iPad PRO İçin Genel Değerlendirmem

görsel Macrumors
görsel Macrumors

 

Bana göre; iPad PRO’yu gerçekten profesyonel yapacak olan tabi ki büyük ekranı veya klavyesi değil. Kalem konusunda iyi bir hamle diyebilirz ama maalesef belli bir kitleye hitap ediyor. Apple Pencil gibi olmasa da iPad’ler için Bluetooth destekli alternatif kaliteli kalem üreten markalar zaten mevcut.

Bana göre iPad Pro’daki esas nokta, güçlü işlemciye ve 4 GB RAM’e yazılacak uygulamalar. Yani bir AutoCAD görebilir miyiz diye soruyorum kendime ama Mouse desteği olmadan bu uygulamalar maalesef amatör seviyede bile bir şey vereceğini sanmıyorum. Zaten izlemek ve de ufak oynamalar için AutoCAD WS denilen internete bağımlı çalışan bir uygulaması var.

Yani iPad Pro için yazılacak CAD tarzı uygulamalar artık bence PC sürümüne yakın olmalı. En azından bu uygulama içinde(yani ana menüde isterse çalışmasın) Bluetooth Mouse desteği verilmeli. Bu kadar dev ekran üzerinde parmağı oynatmaktan, Mouse imlecini oynatmak emin olun daha kolay ve etkili olacaktır.

Eğer görsel işlemler, müzik, reklam ve pazarlama gibi bir iş yapmıyorsanız bu cihaz bence çok gerekli olmayacaktır. Apple kullanıcısı olup yeni nesil Macbook modellerinden birini kullanıyorsanız zaten bence yüzüne bakmayın. Ama ev içerisinde kullanılacak en eğlenceli en mükemmel cihaz olabilir.

Maalesef Türkiye’de yani ülkemizde artık Apple ürünlerinin fiyatları çok yükseldi. Yani bir iPhone modeli fiyatına Macbook, bir Macbook fiyatına iPad modeli alabiliyorsunuz. 😀 Böyle bir saçmalık var.Yani sadece iPad Pro için değil tüm Apple ürünler pahalı.

Bu ekranda gerçekten iPad iOS deneyimi bambaşka bir şey olsa gerek. Gerçekten çok merak ediyorum ama 3600 TL’ye aldığım Macbook Retina’m varken bu cihaza 4000 TL verebilecek bütçem de yok maalesef..

Elimde Macbook olmasa hiç düşünmeden alırdım ama iPad Air 2 cihazımı kullandığım gibi sadece ev içerisinde kullanırdım. Evden çıkarken beni her türlü orta bırakmayacak olan Macbook’umu alır çıkarım.

ARTILARI;

  • Dev ekran ve mükemmel iOS deneyimi.
  • iPad Air 2’de olan Split Screen(tek ekranda iki uygulama çalıştırma) özelliğinin iPad Pro gibi bir cihazda daha fazla anlam kazanması.
  • Aksesuarlarıyla birlikte Apple ekosistemini kullanıcılarına daha çok hissettirmesi.
  • Mükemmel ses kalitesi.

EKSİLERİ;

  • Maalesef Türkiye yani ülkemizde artık Apple ürünlerinin fiyatları çok yükseldi. Yani bir iPhone modeli fiyatına Macbook, bir Macbook fiyatına iPad modeli alabiliyorsunuz. 😀 Böyle bir saçmalık var.Yani sadece iPad Pro için değil tüm Apple ürünler pahalı.
  • Klavye güzel bir ayrıntı olsa da en azından uygulama içi Mouse desteği verselerdi. Şahsi fikrim; bu ekranda artık tam boylu sanal klavye kullanabilirken Mouse desteği Klavyeden daha elzem.
  • Birkaç kullanıcı ile görüşmelerim sonucu belli bir süre elde kullanım sonrası eli yorması, yormasa bile sabit bir yerde kullanımı daha keyifli olduğu söyleniyor. Yatakta kullanalar memnun değil 😀
  • Performans olarak genel kullanımda iPad Air 2’den çok fazla bir artısını göremedim ama uygulama içi işlemler ve oyunlarda bu farkı gözle rahatlıkla görebilirsiniz.

SON SÖZ;2015 12″ Macbook’lar hala bazı sitelerde sınırlı stok kampanya ile 4000-4100 TL arasına satışı devam ederken kafayı karıştıran bir fiyat ile geldi iPad PRO.Ayrıca bu ürünü satın almadan önce, muhakkak güncellenecek olan Macbook Air, Macbook 12″ ve Macbook Pro’ları görmek gerek.Ama her şey bir yana Apple yine konuşulacak ve de her Apple kullanıcısının dikkatini çekecek bir ürün çıkarmasını bildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir