iOS 7 Sistem Sorunlarına Vede Şarj Süresine Yüzeysel Çözüm

20131004-123159.jpg

iOS 7 Beta 3 sürümünden beri kullanıyorum ancak telefonun kendi kendine kapanıp açılması gibi ağır bir sistem hatası ile karşılaşmadım. Ne olduysa iOS 7 halk sürümü yayınlandıktan sonra oldu. Birçok kişi telefonun reset attığını, batarya tüketiminin aşırı derecede arttığını, cihazın hiç olmayacak anlarda hızının ağırlaştığı vede takılmalar olduğunu dile getirmeye başladı.

Benim elimin altında 3 tane iPhone 5 vardı ve ben bunların hepsini iOS 7’ye yükselttim. Benim olmayan 2 cihazı, iTunes üzerinden güncelleme yolu ile iOS 7’ye yükselttim ve kendi cihazımı temiz bir restore çektikten sonra iCloud’dan geri yükleme yolu ile tekrar yedeklerimi geri aldım. Benim cihazım diğer iki cihaza göre biraz daha performanslı çalışıyor vede reset atma sorunu olmuyordu ancak iOS 6’yı performans olarak mumla aratıyordu.

İnternette birkaç kişiden öneriler aldım. Bu yöntem, iOS 7’yi sıfırdan kurduktan sonra ne PC’den nede iCloud yedeğinden geri yükleme yapmadan telefonu “yeni bir iPhone” olarak ayarlamaktı. Açıkcası baya bir üşengeçlik çöktü üzerime. Cihazı formatlayıp tüm ayarları baştan yapmak, tüm hesapları sıfırdan kurmak, tüm uygulamaları satın alınanlar listesinde tek tek indirip tekrar sınıflandırmak vede klasörlemek baya zor geldi. Ayrıca bu yöntemin kesin çözüm olmama ihtimali de vardı ama dayanamayıp bir akşamımı bu işe ayırarak üşendiğim her şeyi tek tek yaptım.

Bu dediğim şekilde kurulum yaptıktan sonra eski iOS 6 hızı ve stabilitesine ulaşabildim. Çok mutluyum 😀 Bu işe ayırdığım saatlerin hepsi helal olsun, o derece. Aslında bu işlemi ben yapalı neredeyse üzerinden 3 haftayı geçti. Hemen böyle bir yazı yazmak saçma olurdu. Çünkü herşeyi ile sıfırdan kurulmuş bir işletim sistemi tabiki daha performanslı vede stabil çalışacaktı. Ne olur ne olmaz diye 3 hafta boyunca iPhone’a tüm ağırlığımı verdim. Uygulamalar yükledim, sildim, iTunes Match’de yer alan Mp3 arşivimin büyük çoğunluğunu indiridim ve 16 GB kapasitenin neredeyse hepsini doldurdum. Cihazım hala 3 hafta önceki hali ile aynı. Herhangi bir takılma, yavaşlama, uygulamadan atma veyahut reset sorunu ile karşılaşmadım.

Apple bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı tabiki ama benim aklımdan geçen iOS 7, iOS 6 üzerinden alınan yedeği pek beğenmiyor. Ne bileyim belki birşeyler çakışıyor da olabilir ama yazılımcı olmadığım için bu konuda konuşmam pek doğru olmaz. Ben yaptım oldu kardeşim evet iOS 7 şimdi oldu. Önümüzdeki hafta çıkacağı söylenilen iOS 7.0.3 güncelemesi, kullanıcıların bu yaşadıkları sorunlara çözüm için mi yoksa açıkların kapatılması için mi bilmiyorum ama iOS 7 ile ciddi sorunlarınız varsa muhakkak birkaç saatinizi ayırıp bu dediklerimi yaparak sıfırdan bir iOS başlangıcı yapabilirsiniz.

Bunun yanında iOS 7’nin daha parlak ve canlı renkler barındırması vede arayüzün getirdikleri yenilikler batarya tüketimi arttırdığı kesin. Bu durumda şarj sürenizi uzatmak için aşağıdaki maddeleri tek tek uygulayabilirsiniz;

-Öncelikle iOS 7’nin o rengarenk duvar kağıtlarından vaz geçin ve simsiyah veya siyah temalı bir duvar kağıdı bularak bunu duvar kağıdı olarak belirleyin. İkonların o canlı güzel renklerine yapabileceğiniz bir şey yok ama bu yardımcı olacaktır.

-Ayarlar>Genel>Arkaplanda Uygulama Yenile ayarına girerek ya tümden kapatın yada belirli uygulamalara izin verin. Bu baya etkilidir benden söylemesi.

-Ayarlar>Genel>Erişebilirlik ayarlarından “Hareketi Azalt” ayarını aktif ederseniz paralaks efektini kaybedersiniz ama bu size ekstra şarj kazandıracağından emin olabilirsiniz. Açıkcası bu efekti farketmeniz zaten kullandığınız duvar kağıdı ile paralel.

-Ekran ışığınızı kapalı ortamlarda sürekli %50 seviyelerinde tutun. Açık havalarda tekrar ekran ışığını yükseltmeniz zaten yeni gelen “Kontrol Paneli” sayesinde çok zor olmayacaktır.

-3G kapalı olsun demek bana saçma geliyor ama eğer tanımlanmış bir internet paketiniz yoksa zaten bunu açık tutmanızın hatta hücresel veriyi açık tutmanızın anlamı yok.

-Kontrol panelinizi yukarıya çektiğinizde karşınıza gelen Bluetooth, Wireless vede AirDrop’u kullanmadığınız sürece kapalı tutun.

-Home tuşuna çift tıkladığınızda karşınıza gelen açık uygulamaları düzenli olarak kapatın. Nede olsa kapatması eskisinden daha zevkli ve kolay. Kolaylığıda 3 parmağınız ile uygulamalrı 3’er 3’er kapatabilmenizden geliyor.

En kesin çözüm için maalesef Apple’a muhtacız. Eğer bu stabilite sorunları devam edecek olursa iOS çok kan kaybedecek.

“iOS 7 Sistem Sorunlarına Vede Şarj Süresine Yüzeysel Çözüm” için 3 yorum

  1. batarya doldu uyarısı yok ios 7 de hatta 7.1.1 çıkmasına rağmen aynı sıkıntı devam ediyor bence android ios a çok büyük fark açtı, ios androidden daha stabilite lafı artık şehir efsanesi oldu, android tamamen oturaklı bir işletim sistemi oldu

    1. Aslında ham android için stabilite konusunda haklı olabilirsin. Ve yüksek donanım gerektirdiğinden kullanılan cihaz iyi olmalı. Ama güvenlik olarak hala iOS sanırım kullanım için yeterli sebep. Android Market’in en çok indirilenler listesinden Trojan’lı uygulama çıkıyor ve bu gerçekten büyük sorun. Ben Note 3 kullanıyorum. Stabilite olarak hiç sorun yaşamadım vede 5 aydır format ihtiyacı duymadım. Ama her Bankacılık işlemini iPad’imden yaparım. Tedbir. ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir