z2 almayı düşünüyorum internet sitesinden italatcı firma 1459 sony garantisi 1800 diyor sizce ne yapmalıyım

 98. Samsung galaxy S4 kliksa’da 949 tl ile ithalatçı firma garantisinde satılıyor, İthalatçı firma FONOTEL, sizce ithalatçı firma ile sorun yaşayabilir miyim? Yoksa distribütör garantili cihaza 1300 tl mi vermem mantıklı olur?

 99. Mrb.ben bir internet sitesinden güvenilir bi siteden samsung galaxy grand2 satın aldım. Mobil aglardan internete baglanama dim. Firmayla konustum ithalatci firma garantisi altinda bir ürün . 2 gün olmuştu alali bugün service yolladım. Acaba sorun çözülür mü yurt dışı ürünüdür mobil ağa bağlanabilir mi ?

 100. Merhabalar öncelikle tebrik ve teşekkür ederim buradaki açıklayıcı,bilgilendirici yazılarınız ve cevaplarınız için.

  Sabancıya ait bir internet sitesinden lg g3 almak istiyorum ve distribütör garantili fiyatı ile arasında 500tl fark var.Yukarıdaki soru ve ceaplardan ve sizin yorumlarınızdan ithalatçı firma garantili olanı almam gerektiğini anladım burası tamam.
  Asıl sorun şurda başlıyor benim için.Bu telefonu almadan hangi firma tarafından ithal edildiğini ve garanti servisinin adını sanını nasıl ve nerden öğrenebilirim ya da öğrenebilirmiyim?

 101. Selam bu aralar LG G3 almayı planlıyorumda italatçı firma garantili telefonlar normalden 250 300 lira civarında farkediyor ben 1450 tl ye bir tane buldum kvk garantili neden diğerleri 1700 tl iken o okadar düşük fiyata satabiliyor acaba

 102. ben galaxy note 2 aldım ithalatçı firma garantili.
  Durumu : IMEI NUMARASI KAYITLI
  Kaynak : İthalat yoluyla kaydedilen IMEI
  Üretici/model bilgileri : bilinmiyor
  yazıyor. bilinmiyor yazması bi sıkıntı çıkarıyor mu acil cevap

 103. peki tavsiye eder misiniz almamızı ? kvk genpa garantili . başlamamış garanti açılmış kutu diyor . 1279 tl . başka yerde iphone5 1600 tl . almak istiyorum ama tereddütlüyüm . tavsiye ederseniz kvk genpayı alacağım

 104. Bana ACİL YARDIM EDECEK KIMSE YOKMU 2 GUN ONCE TELEFON ALDIM KAFAYI YEMEK UZEREYIM BIRI BANA YARDIM ETSINNN

 105. Iyi günler şimdi benim sormak istediğim şu cihaz resmi disbirötör garantili ise ımeı sorgusunda ne yazar ithalatçı firma garantili ise ne yazar. Aynı Şeyler mi yazar yoksa farklı Şeyler mi yazar. Kısacası ımeı sorgusu yapınca cihazın ithalatçı firma mı yoksa resmi disbirötör garantili mi OLDUĞUNU anlayabilirmiyiz

 106. Merhabalar, tebrik ve teşekkür ederim buradaki açıklayıcı, bilgilendirici yazılarınız ve cevaplarınız için 🙂

 107. Sony xperia z2 aldim. Konusurken ses gidip geliyor internetten aldim telefonu ifhalat yada dispirtor olduguna bakmadim megerse ariza cikarinca ogrendim ki ithalat garantiliymis acil ne yapmam gerekiyor.. Bide firma ya elden mi teslim etsem gondersem mi daha hizli sonuc alirim tesekkurler.

  1. Aynı şehirdeyseniz tabiki elsen teslim edin. Yapacağınız başka bir şey yok. İnşallah servis düzgün bir yerdir.

 108. Hocam şimdi kliksada lg g4 distribütor garantili var birde ithalatçı firma garantili
  Ben ithalatci fimra garanti alsam lgnin teknik servisinemi goturucem veyq ne yapadagim

 109. slm turkcell abonesiyim samsung galaxy a3 tlf resmi ithalatçı delta garantili olarak aldım,songünlerde 4.5 g ye uymlu tlf turkcell sim kartı ücretsiz değiştirmeye başladı ben tlf numa turcell com diyork ”hesabım-ayarlar-cihaz ayarlrı” tıklandığında i( cihazınız tanımlı değil )halbukı 19 tl ücret ödersem sim i veriyorlar sorun sim mi-sistem mi?

 110. Merhabalar Bende internet sitelerinden birinden telefon almaya niyetlendim..ve onlara ithalatçı firma hakkında sorular yönelttim..Aldığım cevap da ” değişkenlik gösterebileceğinden veremiyoruz” tarzı birşey oldu..

  Bir de şöyle bir ironi var x bir ithalatçı firma hakkında araştırma yapsam aman oradan almayın servisi kötü, aman buradan almayın şunun bu su kötü diye bir sürü forum başlıkları adı altında yazılanlar var..

  bu yazılanlara çok itimat etmeli mi insanlar?? bu konuda düşüncelerinizi paylaşmışsınız aslında ama Açıkcası forumlarda okuduklarımdan dolayı ithalatçı firmaların sattıkları telefonları almaya çekinir hale geldim..Herkes servislerin ilgisizliğinden şikayetçi v.s. v.s. diye uzayan bir kaos ortamı var..

 111. ben hb dan lg g3 almayı düşünüyorum ama ithalatçı firma garantili yazıyor garantisi için kargoyla göndermem mi gerekir yoksa yaşadığım yerde bi teknik servisi var mıdır??

  1. Kutu içerisinden çıkan garanti kağıdında teknik servis bilgileri yazar. Ama genelde İstanbul veya Ankara’dadırlar. Bulunduğunuz şehir bu iki şehirden biri değilse maalesef kargo ile göndermeniz gerekecektir. Genelde tek şubeleri vardır çünkü.

 112. merhaba 1 yıl önce iphone 5s aldım imei kopyalanmış daron diye bir ithataçı firme varmış ona ulaşırsam açacaklarmış nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz?

  1. Ürünün faturası varsa siz BTK ile görüşerek de halledebilirsiniz bence. Ama cihazınız artık sizin belirlediğiniz tek bir hat ile çalışacak.

 113. Yurtdisindan getirilen telefonlarda da aynen ithalatci garantisi gibi bir durum mu soz konusu yoksa pasaporta islendikten sonra turkiye garantisine mi giriyor?

  1. Maalesef öyle bir durum yok. Durumu şöyle özeliyeyim; IMEI kayıt mecburiyeti getirilmeden önce yurtdışından valiz valiz telefon getirip satan telefoncular ithalatçı oldular. İşi resmi yoldan yapmaları için parasıyla BTK’ya başvurup kayıt işlemlerini yapıyorlar. Yine sırf prosedür gelsin diye herhangi bir özel teknik servis ile anlaşarak garantisini sağlaması için anlaşıyor. Tabi büyük servisler kadar imkanları olmuyor ve yetersizler.

 114. Teşekkürler öncelikle bilgi için. Asıl öğrenmek istediğim şu: akilli telefon alirken ithalatçı garantili mi almali yoksa yurtdışından almak mi daha mantikli? Hem maddi yönden hem de satış sonrası müşterinin korunması yönüyle. Şöyle bir deneyimim var, ekran kırıkları ve ürünün sıvı alması halinde lg yetkili servis (muhtemelen diğerleri de) doğal olarak musteri hatası diyor ve toplam 1000 tl bir maliyetle parça değiştiriyor. Almanya da yaşayan arkadaşım samsung telefonun ekranını kırıp servise götürdüğü zaman ekranı bir arkadaşının kırdığını söyleyerek ücretsiz ekran değişimi yaptırdığıni bildirdi, bunun üzerine tekrar şansımı denedim ama sonuç olumsuz. Akıllı telefonlarda en büyük sorunun ekran kırığı ve sıvı alma olduğunu düşünüyorum şahsen, bunu da servis garanti kapsamında tutmuyor sonuçta. Dolayısıyla Türkiye garantili ürün alacağım diye fazladan para vermenin bir anlamı yok gibi geliyor. Yanlış mı düşünüyorum, gözden kaçırdığım birsey var mı?

  1. Bu durum telefonun modeli ile alakalı olduğundan yurtdışı veya içi farketmez. Telefon veya tabletin fabrika özellikleri destekliyorsa sorun olmaz.

 115. merhaba üşenmeyip yazdığınız bu yararlı konu için teşekkür ederim ve ayrıca yapılan yorumlarada net ve açık cvplar vermişsiniz zaman ayırıp banada bir cvp yazarsanız çok sevinir allah razı olsun derim.
  ben uzun süreli kullanıcılardanım öyle ayda bir telefon değiştirmem zaten maddi gücümde yetmez bu zamana kadar samsungtan başka marka cihaz kullanmadım not 4 almaya karar verdim fakat kvk ve telpa genpa garantili cihazlar 400 ila 500 tl fark ediyor
  ithalatçı firma garantili cihaz alıcam 1.500 e bana bir sorun çıkarırmı fiyatı uygunmu acaba dikkat etmem gereken birşey varmı yada bana bir tavsiyeniz

  1. Samsung için bence 500-600 ₺ fark için paralel aldığınıza değmez. Samsung kronik sorunları çok olan ve genelde çözümü olmayan sorunları olan bir marka. Samsung bike kronik sorunlarını örtbas edip iadeye yanaşmıyorken ithalatçı firmanın gösterdiği özel servis hiç ilgilenmez. Ben de zamanında Note kullandım şebeke kaybetme sorunu yüzünden iade almadılar bende zararına sattım. Bunu bana yapan Samsung. Gerisini siz düşünün.

   1. cvpladığın için teşekkürler değiştirilebilir bataryası ve arttırılabir hafızası olan beni en az 2 yada 3 yıl götürecek bi telefon tavsiye edermisin

    1. Hocam ben açıkcası android cephesinden memnun olduğum cihazlar olmadı. Birini pusu iyi desem de yalan olur. Ben en son Android olarak G4 kullandım. Memnundum özellikle kamerasından ama batarya süresi Samsung’dan geri kalır.

     1. eyvallah sağolasın kusuruma bakma pinpirikli filan değilim sadece kolay kolay kazanmıyoruz ekonomimizde ortada e kalkıp almasakta olmuyor mümkün olsa android kullanmam ama lazım oluyor ve malesef teknolojiye yetişemiyoruz
      umarım not 4 beni bi kaç yıl idare eder başka bana cazip gelen telefon yok açıkçası
      hocam cvpların için teşekkür ederim sağlıcakla kal…

 116. benim geçen senen aldığım lg g2 var garantiye gönderdim 2 aydır gelmedi yeni ögrendim gray oldugunu kandırıldık ve aynı parayı ödedik ne yapmam lazım acaba

  1. Tüketici hakem heyetinden başka gidebileceğiniz bir yer yok. Ayrıca sık sık garanti firmasını arayın hatta mümkünse yerini öğrenip başlarına çökün. Distribütör ile aynı fiyata almanıza üzüldüm. Cana geleceğine mala gelsin diyelim.

 117. Merhabalar.
  Sitenizi şans eseri buldum ve okudukça da çok beğendim çok faydalı şeyler yazılmış.İzninizle benim de bir sorum olacaktı.hepsiburada.com da İPhone 5s telefon var şu anda fiyatı 1299 tl ve piyasa fiyatının 100 tl altında.Ürün özelliklerini incelediğimde ( Distribütör Firma Tarafından 2 Yıl Süre İle Garanti Altındadır.)
  ( Resmi Distribütör Garantili ) gibi ibareler geçiyor.Siteyi hepimiz az çok biliyoruz ama bu distirbütör olayını anlamadım yanı bu cihazlar Apple Türkiye Garantisinde midir şimdi.İthalatçı firma cihazları bile daha pahalı çünkü.
  İlgili link: http://www.hepsiburada.com/apple-iphone-5s-16-gb-silver-p-TELCEPIPH5S6GBBE-N

  İlgi alakanıza şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hocam Distribütör yazıyorsa Apple Türkiye Garantisi altındadır. Yani Türkiye’de KVK veya Vodafone çıkışlı cihaz bile alsanız Apple yetkili servisleri bakmak zorunda. Sorun yok yani içiniz rahat alabilirsiniz. Ayrıca Apple kendi sitesinde yapmadığı indirimler Premium Seller gibi mağazalara yaptırarak stokları eritiyor. Bunu yapma sebeplerinin prestij ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden çok yeni Apple ürünü almadığım sürece bende Apple Store’dan almıyorum.

   1. Teşekkür ederim bilgilendirmen için siparişini verdim bakalım umarım kazasız belasız gelir.Burası gerçekten çok faydalı bir platform onu söylemezsem olmaz.Sana sorduğum soruyu ilgili siteye de sordum henüz geri dönüş olmadı sen sağolasın hemen ilgilenip bilgilendirdin. Eyvalah üstadım.

     1. Kardeş merhaba bir sorum daha olacaktı iPhone 5s ile ilgili telefonda şu anda en güncel yazılım olan 9.3.1 var telefonu açık olarak şarja takıyorum şarj devam ederken pil işaretinin sağ tarafında Yıldırım’a benzer bir işaret çıkıyor pil tamamen dolunca ekranda / 100 doldu yazıyor ama yıldırım işareti kaybolmuyor bu normal bir durummu bu işaretin değişmesi gerekiyor mu bazı modellerde fiş işareti çıkıyormuş full dolunca o kafama takıldı da sorayım dedim senin cihazda Nasıl durum

 118. merhaba teknoperest cok faydali bır bolagun var nerdeyse hepsını okudum sana sormak ıstedıgım bişi var ben samsung s7 edge almak ıstıyorum fakat fıyasada 3299 lıra hepsiburada.com dan ıthalatcı garantılı buldum 2599 lira sence almalı mıyım? bana sorun cıkarır mı? ürün orjinal midir ?

  1. Ürün kesinlikle orjinaldir. Hatta ithalatçı alarak Samsung’un TR’ye sokmadığı çift simkartlı modellerini bile denk getirebilirsin. Ama çok yayılmadı henüz. Ama işin garanti kısmına gelince muhatap olacağın garanti firması seni tatmin etmeyebilir.

   1. suan kullandıgım samsung S5 telefonun ımeı nı sorguladım netten ıthalatcı kayıtlı gecıyor. ama ben bımexten almıstım ıkı yıl dolmadan ekranını kırdım ama garantı kapsamında değil zaten kullanıcı hatası cunkı sımdı hepsi burada dan alacagım telefonda bunun gıbı mı olacak ımeı ıthalatcı kayıtlı mı olacak

    1. Distribütör ve İthalatçı firma tarafından resmi cihazların her ikisinde de ithalat yoluyla kayıt edilen cihaz yazar diye biliyorum. Bimeks’ten alınacaksa sormanız yeterli. Yalan söyleyeceklerini sanmam ki zannetmiyorum paralel ithalat cihazı satacaklarını. En son çare marka neyse o markanın teknik servisini arayıp IMEI’sini söylerseniz kendi garantilerinde olup olmadığını söylerler.

    2. HB’de hem distribütör hemde ithalatçı cihazı satılıyor. Fiyat farkından zaten anlaşılır ve açıklamada belirtilmesi gerekir.

 119. Merhaba, n11.com adresinde 1YIL APPLE TÜRKİYE +1YIL İTHALATÇI FİRMA GARANTİLİDİR diye satışlar yapılmaktadır ve satıcıya sorunca garantiye şunu söylemektedir; Ürünler Avrupadan ithalatı gerçekleştiği için uluslararası garantiye sahiptir Ürüne kurulum yaptığınız andan itibaren apple Türkiye garantisi başlar 2. yılda ithalatçı firma tarafından garantilidir..Böyle birşey mümkün müdür?

  1. Şöyle düşün; Avrupa’ya gittin ve iPhone aldın geldin. Orada ekstra alınan vergilerden dolayı Amerika’dan pahalı. Ve bu fiyattan dolayı Avrupa’da ve ulusal dedikleri garanti kapsamına giriyor. Bu nedenle Türkiye’de bu listede yer alan ülkeler içerisinde olduğu için TR’de de garantisi var. Abcak çoğu ülkede garanti süresi 1 yıl bu nedenle TR’de de bu 1 yıl garanti geçerli. Anacak TR’de 2 yıl garanti vermek zorunda olduğu için bu 1 yılı anlaştığı bir özel servis ile tamamlıyor. Yani ilk 1 yıl hem Apple Türkiye hemde İthalatçı garantisinde, 2. yıl sadece ithalatçı. Aslında Apple Türkiye bile ilk 1 yıl tam garanti 2. yıl sınırlı garanti veriyor. Ama bu pek lanse etmiyorlar.

   1. Ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkürler. Yani ben bu telefonu alsam ilk sene donanımsal bir sorun olsa Apple Türkiye garantisi altında onarım veya değişim yapılabilecekler. Yanlış anlamadığımı düşünmekteyim.

 120. Ben s7 telefonunu alacaktım. Samsung garantilisi 2500 tl İthalatçılı garantisi ise 2180 tl civarında sizce hangisini almalıyım.

 121. merhaba ben lg g4 alıcaktım her yerde fiyatı 1800 ama hepsiiburada da 1300 ithalmiş yorumları okudum herkes memnun tek kötü yanı şarj aleti yurtdışı uyumluymuş yani ne farkı var normal şarjlardan ,peki sizce almalı mıyım bi sorun çıkar mı ?

  1. Şarj aleti girişi farklıdır dönüştürücü ile kullanırsınız o sorun olmaz. Ana teknik servis olarak LG kendisi bakmaz cihaza özel servis bakar ve teknik servis hizmetleri de çok iyi değildir.

  2. Şarj adaptörünün girişi tr uyumlu değil 2₺ bir dönüştürücü ile kullanırsınız. 500₺ iyi bir fark. Ayrıca çok güncel bir cihaz değil 1800₺ bağlamak gereksiz. Eğer garanti teknik servis kalitesinin düşük olmasını göze alırsanız 1300₺ iyi fiyat. Şahsi fikrim çok güncel bir cihaz olmadığı için ben ithalatçı tercih ederim.

 122. Merhaba, iphone 6s almayı düşünüyorum. Yazınızı çok yararlı buldum. Teknolojik aletler satan güvendiğim küçük bir mağazadan almayı planlıyorum fiyatının uygunluğu nedeniyle. Garanti olayını onlara sorduğumda ise biz zaten garanti vermiyoruz, telefon Apple tarafından iki yıl garantili dediler. Bunu tam olarak anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. En büyük tedirginlik kaynağım, telefonu aldıktan sonra yurtdışına gideceğin ve 6-7 ay kadar süreyle yurtdışında (Almanya’da) kullanacağım ve bir sıkıntı olması durumunda bu garantinin orada geçerli olup olmayacağı.

 123. Selam..samsung s4(GT-I9500) cihaz aldım bayiden. 14.10.2015ten beri kullanıyorum, hala güncelleme alamadım 4.4.2. olarak kullanıyorum.cihaz 4gyi desteklemiyor..
  Samsung müsteri hizm.aradım, cihaz ithalatcı firmanın onları arayın dediler.
  Cihazın güncellemesini nasıl yaparım? şayet guncelleme yapabilirsem 4gyi desteklermi?
  şimdiden teşekkür ederim

 124. sLm Kolay Gelsin İsmim Erol Bana yardımcı oLabilirmisiniz Ben yeNi Bir Telefon aLacam ama iLk Defa Pahalı Bir telefon Kullanacam ve Bu Telefon Note 4 oLacak Ama Kvk ithalatçı firma arasında kararsız kalmışım Bana Bir Çıkar yoL Gösterirmisiniz Vallahi etten tırnaktan kesip para topladım 🙁

 125. Bide bunu soracam ithalatçı firmaların garanti servisleri nerelerde var telefona bişey olduğu zaman biz kiminle iletişime geçecez beni aydınlatın lütfen

 126. Dostum yardımseverliğine yorumları okuyarak şahit oldum. Bana da yardımın dokunacağına inanarak soru sormak istedim. http://www.hepsiburada.com/samsung-galaxy-s6-edge-plus-ithalatci-garantili-p-TELCEPSAMS6GR-S32 bu ürünü satın aldım. İmei de sorun yok ithalatçı kaydı yapılmış durumda. Sorun yazılımsal olarak. Ürün yazılımı arabistan görünüyor. Ben Türkiye yazılımı indirim yükledim ama arabistan değişmedi. CSC kodları aynı olduğundan dolayı. İnfo programı indirim csc kodlarına baktım. Kullanılabilir CSC olarak bir çok ülke var ama aralarında geçiş yapamıyorum. Asıl sorunum şu; telefon 4g çekmiyor. Ayarlarda LTE seçili ama 4g kullanamıyorum malesef. Çok nadiren bağlandığı oluyor ama tek diş bağlanıyor ve 5 dakika geçmeden tekrar 3g ye geçiyor. Sorun bu csc den olabilir mi acaba? Ya da başka sorun mu var?

 127. Benim telefonumu önceden babam kullanıyordu iphone5s ve telefon babamın hattıyla tek çalışıyor benim hattımla çalışmıyor servis Yok diyor sorgulattım imeil adresi klonlanmış yani telefon babamın numarasıyla eşleşmiş BTK ya başvurdum italaççi firma ile ilgili görüşün onlar eşleştirecek sonra da e devlet üzerinden siz eşleştireceksiniz dedi ama firma bunu yapamadığını BTK nın işinin olduğunu söylüyor lütfen siz bi cevap verim ne yapmalıyım

  1. Bu işin bence ithalatçı firma ile alakası yok. IMEI klonlanması şahısla alakalı ama maduriyet giderilmesi için eşleşme yapılıyor. Cihaz fatura kopyası ile BTK’ya dilekçe/başvuru işi çözmesi lazım. Firma ile ne alakası var ben de anlamadım.

 128. Telefonum kvk ya gitti ana kart degisti otomatikman imeil de degisti imei acildi gozukuyormus ama telefonuma hat takinca kabul etmiyor yanlizca acil arama sinirli servis yaziyor

  1. Normalde KVK’dan değişim olduysa zaten taktıkları anakartın da IMEI’si kayıtlı bir IMEI olması lazım. Önemli olan yeni IMEI’yi BTK’dan sorgulatınca karşınıza ne çıktığı? Eğer kayıtlı çıkıyorsa başka bir arıza vardır. Kayıtlı değilse KVK’nın acilen IMEI’yi BTK’ya bildirip kayıt altına alması gerekir.

 129. iyi günler bi soruya cevap ararken bu sayfa karsima cikti biraz inceledim sagolun baya bi ugrasmissiniz -helal olsun- yazan birine de -dua yeter- demissiniz Allah razi olsun deyip sorularimiza gecelim o zaman: yurt disindan sifir iphone almak istiyoruz. satan kisi tanidigin tanidigi. alici olarak nelere dikkat etmemiz lazim acaba? telefonun orjinal olup olmadigini nasil anlariz? paketi jelatinli ve ek yeri de yapiskanli mi olmali illaki? acik gelirse kullanilmis demek midir? telefonla beraber ne gelmesi lazim, fatura garanti kagidi v.s tanidik olunca birde kendi gözümüzle de secemeyecegimiz icin endiseliyiz detayli bilgi verirseniz memnun oluruz, simdiden tesekkürler.

  1. Hocam daha önce iOS cihaz kullandıysanız zaten menüleri dolaşırken orjinalliğini anlarsınız. Sıfır olup olmadığını anlamanızın yolu kutu jelatini ve cihaz üzerinden çıkan jelatin. Size gelmeden denemek için açtık derlerse anlamanın yolu yok. Amma illaki şarj adaptörü jelatini sökülüp sökülmediği anlaşılır. Çin malları dış kasası neredeyse birebir olduğu için daha önce o cihazdan veya iPhone kullanan birinin olmasında fayda var. Yurtdışından cihaz geliyorsa Avrupa cihazı değilse zaten garantisi TR’de olmaz. Avrupa cihazı ise 1 yıl garantisi olur o da seri numarası üzerinden işlem görür. Faturasına gerek olacağını sanmam.

   1. Peki cok tesekkür ederiz, telefon isvicreden gelecek insaAllah sorun cikmaz. Bir de söyle bi sorumuz var. aslinda biz samsung 7 almak istedik. sesle mesaj yazma özelligi cok önemli bizim icin. androidde de uzun süredir bu özellik var diye internetten bilgi aldik ancak samsung 7 si olan bi arkadas bu özelligi indirdigini ama kullanamadigini söyledi. Iphone 7 alan birinde ise bizzat gördük cihazi acinca otomatikmen özellik calisti hemde yazilabilen her alanda mesaj, whatsapp, notlar bölümü gibi. o konustu telefon yazdi. bu yüzden biz de iphone 7 alalim o zaman dedik ama internettende arastirdigimizda bunun samsung 7 de de olmasi gerektigi sonucuna variyoruz bu konuda ne dersiniz? icinde otomatik cikmazsa -biz ayarlayamayizda- bi telefoncuya gitsek ayarlayabilir mi?

    1. iOS veya Android platformunda sesli yazım olayı mevcut. Bunun klavye seçimi, ayarlar ve kullanılan tema ile alakalı olduğunu düşünüyorum. iOS yani iPhone’larda tema gibi bir durum olmadığından sadece Siri’nin aktif olması yeterli. Çünkü iPhone’larda sesli yazım olayı Siri üzerinden çalışıyor. Arkadaşınızın kullanamaması tamamen ayarldan kaynaklı bir durum. Samsun veya başka marka farketmez. Bu destek Google’ın mevcut olan bir hizmeti ve Android kullanan her cihazda çalışmaması için bir sebep yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir