Bir Apple Store Türkiye Macerası Ve Bir Çay Kolikten Tavsiyeler

20131120-141407.jpg

Evet, artık hemen hemen herkesin haberdar oluğu gibi Apple Store Türkiye online olarak da olsa açıldı. Fiyatlar operatör fiyatlarını düşündüğümüzde cazip. Direk Apple’ın kendisinden ürün almak ve de teknik desteğine sahip olmak daha da cazip yapıyor. Peki alacağım ürünü Apple Store Türkiye’den mi almalıyım ne gibi artıları var derseniz bu konuda hiç yazı yazmak istemiyorum. Çünkü herşey ortada. Hatta Apple ile çok içli dışlı olmayıp haklı eleştirilerinden dolayı severek takip ettiğim, teakolik.com’un sahibi olan Hamza Şamlıoğlu Abi’m böyle açıklayıcı bir yazı yazdıktan sonra hiç haddime değil. Hamza Abi’nin Neden Apple Store’dan Alışveriş Yapmalıyım? yazısında her türlü cevabı bulacaksınız. Ayrıca bu yazıyı okuduktan sonra bloğuna göz atarsanız belki başka süpriz incelemeler ile de karşılaşırsınız. #MerhabaGlass

20131120-141618.jpg
Ben ŞİMDİLİK genelde sipariş sürecinde neler yaşadığımı vede edindiğim tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

7 Kasım’da sipariş geçtiğim iPhone’un Express kargo fiyat farkını vermeme rağmen sistem teslimat tarihi olarak 15-19 Kasım olarak gösterdi. Ancak son güne kadar bu haklarını kullanacaklarını tahmin edemedim. Ben ürünleri alırken genelde 16 GB olan iPhone 5S modellerinin hepsinde 3-5 hafta yazıyordu. Gold olan rengin sadece 64 GB’lık olan modelinde ise 5-7 iş günü yazıyordu. Ve ben satın aldıktan 2 gün sonra bu süre arttı. Bu fiyat ile bu kadar sürede muhabbetine çok aldanmayın, çünkü sipariş vereceğiniz aşamada size kargo alternatifi sunuyor ve express kargo seçseniz dahi size verdiği teslimat süresi ile tam uyuşmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam 10 TL küsür Express kargo farkı alıyor(hiç emin değilim). Yani o ürün altında yazan “5-7 iş günü” ibaresi kargo süreci hariç olan tedarik süresi. Yaklaşık kargo süreci ve teslimat ile yaklaşık 4 gün daha üzerine ilave etmek gerekiyor. Şu anda bu yazıyı yazdığım gün yani 19 Kasım. Bugün teslimat için verilen sürenin son günü. 16’sında kargo durumunu kontrol ettiğimde ürün gönderildi yazmasına rağmen normal UPS kargo takip numarasında farklı bir numara yazıyordu ve kesinlikle UPS’e ait bir takip numarası değildi. Apple’a soruyorum UPS’e gönderildi diyor, UPS ise ürün bize henüz gönderilmedi diyordu. Size tavsiyem, Apple Store’dan bir ürün alacaksanız benim gibi ilk önce elinizdeki iOS chazınızı satmayın. Maddi durumunuz iyi ise önce yeni ürünü teslim alın sonra satın cihazınızı veyahut ne yapacaksanız yapın. Tam 2 Hafta Android ile cezalandırdım kendimi hemde Galaxy Pro gibi rezalet bir cihaz ile. Allah kimseyi Android cihaz ile sınamasın(Amin). İşte bu 2 hafta boyunca iCloud’un ne kadar gerekli vestabil çalışır olduğunu anladım. Son bilgi olarak da Apple kargo firması olarak UPS vede TNT ile çalışıyor. Bu firmalar kendi ülkelerinde çok iyi olabilir ama benim asla yüzüm gülmedi UPS’den yana. Hatta alışveriş yaptığım sitelerde UPS haricinde kargo seçeneği yoksa ısrar yoluna gidiyorum. Belkide bu Konya UPS’e has bir durumdur genelleme yapmak saçma olurdu zaten.

Apple satış öncesi ürün destek hizmeti çok iyi. Ürünler ve sipariş hakkında bilgi almak için sayfasında 3 seçenek var; ücretsiz telefon hattı, müşteri ile chat sayfası vede numaranızı bırakırsanız sizi arıyorlar. Bu çok iyi ama bir o kadar da kötü. Bu üçü sadece satış öncesi hizmet ve destek için. Satış sonrası kargo, teslimat vs. gibi konularda 00800 ile başlayan numarayı aramak zorundasınız ve çevreniz de sabit telefon yoksa maalesef arama imkanınız da yok. Bu durum benim başıma bela oldu resmen. Benim gibi sabit telefonu olup ama dış hatlara engelli bir iş yeriniz varsa büyük sıkıntı.

Kasım 19 itibariyle artık gerçek kargo takip numaram görünmeye başladı ancak cihaz yolda. 18 Kasım saat 20.00’da kargoya teslim edilmiş ve gece 22.30 civarlarında yola çıkmış görünüyor. Bu demek oluyor ki bugün Konya’da olacak ancak kargo dağıtımına yetişir mi orası şüpheli biraz. Ama Apple müşteri hizmetlerine ulaşabilirseniz çok ilgililer ve direk sorunu çözmeye odaklılar, yani size hikaye okumuyorlar. Hatta bir telefon görüşmesi sonunda müşteri temsilcisi kendi mailini vererek konu ile direk kendisine ulaşmamı ve kendisinin direk UPS Kargo şubesi ile görüşebileceğini söyledi. Ve bu yazıyı yazarken az önce beni cep telefonumdan arayarak durum hakkında bilgi verdi. Yani olması gereken birşey olsa da müşteri tatmini için bu tarz eylemeler gerekli ve bunun onlarda farkında. Neyse teslimatın 20 Kasım’a sarkacağı ihtimal dahilinde olsa da ürünü teslim aldım olarak kabul ediyor ve yazımın bundan sonra ki kısmında iPhone 5 Siyah 16 GB’dan iPhone 5S Gold 64 GB’a geçiş ile hislerimi ve deneyimlerimi yazacağım. Ama biraz kurcalamak lazım her anın ne getirdiğini ne hissettirdiğini anlayabilmek için 🙂

İLAVE NOT: UPS Kargo, ürünün ellerine yani Konya’ya gelmediği konusunda çok ısrarcı oldu hatta benimle ilgilenen Apple müşteri temsilcisine bile ürünün 19’unda teslim edilmeyeceği söylendi ve temsilci bana üzgün olduğunu söyledi. Bende merkeze bir şikayet yazısı yazdım. Nedense yola çıkması üzerinden 20 saat geçmesine rağmen Konya’ya daha gelmeyen paketim 1 saat içerisinde elimde oldu. Dağıtıma çıkarmamak için giriş mi yapmıyorlar yoksa başka bir sebep mi var bilmiyorum ama normalde 1 gün sonra elime ulaşan kargolarım UPS kargo ile günler sürüyor. Kanuni hakları olan 3-6 gün teslimat süresini sonuna kadar tepe tepe kullanıyorlar. Açıkcası sırf bu yüzden Vatan Bilgisayar’dan Online alışveriş yapmıyorum ve Konya içinde kimseye önermiyorum.

“Bir Apple Store Türkiye Macerası Ve Bir Çay Kolikten Tavsiyeler” için 4 yorum

  1. Appstore satışları UPS kargo ile yürümez
    Apple kendini amerika da zannediyor
    internet üzerinden çok alışveriş ettim çeşitli kargolar ile gönderi aldım
    ups gibi yetersizini görmedim

  2. merhabalar iphone 4s almayı düşünüyorum uzun zamandır şuan da fiyatıda gayet cazip önceki fiyatına göre fakat apple.store de 1349 tl fiyat varken vatan magazasında 1149 tl aradı fark neden olablır ? vatan da apple garantili yazıyor yanı apple store den aldıgımzda vatan da aldıgımızdada aynı garantı hızmetını alabılırmıyız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir