AV BAŞLIYOR: BTK Yasal Olmayan IMEI Kayıtlar İçin Suç Duyurusunda Bulundu.

20130805-100412.jpg

BTK, büyük çoğunluğu iPhone kullanıcısı olan 4 bin kişi için suç duyurusunda bulundu ve soruşturmalar başlatıldı.

IMEI klonlamanın bu soruşturma kapsamında olup olmadığını bilmiyorum ancak Milliyet’in haberine göre sadece evrakda sahtecilik yapanlar bu soruşturmaya dahil ediliyor. Bencede klonlanmış cihazlarda bu soruşturma kapsamına girseydi 4 bin kişi sayısını katlardı. Şimdiye kadar sadece kendi bloğumda yorum yazanlardan 30’dan fazla kişinin cihazının klonlama ile kayıt olduğunu düşünürsek daha birçok kişi vardır.

İşte Milliyet’in bu konu ile ilgili
Haberi;

İphone kullanan 4 bin kişiye soruşturma
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yurtdışından gelen cep telefonlarını, gerçeğe aykırı bilgi ve belgelerle kayıt işlemi yaptıran 4 bin kişi hakkında savcılığa başvurdu.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2013 09:11

Büyük çoğunluğu iPhone olan kaçak telefonları kayıt ettiren kişiler hakkında suç duyurusunda bulunan kurum soruşturma başlatılmasını sağladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Dolandırıcılık Bürosu’nda 1500 kaçak telefon kaydı dosyası açıldı. Savcılık kaçak kayıt yapan isimleri ifadeye çağırıyor. Kurum tarafından savcılığa gönderilen yazıda, yasadışı kayıt sisteminin detayları anlatıldı.

Başvuru belgelerinin incelenmesi sonucu hudut kapılarından giriş-çıkış formlarında ve pasaport nüshalarında farklı giriş kaşelerinin kullanıldığı, aynı yurda giriş sayfalarının farklı pasaport bilgileriyle kullandığı ve pasaport kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfada farklı yazı formatının olduğu belirlendi. Ayrıca yasal kayıt için son bir ayda yurda giriş kaydı bulunması gerekmesine rağmen herhangi bir pasaport bilgisine ulaşılamayan kayıtlar da tespit edildi

KAYNAK: MİLLİYET

“AV BAŞLIYOR: BTK Yasal Olmayan IMEI Kayıtlar İçin Suç Duyurusunda Bulundu.” için bir yorum

  1. Ben 2004 aldıgım bır cep telefonu var 6100 hıc bıryerde tamır olmadı yenı aldıgım gıbı ancak klonlanmıs ve bana btk mesaj gelmıs 6100 kullanamıyorum faturasıda var aldıgım yere gıttım acılmadı bakalım ne olacka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir