Yurtdışı Telefon Pasaporta (IMEI) Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır Ve Tavsiyeler

Özellikle son günlerde vergilerin artması ve de döviz kurlarındaki yükselişle birlikte yurt dışından getirilen cihaz sayılarında artış olduğunu tahmin ediyorum. Bu yazımda size hem kendi tecrübelerim hem de BTK’nın belirttiği kurallar çerçevesinde pasaport kayıt hakkında ve bu süreçte karşılaşılacak sorunlar ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Öncelikle yurt dışına çıktığınızda BTK’dan kayıt ettirmemiz gereken cihazlar sim kartı girişi olan cihazlardır. Tabi telefonların hepsi bu şekilde ama tablet aldıysak ve operatör interneti kullanmak için sim kart girişli tablet tercih ettiysek bu cihazların da IMEI’si bulunduğundan kayıt edilmesi gerekecek. Kısacası IMEI numarası kullanan telefon, tablet, bilgisayar akıllı saat ne varsa bu işlemi tadacak.

Önemli noktaları da belirterek durumu açıklamaya başlıyayım;

1) Yurt dışından Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra pasaportunuza cihaz kaydetme süreniz 1 aydır. Bu süre getirilen cihazın pasaporta kayıt süresi ile karıştırılıyor.

2) Aynı pasaporta 2 takvim yılında sadece bir tane cihaz kaydedilebilir. Yani 24 aydan bahsedilmiyor. Örneğin; İlk telefonu 2016’nın Aralık ayında kayıt altına adıysanız, bir sonraki ay yani 2017 ‘nin Ocak ayında 2 takvim yılından 1 yılı geçmiş sayılacak ve 2018’in Ocak ayında yeni bir cihaz kayıt etme hakkı kazanacaksınız. 😀 ne kadar ilginç…

3) Yurt dışından Türkiye’ye getirdiğiniz cihazın yasal pasaporta kayıt süresi 120 gündür. Normalde bu süre önceden daha kısaydı ancak geçici süre Türkiye’ye gelenler için uygulanan kısa süreli ücretsiz geçici pasaport kayıt işlemi curcunasından kurtulmak için herkes için geçerli olacak 120 günlük kayıt süresini devreye soktular. Ayrıca özellikle pasaport kayıt yapıyoruz deyip Türkiye’ye geçici gelen yabancı turistler üzerinden pasaport kayıt işlemi yapan ve bunu sektöre çeviren akıllıların da önüne geçilmiş oldu. BTK’nın bu konuda attığı en iyi adım buydu bence

NOT: Cihazın iletişime kapanma süresi olan 120 günlük sürecin başlangıcının Türkiye’ye giriş tarihinizle alakalı değil cihaza ilk sim kart takılması ile başlar. Yani bu bilgiyi BTK’ya taşıyan yani sizi ispileyen 😀 kullandığınız operatör markalarının ta kendisidir. Yani cihazı satacaksanız veya kullancak kişinin eline geçmesi vakit alacaksa sim kart takarak bu 4 aylık süreci başlatmanıza gerek yok.

Cihazın IMEI numarasını nasıl öğreniriz?

Cihazın pasaporta kayıt edilen IMEI numarası cihazın kutusunda, arka kapağı açılan cihazların bataryasının altında veya herhangi bir yerinde yazabilir. Ama cihazın IMEI’sini öğrenmenin en kolay yolu, cihazdan *#06# tuş kombinasyonu ile öğrenmek olacaktır.

Pasaport kayıt işlemini nereden yaparız?

Öncelikle en temiz e-devlet kapısı da olarak bilinen www . turkiye . gov . tr adresinden yapmak olacaktır. Ama internet ile aranız iyi değilse veya yabancı uyruklu şahıslar için operatör markaları bu işlemlerin yapılması için yetkilendirilmiştir(Turkcell, Vodafone, Turktelekom).

NOT1: E-devlet Kapısından yapılan işlemlerde kişiden herhangi bir evrak istenmiyor ve her kontroller elektronik ortamda yapılıyor. Bu demek oluyor ki yok imza eksik IMEI okunmuyor gibi saçma bahaneler ile IMEI kayıtlarının aylar sonra bile düşmesi ihtimali azalıyor. Ayrıca operatörlerin şubelerinden bu işlem karşılığında bir miktar para talep etmeleri de mümkün.

NOT2: Eğer kayıt işlemi operatör ile yapılacaksa pasaport sahibinin bizzat gitmesi gerekli. Bunun sebebi ise; evraklar BTK’ya ulaştığında burada kişiye imzalatılacak olan evrak ile pasaport üzerindeki imza aynı olması gerekiyor. Aksi halde BTK bu evrakları kabul etmeyerek geri çevirmektedir.

Cihazın IMEI kayıt işleminden önce ne yapacağız?

Öncelikle kullanacağınız pasaportun kayıt hakkı durumunu e-devlet kapısı üzerinden uygun olup olmadığını sorgulayın!

Sonraki işlem cihazın pasaporta kayıt için gerekli harç parasını(₺138.80) yatırmak.

NOT: BTK’nın talep ettiği 138.80 TL tutarındaki harcın ödenmesi gerekli. e-devlet kapısından kayıt yapılmayacaksa dekont önemli. Alınacak dekont üzerinde yazacak olan ad soyadın, IMEI numarasının ve TC kimlik numarasının doğru yazıldığından emin olun.

Bu işlemleri yaptıktan sonra pasaport sahibinin e-devlet hesabı üzerinden kayıt işlemini yapabilirler. Yabancı uyruklu kişiler ise ilgili operatörlerden işlemlerini yaptırabilirler.

Telefonum garantiden sıfırlandı veya ana kart değiştiyse ne yapmam gerekiyor?

Bu konu cihazınızın değişimini yapan firma ve teknik servisi ile alakalı bir durum. BTK sizden cihazınızın değişimini gerçekleştiren servis tarafından verilecek değişim belgesi talep ediyor.

NOT: Bu değişim belgesinde eski ve yeni cihazların IMEI numaraları bulunması ve doğru olmasına dikkat edin. Firma kaşesi gibi adres ve iletişim bilgilerinin bulunması gerektiği gibi değişimi yapılan iki cihazın aynı marka olması gerekmektedir.

Çocuğumun pasaportuna IMEI kayıt işlemi yapabilir miyiz?

18 yaş altı kişiler de kayıt işlemini anne ve babaları ile kendi adlarına yaptırabilirler.

Tavsiyeler;

Eğer kendi pasaportunuzu kullanacaksanız 2 takvim yılı pasaport kayıt süresini dikkate alarak 4 aylık IMEI kayıt sürenizi akıllıca kullanın. Bulunduğunuz senenenin son aylarında iseniz bir sonraki seneye geçmeden hemen kayıt işlemini yapın.

Eğer kayıt işlemi operatör ile yapılacaksa pasaport sahibinin bizzat gitmesi gerekli. Bunun sebebi ise; evraklar BTK’ya ulaştığında burada kişiye imzalatılacak olan evrak ile pasaport üzerindeki imza aynı olması gerekiyor. Aksi halde BTK bu evrakları kabul etmeyerek geri çevirmektedir.

Tabi BTK ile işiniz sadece IMEI kayıt ile bitmiyor. Türkiye’den alının garantili cihazlar bile kayıtsız çıkabiliyor veya sizin cihazınızın IMEI’si başka bir cihaza kopyalanmış olabiliyor. Bu konuyu da ayrı bir blog yazısında ele alacağım. Pek yakında buraya da link bırakırım.

Tekrar görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir