Apple AirPods İncelemesi Ve Tecrübelerim

Bir önceki (Hangi Tip Bluetooth Kulaklık Kullanıyorum? Neden?) yazımda klasik Earbud tipi kulaklık tercih ettiğimden bahsetmiştim. Şimdi bu kategori altında yer alan AirPods bugün elime ulaştı ve hakkında düşüncelerimden bahsedeceğim.

“Bir Yerden Tanıdık Geliyor”

Apple’ın kablosuz kulaklığı için çok konsept çalışmaları gördük ama karşımıza çok sevdiğimiz veya kabullendiğimiz EarPods ile aynı görüntüde çıktı ve sanırım bu nedenle AirPods Kutusu daha çok ilgi odağı oldu. Kulak yapım ve sağlık açısında tercih ettiğim EarPod şeklinde karşıma çıkmasına inanın çok sevindim. Ancak belli bir kesim de EarPods’ların durmadığını ve spor yaparken kullanışlı olmadığını ileri sürüyordu. AirPods’ta böyle bir durum söz konusu değil. Kulaktan hiçbir şekilde düşmeyeceğini ispatlayan yüzlerce de video çekildi.

“Kutusunu Daha Çok Sevdim”

Öncelikle AirPods Kutusunun karşıma hayal ettiğimden daha küçük çıkması, AirPods’un bana en büyük süprizi oldu. Bembeyaz, parlak ve yuvarlak hatlarıyla gerçekten tam bir inci tanesi. Ancak cildiniz benim gibi yağlıysa kutuyu daha sıkı bir şekilde kavramanızı tavsiye ediyorum aksi halde elde çok rahat kayıyor. Taşınabilirlik açısından da 5 yıldız veriyorum. Kutu kendisini gömlek cebinde hiç hissettirmediği gibi küçük ebatları ile çoğu kot pantolonun bozuk para cebine girmesi bile muhtemel(benim günlük giydiğim kotumun cebine sığıyor).

“Tek Elle Kullanılabilirlik(Evet AirPods İçin)”

Herhangi bir arama geldiğinde AirPods Kutusunun  manyetik kapağını tek elle açıp, sağ kulaklığı baş parmağım ile iterek kulağıma takabiliyorum(video) 😀 Tabi sigara kullandığım için bu konuda biraz idmanlıyım. Ancak kutunun küçük ebatları ve kaygan yapısından dolayı sigara kutusundan tek elle sigara çıkarmaktan daha zor olduğunu ve düşüp kırılma ihtimalinin olduğunu hatırlatmak isterim.

“AirPods Kendi Ortamında Çok Sosyal”

Eğer iPhone kullanıyorsanız AirPods’un kutusunu kapağını açtıktan sonra iPhone’nunuza yaklaştırmanız eşleşme için yeterli oluyor.  Eşleşmeden sonra  tekrar telefonun yanında kutunun kapağını açarsanız bu sefer karşınıza AirPods ve Kutusunun ne kadar şarjının kaldığı gösteren bir arayüz beliriyor. Diğer marka cihazlara bağlantı için de AirPods Kutusunun arkasına küçük bir düğme yerleştirilmiş. Yani şu ana kadar anlayacağınız üzere bağlantı sağlayan araç “KUTU”. Kutu yoksa bağlantı da yok 😀 Ona çok iyi bakın ve bozmayın. Kutu kapağının altında yer alan ışık yanıp sönmeye başlayıncaya kadar bu düğmeye basılı tutarsanız AirPods’u diğer marka cihazlar tarafından görünebilir hale getirebilir ve bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

“Duvarlar Yoksa Sorun Yok”

Evimde uzun bir koridor var, bir ucunda oturma odası diğer ucunda banyo var. Eğer araya duvarlar girmezse evin bir ucundan diğer ucuna sorunsuz çekiyor(Kaç metre ölçmedim). Ancak koridorun sonundaki odaya girdiğim vakit maalesef bağlantı kopuyor. Odadan tekrar çıktığımda sorunsuz bir şekilde iPhone veya MacBook’a otomatik tekrar bağlanarak ses akışı başlıyor.

“Kafası Karışabiliyor”

Herhangi bir şekilde bağlantı kopar tekrar bağlanırsa ses akışı tekrar devam ediyor ancak bu ses akışı müzik ise kulaklığı çıkardığınızda sesi duraklatma işlevini yitiriyor. Bunun için tekrar seçeneklerden AirPods’u seçmeniz gerekiyor. Ayrıca Macbook ile iPhone arasında geçişlerde afallayabiliyor. Yani yağ gibi bir geçiş yaşamıyorsunuz ama en kötü 7-8 saniye sürdü bende.

“Bluetooth Kulaklık İçin Ses Kalitesi Güzel”

Yukarıda da bahsettiğim gibi kulaklık tipi olarak sınırlı sayıda kulaklık kullandım ama kablolu kulaklıklar da dahil, tecrübe ettiklerim arasında en iyi ses kalitesini verdiğini söyleyebilirim. Daha önce ilk ve son kullandığım Bluetooth kulaklık olan Sony Ericsson MW600 kulaklıktan sonra ses kalitesi mucize diyebilirim. Ses, orjinal Lightning bağlantılı EarPods’tan farklı biraz. Bu farklılık sanki göreceli bir durum gibi geldi bana. Ses biraz daha tok ve baslar kendini daha iyi gösteriyor gibi. Ama bu tamamen şahsi yorumum, genel olarak kulaklıkların ses kalitesi hakkında ne bilgim var ne de tecrübelerim.

“Handoff’un Yüz Karası”

Macbook’ta AirPods ile müzik dinlerken iPhone’dan herhangi bir arama geldiğinde normal olarak AirPods ile gelen aramaya cevap veremiyorsunuz. Ancak nedense iPhone’a gelen arama Handoff özelliği ile MacBook ekranına düşmesi gerekirken AirPods kullanmaya başladığımdan beri düşmüyor. Aynı sorun SMS için geçerli değil tabi. Sorun benden mi kaynaklı yoksa Apple tarafından belirlenen protokol bu mu emin olamadığım için bu konu hakkında ayrıca bir güncelleme yazacağım.

“Seçmeli Ders: Çift Tıklama”

Gelelim canımı en çok sıkan konuya. AirPods’a fiziksel olarak verebildiğiniz tek komut: “Çift Tık”.

Çift tık ile yapabilecekleriniz;

-Müzik çalıyorsa duraklatabiliyor ve sonra aynı şekilde devam ettirebiliyorsunuz

-Veya Siri’yi çağırabiliyorsunuz 🙂

“veya” dedim çünkü; AirPods, Bluetooth ayarlarından size  bu ikisinden birini zorla seçtiriyor. Çift tık ile ya müzik kontrolü yapabiliyorsunuz yada Siri’yi aktive edebiliyorsunuz.

-Ha unutmadan gelen aramayı çift tık ile cevaplayıp sonlandırabiliyorsunuz.(Allah’tan bu seçmeli değil)

“Müzik Dinleme Değil Sesli Görüşme Odaklı”

Kimse kulaklıkla müzik dinlerken oynat tuşun basıp kenara çekilmez. Herhangi bir müzik listesini dinlerken bir sonraki/önceki şarkıya atlatama veya parçayı ileri/geri sarma ihtiyacı sürekli vardır. Bu komutların hepsini EarPods ile tek tuşla verebilirken AirPods ile sadece duraklatma yapabiliyoruz. Bunu da yukarıda bahsettiğim gibi Siri’den vazgeçersek başarabiliyoruz. Masa başında müzik dinlerken müziğin sesi kısmak için iPhone’a uzanmak biraz ağırıma gidiyor.

“Kontroller Tam Bir Karmaşa”

SİRİ İLE YAŞADIĞIM İLETİŞİM SORUNLARI DA CABASI 😀

Esas absürt olan EarPods’da olan ses kontrollü AirPods’da yok. Ses kıs/aç komutunu Siri’ye verebiliyoruz ancak ayaralardan Siri aktif edilirse bu sefer çift tık ile müzik duraklat/devam komutundan vazgeçiyorsunuz. Siri aktif edilirse, Siri’ye “sesi kıs/aç”, “müziği durdur devam ettir”, “… listesini” çal gibi komutlar vermek tam bir çözüm olabiliyor ama ben bunu iş yerimde veya kalabalık içinde sürekli yapacak olursam o anda çevremdeki insanların dikkatini istem dışı üzerime çekeceğim. Hatta ve hatta eğer amaç ses akışını duraklatıp devam ettirmekse bunun için çift tıklamaya da gerek yok zaten. Kulaklığın birini kulağınızdan çıkardığınızda optik sensörler bunu algılıyor ve müzik otomatik duruyor, tekrar taktığınızda müzik çalmaya devam ediyor. Nasıl KARMAŞA ama…!!!

“AirPods Siri’yi Şımartmış”

iPhone’nunuzda telefon kilidi varsa ve AirPods’a çift tıklama yoluyla Siri’ye herhangi bir komut verirseniz Siri’den “İlk önce iPhone’unuzun kilidini açın” komutu ile karşılaşıyorsunuz. Komuta karşılık komut veriyor 😀 Tabi parola ve TouchID devre dışı bırakılırsa cepteyken Siri ile iPhone kontrolu AirPods ile mümkün olabilir. Şimdilik sadece şu kişiyi ara komutunda benden parola girmemi istemedi. Müzik çalma listesi istediğimde ve yol tarifi istediğimde telefon kilidini açmamı söyledi.

“AirPods Sanki Apple Ürünü Değil”

AirPods ayarlarına, herhangi bir Bluetooth cihazı ayarlarına nasıl ulaşıyorsanız o şekilde ulaşıyorsunuz. Yani Ayarlar/Bluetooth yolundan çıkan Bluetooth cihazları listesinde AirPods’unuzun isminin yanındaki “i” harfine tıklayarak ulaşabiliyorsunuz. Buradan çift tık komutunun ne yapacağını seçebiliyor, AirPods cihazınızın ismini değiştirebiliyor, kulak algılama özelliğini açıp kapatabiliyor ve mikrofon için sağ/sol kulaklık seçimini belirleyebiliyorsunuz. Yani Apple Watch için olduğu gibi bir uygulama olmasını bırakın, iOS’a çakılı bir ayar seçeneği bile belirmiyor. İleride bir güncelleme ile gelir mi? Gelirse AirPods’a yeni FİZİKSEL KOMUT seçenekleri eklenebilir mi? çok merak ediyorum. Hele ki kendine özel W1 adında çipi bulanan bir Bluetooth kulaklık için sanki seçenekler bilerek kısıtlanmış.

“Batarya Süresi Kesinlikle Herkezi Şaşırtacak”

Şu anda bu konuda ne dersem yalan olur. Cihazı kullanmaya başlayalı sanırım 4-5 saat oldu ve kutudan çıktığı şarjla devam ediyorum. Sürekli müzik dinliyorum, arayacaklarımı arıyorum ki şarjı bitsinde tam şarj edip batarya süresi incelemesini yapayım 😀 Ama bu halde bile sanırım Pazartesiyi bulacak bitmesi 😀 Ama kağıt üzerinde olup, bilinen ve bilinmeyenlerden bahsedelim.

“Lansmandan Sonra Akılda Kalan 5-24 Saat Süreleri”

Dikkat ederseniz AirPods lansmanında ve Apple’ın kendi sayfasında genelde 5 ve 24 saat dinleme süresinden bahsediliyor. Bu süreler, akış süresi de denilen dinleme süresi için geçerlidir. Apple, dinleme süresi olarak AirPods’lar için 5 saat, kutusuyla da 24 saate kadar ömür biçmiş. Ancak olaya mikrofon da dahil olunca, örneğin telefon görüşmelerinde kullanım süresi kutusuz 2 saate, kutuyla 11 saate kadar geriliyor. Bu bilgiye ancak AirPods’un teknik özellikler sayfasından ulaşabiliyorsunuz! 15 dakika şarj ile 3 saat dineleme süresi sunması da hoş bir ayrıntı olmuş.

“AirPods’a Fiziksel Komut Vermeyi Sevmeyen W1 Çipi Neler Yapıyor”

W1 çipini asla küçümsemiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi kullanım süresiyle beni şaşırtacak olan batarya yönetimini en başta bu W1 çipine borçluyuz(Apple öyle dedi). Bunun haricinde AirPods’larda; optik sensörleri, ivme ölçeri, ses ve bağlantı kalitesini yöneterek daha iyi bir tecrübe sağlıyor. Kulaklığı çıkardığınızda ses akışını durduran, mikrofonun ne zaman aktif olacağını ve kulaklıkların hangisi kullandığınızı algılayan sensörleri yöneten komutan W1 çipi. Yani AirPods’ların beyni de diyebiliriz.

“AirPods’lar Kaçmasın Diye Tasma”

Öncelikle birbirinden bağımsız stereo kulaklıklarda akla gelen korkulardan biri; Eğer AirPods’lardan birini kaybedersek ne olacak? Korkmayın takımı bozup yeni takım almak zorunda değilsiniz. 3 parçadan oluşan AirPods takımında her parça için yurtdışı fiyatıyla 69 Dolar ödeyerek istediğiniz parçayı Apple’dan temin edebilirsiniz! Evet pahalı bir çözüm ancak garanti dışı bozulursa veya kaybolursa en mantıklı çözüm bu olmuş. Ya diğer parçalar da kullanılmaz hale gelseydi! “Beterin beteri…” sözünü söylemeye gerek yok.

Spigen markası bu oluşabilecek sıkıntıyı tahmin etmiş olacak ki AirPods’ların hem kaybolma riskini azaltacak hem de boyun askısı olarak kullanabilecek bir ürün(tasma) geliştirdi 😀 Böylece AirPods’larınızı atkı tipi(benim deyişimle) Bluetooth kulaklıklarına da dönüştürebilirsiniz ancak şarj etmek için kutusuna koymadan her seferinde çıkarmanız gerekecektir.

 

“Garanti Kapsamında Bozulan AirPods’lar Ne Olacak?”

Buna en güzel cevabı iFixit adlı site AirPods’lar için yaptığı onarılabilirlik testinde 10 puan üzerinde “0” puan vererek verdi. Ayrıca özel yöntemlerle inceledikleri çip işçiliğini beğenmeyerek sorunlar olduğunu iddia ettiler. Yani AirPods’ların tamiri neredeyse imkansız. Apple, çoğunlukla iPhone’larda da izlediği yol olan SWAP cihazları ile değişim ile sorunu çözecek gibi gözüküyor. iFixit İncelemesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kafamda tek soru var; “Bizi adaptör(dönüştürücü) manyağına çeviren Apple, AirPods’ları EarPods’a çevire adaptör neden çıkarmadı?” Şaka şaka 😀 10 yılda bir lazım olacaksa bile şarj etme şansı bulamayanlar için güzel çözüm olabilirdi(eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek) 😀

Bu yazı, inceleme yazısından çok kullanım tecrübeleri yazısı gibi oldu. AirPods ve birçok teknolojik konuda tecrübe ve yorumlarım için şahsi twitter hesabım olan @samonite ‘yi takip edebilirsiniz. Bundan soraki yazım büyük ihtimal AirPods’ların batarya performansı odaklı olup kullandıkça yaşadığım tecrübeleri de ekleyeceğim. Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir