AirPods’a Yeni Gelen Fiziksel Komutları iOS 11 Beta’sız Kullanmak (Video)

thumbnail_IMG_1196

Airpods ilk çıktığında eleştirilen yanların biri olan, Airpods kulaklıklarına fiziksel komut vermenin sınırlı olmasıydı. Sadece çift tık ile ya çalan bir müziği durdurup devam ettire biliyorduk yada Siri’yi aktif edebiliyorduk.

iOS 11 ile artık durdur/devam komutları haricinde bir sonraki veya önceki parçaya atlama işlevini de yerine getiriyor.  Hatta iki ayrı kulaklığa ayrı komutlar da tanımlaya biliyorsunuz. Yani sağ kulağa durdur/devam komutunu atarken sol kulağa bir sonraki parçaya atlama veya bir önceki parçaya atlama komutunu da verebiliyorsunuz.

Yani her türlü AirPods sadece çift tıklama komutunu algılıyor. Keşke çift tık ile bir sonraki parçaya atlarken 3 tık ile de bir parçayı başa sarma ve önceki parçaya geri dönmeyi algılasaydı ama buna da şükür diyoruz. Ses kısım açmak için hala maalesef fiziksel bir komut bulunmuyor. Bu konuda hala tek muhatabınız Siri Kardeşimiz.

Ben bu durumu ilk iPad Pro’ma Beta iOS11 yükledikten sonra keşfettim. Ancak esas can alıcı nokta şu; Eğer iOS 11 Beta yüklü cihazda bu komut ayarlarını yaparsanız AirPods’u iOS 10 yüklü başka bir cihazda kullanmaya başladığınızda aynı şekilde fiziksel komutlar çalışmaya devam ediyor. Yani iOS 11 sadece kulaklıkların ayarını yapmak için aracı görevi görüyor. Ben iOS 11 yüklü iPad Pro’da ayarı yaptıktan sonra iOS 10.3.3 yüklü iPhone 7 Plus’ta bu fiziksel komutları sorunsuz kullanıyorum.

Yani iOS 11 yüklemeseniz de muhakkak bu ayarı bir seferliğine yapmak üzere iOS 11 Beta yüklü cihaza ihtiyacınız var. Bunun için de benim gibi teknolojist, meraklı bir tanıdığınız olması gerekiyor. Konya’da ikamet edenlere ben yardımcı olurum bu konuda ama herhangi bir cihazınıza iOS 11 Beta kurmak da çok zor bir işlem değil 🙂

Bu ayarları nereden yapacağınızı gösteren yönergeyi aşağıdaki videoyu izleyerek görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir