Tüketici İçin Sosyal Medya Çözümü Alternatif Olmaktan Çıkıyor..!!

image

Birçok markanın Sosyal Medya’da yer aldığını biliyoruz. Özellikle büyük markalar bu alanı profesyonel seviyede kullanıyorlar. Hatta özel departmanlar bile oluşturdular. Sadece işi Sosyal Medya danışmanlığı olan ve bu işi meslek edinmiş “Home Office” çalışan birçok insan var.

Eminim bu sosyal medya bu konuda en çok tüketicileri olumlu etkiledi. Ben GSM firmalarını örnek vermek istiyorum. Ben şu anda Turkcell hat kullanıyorum. Hattımı Avea’dan Turkcell’e taşıdım. Avea kullandığım zamanlar bırakın sosyal medya desteğini telefon ile müşteri hizmetlerini aradığım zaman canlı, kanlı bir insan ile muhatap olmam imkansızdı. Açıkcası avea ile akıl almayacak sorunlar yaşadığım için Turkcell’e geçtim. Sadece geçiş yapmam benim haftalarca çözemediğim sorunun çözümü olmuştu.

image

Turkcell ile sorun yaşamadım açıkcası ama müşteri hizmetleri ile her sesli görüşme maceram hep zor oldu. Bir gün tak etti ve Twitter’da @turkcell etiketi ile veryansın ettim 🙂 aman Allah’ım o ne..!! @TurcellHizmet beni takibe aldı ve ardın vakit geçmeden birde DM aldım. Benden telefon numaram istendi. 1 twit attıktan sonra sorunumun çözülmesi toplamda telefon görüşmesi de dahil 7 dk almıştı. Ve bunu defalarca denedim. Her sorun yaşadığımda müşteri hizmetlerine 1 tane DM atmam yetiyordu. Karşıda bir bilgisayar mı vardı ? Hiç sanmıyorum çünkü sadece cevap beklediğim konularda direk cevap yazılıyordu. Veya böyle bir otomatik akıllı cevap hizmeti var benim haberim yok.

20121108-210739.jpg
Bu mevzu sadece Turkcell için geçerli değil. Yine aynı şekilde avea ile ilgili bir şikayet dile getirirsem hemen sizi bulup ilgileniyorlar. Peki bu ilgi alaka sosyal medya üzerinden neden bu kadar farklı ? Bence bir firmanın en güzel reklamı müşteri nemnuniyeti ve fiyatlarıdır. Ve bunu Twitter gibi herkesin tüm çıplaklığı ile görebileceği şekilde gerçeklaştirmeye başladılar. Hemen ardında Twitter üzerinden hizmetimizden nekadar memnunsunuz diye bir anket yolluyorlar. Aslında bu sosyal medya üzerinden hizmeti ne kadar ciddiye aldıklarını gösteren kısa bir anket. Daha bir çok gerek gıda olsun gerekse elektronik cihaz markaları ile iletişime geçtim. Ama şu konumda sosyal medya üzerinden en kaliteli müşteri hizmetini veren genelde interaktif hizmet veren firmalar. Sonuçta verdikleri hizmette interaktif müşteri hizmeti değil mi ? Sonuç olarak, eski nesil bile artık sosyal medyayı kullanıyor. Belki yeri geliyor farkında olmadan başka amaçlarla girdikleri sosyal siteler hayatlarını kolaylaştırıyor veya bir çok yeni iş olanakları sağlıyor.

Çoğu firmanın artık Facebook, Twitter vb. hesapları mevcut. Ancak çoğu sadece yaptığı hizmetleri ve kampanyaları duyurmalardan daha ileri gidemiyor. Eminim ilerde bir tüketici olarak yaşadığımız sıkıntıları dile getirmememiz için her firmanın müşteri hizmetlerine bağlı sosyal medya departmanı olacak.

Ben sosyal medyada defalarca hiç kullanmadığım markaların birçok arkadaşımın sorunlarını çözdüğüne şahit oldum. Bu durum benim bu markalara olan hizmet kalitesine güvenimi arttırdı. Olurda bir ürün alacağım zaman bu şahit olduğum olayları göz önünde bulunduracağım. Alın size BEDAVA REKALAM. Hemde kendi müşterilerinin memnuniyeti ile.

image

Sesli, yazılı ve ya başka bir şekilde çözüm bulamadığınız ve haklı olduğunuzu düşündüğünüz bir sorun ile karşılaşırsanız size bu şikayetinizi www.sikayetvar.com adresine yazmanızı öneririm. Çünkü Türkiye’de birçok firmanın hesabı mevcut ve kısa bir zamanda gerekli açıklama yapılıyor ve sizinle iletişime geçiyorlar. Sosyal Medya’dan önce en sık kullandığım sitelerden biriydi. Ve açık konuşayım buraya yazmadan da hiçbir sorunumu direk firma ile konuşarak çözemiyordum.

image

Tabi bu çözümler ek çözümler. Herhangi birşekilde kusurlu hizmet veya ürün aldığınızda başvurabileceğiniz ve eskiye göre çok daha aktif çalışan Tüketiciler Derneğimiz var. Çok ilgililer ve hep tüketici tarafındalar. Çünkü Konya Tüketiciler Derneği başkan yardımcısı sürekli görüştüğüm bir hocam ve nekadar özveri ile çalıştıklarına bizzat şahit oluyorum. Hatta bir çok firmaya(kurumsal olmayan) Tüketiciler Derneği isimini telaffuz etmeniz bile yetiyor. Mutlaka tüketici haklarınızı okuyun derim. Göreceksiniz ki artık kanunlar tüketici menfaatine. Ben bu sayede 2 sene boyunca sadece 3 kez servise giden dizüstü bilgisayarımın garantisinin bitmesine 1 ay kala iadesini yaptım. Ama bunu tüketici haklarımı bilmeye borçluyum. Hiç vakit kaybetmeden aşağıda verdiğim linki incelemenizi öneririm.

http://www.tuketici.gov.tr

BURADAN direk tüketici haklarınıza ulaşabilirsiniz

image

“Tüketici İçin Sosyal Medya Çözümü Alternatif Olmaktan Çıkıyor..!!” için 6 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir