Mac İpucu: Mac Cihazlarda Yedeklemeler Kategorisini Silme(Aktif/İnaktif Etme)

Ekran Resmi 2014-11-02 23.07.55Geçenler Macbook’uma 2. bir işletim sistemi kurmaya niyetlendim. Malum Retina model olduğu için harddisk SSD olup 256 GB model için biraz temizlik işlerine gireyim dedim. Bende ilk iş olarak sol üst köşedeki elma logosuna tıklayarak Bu Mac Hakkında bölümünün Depolama sekmesine gelerek nerde kaç GB’lık veri var bakayım dedim.

Ekran Resmi 2014-11-02 23.01.27

Bakmaz olaydım…

Vay başıma gelenler…

Birde ne göreyim…!!!

Aboowwww….!!!

Düşman başına…!!!!

Hahahah….!!!!

Ekran Resmi 2014-11-02 12.46.22
Şaka bir yana “Yedeklemeler” kategorisinde 53 GB veri olduğunu gördüm. Hemen araştırmalara başladım ve tek tek bazı kısımlardaki verileri silmeye başladım ki buna Time Machine verileri dahil. Bunları yaparken azalması gereken yedekler kategorisi maalesef 58 GB oldu 😀 sanki söver gibi. Nasıl oldu inanın bende anlamadım. Allah’ın işine karışılmaz 😀

En sonunda sağolsun bir arkadaş bana bu Yedeklemeleri nasıl sileceğimi(inaktif/aktif edeceğimi) öğretti. Bu Mac denen illetin Time Machine dene özelliği yedekleme için bir harici disk göstermeseniz de bunu kendi çapında yapıyor. Ve buna Local TimeMachine Backup diyor. Normalde bu yedeklemenin boyutu 60 GB’ları bulmaması gerekir ama sanırım bir yerde yaptığımız ayar hatasından dolayı bu kadar alan kaplayabiliyor veya birikiyor. Yani bu noktada biz bu yedek olayını iptal edip herşeyi silip sonrasında tekrar aktif edeceğiz.

Bunu yaparken yedeklerinizde çok kıymetli veririniz olup olmayacağından emin olun. Çünkü bu işlem sonucunda tamamen onlara veda edeceksiniz.
İlk yapacağınız iş Terminal’i açıp aşağıdaki komutu girmeniz ve iki kere enter tuşuna basmanız. İlk bastığınızda sizi uyarıyor emin misiniz diye ve geriye dönmeniz için alternatif sunuyor :)) tekrar enter tuşuna bastığınızda ise artık o kategoriye veda edebilirsiniz.
Yedeklemeler kategorisini silip inaktif etmek için komut: 
sudo tmutil disablelocal
Sonrasında bunu tekrar aktif etmenizi öneririm. Çünkü bu bizim isteğimiz dışındaki Time Machine yedeklemesi can kurtarıcımız olabilir.
Yedeklemeler kategorisini tekrar aktif etmek için komut: 
sudo tmutil enablelocal
Bu sayede Yedeklemeler kategorisi tekrar aktif olacak ve bu kategoride 10 MB kadar düşük bir boyutta görünecektir. Eğer bu komutu girdikten sonra hala “Yedeklemeler” kategorisi gelmediyse Mac’inizi yeniden başlatın gelecektir.
Ekran Resmi 2014-11-02 22.31.08
Artık bundan sonra kaç GBlara kadar çıkacağını bende bundan sonra göreceğim. İnşallah bundan sonra diğer MacBooklar gibi 6-7 GB civarlarında kalır. Ayrıca bu yapacağınız işlemler sonucunda oluşacak sorunlar ve veri kayıplarınızdan TeKNoPeReST.NeT sorumlu değildir.

“Mac İpucu: Mac Cihazlarda Yedeklemeler Kategorisini Silme(Aktif/İnaktif Etme)” için bir yorum

  1. sudo tmutil disablelocal komutunu yazdıktan sonra yedek olarak gördüğü kısımı sildi fakat diğer olarak gözüküyor şuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir