Apple Store Çok Yakında Türkiye’de..!!! Peki Neler Değişecek ?

20121113-155108.jpg

Sonunda Apple Store Türkiye’ye de açılıyor. Apple, Türkiye’ye bir ofis açma konusunda ciddi bir adım attı ve tam 18 iş ilanı verdi. İlanlarda ilgimi çeken en ilginç nokta ise ilan içeriklerinin Türkçe olması. Bu demek oluyor ki artık Apple Türkiye’yi iyice benimsedi ve artık belki de Apple Store’un açılmasına aylar belki de günler kaldı.

20121113-155308.jpg

20121113-155530.jpg
İlanların içeriğinde, pozisyonun amacı ve kişilerde olması öngörülen yetenek ve hizmetlerden bahsediliyor. Aslın bunlara bakınca bence her Apple kullanıcısının içinden ben başvurabilirim demek geliyordur.

20121113-155345.jpg

Peki Apple Store Türkiye’ye açılırsa neler değişecek, neler ilk olacak bizim için ?

-Öncelikle herkesin aklına ilk gelen fiyatlardır. Üzgünüm ama Türkiye’de bu vergiler var olduğu sürece fiyat çok oynamayacaktır. Apple Store, Apple ürünleri için 1. el olduğunu düşünürsek komisyon bazında fiyat değişimleri olacaktır. Çünkü Bilkom, diğer tedarikçileri yada mağazaları düşünürsek Türkiye şartlarına göre uygun fiyattan ürün sattığını hepimiz biliyoruz. Ancak son zamanlarda Bilkom, artık resmi iPhone tedarikçiliğini bırakmıştı ve hal böyle olunca bilkomdan hem uygun hemde en hızlı şekilde yeni nesil iPhone beklemek saçma olur. Ama Apple S. ile artık ilk aşamada olmasada 2 etap dağıtımlarda artık ülkemizde resmi satışını görebileceğiz(İnşaallah)

-Apple Store ile ayrıca her çıkan yeni ürününü,hepsi birer bir estetik harikası olan mağazalarında canlı olarak görebilecek vede inceleyebileceğiz. Aslında “görmek” ve “deneyebilmek” tabirleri yanında “bilgi almak” deyiminide söylemek isterdim ama şimdi bunu söyleyip yalancı çıkmak istemem. Bugün bir çok operatör firmasını Teknoloji Uzmanlarımız” olarak nitelendirdikleri birçok elemanları maalesef sadece teknolojinin; İsim, Model, Hafıza, Belekten ibaret olduğunu düşünüyor. Satacağı veya tanıtacağı ürün hakkında bildikleri, ürün internet sayfasında yazan özelliklerinden daha ileri gidemiyor. Halbuki bugün bizim gibi bir Apple kullanıcısına neden iPad sorusu sorulduğunda bambaşka şeyler işitebilirler. İşte bu noktada Apple inşallah İŞ İHTİYACI OLAN TEKNO-MARKET ÇALIŞANARINDAN ziyade, gerçekten sadece bilgili değil aynı anda Apple ürünleri hakkında TECRÜBELİ ve KULLANICISI olan kişilere mağazasında iş verir. Aksi halde meesla; bir dergi gazete okuma ve takip deneyiminin hiçbir Android tablette, iOS’da olduğu kadar zevkli ve akıcı yaşanamayacağını müşterisine aktaramaz, dimi ? Aksi halde dışı boyalı içi boş yumurtadan farklı olmaz.

-Belkide en önemli yeniliklerden biri olacak olan, iTunes ve Apple Online Store’un Türkiye’ye açılacak olması. Aslında ben iTunes’un Türkiye’ye açılmasını bu Apple Store gelişmesinden çok önce bekliyordum. Çünkü gerek kanuni işlemler gerekse anlaşmaların zaten iTunes için sağlanmış olduğu haber ve dedikodularını sürekli okuyoruz. Bakarsınız bu iş ilanları verildikten belkide haftalar içerisinde artık iOS cihazlarımızdan iTunes’a girebiliriz. Artı bir Apple TV alıp evdeki TV’mizin yanıbaşına koyma vakti geldi sanırım 🙂 Hatta ben yurtdışından siparişini verdim bile. İşler rast giderse yakın bir zamanda elimde olacak. Aslında Apple TV’yi Müzik, Videoklip, Film Kiralamadan öte genelde en çok MacBook ve iOS cihazlarının ekran görüntüsünü Wireless olarak TV’ye aktarmak için bile satın almak mantıklı(yurt dışı fiyatı 99 USD)
Bugün artık lisanssız mp3 indirmek, lisanslı mp3 indirmekten daha zor hale geldi. Bu gün Turkcell Müzik’ten 5 TL’ye ömür boyu lisanslı şekilde 300 tane Mp3 indirebiliyorsunuz. Böyle bir imkan varken neden kaçak sitelerle uğraşılsın ve virüslere cihazlarımızın kapısı açılsın dimi ? İnşallah iTunes da açılınca karşılaşacağımız fiyatlar bu alıştığımız fiyatlardan yüksek olmaz.

20121113-155638.jpg

20121113-155646.jpg
Eminim bundan sonra Apple Store ve diğer hizmetleri için gelişmeler daha hızlı ve ardı arkasına gelecektir. Bekleyelim görelim bakalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir