Android Güncellemem Neden Gelmiyor? IMEI İle Ne Alakası Var? Yetkili Satıcıdan Paralel İthalat Süprizi..!!!

update-android-os-a698228f

Bugün size çok acı ve gerçekten üzücü bir durumdan bahsedeceğim. Şimdilik bunu sadece dedikodu olarak nitelendirmek istiyorum. Çünkü benim başıma gelmedi ama olduğundan hem gelen yorumlardan hemde duyduklarımdan dolayı eminim.
Şimdi çok büyük bir alışveriş merkezine gidiyorsunuz ve almak istediğiniz telefonun yetkili satıcısını görüyorsunuz. Fiyat sormak için içeri giriyor ve size normal bir rakam söylüyorlar. Şans ya yine de “abi bana ne olur? ” sorusunu soruyorsunuz. Adamla biraz sohbet derken adam size öyle güzel rakam söylüyor ki şok oluyorsunuz ve hiç tereddüt etmeden cihazı alıp çıkıyorsunuz. Herşey mutlu mesut gidiyor ancak bir gün bir haber okuyorsunuz ve kullandığınız telefonun işletim sisteminin son versiyonunun yayımlandığı yazıyor. Hemen ayarlardan yazılım güncelleme bölümüne girip güncellemeleri kontrol ediyor ama bir türlü cihazınız yayınlanan güncellemeyi bulamıyor.

Şimdi bu durumdan sonraki ihtimaller üzerine eğilelim.
Öncelikle mesela Türkiye için Android Kitkat güncellemesi yayınlandı ve arkadaşınız yükledi ama sizde hala güncelleme gözükmüyorsa bunun nedenleri;

Güncellemeler genelde IMEI numaralarına göre dağıtıldı için size daha sıra gelmemiş olabilir ve belki size 1 gün sonra bu güncelleme düşebilir.

Eğer haftalar geçtiyse ve hala güncelleme gelmiyorsa bu işte bir iş var demektir.

Öncelikli olarak cihazınızın IMEI sini internetten sorgulatarak hangi model ve marka cihaz olarak gözktüğüne bakın. Eğer kullandığınız cihazın marka modelinden farklı bir bilgi yazıyorsa büyük ihtimal aldığınız cihazın IMEI si klonlu. Yani yasal yöntemlerle kayıt yapılmamış ve başka bir telefonun IMEI si illegal yöntem ile sizin cihazınıza kopyalanmıştır. Bu durumda satıcı ile görüşmekten başka bir şey yapamaz ve eski IMEI numaranıza dönüş yapamazsınız. Zaten IMEI’nin esas sahibi olan cihaz ile kopyalanan cihaz birlikte opertöre sinyal gönderirse BTK sizin cihazınızın klonlu olduğunu anlayacak ve görüşmelere kapatacaktır. Bu durumda IMEI’si kullanılan cihaz yok edilmeli veya hiçbir şekilde kullanılmamalı yani operatöre sinyal göndermemelidir.

Güncelleme gelmemesinin diğer nedeni ise cihazın Ana bant sürümünün başka ülkeye kayıtlı olması. İşte en acı gerçeklerden biri. Bu durum genelde paralel ithalat yani ithalatçı firma garantisinde olan ve yasal olarak BTK’ya kayıt ettirilerek Turkiye’de satışı gerçekleştirilen cihazlarda görülüyor. Bu cihazlar genelde GG gibi alışveriş sitelerinde satılır ve distribütör(KVK, Genpa vs.) garantisinde olan cihazlardan nerdeyse 300 TL(üst modeller için) daha ucuzdur. Aslında ortada yasal olarak problem yok. Sadece bu cihazların garanti hizmeti kalitesi daha düşük  ve ayrıca belki aldığınız firmada muhatap bulmada bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ancak güncelleme açısından önemli bir sorun söz konusu. Genelde bu cihazlar biraz geri kalmış ülkeler ve toplu alımın ucuz olduğu yerlerden alınıyor ve BTK’ya kayıt ediliyor.

Yani ithalatçı firmadan 2 yıl garantili olarak aldığınız cihazın ana bant sürümünü kontrol ettiğiniz de Afganistan gibi bir ülke çıkma olasılığı yüksek. Bu durumda Google eğer bu ülke için Android işletim sisteminin son güncellemesini yayınlamadıysa malesef bu cihaz için güncelleme beklemek saçma olur. Bu durumda ya o ülke için yayınlanmasını bekleyecek yada o cihaza ait ROM’u internetten indirip gerekli işlemleri yaparak manuel olarak cihazınıza kuracaksınız.

IMEI Kayıt ve Paralel ithalat konusunda ayrıntı içi aşağıda yazılara da göz atabilirsiniz;

İthalatçı Firma Garantili Cihaz Nedir? Alınır Mı? IMEI Kayıt Sorunu Olabilir Mi?

Yurtdışı Telefon IMEI Kayıt, Geçici Kayıt Sildirme Ve BTK’nın Klonlanmış IMEI Prensibi

KULAĞIMA GELENLERDEN VE YORUMLARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA BAZI DİSTRİBÜTÖR ÜRÜNÜ SATAN YETKİLİ SATICILAR, OPERATÖR BAYİLERİ SATTIKLARI DİSTRİBÜTÖR ÜRÜNLERİNE ARADA PARALEL İTHALAT ÜRÜNLERİ DE KARIŞTIRIP SATIYORLAR.

Daha once Turkcell bayisinden cihaz alıpta yayınlanan güncellemelerin cihazlarına gelmediğinden şikayet eden arkadaşlar vardı. Biraz Araştırma sonucu cihazların başka ülkeye ait bant sürümüne sahip oldukları anlaşıldı. Ve ayrıca cihazların garantisinde olduğu firmalar isim yapmamış ve tek şubeli firmalardı. Yani anladığımız üzere cihazlar paralel ithalat. Devir değişti artık herkez para kazanma ve günü kurtarma peşinde malesef. Distribütör fiyatına paralel ithalat ürünü almak istemiyorsanız lütfen cihazın IMEI’sini markanın yetkili servisini arayarak garanti kapsamları altında mı değil mi öğrenin.

Bugün Tolga adında bir okurum da bu konu ile alakalı başından geçen bir tecrübeyi yazmış. Aslında bayadır aklımda olan bu konuyu yazmaya bir türlü elim gitmiyordu ama Tolga arkadaşımız sağolsun ateşledi. Bu yorumu aşağıda okuyabilirsiniz. İnşallah sonucu iyi olur ve burada bizimle mahkeme sonucunu paylaşır.

Merhaba, N_ta V_ga Alışveriş merkezi Ar_old Kuyumculuk Samsung Mobile Plaza yani Yetkili Satış Noktasından 1 sene önce s3 cep telefonu satın aldım. Satın alırken telefonun garantili ve sorun yaşamamam için buradan almıştım. Geçen sen güncelleme geldiğinde cihaza günleme yapamadım ve satın aldığım yere götürdüm onlarda Samsung yetkili servisine göndereceklerini söylediler. Cihazı 1 hafta sonra geri teslim aldım. Güncelleme yapılmıştı. Bu sene yine güncelleme geldi ve yine aynı sorun oldu tekrar götürdüm firmaya fakat cihazın 1 hafta beklemek istemediğimi en yakın yetkili servisie kendim götürmek istediği söylediğimde adres verek kızılay kolejde bulunan yetkili servise götürdüm. Servis imei numarasından kontrol ettiğinde cihazın paralel cihaz olarak ithal edildiği ve samsung Türkiye garanti kapsamında olmadığını ücreti mukabilinde tamir edeceklerini belirttiler. Buna istinaden firmayı aradım ve açıklama bekledim. firma önce kıvırmaya başladı dha da sıkıştırınca yenisiyle değiştirelim dedi. Sizin sahtekarlığını kapatmanız için ilk önce telefonun ücretini ödeyin dediğimde mahkemeye vermemi ödemeyecekleri belirttiler. Şimdi Samsun Yetkili Satış Noktalarında Samsung Türkiye Garanti kapsamında olmayan başka bir firmanın ithal ettiği telefonları satmasına ne denebiliyor. 444 77 11 Samsung Türkiye satamaz diyor. Fakat adamlar buna rağmen yapıyorlar. Lütfen bu sahtekar dolandırıcı firmadan telefon almasınlar. Şimdi Tüketici Mahkemesine verdim. Davamız devam ediyor. Yakında sonuçlandığı takdide bilgi vereceğim. Arkadaşlar garantisiz telefonların ne idüğü belli olmayan 2.kalite telefonlar olduğunu düşünüyorum. Biraz şans işi de tabi.. 444 77 11 den muhakkak telefonun ücretini ödemeden kendi kulağınızla müşteri hizmetlerinden Samsung Garanti kapsamında olup olmadığını imei numarasından teyit alınız.. Fakat bu paralel ithalat yapan firmaların yüzde 90 nına ne ulaşabilirsiniz ne de yeterince servis hizmeti alabilirsiniz. Benden nacizane tavsiye..

 

“Android Güncellemem Neden Gelmiyor? IMEI İle Ne Alakası Var? Yetkili Satıcıdan Paralel İthalat Süprizi..!!!” için 10 yorum

 1. Merhaba,
  Bende şuan aynı durumla karşı karşıyayım. Panora Avm’den aldığım Note 2 telefonumun güncellemesi gelmemesi aklımı karıştırdı ve biraz araştırdığımda telefonun yurtdışı kayıtlı cihaz olduğunu gördüm. Alırken bana hiçbişey denmemişti. Geçenlerde telefonun soketi bozuldu ve yetkili satıcıya gönderdim sorunun benden kaynaklandığını ve 80 TL ücret ödememem gerektiğini söylediler. Sanırım sorun benden de kaynaklanmıyordu. Dün bana verdikleri fatura kopyasının üzerine baktığımda üst kısmına “yurtdışı” yazıldığını gördüm. Yorum yazan arkadaş tüketici mahkemesindeki davasından nasıl bir karşılık aldı. Ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu çok sinir bozucu bir durum resmen insanları kandırıyolar. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Aslında yurtdışı diye bir durum yok. Sanırım yurtdışı yazan ithalatçı firmaların getirdikleri ürünler. Yani bu aldığınız yer sanırım size ithalatçı firma garantili ürün satmış. İnşallah Distribütör firma ürünü fiyatından almamışsınızdır.
   Aldığınız kişi zaten paralel ithalat mı resmi ithalatçı olup olmadığını söylemek istemez.
   Ancak genelde şarj girişi bozulmaları hep kullanıcı hatasındandır. Çok nadir fabrikasyon hatası olur oda zaten aldıktan sonra 1-2 gün içinde gösterir kendini. Aylar sonrasında oluşan arıza kullanıcı kaynaklıdır. Ancak distribütör ürünü olsaydı belki de ücretsiz tamir görebilirdi. İşte buda destek kalitesi.

   1. Şimdi satıcıyla görüştüm dediğiniz gibi 2013 yılında o şekilde sıkıntılar olduğunu söyledi orada çalışan bir beyfendi. Mağaza müdürünün öğleden sonra geleceğini onunla konuşmam gerektiğini söyledi. Dediğiniz gibi ithalatçı firma garantili ürünü satmış. Yanlız beni bu konuda bilgilendirmemişlerdi. Sıkıntım soket değil sıkıntım şuan yazılım güncelleme yapamama durumum ve bu sorun her güncelleme geldiğinde tekrarlanacak. Bu durumda mağaza müdürüyle sert bir üslupla konuşup şikayet edeceğimi dilemi getirmeliyim bana yurtdışı ürün satıldığı için bilemiyorum. Bu konularda oldukça bilgisizim dava açsam kazanma ihtimalim ne kadar yüksek olur? Ne kadar sıkıntılı işler bunlar anlamıyorum :/

   2. Yani bu aldığınız yer sanırım size ithalatçı firma garantili ürün satmış. İnşallah Distribütör firma ürünü fiyatından almamışsınızdır.

    2 sene önce 1.800 Liraya almıştım. Sanırım çok fena kandırıldım :/

  2. Ayrıca güncelleme gelmesi yurtdışından hangi ülkedn geldiğine bakar. Bu nedenle siz orjinal ROM’u internetten bularak sanırım manuel yükleyebiliyorsunuz. Bu ROM’larda yine türkçe dili oluyor ve yine Samsung’un kendi ROM’u olduğu için garanti dışı bırakmayı ROOT yapmadan yükleyebiliyorsunuz. Bilginize; Root ile onaylanmayan daha özellikli 3. taraf ROM’lar ile garantiye gidecek olursanız cihazınız garanti dışı kalacaktır.

   1. Garantimin bitmesine 2 ay kaldı sıkıntı şu ki ne Rom dediğiniz olayı nede Root dediğiniz olayla en ufak bir bilgim yok. Ney nasıl yapılır pek becerebileceğimide düşünmüyorum. Şimdi yazılım güncelleme yapayım derken elime ayağıma bulaştırmak istemiyorum.

    1. Öncelikle aldığınız yer anladığım kadarı ile bir büyük bir alışveriş merkezi. Peki siz burada nereden aldınız cihazı Samsung’un kendi mağazası mı? Eğer öyleyse bu durum çok abes ve Samsung’un merkezi ile görüşüp o kişilerden aldığınız ürünün paralel ithalat cihazı olduğunu belirtin. Bana göre Samsung yetkili satıcılarının paralel cihaz satması çok yanlış bir durum. Faturanız da inşallah duruyordur. Yukarıda bahsettiğim durum yoksa Şimdilik mahkemelik bir durum söz konusu değil.

     1. Ankara Panora alışveriş merkezi ve Samsung’un yetkili satış mağazası. Faturamı kaybetmiştim fakat bu soket değişim olayından faturanın kopyasını geri aldım. Dün incelediğim faturanın üst kısmında elle yazılmış “yurtdışı” ibaresi bulunuyor. Hadi satıyo veya sattı diyelim bunu gelen müşterilere söylemesi gerekmiyormu? Tabii satması kesinlikle yanlış bir durum. Kıytırık yerlerden alma git Samsung’un kendi mağazasından al bide böyle sorunlarla karşılaş. Gerçekten insanlar çok sahtekar olmuş. Neye nasıl güvenicez bilemiyorum.

    2. Mağaza ile ciddi görüşme yapın tabiki ama emin olmadan sert üslup kullanmayın. Eğer müşteri memnuniyeti adına bir yardımda bulunacaksalar da birşey yapmayabilirler :))

 2. Şu an kullanmakta olduğum paralel ithalat telefonum var yaklaşık bir sene güncelleme gelir diye bekledim fakat telefonun türkiyede r kullanılması için imei atıldığından dolayı ota dan güncelleme almadı. Birsürü forum sitesi birsürü video birsürü makale okudum izledim bazı kişilerden bazı şeyler duydum güncelleme yapınca imei silinir telefon kullanılmaz da cart da curt da ama en sonunda geçen hafta her şeyi göze alarak telefonu kendim rootladım 5.0.2 ye ve ne imei gitti ne başka bir şey telefon canavar gibi çalışıyor. Benimle aynı durumda olan varsa korkmadan güncelleme yapsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir