Yerli Malı Yurdun Malı Browser Uygulaması “Seyyah”[Güncelleme]

Birkaç hafta önce AppStore’a sırf keşif için girdiğimde bir Türk yapımı uygulama dikkatimi çekti. Adı “Kolay İnternet” idi. Meraktan bir girip bakayım dedim. Ekran görüntülerini görünce ve BEDAVA bir uygulama olduğu için indirip bakayım dedim. Ama o sırada başka işlerle de meşgul olduğumdan indirdiğim uygulamayı geçici bir klasöre koydum sonra unttum gitti.
Geçenlerde AppStore’da güncellemeler belirdi ve bir baktım “Seyyah” diye bir uygulamam varmış. İndirdiğimi hiç hatırlamıyordum. Uygulamayı açınca anladım ki bu daha önce indirip gözatmayı unuttuğum Kolay İnternet uygulaması. Tabi güncelleme yaptığım sıradada baya yoğundum sadece güncelledim ve tekrar dönüp bakamadım 😀 Ama sürekli “Şu uygulamayı bi incelesem” diye sürekli aklımdaydı. Yani Seyyah ismi ilgimi daha çok çekmişti, hemde uygulama içeriğini görmeden. Sonra düşündüm ki uygulama içeriği kadar ismide ilk ilgiyi üzerine toplamak için baya önemli.

Seyyah kelimesinin anlamı gezgin, turist anlamındadır. Ama bana Seyyah derseniz aklıma gelen ilk şey, hatta kişi Evliya Çelebi’dir. Evliya Çelebi hayranlığından olsa gerek, merakım gittikçe arttı ve uygulamanın ayrıntılarına biraz daha ineyim dedim. Bu yazımda benim dikkati çeken ve keşfedebildiğim özelliklerini sizinle burada paylaşmak istedim.

20121021-183259.jpg

Uygulamanın ikonu mavi renk ve gayet hoşuma gitti. Üzerinde uygulama isminin baş harfi olan üç yönlü “S” harfi yer alıyor. Uygulama ikonuna tıkladığınız anda açılıyor. Ana sayfada yer alan İnternet siteleri köprü ikonlarının belirmesi ise yarım saniye gecikmeli olarak geliyor. (Kullandığım Model iPhone 5)

Öncelikle uygulama gayet akıcı çalışıyor. Bu akıcılığı sanırım uygulamanın gayet sade olmasına bağlayabilirim.
Anasayfada en üstte Google arama motoru, onun altında çoklu sayfalar açabileceğiniz bir panel, hemen onun altında ise Kare Barkod Okuyu ve Twitter, Facebook ikonlarının bulunduğu satır yer alıyor. Kare barkod okuyucu süper olmuş. Çünkü özellikle aldığımız ürünlerin kutuları üzerinde sıkça görebileceğimiz bir barkod. Satın aldığınız ürün kullanım kılavuzu, bilgi, şifre gibi içeriklerin bulunduğu linkler artık bu şekilde müşterilere alternatif olarak sunulabiliyor. Ve bunlarım ardından yine anasayfada 16 konu başlığı altında toplamda 100’den fazla ikon yer alıyor. Her açılışta kasmadan açılması benim takdirimi aldı diyebilirim. Ayrıca ekranın sağ tarafındaki oka bastığınızda direk web browser karşınıza geliyor. Bir nevi kısayol gibi düşünebilirsiniz.

20121021-183511.jpg

Aslında uygulama özellikle operatör interneti kullnıpta kota sorunu yaşayan arkadaşlar için çok önem arzediyor. Peki bu uygulama nasıl kota dostu olabiliyor. Bu konu hakkında zaten AppStore’da uygulamanın açıklmalarında mevcut ama kısacası; Mesela siz Sahibinde.com’sitesinde arama yapacaksanız, ikona tıkladığınızda sayfayı açmak yerine karşınıza arama satırı getiriyor ve ara butonuna bastıktan sonra direk sonuç sayfası karşınıza geliyor.

20121021-184447.jpg

Ayrıca uygulamada “Kolay Oku” butonu var. Buda tüm resimleri ve görselleri sıfırlayıp sayfayı sizin karşınıza sadece yazılardan ibaret bir şekilde çıkarıyor. Ben açıkcası Kolay Oku özelliğini pek beğenmedim. Randımanlı değil ama bence geliştirilebilir. Buda sanırım kota dostu olduğunu göstermek için konulmuş bir özellik ama ben maalesef sayfayı açmadan nasıl direk “Kolay Oku” formatında açılacağını anlayamadım veya göremedim. Görürseniz bana da söyleyin 😀

Ayrıca uygulamada boş bir sayfa açıp, “Kolay Oku” seçeneğine tıkladığımda uugulama içi satın alma uyarısı çıkıyor karşıma. Ama herhangi bir sayfayı açtıktan sonra kolay oku dediğimde formatı değiştiriyor. Bunun içinde belki bir 4 USD kadar bir para ödemek gerekiyor olabilir. Bence 4 dolar verilir. Hem uygulama işlevsel hemde sonuçta bir Türk yapımı. Eğer böyle bir uygulama gerçekten işinize yarayacaksa bu para verilir. Hep destek tam destek 😉

GÜNCELLEME:

Muharrem bey yazımı okumuş ve kafama takılan konu hakkında gerekli açıklamayı yapmış. Teşekkürler.

Muharrem ÖZKAN;

Merhaba Sami Bey,

Öncelikle bu ayrıntılı tanıtım yazınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten güzel bir inceleme yazısı olmuş.

Yazının içindeki “Kolay Oku” özelliği ile ilgili sorunuzu cevaplamak isterim.
Kolay Oku özelliğini sayfayı yüklemeden kullanmak için, Oku butonuna basmanız yeterli. Oku butonu örneğin bir haber sitesinde açılan manşetin sağ üst köşesinde yer alır. Yani Kolay Oku özelliğini önceden eklenmiş sitelerin ön izleme linklerinde bulunan Oku butonu sayesinde sayfayı yüklemeden kullanabilirsiniz. Böylece o sayfa hiç yüklenmeden çok çok az kota harcayarak haber veya yazı okunabilir.

Tekrar teşekkürler, başarılar

20121021-190119.jpg

20121021-190125.jpg

20121021-190139.jpg

Benim en çok hoşuma gidenlerden biri de gazeteler oldu. Tıkladığınızda o gazetenin başlıklarının olduğu görsel olarak güzel bir sayfa açılıyor. Ve tıkladığınız zaman siteyi browser üzerinden açıyor.

20121021-191958.jpg

=============================
Uygulama Ana Ekranındaki Kategoriler;
=============================
-Medya
-AppStore
-Sinema
-Sözlük/Çeviri(Birçok Dilde)
-Youtube(Uzun vide,Komik,Güzel Goller vs.)
-Komik
-İnceleme(Oyun,Teknoloji,Forum vs.)
-Alışveriş
-Bankalar
-Popüler
-Pratik
-Bilgi kaynakları
-Devlet
-Hava Yolları
-Yabancı Basın
-Temalar

Ayrıca “Seyyah” uygulaması en hızlı iPhone 5 ile uyumlu hale gelen Türk uygulaması sanırım. Açtığımda 4″ iPhone ile uyumlu olacağını hiç tahmin etmemiştim ve bana sürpriz oldu.

Uygulama bence kesinlikle indirilmesi gereken bir uygulama. Ama uygulama içi satın alma işi konusunda kimseye birşey diyemem. Değer derseniz satın alabilirsiniz. Hatta sadece Türk uygulamasına destek olmak için bile satın alabilirsiniz.

UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ VE APPSTORE LİNK:

Muharrem Ozkan: Seyyah (Kolay Internet)

https://itunes.apple.com/tr/app/seyyah-kolay-internet/id480056039?l=tr&mt=8

GÖRSELLER;

20121021-190434.jpg

20121021-190442.jpg

20121021-190448.jpg

20121021-190454.jpg

20121021-190500.jpg

20121021-190507.jpg

20121021-190516.jpg

20121021-190522.jpg

“Yerli Malı Yurdun Malı Browser Uygulaması “Seyyah”[Güncelleme]” için 3 yorum

 1. Merhaba Sami Bey,

  Öncelikle bu ayrıntılı tanıtım yazınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten güzel bir inceleme yazısı olmuş.

  Yazının içindeki “Kolay Oku” özelliği ile ilgili sorunuzu cevaplamak isterim.
  Kolay Oku özelliğini sayfayı yüklemeden kullanmak için, Oku butonuna basmanız yeterli. Oku butonu örneğin bir haber sitesinde açılan manşetin sağ üst köşesinde yer alır. Yani Kolay Oku özelliğini önceden eklenmiş sitelerin ön izleme linklerinde bulunan Oku butonu sayesinde sayfayı yüklemeden kullanabilirsiniz. Böylece o sayfa hiç yüklenmeden çok çok az kota harcayarak haber veya yazı okunabilir.

  Tekrar teşekkürler, başarılar

  1. Ben teşekkür ederim verdiğiniz cevap için Muharrem bey. Yazdığınız cevabı da yazıya ekliyorum. Böyle yaratıcı Türk uygulamaları ve geliştiriciler ile tanışmak güzel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir