iPad Pro’larda Smart Keyboard Kısayolları Ve İşlevleri

apple-pencil-keyboard-set

Aslında şu soruyu soruyorum kendime; iPad Pro alıp yaklaşık ₺700-₺800 Smart Keyboard’a da para vereceksem neden Macbook 12″ kullanıyorum. Ama eğer iPad Pro’nuz da varsa neden Smart Keyboard da kullanmalıyım diye de sordum kendime. Tabiki beni kullanmaktan vazgeçiren fiyatı oldu.

Aşağıda yazacağım kısayollar bazıları için belki de kullanma sebebi olması mümkün ama benim amacım Smart Keyboard’un kısa yollarından bahsetmek.

Şunu da demeden geçemeyeceğim; Macbook 12″ kadar ince, hafif taşınabilirliği yüksek bir cihaz kullanıyorsanız bana göre iPad lükse giriyor. Ama işiniz bilgisayar tarafında performans gerektiriyor ve 15″ Macbook Pro gibi bir bilgisayar kullanıyorsanız iPad ile güzel bir kombin olabilir.

Şimdi gelelim bu Türkiye’de ₺700-₺800 bandında satılan Smart Keyboard bize ne faydalar sağlıyor.

Uygulamalar Arasında Hızlı Geçiş

Bildiğimiz Windows PC’lerde ALT+Tab tuşu ile yaptığımız geçişin iOS ekranında kendi arayüzü ile sağlaması. Tek farkı bunu ⌘+Tab tuşu kombinasyonu ile yapıyor olmanız.

iPad’lerde uygulamalar arasında geçerken nedense bana 4 parmak ile ekranı sağa sola kaydırmak daha pratik geliyor.

Spotlight Ekranına Hızlı Ulaşım

⌘+Space tuşu ile Spotlight ekranını hızlıca çağırabilirsiniz.

Ana Ekrana Dönme

⌘+H tuş kombinasyonu Home butonunun yada 4 parmak ile ekrana kıstırma hareketinin yaptığı işlevi yerine getirebilirsiniz.

Dock’u Gizleyip Gösterme

⌘+⌥+D Tuş kombinasyonu ile herhangi bir uygulama kullanırken Dock’u görünür yapabilirsiniz. Ancak bu durum hala iOS 11 Beta ile beta sürecünde.

Ekran Görüntüsü Alma

⌘+⇧+4 Tuş kombinasyonu ile ekran görüntüsü alabilirsiniz. Ayrıca iOS 11’de karşılaşacağımız yepyeni ekran görüntüsü alma ve düzenleme modu için de yine ⌘+⇧+4 tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. iOS’da en zor olan ekran görüntüsü alma tuş kombinasyonun karşılık klavye kısayolu da çok bir pratiklik kazandırdığını sanmıyorum.

Bunların haricinde özellikle uygulamalar içerisinde kullanacağınız yazım kısayolları hızlıca toparlayacak olursak;

Tümünü Seç: ⌘+A

Kes: ⌘+X

Kopyala: ⌘+C

Yapıştır: ⌘+V

Kalın: ⌘+B

İtalik: ⌘+I

Altı Çizgili: ⌘+U

Sitili Kopyala: +⌘+C

Bul: ⌘+C

Belge Oluştur: ⌘+N

Bu yazdıkların genel hatlarıyla günlük ihtiyacınızı karşılayacak kısayollar. Eğer kullandığınız uygulama içerisinde iken kullanılabilir klavye kısayollarını görmek isterseniz “Command” yani “⌘” tuşuna basılı tutarsanız kullanılabilir kısayollar pop-up ekranı gibi iPad’inizin ekranına gelecektir.

ios10-ipad-pro-smart-keyboard-shortcuts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir