Cydia Tweak: TouchID’nize Anlam Katın. Home Butonu Tarih Oluyor.

VIRTUAL HOME

20140102-220946.jpg
Bu uygulama iPhone 5S kullanıcıları için nimet diyebilirim gerçekten. Hatta sadece iPhone 5S’lerde bulunan TouchID parmak izi sensörü üzerine yazılmış ilk tweak bile olabilir(en azından ben başka görmedim).

Bu tweak sayesinde HOME butonu artık dokunmartik işlevi görüyor. Yani fiziki olarak home butonuna tam basmanıza gerek yok. Bunun yanında parmak izi okuma özelliğini kaybetmiyor. Yani tuş kilidinden çıkmak için parola belirlenmiş olsa bile ekran tamamen kapalıyken parmağınız ile home butonuna dokunmanız yeterli. Şimdi bu işlevi cihazımıza kazandırmanın ne anlamı var derseniz tabiki her iPhone’da kullanım sıklığına bağlı olarak home butonunun eski hassasiyetini yitirmesi. Tabi bu tweak’i yapan arkadaşlar öyle bir işlev daha koymuşlarki home butonunun ömrüne ömür katıyor. Yani özetleyecek olursak;

– Home butonuna birkere dokunup çekerseniz tek tıklama görevi görüyor. Mesela bir uygulamada iken parmağınızı butonun üzerine koyup çektiğiniz anda ana ekran dönüyor.

– Eğer parmağınızı çekmez biraz daha uzun tutarsanız multitasking paneli açılıyor. Bunun için normalde home butonuna çift tıklamak gerekiyordu ve home butonunun zamana bağlı olarak bozulmasının en büyük sebeplerinden biri sayılabilirdi. Aşağıda ayrıntılı inceleme videosuna ulaşabilirsiniz.

Bakalım TouchID üzerinden bu Cydia camiası başka ne numaralar çevirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir