Telefon IMEI’si Klonlananlara Müjde(Kısmen)

Malum, yurtdışından hala birçok kişi telefon getiriyor. Bu cihazlara herkesin pasaport bulması zor olduğundan maalesef işi ticarete döküp başka telefonların IMEI’sini klonlayan kişilerden medet umuyorlar. Hal böyle olunca bu durum ile alakası olmayan kişilerin telefonları bu kişler Yüzünden IMEI’si klonlanmış cihazlar listesine giriyor ve de iletişime kapatılıyor.

BTK bu kişilere bir çıkış yolu olarak cihaz faturaları ile beraber başvurmaları karşılığında cihaz sahibinin belirlediği tek bir hat ile çalışmak şartıyla iletişime açıyordu. Ancak bu durum cihazın gerçek sahiplerini madur ediyordu. Mesela; iki hattı olan bir kişinin diğer hattını kullanamıyor olması veya cihazı ailenin herhangi bir bireyine aktaramıyor olması can sıkıcı bir durumdu.

BTK bu konuda madur olan çok kişi olmasından dolayı şimdi bu kimselere direk E-Devlet hesabında bu telefon numarasını değiştirme imkanı sunuyor. Bu imkan gerçek kullanıcıların maduriyetini gidermese de en azından cihazını satmak yada başka birine aktarmak isteyenler için bir çıkış kapısı olarak görülebilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir