Kendi Bulut Tabanlı Müzik Servisinizi Kurun! #DropBox & #JukeBox

Image

 

Ben müzik ile pek haşır neşir olan biri olduğum için bu konu benim için önemli. Mesela telefonum elimdeyken dinlediğim bir parçayı daha sonra bilgisayarımı veya televizyonumu açtığımda ulaşabilmem benim için çok önemli. Bunun için ben genelde Apple iTunes + Music Match kombinasyonunu kullanıyorum. Böylece iTunes’ta satın aldığım tüm parçalara hem bilgisayarımdan hemde televizyonuma bağladığım AppleTV üzerinden ulaşabiliyorum. Hatta herhangi bir cihazımda oluşturduğum müzik listemi anında diğer cihazlarımda(iPhone, Macbook, AppleTV, iş bilgisayarım) görebiliyorum.

Her ne kadar stabil de olsa ve şikayetim olmasa da bunların altında Apple imzası olduğu için biraz pahalıya patlıyor. Ben de bu yazımda bu servise alternetif olacak ve bedava olan iki uygulama kombinasyonundan bahsetmek istedim.

Bu iki uygulamanın kombinasyonu sayesinde artık kendi bulut tabanlı müzik arşivinizi kuracak ve istediğiniz parçaları offline veya online olarak internet kotanıza da zarar vermeden dinleyebileceksiniz.

İlk uygulamamız bulut tabanlı veri depolama servisi olan Dropbox. Daha doğrusu uygulamasından ziyade size Dropbox hesabı gerekecek. Hemen BURAYA tıklayarak bir Dropbox hesabı açabilirsiniz.

Bu arada Dropbox bulut tabanlı veri depolama servislerinin arasında en yaygın olanıdır. Daha bir çok uygulamanın, özellikle yedekleme konusunda Dropbox ile entegrasyonu olduğundan şüpheniz olmasın. Yani elinizin altında bulunmasında fayda var.

İkinci uygulama ise bu Dropbox hesabınıza aktardığınız müzik arşivinizi yönetmenizi sağlayacak olan Beat Drop şirketinin geliştirdiği JUKEBOX uygulaması.
Uygulamayı ilk açtığınızda ufak tefek bilgiler verdikten sonra size zaten Dropbox hesabınız ile giriş yapmanızı isteyecek. Giriş yaptıktan sonra Dropbox hesabınızın tamamını tarayacak. (Bu işlemler sırasında WiFi ağına bağlı olmanızı öneririm.) Sonra Jukebox uygulaması tüm bulduğu müzik dosyalarını size listeleyecek ve indirip indirmek istemediğinizi soracak. Böylece indirdiğiniz müzik dosyalarını internete gerek duymadan istediğiniz yerde dinleyebileceksiniz. İşte bu kadar. Geriye sadece uygalamanın özelliklerini keşfetmek kalıyor.

Dosya_006

JukeBox uygulamasının geliştiricisi olan James Zhang, bu uygulama üzerinden arkadaşlarınızla şarkılarınızı, ön izleme olarak veya kendi uygulamasına indirme yoluyla paylaşma imkanı sağlayacak bir özellik üzerinde çalıştığını söylemiş. Tabi böyle de bir özellik olursa özellikle kendi amatör çalışmalarını paylaşmak isteyenler, reklam müzikleri paylaşımı yapan platformlar da olduğunu düşünürsek geniş kitlelere hitap edebilir. (Kaynak: thenextweb)

Dosya_001

 

Ayrıca buluta yükleyeceğiniz parça sayısı ve boyutu sizin Dropbox hesabınız ile sınırlı. Eğer yukarıdan verdiğim link üzerinden abone olursanız. Ve ilk aboneliğiniz ile beraber Dropbox‘ın size yaptığı yönlendirmelere uyarsanız yeterli düzeyde depolama alanınız olacaktır. Açıkcası benim daha önce kullandığım cihazlarından kalma promosyonlar ile yaklaşık 100 GB’lık bir alanım var.

Ayrıca belirtmek isterim ki bu şekilde DropBox ve bir çok bulut depolama servisi ile entegre çalışan mesela Ever Music gibi alternatif müzik dinleme uygulamaları mevcut. Ama benim niyetim kendi bulut tabanlı müzik servisini kurmayı anlatmak ve bunu da en son çıkan güncel uygulamalar ile anlatmaktı.

Tekrar görüşmek üzere 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir