Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? Toner mi İnkjet mi? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

20121205-003046.jpg

Malum devir aslında lazer yazıcı yani tonerli yazıcı devri. Ancak günümüzde hala mürekkepli kartuş kullanan yazıcılar mevcut ve tüketimi azımsanmayacak düzeyde. Bu yazıcıların tercih edilmesinde aslında renkli baskı(fotoğraf) kalitesi rol oynadığı kadar fiyatlarının düşük olmasıda çoğu kişiyi cezbediyor. Neredeyse orjinal kartuş fiyatına bu tip yazıcılardan almak mümkün. Lazer yani tonerli yazıcılar ise ilk satın alma fiyatları mürekkepli olanların neredeyse 2-3 misli. Heleki lazerlerin renkli olan yazıcılarını tercih edecek olursanız fiyat baya yükseliyor.

Eğer renkli çıktı ile çok ilgili değil ama hergün çıktı alıyorsanız tercihiniz lazer yazıcı olmalı. Çünkü lazer yazıcılar ile 3-5 bin arası çıktı alırken mürekkepliler ile yazıcı teknolojisindeki son gelişmelere rağmen 1000 tane çıktı almak neredeyse imkansız.
Son zamanlarda HP’nin çıkardığı yüksek kapasiteli kartuşlar ve Epson’un bu sene fabrikasyon üretime geçirdiği “Sürekli Mürekkep Beslemeli” yazıcıları, kartuşlu yazıcıların yüksek maliyetine bir çözüm gibi gözüksede yinede lazer olan yazıcıların ekonomisini yakalayamıyor.
Yok kardeşim benim param var, ben renkli lazer yazıcı alacağım ve fotoğraf basacağım derseniz işte orada durun. Renkli lazer yazıcı ile maalesef mürekkepli lazer yazıcı kalitesinde fotoğraf basamazsınız. Buda yazıcı tipi tercihinde tercih sebebi sayılabilir. Eğer kaliteli renkli fotoğraf basacaksanız fiyatı cazip gayet uygun fotoğraf yazıcıları mevcut ve bunlar mürekkepli yazıcılar.

NOT: Sürekli Mürekkep Beslemeli Yazıcılar; bu yazıcıların mürekkep dolum hazneleri yazıcının dışında yer alıyor ve baya hacimli oluyor. Mürekkep ilavesi dışarıdan yapılması hem dolumu kolaylaştırıyor hemde maliyetleri düşürüyor. Ama buna karşın bu mürekkebin yapısı gereği donması ile kartuşun üzerindeki mikro deliklerin tıkanma sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Aslında bu yöntem, markaların değilde tüccarların geliştirdiği amatör bir yöntem. Ama bu yöntemi HP artık üretim hattına entegre etti.

20121205-003114.jpg
Şimdi Yazıcı Alırken Nelere Dikkat Edelim ?

– Öncelikle Lazer veya Mürekkepli yazıcıların hangisi size hitap ediyor yukarıda belirttiğimiz noktalara göre karar verin.

– Alacağınız yazıcının kartuşunu iyi araştırın. Çünkü aynı marka farklı model yazıcılarında farklı model tipte kartuşlar kullanıyor. Bu kartuşlar piyasada bulunması kolay mı iyi araştırın. Hatta yazıcıyı aldığınız yerde o kartuştan var mı satıyorlar mı sorun. Eğer yok abi ama gelecek derlerse hemen bir adım geriye çekilin ve bir daha düşünün.

– Yazıcıların, özellikle lazer yazıcıların tonerleri ilk aldığınızda demo olabiliyor. Normalde 2500 sayfa yazacak tonerler demo olunca 250-500 sayfa ile kısıtlanıyor. Bu nedenle yazıcı alırken kartuş veya tonerin demo olup olmadığını sorun.

– Ayrıca alacağınız yazıcıların kartuş veya tonerlerinin seri numarasını alarak dolum yapan Asi abilerimize bunların sonradan doldurulup doldurulmadığını sorun. Yada internetten kontrol edin. Ancak sonradan doldurulan mürekkepler çok kaliteli olmadığından tortu yaptığı ve buda yazıcınızın ömrünü tükettiğini de belirtmek isterim.

– Eğer kablosuz ağ veya Bluetooth destekli bir yazıcı tercih ederseniz çok mükemmel olur. Evde artık PC’yi açmadan tüm işlerinizi sizde benim gibi tablet yada akıllı telefonunuzdan yapıyorsanız emin olun çıktılarınızı da bu cihazlarınız ile almak isteyeceksinizdir. Bunun içinde kablosuz ağ destekli bir yazıcınız olmalı.

– All In One yazıcılar, tarayıcı, faks, özelliklerini de bünyesinde buran yazıclardır. Bazıları üzerinde yerleşik LCD ekranı da bulundurabiliyor. Evde fotokopi ve faks çekmeyecekseniz aslında çok gereksiz bence. Ama bazen öyle bir lazım oluyor ki keşke almışken tarayıcılı alsaydım dedirtebiliyor. Özellikle bazı resmi yazışma ve başvurularda; ” Lütfen bu formun çıktısını alıp elle doldurduktan sonra renkli olarak taratarak tarafımıza Jpeg veya PDF formatında iletiniz” yazısını görünce iyiki All In One yazıcı almışım dersiniz

“Hangi Yazıcıyı Almalıyım ? Toner mi İnkjet mi? Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?” için 37 yorum

 1. merhabalar ben renkli stiker çıkartmak istiyorum yani küçük etiketler bunun için bir yazıcı almak istiyorum yazınızı okudum ve bana uygun olanı sanırım mürekkep püskürtmeli siz hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz ben pek anlamıyorum yazıcılardan

  1. Farklı ebatlarda etiketler basacaksanız bunun için özel aparatlı yazıcılar var. Bu konuda direk satıcı kişi en doğru yönlendirmeyi yapacaktır. Lazer yazıcılar etiket basımı için ve özellikle parlak kağıtlar için olmaz. Siz renkli vede dolumu kolay olan “bitmeyen kartuş” olarak nitelendirilen modellere bakın. Foto veyahut etiket basmadığım için model olarak hiç net bilgi veremem.

 2. parlak kağıtlara bastıracam abetleri çok büyük bir iki yazıcı buldum ama
  Canon Pixma IP7250 Wi-Fi Photo Yazıcı
  Canon Pixma MG4250 Tarayıcı + Fotokopi + Wi-Fi Yazıcı bunlar nasıl sizce yani baskı kalitesi

  1. Hocam araştırıp yardımcı olmayı çok isterim ve keyif alırım. Ancak bu aralar ev taşıma işlerim var. Ayrıca yazıcılar konusunda çok teknik bilgi veyahut tecrübeye sahip olmadığından yanlış bir yönlendirme de yapmak istemem.

  2. merhabalar ben yazıcı yetkılı servısı olarak sızı yardımcı olmak ısterım sorularınızın ıcın 532 766 76 47 necmı bolat

 3. TEŞEKKÜRLER BANA 1-2 MODEL YAZICI+TARAYICI+FOTOKOPİ+FAX ÖZELLİĞİ OLAN +Wİ-Fİ DESTEĞİ OLAN YAZICI ÖNERİR MİSİN ? HP LAZERJET M1217NFW DÜŞÜNÜYORUM?

 4. Yazıcı almaya düşünüyorum ancak hangısını alaacgım bır karar vereemedım yazıcıyı alsam kartuslar onda pahalı ne yapacagımı bılmıyorum

  1. Renkli ihtiyacınız yoksa Lazer yazıcı tercih edin. Lazer yazıcı alırken de beraberinde verilen tonerin demo olup olmadığını vede bitince tekrar doldurup doldurulamadığını toner dolumu yapan yerlerden teyit edin.

 5. benim bir yazıcı almam gerek canonpixma395 ile samsung ml-2165 arasında kaldım biliyorum ikiside özellik olarak birbirinden çokfarklı hangisini almam daha doğru ? hangisi daha iyi bilmiyorum fiyat olarak ikisi de aynı canonun özellikleri çokfazla . ben sadece evde kullanacağım. yazıcıdandahiç anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 6. merhabalar ben işim gereği A3 cıktı alabileceğim bir yazıcı almam gerekiyor. Mimarlık yapıyorum aynı zamanda render aldığım zaman baskı kalitesi yüksek bir yazıcı olmalı burada marka veya isim vererek önerebileceğiniz bir model olabilir mi? yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 7. haftada 250-400 arası çıktı alamk istiyorum hangi marka ve ne tür bi yazıcı önerirsiniz

  1. Tabiki lazer hocam. Yoksa her hafta kartuş değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Hatta lazer için size kapasitesi yüksek tonerli bir yazıcı olması gerekiyor. Bu durumda sizin için önem arzeden durum, alacağınız lazer yazıcının toneri kolay doldurulabilir olması şart. Model tercihi için bence kartuş/toner dolumu yapan iyi bir firma bulup bu firmaya güncel, tekrar dolumu mümkün ve yüksek kapasiteli yazıcıyı sormanız. Daha sonra bir kötü sürpriz işe karşılaşmamanız için bu önemli.

 8. merhaba samsung marka tonerli yazıcıma farklı bir toner alabilirmiyim ? çünkü samsung toner fiyatları baya pahalı oluyor.ilgilerinizle.

  1. Toner’lerin geneli çok pahalıdır zaten. Bence yazıcı modelinize uygun bir yan sanayi toner bularak doldurtun. Ancak mevcut toneriniz özel demo değilse ve doldurtulabiliyorsa doldurtun. Yaklaşık 10-20 tl arası dolum oluyordur. ama tabi 3-4 dolumdan sonra yeni toner almanız gerekebilir. Bu konuda hemde toner konusunda yardımcı olacak kişiler kartuş/toner dolum yapan firmalar olacaktır.

 9. hangi mürekkep markası iyi a-b-c markaları bilemiyoruz ki sorsakta herkez kendinin sattığını na iyi diyor ve Canon yazıcıların kullandıgı verimli markalar ve marka hangisi bir sürü marka var bazen fiyat önemli olamıyor sadece kalite önemli olan Ama hangisi ???
  hangi marka mürekkebi önerirsizniz teşekkür ederim

  1. Mürekkepli yazıcı mevzu bahis olunca kartuş kullanacağından vede bunların dolumlarının kolay yapıla bilmesinden dolayı sorun olacağını düşünmüyorum. Xerox,Samsung, HP bunların hepsi yazıcılarda isim yapmış firmalardır. Ben Samsung kullandım ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yani çok farkeden birşey yok. Karar sizin.

 10. ŞİRKETE YAZICI FAKS VE TARAYICI ÖZELLİĞİ OLAN MAKİNA ALACAĞIM NE ÖNERİRİSİNİZ YOGUN BIR ÇALIŞMADA KULLANILACAK

  1. Merhaba…

   Günde kaç çıktı alacağınızı bilmiyorum ama A4 ve bir ofiz için en mantıklı yazıcı şimdilik fiyat/performans olarak Samsung SCX-3405FW Wi-Fi + Faks + Fotokopi + Tarayıcı Laser Yazıcı modeli olabilir.Renkli özelliği yok ancak WiFi olması ofis ortamında ortak kullanım için çok mantıklı. Eğer aradığınız daha profesyonel birşey ise ben yardım olamam maalesef. Çünkü ben evim için araştırmıştım ve en mantıklı bu gelmişti bana.

   1. Merhaba Samsung scx FW toner fiyatları çok pahalı siz kendiniz mi dolduruyorsunuz kartuşu?Almak üzereyim ve teknosada 349tl ye düşmüş şuan tavsiye eder misiniz ?canon MX-925 yada scx almayı düşünüyorum

 11. yazıcı almak istiyorum çok sayıda pdf basımı yapmam gerek ve mürekkep veya kartuşu kolay bulunabilen ayrıca çok çabuk tükenmeyen bir yazıcı önerirmisniz ?

 12. Merhaba Samsung scx FW kartuş fiyatları çok pahalı siz kendiniz mi dolduruyorsunuz kartuşu?Almak üzereyim ve teknosada 349tl ye düşmüş şuan tavsiye eder misiniz ?

 13. merhaba ben fotoğraflarımı çıkartmak için bir yazıcı düşünüyorum ama öyle bir ürün var mı sizce yardımcı olursanız sevinirim

 14. merhaba ben her hafta 3,000 adet renkli A-3 Boyutunda Baskı almam lazım bunun için öneriniz nedir.? 1 ay içinde toplamda + 12,000 baskı almam lazım 2 ayda +24,000 baskı almak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız cok mutlu olurum

 15. Merhabalar, düzenli olarak renkli ve siyah beyaz çıktı almam gerekiyor, bunun için kartuşlu yazıcıların daha uygun olduğunu düşünüyorum lakin ”bitmeyen kartuşlu” mu yoksa normal ”kartuşlu” mu alsam bilemedim. Bütçem 130tl hangi marka ve modeli önerirsiniz? (fotokopi ve tarayıcılı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir