Tablet & OS

Bence ortalıkta çok çeşit tablet geziniyor. Bunları hepsi bambaşka bir cihaz gibi lanse edilse de Android’in çerçevesi dışına çıkamıyor. Uygulama desteği yetersiz. Oyun deseniz gerek MMO tarzı oyunlar olsun gerekse diğer tip oyunlar olsun maalesef çok kısıtlı ve oynanabilirlik olarak Apple ürünlerinde verdiği lezzeti alamıyorsunuz. Maalesef oyun içi satın almalar Android platformunda çok az ve lisanssız uygulamaları yüklemekte bir o kadar kolay. Apple’ın lisanssız yazılm için sert tavrı uygulama geliştiricileri cezbediyor buda tabiki kullanıcıların kaliteli ve güncel uygulama keyfini yaşamalarını sağlıyor.

Bence Android tabletler bu döngünün kurbanı. Tableti piyasaya süren markaların sağladığı yazılımsal destek haricinde geliştiriciler tarafından sağlanan maalesef profesyonel vede stabil uygulamalar yok denecek kadar az. Windows tabletler deseniz zaten Laptop’tan monitörünün ayrılmış hali diyebiliriz. Neredeyse hepsinin fan delikleri var, ısınıyor, Win8’den dolayı gereksiz hafıza kaybı v.s. sorunlar derken nerdeyse kimse eline alamadan Win tabletleri soğuma safhasına geçtiler.
Ubuntu denilen bir işletim sisteminin tablet vede telefon için olan versiyonlarının ön izleme sürümü geliştiriciler için yayınlandı. Resmi videolarına bakacak olursak gayet başarılı. Android’den sıkılanlar için yepyeni bir pencere niteliği taşıyor gibi görünse de benim gibi birçok iOS kullanıcısının da dikkatini çekeceğinden eminim. Benim gibi Ubuntu işletim sistemi kullanmamış bir insan için gerçekten çok etkileyici bir arayüz. Kalabalık ve karmaşadan uzak. Araba kullanırken veya bir eliniz meşgulken tek elle kullanımı rahat sağlayacak bir arayüze sahip. Bu işletim sistemi uygulama geliştiricileri de memnun edecek gerekli tedbirleri alırsa bence önünde Android duramaz diye düşünüyorum. iOS’u zorlar mı derseniz buna o işletim sisteminin prensipleri karar verecek. Çünkü Apple’ı bugün buraya getiren “Prensipleri ve Tutarlılığı” oldu.
Bu arada LG artık WebOS’yi satın aldığını resmen duyurdu. Ancak bunu sadece akıllı TV’lerinden kullanacak, tablet yada akıllı telefonlarında maalesef kullanmayacak. Kullandığım LG akıllı TV’nin arayüzü ve hızı çok başarılı. Hatta aynı model Samsung’lardan daha hızlı. Bakalım LG, WebOS ile daha ne mucizeler gerçekleştirecek.
Bence artık savaş, tabletlerin değil işletim sistemlerin savaşı. Bir Android tablete, nasıl Ubuntu kurabiliyorsak tüm işletim sistemleri kurulabilmeli bence(iOS Hariç). Tablet üreticileri vede parça üreticileri bu konuda uzlaşmalı ve evrensel tablet ve telefonlar üretmeli. Bırakın birazda işletim sistemleri birbiri arasında savaşsın. J Bu oluşan rekabette en karlı uygulama geliştiricileri ve de kullanıcılar olacaktır.
Asus , PadFone ve Transformer gibi modelleri ile donanımsal ve yaratıcılık konusunda Tablet piyasasına büyük katkıda bulunduğu tartışılamaz. Samsung’un özellikle Galaxy Note 10.1 ile başlattığı yazılımsal destek ve ardından tüm modellere uyarlaması da büyük bir etki oluşturdu. Ama en son ne yaptılarsa orada kalıyorlar. Ne zaman yazılımsal olarak bir devrim yapacak olsalar bunu genelde yeni cihazlarının çıktığı vakit yada özel yeni bir ürün satışını arttırmak için yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir